Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-03-2011, 15:03
Ascendent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ascendent Ascendent isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Standart Din 9 ülkede yokolmanın eşiğinde

BBC'nin haber yaptığı bir araştırmaya göre sonuç bu. Basit olarak araştırmanın yaptığı şey bazı dillerin giderek az konuşulup, yabancı diller tarafından asimile edilmesi ve bu dillerin yakın zamanda tarihe gömüleceğini öngören süreçleri dine uyarlamak olmuş. Bildiğiniz gibi giderek az popüler olan ulusal diller yerini global dil olan İngilizce'ye bırakıyor. Araştırmacılara göre aynı süreçlerleri kullanarak dinin bugün ve gelecekteki durumunu tahmin etmek de mümkün. Vardıkları sonuç ise, bugünkü seküler toplumların üyelerinin yakın zamanda dinlerden tamamen arınacağı. Bu ülkeler: Avustralya, Avusturya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, İrlanda, Hollanda, Yeni Zelanda ve İsveç.

Not: Haber günceldir. 22 Mart 2011'de (dün) BBC'nin sitesinde yer almıştır.

Kaynak
Alt 23-03-2011, 15:13
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

"Bunun nasıl gerçekleşeceğine dair daha teknik bir şeyler yok mu?" diyecekken şöyle bir şeye rastladım iyi oldu.

Varsayımın matematik modeli ortaya konabildiğine göre bu modeli tersine işletmeye çalışanlar da olacaktır. Onları da böyle açıkça görüp gözlemleyebilecek miyiz? Yoksa yine her işlerini arka planda yapmaya devam mı edecekler?

Konu errata tarafından (23-03-2011 Saat 15:15 ) değiştirilmiştir. Sebep: bazı eklemeler..
Alt 23-03-2011, 15:19
Ascendent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ascendent Ascendent isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

jiro´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Bunun nasıl gerçekleşeceğine dair daha teknik bir şeyler yok mu?" diyecekken şöyle bir şeye rastladım iyi oldu.

Varsayımın matematik modeli ortaya konabildiğine göre bu modeli tersine işletmeye çalışanlar da olacaktır. Onları da böyle açıkça görüp gözlemleyebilecek miyiz? Yoksa yine her işlerini arka planda yapmaya devam mı edecekler?
Aynı tersine çevirme çabaları dillerin yokolması sürecinde de olan birşey. Bugün hangimiz bir Türkçe öğretmeninin ve dilci bir akademisyenin "Türkçe elden gidiyor" haykırışlarını duymamıştır? Yabancı isme sahip işyerleri nasıl eleştirilir.. Çorbacı yerine Chorbachi gibisinden. Bence uyguladıkları matematik modeli bu süreci geriye çevirmeye çalışanların oranlarını da kapsıyor.
Alt 23-03-2011, 16:05
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vatandasi oldugum ülke avusturya. Kurtuluyor bu illetten !

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 23-03-2011, 17:39
rastaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
rastaman rastaman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Hepsini anladım da İrlanda'nın bu 9 ülke arasında ne işi var onu bilemedim.Halkın % 80'inin kendini ''dindar Hristiyan'' olarak tanıdımlandırdığı kuzey ve batı Avrupanın en dindar halkından sözediyoruz.
BBC gibi ciddi bir kurumun yapmaması gereken hatalar bunlar.
Alt 23-03-2011, 17:50
kaanuni kaanuni isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

rastaman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hepsini anladım da İrlanda'nın bu 9 ülke arasında ne işi var onu bilemedim.Halkın % 80'inin kendini ''dindar Hristiyan'' olarak tanıdımlandırdığı kuzey ve batı Avrupanın en dindar halkından sözediyoruz.
BBC gibi ciddi bir kurumun yapmaması gereken hatalar bunlar.
"As an Irishman I'm not surprised in the least that Ireland is on that list. Irish people under the age of 30 have mostly rejected religion and the one's getting married in church do it as a symbolic gesture. The youth do not want to upset older relatives by openly rejecting religon...this will lead to a silent death for religon in Ireland.

I for one say...good riddance!"

Aceba bizim ülkemizde durum nedir?
Alt 23-03-2011, 18:44
rastaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
rastaman rastaman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

kaanuni´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"As an Irishman I'm not surprised in the least that Ireland is on that list. Irish people under the age of 30 have mostly rejected religion and the one's getting married in church do it as a symbolic gesture. The youth do not want to upset older relatives by openly rejecting religon...this will lead to a silent death for religon in Ireland.

I for one say...good riddance!"
Kaanuni bu tür konulardaki yargılarımızı okuyucu yorumlarına göre değil ciddi araştırmalara göre yapmalıyız.
Wikide ülkelerin karşılaştırmalarının yapıldığı sayfaya göre İrlanda da dine inanmayanların oranı %6.3.http://en.wikipedia.org/wiki/Religions_by_country

Şu listeye göre de Avrupada en az ateistin yaşadığı 6. ülke,oran sadece %4;http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

Yeni yetişen nesil hemen her ülkede yaşlılara göre daha az dindar olur,bunda şaşıracak bir şey yok.Din denen kavramın gittikçe yok olmakta olduğu düşünüldüğünde bunu anlamak kolaylaşır.

Üstelik benim itirazım açılan başlığın ana fikrine değil,ilk sıraya yerleştirilen 9 ülke arasına İrlandanın sokulmasına.
Kürtajın ve boşanmanın hala yasak oduğu bir ülkede dinin yok olmakta olduğu bana hiç inandırıcı gelmedi,İrlandadan önce dinin can çekiştiği birçok ülke var gibi geliyor bana.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil