Turan Dursun Sitesi Forumları
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 23-11-2021, 15:18
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu Diyor ki
özgürlük, istenmesi gereken bir şey midir?
...
özgürlüğün boyutları:
- hiç kimseye bağlı olmamak
- hiç bir şeye bağlı olmamak
- insanları kontrol edebilmek
- doğayı kontrol edebilmek
nihayetinde özgürlük güçle aynı anlama çıkıyor.

Özgürlüğün güç olması her zaman kötü bir şey olduğu anlamına gelmez. İnsanları ve doğayı kontrol etmek tercih edilebilir bir şeydir ve bunu tercih etmezseniz bu kötü bir sonuç olmaz.

Hiç kimseye ve hiç bir şeye bağlı olmamak özgürlüktür. Bu bağlamda;

İnsanlara ve doğaya bağımlı olmasaydınız bu durum tam özgür olduğunuz anlamına gelecekti. Fakat doğaya olan bağımlılığınız devam edecektir. Bu durumda, yaşamı sürdürmek için tam özgür olamazsınız. Bu da, isteseniz bile tam özgür olamayacağınız manasına gelir. En fazla yapılabilecek olan şey doğaya bağımlılık hariç kısmen özgür olabilirsiniz.

Bir anlamda siyanür bir özgürlüktür, fakat o durumda bile bedeniniz ya da en kötü ihtimalle külleriniz bir yerde esir düşecektir.

Bundan kurtuluş görünmüyor. Açıkçası dünya hayatı özgürlüğe neden olmaması için özel olarak kurgulanmış bir hapishanedir ve çıkışı yok, ya da ben bulamadım. Her ne kadar fiziksel olarak hapisteymiş gibi hissetmiyorsak da, biraz araştırınca aslında dünyanın içinden çıkılamaz, kaçılamaz bir yer olduğunu anlıyoruz ve burada yaşadığımız deneyimler sürekli ve düzenli eziyete dönüşmüştür.

Dünyayı -sihirli bir şekilde- kurgulayan kişi ya da kişiler burayı içindekilere işkence edebilmek için tasarlamıştır ve bu tasarlamanın içinde kendileri için küçük eğlenceler de vardır. Fakat bizler açısından eğlence yok ve zihinsel işkenceden başka bir şey yok diyebiliriz.

Özgürlük yok, öyle bir şey yok, çünkü burası bir hapishanedir. Bir kaçış yolu bulursanız haberim olsun. Teşekkürler.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil