Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-04-2022, 08:45
korelmis korelmis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kuran ve Düalizm

Kuran'daki geçen bazı yemin ifadeleriyle (çift-tek, gece-gündüz, erkek-dişi...) düalizm arasında bağlantı olabileceğini düşünüyorum.

Bunun için şöyle bir video hazırladım:

Eleştiri ve katkılarınızı merakla bekleyeceğim.
Alt 25-04-2022, 10:46
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Karşıt fikirlerin kuranda yer alması, dahası, bunun sanki Ying ve Yang felsefesini temsil eder şekilde rastlantı dışı bir görüntü sergilemesi belki de kuranı yazanların Ying ve Yang'in ne olduğunu bildiğini, Ying ve Yang'in tek ve baki Tanrılar olduğunun farkında olduklarını gösterir.

Elbette ki Tanrılık iddiasındaki birisi, bir başka Tanrı adına yemin etmeyecektir. Örneğin Hallax, Got adına yemin etmez, veyahut Got, Yahoo adına yemin etmez. Der ki, o zaman benim, kendi adıma yemin ediyorum der. Mesela kendi adına yemin eder. Ondan daha büyük yemin mi olur? Düşünsene, ben şimdi her yerin Tanrısıyım, benim adımdan daha büyük yemin mi olur? Olmaz tabi. İşte kurana el basalım filan. Ama Tanrı'nın kendisine sıra gelince, Ying ve Yang'i temsil eden şeylere yemin ediyor. Ying ve Yang'e yemin edemez çünkü o zaman başta Tanrıya biat ettiği düşünülür. Onun yerine ne yapıyor, işte gece ve gündüze, dişi ve erkeğe, gök ve yere yemin ederek aslında Ying ve Yang adına yemin etmiş, Ying ve Yang'e biat etmiştir. Ama bunu doğrudan yapmıyor, subliminal mesaj veriyor, ey Ying, ey Yang, bakın ben size inanıyorum, sizin adınıza yemin ediyorum ha, ama bunu bu insanlara açık açık söyleyemem yanlış anlarlar.

Tabi arada bizim gibi doğru anlayanlar da çıkacaktır ama çoğunluk aynı şeyi söyleyince böyle aykırı tiplere de çoğunluk delidir der geçer, sıkıntı çıkmaz.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.
Alt 18-12-2022, 22:39
Üye

Videonun linki değişti. Güncel link şu:

Alt 19-12-2022, 06:45
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

korelmis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Videonun linki değişti. Güncel link şu:

Videoda belirtildiğine göre
güneşin temsil etttiği Yang erildir,
ayın temsil ettiği Yin ise dişil.
Oysa Kur'ân'da güneş dişildir, ay eril.

Yasin 38, 39:

Ve güneş kendi durağına akıp gider
Veş şemsu tecrî limüstekkarrin le

Ve ay, küçülen dilimler verdik ona
vel kamere, kaddernahu menâzile

Bir açıklama lütfen. Yanlış mı okuyorum?

Konu Hasan Akçay tarafından (19-12-2022 Saat 07:44 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-12-2022, 08:16
Üye

Arapçada "güneş" kelimesinin dişil, "ay" kelimesinin "eril" olması farklı bir şey... Bu, dilin gramer özellikleriyle ilgili...

Kuran'da kozmostaki zıtlıklara, ikiliklere dikkat çekilerek, bunların insan davranışlarında da ahlaki olarak ikilik bulunduğunun delili/ayeti olarak kullanılması farklı bir şey...

Videoda anlatmak istediğim şey şuydu: Kozmos birbirine zıt ikiliklerle dolu... Bu durum hemen her coğrafyada, insanların dikkatini çekmiş. Yin-yang felsefesi de buna dayanıyor, Pisagor'un zıtlıklar tablosu da... Kuran'da da ikiliklere yemin edilip, dikkat çekiliyor. Peki neden? Görebildiğim kadarıyla, insanların ahlaken ikiye ayrılması ve bundan dolayı ileride iki ayrı sonucun ortaya çıkacağı gerçeğini anlatmak için...

En doğrusunu Allah bilir.
Alt 19-12-2022, 19:28
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

korelmis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Görebildiğim kadarıyla, insanların ahlaken ikiye ayrılması ve bundan dolayı ileride iki ayrı sonucun ortaya çıkacağı gerçeğini anlatmak için...

En doğrusunu Allah bilir.

Evet, görebildiğiniz kadarıyla... Yani yorumdur, kişisel görüştür. Gerçek sizin gördüğünüzden farklı
olabilir. Ve insanları ahlaken ikiye ayırmak yanıltır. Edebiyatta "tip"ler var: tek boyutlu, düz karakterler:
cimri, kibarlık budalası... Gerçek yaşamda bulunmaz bunlar. Gerçek yaşamda insanlar çok boyutludur.
Her kötü biraz iyidir, her iyi biraz kötü. Benim görebildiğim kadarıyla Kur'ân bunu göz önünde bulun-
duruyor, insanlar ille 2 sınıftır demiyor: ve siz 3 sınıf olduğunuzda, وكنتم أزواجا ثلاثة
Alt 20-12-2022, 21:31
Üye

İnsanlar kendi içinde çok boyutlu olabilir; bir konuda iyiyi seçerken, başka bir konuda kötüyü seçebilir. İyilikler ve kötülükler insanın iç dünyasında bir arada bulunabilir. Ama tek bir özellik için ahlaki temelde iki nitelik vardır: iyi ve kötü. Burada -anlayabildiğim kadarıyla- vahye karşı tutum ve yoksula yardım etme konusundaki yaklaşım konu ediliyor.

Önerilen Siteler