Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-09-2009, 23:26
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger bogazici;

Resmi Egitim dili, diye bir tabir yoktur. Sadece Resmi dil vardir. Kolejleri dusununuz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 01-09-2009, 23:27
boğaziçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
boğaziçi boğaziçi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel, ben egitimde yabanci dile de karsiyim, o yuzden oyle yazdim.

``biz daima hakikati arayan ve onu buldukca ve buldugumuza kani oldukca ifadeye cur`ret gosteren adamlar olmaliyiz.``mustafa kemal ataturk
Alt 01-09-2009, 23:31
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger bogazici;

Sen yazabilirsin ama; oyle bir anlayis ve isleyis yok. En azindan, diplomasiye, bilime ve ulkeler arasi herturlu bilgi alisverisine ters.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 01-09-2009, 23:31
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

lisan biliyor musunuz bogazici, ve biliyorsanız nasıl ögrendiniz.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 01-09-2009, 23:36
Kıdemli Üye

konu ben degilim, yabanci dile karsi degilim, isteyen ogrensin, ben resmi dile ikinci bir dil eklenmez diyorum ayrica egitim dilinin de yabanci olmasina karsiyim diyorum, bu benim fikrim. universitelerde bir dolu bolum de var, karsi degilim. okullarda da yabanci dil ogretilsin. ben egitim dili de turkce olmali diyorum.

``biz daima hakikati arayan ve onu buldukca ve buldugumuza kani oldukca ifadeye cur`ret gosteren adamlar olmaliyiz.``mustafa kemal ataturk
Alt 01-09-2009, 23:40
ozgur_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_ ozgur_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aydoe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
??????
Ne demek istediniz?
Etnik bölünme dil birliği olduğunda dahi olabiliyorsa dil ayrılığı olduğunda daha da kolay olur mu demek istediniz?
Burda'da ben sizin ne demek istediğinizi anlayamadım...

ama sanırım

Etnik bölünme olarak kastetiğiniz şey farklı etnik yapılar, farklı kimlikler olmalı. Zaten farklı kimlik ve farklı anadil olduğu için bu ihtiyaç var.

Ama farklı dil devleti böler diyorsanız başlardaki topiclerde birçok örnek sıraladım. Bırakın eğtim dilini, birçok ülkede birden çok resmi dil var. Bu ülkelerin hiçbirinde bir problem yok.

Birtek istisna var hepinizi örnek gösterdiği Yugoslavya. O da sırpların diğer etnik kökenleri yok sayıp milliyetçi bir çizgide hareket etmesinden kaynaklanmaktadır.
Alt 01-09-2009, 23:43
Kıdemli Üye

hangi ulkenin egitimi bir baska dilde yapilir.egitim dili o ulkenin dili neyse odur. yabanci dil ogrenmek ayri bir konudur, her sekilde ogrenilir, gerek ders olarak, gerek universitelerde (latin dili ve edebiyati gibi) ogrenilir. burada bir sorun yok. sorun getirilmek istenen nokta. ama oraya getirtemezler kimseyi.

Alt 01-09-2009, 23:44
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

konu ben degilim, yabanci dile karsi degilim, isteyen ogrensin, ben resmi dile ikinci bir dil eklenmez diyorum ayrica egitim dilinin de yabanci olmasina karsiyim diyorum, bu benim fikrim. universitelerde bir dolu bolum de var, karsi degilim. okullarda da yabanci dil ogretilsin. ben egitim dili de turkce olmali diyorum.

Sayın bogazici

Okudunuz mu bilmiyorum. Ben lise çagında tüm fen egitimini ingilizce olarak aldım. Oglum bir fransız lisesinden mezun ve tüm fen egitimini fransızca olarak aldı. Hakeza alman okulları için de bu böyle

O da yetmedi oglum İTÜ ye girdi ve İngilizce sınavına girdi. Odtü dili İngilizcedir.

Şimdi siz tüm bunlar kaldırılsın ve yalnızca Kutadgu Bilig ögretilsin mi diyorsunuz. Ya da ne iddia ediyorsunuz.

Anadolu liselerinde ingilizce fen egitimi verilmesin mi. Buna karşı mı çıkıyorsunuz. Karşı çıkmak zorundasınız aksi size sorarlar neden bu egitim Kürtçe olmasın diye.

Siz Kürtler le Türkler in eşit insanlar olabilecegini düşünüyor musunuz.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 01-09-2009, 23:45
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu yazıyı ML Komünist arkadaşlar için asıyorum.Beni dinlemiyorlar belki Lenin'i dinlerler!

Başka başka uluslar tek bir devletin sınırları içinde yaşadıkları sürece, milyonlarca, milyarlarca iktisadi, yasal, toplumsal bağla birbirlerine bağlıdırlar. Eğitim, bu bağlardan nasıl ayrı tutulabilir? Bund'un çarpıcı saçmalık bakımından klasik olan formülüyle söyleyelim, eğitim, devletin "yetki alanının dışına" çıkarılabilir mi? Eğer tek bir devletin sınırları içinde yaşayan değişik ulusal-topluluklar, iktisadi bağlarla birbirlerine bağlıysalar, o ulusları "kültürel" ve özellikle eğitsel konularda sürekli olarak bölüp ayırmak saçma ve gerici bir şey olur. Tam tersine, okullar, gerçek yaşamda yapılan şeye bir hazırlık olsun diye, ulusal-toplulukları eğitim işlerinde birleştirme çabası gösterilmelidir.

Okulların, ulusal-topluluklara göre ayrılmasına, proleter sınıf savaşımı açısından çok daha şiddetle karşı koymalıyız.

Rus emekçi sınıfı, bu, gerici, zararlı ve küçük-burjuva milliyetçi nitelikte olan "kültürde ulusal özerklik" düşüncesiyle çarpışagelmiştir ve bunu sürdürecektir.
Za Pravda, n° 46 28 Kasım 1913. Viladimir İliç Lenin

http://www.kurtuluscephesi.com/lenin/ozerklik.html

Tabiki seçmeli ders olarak okutulabilir ya da Kürtçe bölümler açılabilir ama yurt genelinde yaygın eğitim dili tek olmalıdır.

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 01-09-2009, 23:46
hako - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hako hako isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

anarchist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sayın hako
ne demek istediğiniz anlayamadım,açarmısınız.
Boşnak Hırvat Sırp dilleri birbirlerinden ayırt edilemeyecek kadar küçük ayrıntılarla farkedilirlerken, Türkçe ve Kürtçe bu halde değildirler. İkisi de bambaşka lisanlardır. Bu 2 farklı lisandan Kürtçe'yi ana dili olarak konuşanlara Türkçe bir yabancı lisandır.Şükür ki, bu yabancı dili konuşma mecburiyetini çekmekte olan vatandaşlarımızın sırtından geçinme meraklısı olan sözde galaktik insanlar sayesinde, adım adım ve çok yakında bu külfetten de kurtulacaklardır.

Böl böl yönet.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil