Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Multimedya

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-09-2009, 01:54
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Kur'an'da Matematik Hatası

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''

Konu unbe tarafından (22-09-2009 Saat 23:56 ) değiştirilmiştir. Sebep: aydoenin isteği üzerine
Alt 21-09-2009, 03:16
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Emeği geçen herkese (anladığım kadarı ile: pante, aydoe ve cigi) teşekkürler. Bu gibi videoların çoğalması lazım!

Yalnız 6:50'den itibaren görüntülenen ''avl'' hesabında bir tuhaflık dikkatimi çekti: Matematiksel olarak hiç fark etmese de, payda'nın 72'ye değil, 24'e çıkartılması daha uygun olurdu. Çünkü hem 3, 6 ve 8'in en küçük ortak paydası 24, hem de bu durumda fıkıh kitaplarında da (benim gördüğüm kadarıyla) 24 kullanılmakta. Ortak payda 24 olarak alındığında somut örnekteki sonuç 27/24 olarak çıkıyor ve avl yöntemiyle (bütün oranların düşürülmesi ile) 27/27'ye tamamlanıyor. 72 sayısı, yanlış olmasa da, sanki biraz keyfi seçilmiş gibi.

saygılarımla
Alt 21-09-2009, 09:43
DreiMalAli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DreiMalAli DreiMalAli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

A.
4:00'dan itibaren yapılan toplamı tek bir satırda yapmanızı tavsiye ederim.
Şu anki durumu:

1. sahnede şu var
2/3+1/6+

2. sahnede şu var
1/6+1/8=

3. sahnede şu var
27/24=
(Burası çok garip duruyor. Sinek küçüktür ama, mide bulandırır. gibisinden)

Bunun yerine hepsini tek bir sahnede yazmak bence çok daha iyi olur. Bir bütün olduğu vurgulanır:
2/3+1/6+1/6+1/8=27/24

B.
6:53'den itbaren yapılan işlem de satır olarak değil bölük pörçük duruyor. Mümkünse her eşitliği tek bir satıra sığdırmanız, daha güzel ve uygun olur.

C.
4:00da işlem yapılırken parantez kullanılırken, 6:53'den itibaren parantezsiz yapılıyor ve bir kararsızlık duygusu veriyor. Ya hep parantezli yapın işlemi, ya da hiç parantez kullanmadan. Benim teklifim: paranteze gerek yok.

D.
Mümkünse her yyerde aynı pay ve/veya paydayı (hangisi anlatım için daha uygun geliyorsa) kullanmaya özen gösterin (Bir yerde payda için 27 başka bir yerde 81 kullanılmış videoda). Benim önerim en küçük pay ve/veya paydadır. ama bu bir şart değil tabi.

Sevgiler

Muhammed 40 yaşında peygamber olduysa, Muhammed + 4 halife ilk İslam devletini 40 yıl yönettiyse, Ali Baba'nın da elbette 40 haramisi vardır.
Alt 21-09-2009, 14:23
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Yalnız 6:50'den itibaren görüntülenen ''avl'' hesabında bir tuhaflık dikkatimi çekti: Matematiksel olarak hiç fark etmese de, payda'nın 72'ye değil, 24'e çıkartılması daha uygun olurdu. Çünkü hem 3, 6 ve 8'in en küçük ortak paydası 24, hem de bu durumda fıkıh kitaplarında da (benim gördüğüm kadarıyla) 24 kullanılmakta. Ortak payda 24 olarak alındığında somut örnekteki sonuç 27/24 olarak çıkıyor ve avl yöntemiyle (bütün oranların düşürülmesi ile) 27/27'ye tamamlanıyor. 72 sayısı, yanlış olmasa da, sanki biraz keyfi seçilmiş gibi.
Ulbian, bu yöntem ve hesap örneği bize ait değil, Halife Ömer'den kalma.
O yüzden olduğu gibi nakledildi. Amaçları zaten 24 de toplmak değil, 81 paydasına ulaşmak olduğundan 72'de toplamışlar.

A.
4:00'dan itibaren yapılan toplamı tek bir satırda yapmanızı tavsiye ederim.
Şu anki durumu:

1. sahnede şu var
2/3+1/6+

2. sahnede şu var
1/6+1/8=

3. sahnede şu var
27/24=
(Burası çok garip duruyor. Sinek küçüktür ama, mide bulandırır. gibisinden)

Bunun yerine hepsini tek bir sahnede yazmak bence çok daha iyi olur. Bir bütün olduğu vurgulanır:
2/3+1/6+1/6+1/8=27/24

B.
6:53'den itbaren yapılan işlem de satır olarak değil bölük pörçük duruyor. Mümkünse her eşitliği tek bir satıra sığdırmanız, daha güzel ve uygun olur.

C.
4:00da işlem yapılırken parantez kullanılırken, 6:53'den itibaren parantezsiz yapılıyor ve bir kararsızlık duygusu veriyor. Ya hep parantezli yapın işlemi, ya da hiç parantez kullanmadan. Benim teklifim: paranteze gerek yok.

D.
Mümkünse her yyerde aynı pay ve/veya paydayı (hangisi anlatım için daha uygun geliyorsa) kullanmaya özen gösterin (Bir yerde payda için 27 başka bir yerde 81 kullanılmış videoda). Benim önerim en küçük pay ve/veya paydadır. ama bu bir şart değil tabi.
Sevgili DreiMalAli'nin yazdıklarının tümü doğru, katılıyorum.

Ama aynı sahneye tüm denklemin sığdırılması halinde rakamlar küçülecek.
Cigi bunu denemiştir herhalde.
Ya da bir sahnede küçük de olsa tüm eşitlik verilip sonrasında büyültülerek yazılabilir mi?
Top Cigi'de, önerileri dikkate alacaktır.

Genel olarak çok güzel bir video olmuş.
Cigi'nin eline, emeğine sağlık.

Not: 7.23'de suretiyle sözcüğü 2 kez yazılmış.
5.05'de "Nisa suresi 11 ve 12. ayetin de" de ayrı yazılmış. (Benim hatam)
"ayetinde" olmalı.
Alt 21-09-2009, 15:17
cigi cigi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

pante´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ama aynı sahneye tüm denklemin sığdırılması halinde rakamlar küçülecek.
Cigi bunu denemiştir herhalde.
Ya da bir sahnede küçük de olsa tüm eşitlik verilip sonrasında büyültülerek yazılabilir mi?
Top Cigi'de, önerileri dikkate alacaktır.

Genel olarak çok güzel bir video olmuş.
Cigi'nin eline, emeğine sağlık.

Not: 7.23'de suretiyle sözcüğü 2 kez yazılmış.
5.05'de "Nisa suresi 11 ve 12. ayetin de" de ayrı yazılmış. (Benim hatam)
"ayetinde" olmalı.
Gercekten denklemin tamamen sigdirilmasini cok denedim ve daha karmasik bir görüntü verdi.

Fakat DreiMalAli 'nin düsündügü gibi parantezlerin iclerinden cikarip aksama tekrar deneyecegim. Fakat bu sayilarin daha iyi anlasabilir olabilmesi icin onlari ayirip müzik efektleri ile uygun bir hale getirerek izleyicileri düsünmeye,tekrar izlemeye, okumaya ve arastirmaya yönlendirmeyi düsünmüstüm.

Sevgili pante;

5.05 ayetinde yazisini düzeltirim.
7.23 deki suretiyle kelimesi benim hatam, düzelecek.
Müzikler ve efektlerin amaca ve yazilara uygunlugu icin cok ugrastim.
Arka planda dönen güzel görüntülü Dünya, Kuran indikten sonra infilak ederek karanliga bürünüyor.
Benim vermek istedigim mesajn biriside buydu.
Alt 21-09-2009, 15:34
-InVi- -InVi- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

-InVi- - MSN üzeri Mesaj gönder

Kurani Kerimde miras paylasiminda hic bir matematik hatasi yoktur,
burada bir birinden kopuk ayetleri alt alta siralayip tek bir ayetmiscesine sunulmak istenilen bir yaklasim vardir ki, bu yaklasimin'da nihayetinde tutarli bir tarafi yoktur.
Özü itibari ile islam dinince ögüt edilen miras paylasimin kurani kerimin ön gördügü sinirlar icerisinde cözümlenmistir.
Böyle bir idaayi dile getirenlerin "vahi'nin akla hitap" ettigi gerecegini bilmeye bilir, ama ne ciddi bir sekilde islam tarih bilgisi nede okudugu metini idrak etme yetenegi olan birisine bel baglayip, bu gibi idaalar ile gündem yaratmak isteyenlerin hali gülünc ötesidir
Nitekim bu tür idaayi dile getirmek, elesitirilen dine ne kadar uzak oldugunun bir göstergesi oldugu gibi, ücüncü dünya anti-muhammedcilerin hangi refleksler ile kendi varliklarini sürdürmek istemesinin de bir belgesidir....

http://www.turandursun.com/forumlar/...&postcount=456

http://www.turandursun.com/forumlar/...&postcount=471

Not : Zaten belgesele imza atanlarin forumlardaki bahsi gecen konulardaki "hakimiyetini" görmek icinde, bahsi gecen konulari forumlarda takip etmeleri önerilir.....
Elindeki basliklari tek tek basina yikilan birisinin son cirpinislari....

Konu -InVi- tarafından (21-09-2009 Saat 17:31 ) değiştirilmiştir. Sebep: Biraz daha dikkat
Alt 21-09-2009, 15:53
sinner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sinner sinner isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sinner - MSN üzeri Mesaj gönder

Allahın miras hususuna açıklık ve adalet getireceğim derken girdiği matematiksel hesapların altından kalkamadığı videoda ortaya çıkan bir gerçek.

Okumaktan çok izlemeyi yeğleyen bir nesilden geliyoruz. Kuranda Matematik hatası v.b. konuların mültimedya bölümünde görsel temalarla işlenerek izleyiciye aktarılması isabetli olmuş kanaatindeyim.

Emeği geçenlere teşekkürler
Alt 21-09-2009, 21:16
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

pante´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ulbian, bu yöntem ve hesap örneği bize ait değil, Halife Ömer'den kalma.
O yüzden olduğu gibi nakledildi. Amaçları zaten 24 de toplmak değil, 81 paydasına ulaşmak olduğundan 72'de toplamışlar.
pante, yöntem ve hesap örneğinin Halife Ömer'den kalan ve günümüze kadar İslam Miras Hukuku tarafından kabul gören avliye olduğunu biliyorum. Sadece 81/72'nin 81/81' e tamamlanması yerine 27/24'ün 27/27'ye tamamlanması (matematiksel olarak hiç fark olmasa da) daha uygun olmaz mıydı, diye sormak istedim. Çünkü dediğim gibi, benim bakabildiğim Fıkıh Kitaplarında bu somut problem için ortak payda 72 olarak değil 24 olarak alınmakta ve sonra 27/27'ye tamamlanmakta.

saygılarımla
Alt 21-09-2009, 21:42
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger arkadaslar;

Ha 1/2,2/4,4/8,8/16.........., ya da 27/24, 54/48,81/72....... sonuc ve yanasim aynidir. Sonucta; dini bir ezber ve alisilagelmislik varya; onu bozmak zordur.

Bunu ben hep su ornekle veririm. F=mxa denklemini ezberlerken, talebe; kitaptaki verileri de ezberler. Yani, misal olarak; F'yi ve a'yi. Ama; ogretmeni, imtihanda; F'yi ve m'yi verdiginde de problemi cozemez. Nedeni; formulu degil, verileri ezberlemesidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 21-09-2009, 22:01
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

pante, yöntem ve hesap örneğinin Halife Ömer'den kalan ve günümüze kadar İslam Miras Hukuku tarafından kabul gören avliye olduğunu biliyorum. Sadece 81/72'nin 81/81' e tamamlanması yerine 27/24'ün 27/27'ye tamamlanması (matematiksel olarak hiç fark olmasa da) daha uygun olmaz mıydı, diye sormak istedim. Çünkü dediğim gibi, benim bakabildiğim Fıkıh Kitaplarında bu somut problem için ortak payda 72 olarak değil 24 olarak alınmakta ve sonra 27/27'ye tamamlanmakta.

Mesela hangi fıkıh kitabında?
Çünkü onlar orijinalinden almayıp kendileri sadeleştirerek yapmış olabilir.
Avliye yöntemindeki esas, çıkan toplam oranın (24/27) varislerin oranlarıyla çarpılması sonucu elde edilen rakama ulaşmaktır. Yani şöyle:

(24/27 * 2/3) + (24/27 * 1/3) + (24/27 * 1/8)

= (48/81) + (24/81) + (9/81) = 81/81

Bu arada ehlibeyt tarafı sünnileri de eleştirerek yazımıza yanıt vermişler:

http://www.kevsernet.com/s_ve_c/503.htm

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil