Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-05-2018, 23:46
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Umarım Perinçek imzayı tamamlar.
Alt 08-05-2018, 15:11
Velhelebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Velhelebe Velhelebe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Oy vermek için Meral Akşener ve Muharrem İnce seçenekleri var şu an benim için. Hangisine oy vereceğimi kararlaştırmadım daha. İyi parti yeni olduğu için şansının daha fazla olduğunu söyleyenler var. Ama Kürt oylarını alamayabilir Meral Akşener.

Muharrem İnce'ye de muhafazakarlar oy vermezler. CHP'nin algısı aşırı kötü dindarlarda. Dindarlar iyi partiye daha sıcak bakıyor, ama birinde Kürtler, diğerinde ise dindarlar oy vermiyor, muhalefetin işi zor. Fakat CHP ve İyi partinin oyları 2. turda birleşebilirse şansları olur, fakat yine de ek oylar gerekiyor. Kürt oyları ve dindarların oyları çok önemli, onlar seçimin sonucunu belirleyecekler.

Bir diğer sorun ise insanlardaki dogmatik düşünceler. Muharrem İnce, Selahattin Demirtaş ile görüşecekti ve bunu duyanlar oyunu İnce'ye vermeyeceğini söylediler, böyle zihniyet olabilir mi? Görüşmese nasıl Kürt oylarını alacak ki? Nerden baksak HDP %10 oy alır. Bunlar ikinci turda İnce'ye gelse kazanabilir, bunu düşünemiyorlar. Hiçbir kesim dışlanmamalı, ötekileştirilmemeli, yoksa oy atmazlar ve muhalefet başarısız olur.

Muharrem İnce'nin muhafazakar vatandaşlara da seslenmesi lazım. İnsanlar CHP'yi din karşıtı olarak algılıyor, bu algının yanlış olduğu izah edilmeli İnce tarafından. Hatta Kuran ve hadislerden bazı kısımlar okunup duygular okşanmalıdır, onlardan olduğunu hissettirmelidir. Yoksa hakmış, cumhuriyetmiş insanları ikna etmeye yetmez, din gerekli. Dine atıf çok önemli, hatta din üzerinden iktidar eleştirisi bile yapılabilir. Zaten siyasetin temeli din ve milliyetçiliktir, bu unsurlara iyi atıf yapamayan kaybeder, başka ihtimal yoktur.

Dolayısıyla hem Kürtlere hem milliyetçilere hem de muhafazakarlara hitap edilmesi gerekiyor, bunu başaran kazanır, muhalefet burdan kaybediyor. İnsanlar övülmek istiyor, nutuk istiyor, hatiplik istiyor, din istiyor, milliyetçilik istiyor, mesele budur. Yani mesele çözüm falan değil. Ama bu unsurları kullanarak çözümlere de değinilebilir tabi ,ama işin merkezinde olmamak kaydıyla.

Muharrem İnce'nin adaylığı kaybetmeyi de garantileyebilir. Çünkü Meral Akşener'in ikinci tura kalmasını zorlaştırıyor. Dolayısıyla kendisinin de ikinci turu kazanması zor olabilir, iyi partililer, muhafazakarlar İnce'ye oy verir mi? Ama Akşener ikinci tura kalsa Chp'liler, muhafazakarlar, milliyetçiler oy verebilir, tabi bu sefer de Kürtler vermiyor oy. Ama en azından Akşener'in şansı daha yüksek gibi. Gönül İnce'ye oy at dese bile akıl Akşener'e oy at diyor.
Alt 08-05-2018, 18:10
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Erdoğan tamam derseniz giderim demiş galiba !

Ne twiterim var ne facem

Bende buradan

Tamam diyorum.
Alt 08-05-2018, 18:33
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Fabula´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Erdoğan tamam derseniz giderim demiş galiba !

Ne twiterim var ne facem

Bende buradan

Tamam diyorum.
Millete dedi bize demedi biz marjinaliz
Alt 08-05-2018, 18:36
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

velhelebe sen gene iyisin Kemal Kılıçdaroğlu aday çıksaydı ben Tayyip'e basacaktım oyu mu ve ciddiydim. Muharrem İnce 2. tur olacaksa muhakkak orada olmalı. Eğer 1. turda seçim biterse CHP başkanı olmalı. Peşini bırakırsak CHP başkanı olamaz. Muharrem İnce için seçim sonrası da mücadele devam edecek.
Alt 08-05-2018, 20:36
Alone Star Alone Star isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Ekonomi kotuye gittigi icin erken secim sart idi.
Alt 11-05-2018, 03:55
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Benim tek istedigim su milletin tayip hanedanligini kaybettiginde geride biraktigi tahribatin gün be gün ortaya cikmasidir. Adeta bir peygaber gibi ona inanmalari, toz kondurmamalari bana cok dokunuyor. Feto denen düzenbazada ayni gözle bakiyordu bu zihniyet, nezaman sapka düstü kel göründü adami seytan ilan ettiler. Aynisini tayip icinde bekliyorum. Yoksa mevcut adaylardan kim gelirse gelsin bu ülkenin kaderi degismez. Simdiye kadar hep oldugu gibi tek bir taraf kazanir, geri kalan kesim magdur edilir. Ekonomik acidan zaten degisen pek birsey olmayacaktir. Üretemeyen ülkelerin batmasi kacinilmazdir.

Son secimlerde türkiyede bulunmustum, en azili tayip karsiti olan esnaflar bile birinci secimde akp kazanamayinca ekonomi batiyor diye ikinci secimlerde oylarini akp ye vermislerdi. Insanlarin ekonomik özgürlüklerini saglamadikca demokrasi kimsenin umrunda olmuyor malesef. Tayip ben varsam sizler varsiniz düsüncesini coktan millete empoze etti.

Sunuda biliyorumki tayip asla oturdugu tahti kimseye birakmayacaktir. Ülkenin heryerine örümcek agi gibi saltanatini yerlestirdi. Olurda bir terslik sonucu secimleri akp kaybedecek olursa bu yenilgiyi kolay kolay sindirmeleri mümkün görünmüyor. Erbakanin zamaninda söyledigi gibi; Kanlimi olacak, kansizmi olacak.

Esas üzücü olan ise, 80 millonluk ülkeden bir tane halkini ve ülkesini düsünen özü, sözü bir olan dürüs bir tane liderin cikamayisidir. Derbi maclarina yabanci hakem gelsin teklifine birde yabanci cagdas politikacimi eklense acaba? Adaylarin yapmis oldukari vaadlere bakinca untaniyorum. Biri cikiyor genclere bir kereye mahsus 500tl vaad ediyor, öteki emeklilere bayramlarda 1000tl vaad ediyor. Gercekten bu cok utanc verici bir tablo. Bir ülkenin secimlerinde üc bes liraya oy satin aliniyorsa umuda yönelik söylenecek söz kalmamistir. Tek gayesi günü kurtarma politikasi güden hic bir liderden fayda gelmeyecegi bir gercek. Almanya halki ülkemize bakarak refah icinde yasarken merkeli begenmiyor hertürlü elestiriyor, bizler ise secimlere adaylarin komik vaadleriyle gitmek zorunda kaliyoruz, bu gercekten üzücü / vahim bir durum.
Alt 11-05-2018, 09:13
Dijwar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dijwar Dijwar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pardon Yani´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Adaylarin yapmis oldukari vaadlere bakinca untaniyorum. Biri cikiyor genclere bir kereye mahsus 500tl vaad ediyor, öteki emeklilere bayramlarda 1000tl vaad ediyor. Gercekten bu cok utanc verici bir tablo. Bir ülkenin secimlerinde üc bes liraya oy satin aliniyorsa umuda yönelik söylenecek söz kalmamistir. Tek gayesi günü kurtarma politikasi güden hic bir liderden fayda gelmeyecegi bir gercek. Almanya halki ülkemize bakarak refah icinde yasarken merkeli begenmiyor hertürlü elestiriyor, bizler ise secimlere adaylarin komik vaadleriyle gitmek zorunda kaliyoruz, bu gercekten üzücü / vahim bir durum.
İyi de bu millet bundan anlıyor. Daha 2 gün önce sokakta gezerken 2-3 kişinin muhabbetini duymuştum.
Oğlum 500 lira verecekmiş lan, ben veririm oyumu diyordu. Diğeri de yok lan yalandır vermez, falan diyordu.

Yani millet bu. Seviye bu.İstek bu. Siyasiler de ona uygun şeyler söylüyor. Türkiyede seçim kazanmak için kaliteli siyasetçi olmaya gerek yok, bu seviyeyi yakalaman lazım.

Kişiliklerinde devrim yapamayanlar, devrimci olamazlar
Mahir ÇAYAN
Alt 11-05-2018, 16:04
Saint-Just Saint-Just isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en gerçekçi tavır geçersiz oy kullanmaktır. işçi sınıfının önüne cumhurbaşkanı adayı diye getirilenlerden hiçbiri sömürüyü bitereceğini, ücretlerin yükseleceğini, nato'dan çıkalacağını, ülkenin tam bağımsızlığını, imam hatiplerin kapatılacağını, laik eğitimin ve düzenin tahsis edileceğini, çoçuk işciliğin yasaklanacağını vs vs. vaad etmiyor. bunları zaten vaad edemezler çünkü bu seçim burjuvazinin düzen partileriyle birlikte sunduğu bir sirk gösterisi adeta. bunlar ancak sosyalizm ile mümkün olabilir.

hdp için sol parti tanımlaması kullanılması ayrıca çok yanlış. hdp'de bir düzen partisidir ve diğer burjuva partilerinden fazla bir farkı yoktur. içerisinde kürt emekçiler olduğu kadar kürt patronları da var. demirtaş'ın seçim bildirisini falan bir inceleyin. ''işverenlerin ve işçilerin ortak sorunları çözülecektir'' gibi maddeler var. sanki bu ikisi aynı gemideymiş de sorunları birmiş gibi vaadler sunuyorlar.
Alt 11-05-2018, 18:24
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben T. Erdoğan ın karşısında kim kalırsa ona oy atacağım Seçim sonuçlarının sandığa düşecek oylarla aynı şekilde açıklanmayacağına inandığım halde.
Millet vekili olarak seçiminde HDP ye oy vereceğim. Bazılarını keyfi kaçsa da.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil