Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-09-2014, 01:03
ereninthenature - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ereninthenature ereninthenature isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Sam Harris - Uyusturucular ve Hayatin Anlami

Bu linkteki yaziyi cevirmeye calistim. Ateist komunitesinde eli ayagi en duzgun uyusturucu kullanicisi Sam Harris. Kendisine mail'le ulasip konu hakkinda bilgi alabilirsiniz.

http://www.samharris.org/blog/item/d...eaning-of-life

Yaptigimiz hersey bilinc durumunu degistirmek icin (Altering consciousness). Bazi duygulari hissedebilmek icin iliskiler kurariz, sevgi gibi. Ve bazilarindan kaciniriz, yanlizlik gibi. Baska insanlarin dusuncesini dusunmek icin okuruz ve bundan keyif aliriz. Ayik oldugumuz her an -hatta ruyalarimizda- hislerimizi, duygularimizi ve bilisselligimizi deger verdigimiz bilinc durumlarina ulasmak icin kendimizi zorlariz.

Uyusturucular bu konuda kullanilabilecek diger bir secenektir. Bazilari legal, bazilari yaftalanmis (stigmatized), bazilari tehlikeli ama zannedilenin aksine bunlar nadiren bir arada bulunur. Bazi maddeler olaganustu bir guce ve faydaya sahiptir, psilocybin gibi ("buyulu mantarlarin" aktif maddesi) ve lysergic acid dietylamide (LSD), ne bagimlilik tehlikesi tasir ne de fiziksel hasara yol acar ama bunlarin kullanimi sizi hapishaneye yollamak icin yeterlidir. Alkol ve sigara sayisiz insanin hayatini mahmetvesine ragmen dunyada butun toplumlar tarafindan eglenerek kullanilmaktadir. Bu konuda diger noktalar MDMA yada Ecstasy var ve inanilmaz terapatik potensiyele sahiptir. Yanlis kullanilmaya cok acik ve bazi arastirmalar noro-toksik olabilecegini gostermistir.

Toplum olarak en buyuk sorumlulugumuz hangilerinin kullanmaya deger hangilerinin degmeyecegi konusunda kendimizi ve yeni jenerasyonu egitmektir. Burada problem butun biyolojik olarak aktif olan maddelere uyusturucu kelimesini kullanmamiz(drugs). Bu "dil fakirligi" konu uzerinde akillica psikolojik, medikal, etik ve legal tartisma yapilmasini imkansiz hale getirmektedir. Bu konudaki dil fakirligi psychedelic kelimesinin diger maddelerden ayirmak icin kullanilmasiyla biraz rahatlamistir. Psychedelicler olaganustu ic goruler ve vizyonlar gormek icin kullanilan maddelerdir. Narkotiklerden ve diger keyif veren maddelerden ayrilirlar.

60'larin "counterculture" ina nostaljiyle bakmak icin cok erken. Evet, bu donemde psikolojik ve sosyal olarak onemli adimlar atildi ve uyusturucular bu prosesin gobegindeydi ama Joan Didion'un Slouching Towards Bethlehem kitabinda anlattigi gibi "rapture" icin bekleyen toplumlari ne gibi problemlerin bekledigini gormek lazim. Uyusturucularin urettigi ic-goruler sayesinde saclarina cicek takmis bir zombi surusu basarisizlik ve pismanlikla sonuclandi. Zihninizi açın, uyum sağlayın ve arının ("Turn on, tune in and drop out"). Bu bilgece hatta nezih bir hareket ama sadece bu modu hayatina entegre edip materyal mantiga sahip oldugunda ve cocuklarini sokakta ac birakmadiginda.

Uyusturucularin yanlis kullanimi ve bagimlilik gercek problemler ve medikal ve bilgisel desteklerle asilabilecek problemler. Hapis cezasiyla degil. Gercekte su an Amerikada en cok kullanilan uyusturucular receteli agri kesicilerdir. (Oxycodone ve Xanax SilkRoad'da en cok satilan ve en cok kullanilan maddelerden bir kacidir). Bu maddeler yasaklanmali mi? Tabiki hayir. Ama insanlarin kullanimi ve zararlari hakkinda bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Ve butun uyusturucular alkol, sigara,aspirin cocuklardan uzak tutulmalidir.

Uyusturucu polikasini ve problemlerini "End of Faith"(Inancin Sonu) kitabimda ayrintisiyla tartistim ve konu hakkindaki dusuncelerim aynidir. "War on Drugs", Uyusturuculara karsi savas kaybedildi ve basindan beri baslamamasi gerekliydi. Ben kendi bilincinin icerigini incelemekten ote bir "temel hak" dusunemiyorum. Siddete basvurmamis uyusturucu kullanicilarinin inanilmaz masraflarla hapsedilmesi ve hayatlarinin mahvedildigi gercegi zamanimizin buyuk etik basarisizliklarindandir. (Ve diger gercek bu kisilerin hapishanede katiller, tecavuzculer, hirsizlarla ayni ortami paylasmasi insani uygarligin yikildigini dusundurtmektedir)

Benim iki kizim var ve bir gun uyusturucu kullanacaklar. Elimdeki butun gucu dogru uyusturuculari bilgece secmeleri icin kullanacagim. Hic uyusturucusuz bir hayat ne mantikli ne de hos bir hayattir. Umarim ilerde sabah kahvelerini ve caylarinin tadini cikarirlar. Eger alkol alirlarsa guvenli bir sekilde almalarini onerecegim. Eger esrar icerlerse kontrollu kullanmalarini onerecegim. Tutun dislanmali ve bir ebeveyn olarak tutunden uzak durmalari icin elimden geleni yapacagim. Soylemeye gerek bile yok ama eger Meth, Kokain kullanirlarsa bir daha hic uyuyamam. Ama eger hic LSD yada psilocybin (psychedelic) denemezlerse bir insanin yasayabilecegi en onemli seromoniyi neden kacirdiklarini cok merak edecegim.

Bu demek degildir ki herkes psychedelic kullanmali. Ilerde anlatacagim gibi bu maddelerin tabiki tehlikeleri vardir. Suphesiz bazi insanlar akil-sagligi(sanity) demirini gemiye hic bir zaman cekmemeli. Psychedelic kullanmaya baslayali yilllar oldu ve tehlikelerine karsi saygi duymayi ogrendim. Ama hayatimdaki bir donemde, erken 20'lerimde hayatimin en onemli saatlerini bu maddeler altinda gecirdim ve LSD ve mantari buyuk aletler olarak goruyorum. Bu maddeler olmadan kendi icimde zihinsel bir diyarin var oldugunu hic kesfedemeyebilirdim.

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 25-09-2014, 09:01
Dialectics - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dialectics Dialectics isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Mike Hockney'in Millionere's Death Club adlı kitabında ilginç bir haptan bahsediliyordu: NEXUS. Bu hap, ultimate pleasure'ı vadediyordu. Öyle ki bir kişi ultimate pleasure'ı yaşadıktan sonra dünya hayatı tüm anlamını yitiriyordu çünkü dünyadaki hiçbir zevkin bu hapın tattırdığı zevke yaklaşma ihtimali yoktu.

NEXUS'un iki çeşit hapı vardı. Kırmızı ve mavi diyelim. Mavi hapı içenler, kırmızı hapı içenin ne hissettiğini hissedebiliyordu. Kırmızı hapı içen ise tüm mavi hap içenlerin hepsinin hissettiğini, onların kümülatif zevkini hissedebiliyordu... Mavi hapı içenler kırmızı hapı içenin hazzını tadabildiği için de, kırmızı hapı içenin hazzı mavilerin toplamı olduğundan sürekli artıyordu... Ultimate pleasure'ı da yaşayan bu kırmızı hapı içen oluyor ve en nihayetinde de sonrasında intihar ediyordu...

Bunu benzer kollektif bir bilinç seviyesine ulaştıran bir tür LSD var mı?

Bizler dünyanın şarkı söyleyip dans eden çöpleriyiz.
Alt 25-09-2014, 18:09
Üye

Bunu benzer kollektif bir bilinç seviyesine ulaştıran bir tür LSD var mı?
SilkRoad'da galaksinin en iyi LSD'si satiliyor. Bir bakiver varsa vardir.

Science is not only compatible with spirituality; it is a profound source of spirituality.
-Carl Sagan

All ideology is toxic because ideology is a kind of insult to the gift of human free thinking.
-Terence McKenna
Alt 27-09-2014, 22:16
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ereninthenature´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
.... Ama hayatimdaki bir donemde, erken 20'lerimde hayatimin en onemli saatlerini bu maddeler altinda gecirdim ve LSD ve mantari buyuk aletler olarak goruyorum. Bu maddeler olmadan kendi icimde zihinsel bir diyarin var oldugunu hic kesfedemeyebilirdim.
Ben bir takım dışarıdan bitkisel, kimyasal desteklerle bu tür keşiflerin doğru bir yol olacağını sanmıyorum.
Neticede insan bünyesinin "alışmak" gibi bir sınırı var, helede tadını aldığı bir şeyi "arzulamak" gibi baskılarda eklenince, bu tür desteklerin (fiziken hiç bir yan etkisi olmasada) zihin sağlığını bir şekilde bozacağına inanıyorum.

Ruhlar gibi bir inancı olan biri için (o benim) Şamanların bu tür ayindir, büyüdür şeyleri için kullandıkları karışımlar zihne feyk attırsa da, aynı zamanda yerinde saymalarına da vesile olmuştur.
Yani onbinlerce yıldır insanlık nerede? onlar nerededir?

Tabi insanlığın bu haline sanal bir şey olarakta bakılabilir, ya da geldi de başı göğe mi erdi denilebilir? ya da onlar aslını hiç bozmamıştırda denilebilir.

Hepsine eyvallah.

Ama kimyasal ile zihine feyk attırmak, kalıcı çözüm değildir derim.

Diğer bir yandan da "zihinsel diyarın" keşfiyle iş bitse onada eyvallah diyeceğim, lakin tasavvuf camiasında;
"Terk-i dünya, terk-i ukba, terk-i terk" diye bir ölçü var ki keşiflerle de iş bitmiyor yani.
Ama bu disiplinden haberi olmayan için, zihinsel diyarın büyüsü oraya adım atanı illaki büyüleyecektir.
Öyle veya böyle bu tür şeylere karşı dikkatli olunmalı derim kısaca.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 01-10-2014, 03:09
Üye

Tabi insanlığın bu haline sanal bir şey olarakta bakılabilir, ya da geldi de başı göğe mi erdi denilebilir? ya da onlar aslını hiç bozmamıştırda denilebilir.
Bu tecrubenin buyulemeyecegi insan yok. Bu tecrube yasanmadiysa eger kisinin elinde bilgi yoktur. O yuzden analizler hep eksik olacaktir. Oncelikle bunu bastira bastira belirtmekte fayda var. 14 yasindaki cocuklarin sex hakkindaki dusunceleri ile bu tecrubeyi yasamayan insanlarin bunun hakkindaki dusunceleri assa yukari aynidir.

Benim tecrubelerimden cikardigim sonuc bunun cok buyuk bir olay oldugu yonunde. Ve dogru kullanimi insanliga buyuk yararlar getirecektir. Benim tek derdim bunun bilinmesidir. Bu halinin altina kaktirilacak bir bilgi degildir. Ortacag dogmasi morfininin kullanimini nasil engellediyse bugunun dogmalari ve tabulari bunun dogru ve akillica kullanimini engellemektir. Insanliga anesteziklerden 100 kat daha fazla fayda saglayacagini dusunuyorum. Modern tibbin yaptigi gelismeler insan omrunu ikiye katladi ordan hesap et.

-Carl Sagan

-Terence McKenna
Alt 01-10-2014, 13:15
Üye

Bu tecrubenin buyulemeyecegi insan yok.
İllaki yok.
Sorunda zaten bu büyüden nasıl kurtulmasında, girmek gibi çıkmanın da öneminde.
Neticede bu dünyada yaşadığımız için, gerçeklik algısı dediğimiz şeyin, ters-yüz olması, kişinin bu dünyada duyduğu acının kat kat artması, öteki tarafı arzulaması istenilen bir şey olmasa gerek.

Bu tecrube yasanmadiysa eger kisinin elinde bilgi yoktur. O yuzden analizler hep eksik olacaktir.
Bu olay aslına bilgi içindir.
Tasavvufta bunun adı keşftir, bu da kişiye bir şeyleri "ispat" içindir.
Hasılı bir şey ispat olunduktan artık ona gerek kalmaz.
Tadında, kararında bırakılır.

Oncelikle bunu bastira bastira belirtmekte fayda var. 14 yasindaki cocuklarin sex hakkindaki dusunceleri ile bu tecrubeyi yasamayan insanlarin bunun hakkindaki dusunceleri assa yukari aynidir.
Katılırım.

Benim tecrubelerimden cikardigim sonuc bunun cok buyuk bir olay oldugu yonunde. Ve dogru kullanimi insanliga buyuk yararlar getirecektir. Benim tek derdim bunun bilinmesidir. Bu halinin altina kaktirilacak bir bilgi degildir. Ortacag dogmasi morfininin kullanimini nasil engellediyse bugunun dogmalari ve tabulari bunun dogru ve akillica kullanimini engellemektir. Insanliga anesteziklerden 100 kat daha fazla fayda saglayacagini dusunuyorum. Modern tibbin yaptigi gelismeler insan omrunu ikiye katladi ordan hesap et.
Büyük bir olaydır elbette, sorun içeri girmekten ziyade, dışarı çıkmakta esasında.
Ben olayın bu tarafındayım çoğuncada.
Ama bu konularda ki yazılarını da ilgiyle takip edeceğimi bilmeni isterim.

Sevgiler

Alt 01-10-2014, 14:16
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

Sinirsel enerjinin, bilişsel, bilimsel, analitik alandan akıp gitmesi yada boşalması olarak da bakılabilir. Akıl mantıklı olma güdüsü üzerine odaklanır çoğu zaman. Bu da ciddiliktir. Belki de boş bırakılmalı zihin. Akıp gitmeli fikirler. Hem bana sorarsanız, bu rahatlığı bazen denemeli.

Bir de çay demlenmeli.
İyi fikirler geliyor.
Alt 01-10-2014, 15:52
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sinirsel enerjinin, bilişsel, bilimsel, analitik alandan akıp gitmesi yada boşalması olarak da bakılabilir. Akıl mantıklı olma güdüsü üzerine odaklanır çoğu zaman. Bu da ciddiliktir. Belki de boş bırakılmalı zihin. Akıp gitmeli fikirler. Hem bana sorarsanız, bu rahatlığı bazen denemeli.

Bir de çay demlenmeli.
İyi fikirler geliyor.
Geldiği belli oluyor, zira oldukça şiirsel bir yorum olmuş yorumunuz.
-----
Sinirsel enerjinin, bilişsel, bilimsel, analitik alandan akıp gitmesi
yada boşalması olarak da bakılabilir.

Akıl mantıklı olma güdüsü üzerine odaklanır çoğu zaman.
Bu da ciddiliktir.

Belki de boş bırakılmalı zihin.
Akıp gitmeli fikirler.
Hem bana sorarsanız, bu rahatlığı bazen denemeli.

Bir de çay demlenmeli.
İyi fikirler geliyor.

Alt 01-10-2014, 19:53
rae rae isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sam Harris'ten cacık olmaz.
Alt 02-10-2014, 01:03
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Geldiği belli oluyor, zira oldukça şiirsel bir yorum olmuş yorumunuz.
-----
Sinirsel enerjinin, bilişsel, bilimsel, analitik alandan akıp gitmesi
yada boşalması olarak da bakılabilir.

Akıl mantıklı olma güdüsü üzerine odaklanır çoğu zaman.
Bu da ciddiliktir.

Belki de boş bırakılmalı zihin.
Akıp gitmeli fikirler.
Hem bana sorarsanız, bu rahatlığı bazen denemeli.

Bir de çay demlenmeli.
İyi fikirler geliyor.
Teşekkürler.

Yarın akşam döktürürüz o halde

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil