Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-07-2010, 00:17
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın troyya ayetleri okuyorum, kör değilim, kalbe resmen beyin muamelesi yapılmış, bırakın inkarıda varsa beynin yada kafanın düşünme, anlama yada algılama merkezi olduğunu belirten ayet varsa yazın, yoksa tek yaptığınızın konuyu demogoji ile dağıtmaya çalışmak olduğunu düşüneceğim. Birbirimizi anladığımıza eminim, sizinde ne olduğunu konunun farkında olduğunuza eminim, panik yapmayın ve konuyu sabote etmeden kutsal kitabınızdaki ayetlere yine kutsal kitabınızdan ayetlerle gereken cevabı verin. Kalp neden beyin yerine konulmuştur? varsa cevabınız alalım.
Şimdilik saygımla gittim...
Birde lütfen Kuranda UlulElbab ne anlamda kullanılmış bir bakınız...
Bununla birlikte ZİKR günümüzde alışılageldiği gibi "bir kelimeyi tekrar etmek" değildir.
Tezekkur dorudan Beyne atfedilen bir fiildir.
Bende saygılarımla gittim...
Alt 15-07-2010, 00:19
troyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
troyya troyya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

aliyarasfal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın troyya ayetleri okuyorum, kör değilim, kalbe resmen beyin muamelesi yapılmış, bırakın inkarıda varsa beynin yada kafanın düşünme, anlama yada algılama merkezi olduğunu belirten ayet varsa yazın, yoksa tek yaptığınızın konuyu demogoji ile dağıtmaya çalışmak olduğunu düşüneceğim. Birbirimizi anladığımıza eminim, sizinde ne olduğunu konunun farkında olduğunuza eminim, panik yapmayın ve konuyu sabote etmeden kutsal kitabınızdaki ayetlere yine kutsal kitabınızdan ayetlerle gereken cevabı verin. Kalp neden beyin yerine konulmuştur? varsa cevabınız alalım.

kardesim anlamıyorsan ben ne edeyim sana yaa....herkese anlayın diyemem ki...

bak buyuk harflerle yazıyorum...

MECAZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ.......!!!!!!! !!!!

offf allahım...

gramerimizde mecaz ne demekmiş bir görelim

Sözcüğün gerçek anlamının dışında kullanılma*sıyla kazandığı anlamına mecaz anlam denir. Sözcükler, ancak cümle ya da deyimlerin içerisinde mecaz anlam kazanır.

daha da anlamıyorsan ben sana yapacak bir şey bulamıyorum....git yoluna derim sana...

......................

bir ornek daha buldum sana...

Tamda kalbimden geçiyordun

sen bunlara cevap veremiyorsun tabi..cunku sen mecaz nedir bilmiyorsun...

ve kuranda mecaz kavramı icin

http://www.islamustundur.com/kurandatesbih_mecaz.htm

suraya bakınız...

.....................

Son olarak aliyarasfal kardesim...bana lutfen sunları bir acıkla..istiram ediyorum...

aynı dusunceyi paylasan insanlar...derler ki birbirlerine...vallahi kalplerimiz aynı...
Alt 15-07-2010, 00:26
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın troyya;
Anlıyorum paniklemenizi, verdiğiniz mecaz örnek kutsal kitabınızda o şekilde geçseydi sorun yoktu, sizde biliyorsunuzki ayetlerde direk olarak kalp beyin yerine konularak düşünme, akletme, algılama merkezi olarak verilmiş. Yani mecaz bir tarafı yok. Gelelim asıl konuya, kalp ile düşünen, anlayan, akleden tanrı kavramınız bir tane bile düşünme, akletme yada algılama ile beraber beyin yada kafa kelimesini kullanmamıştır. Ayetleri toplayıp yeniden koyacağım, çünkü hiç bir mecaz yanları yok. Konu dışındaki gereksiz saptırmaya yönelik insanlar arası deyimleri kanıt kabul edecek kadar küçümsemeyin lütfen kimseyi. Ayet diyorum, varsa koyarmısınız.

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 15-07-2010, 00:33
Üyeliğini Sonlandırmış

valla komedisin sen yaa...

Birtakım beyinsiz insanlar: "Onları daha önceki kıblelerinden çeviren nedir?" diyecekler. De ki: "Doğu da Allah'ındır, batı da. O dilediğini doğru yola yöneltir." (Bakara Suresi, 142)

Musa, belirlediğimiz buluşma zamanı için kavminden yetmiş adam seçip-ayırdı. Bunları da 'dayanılmaz bir sarsıntı' tutuverince, dedi ki: "Rabbim, eğer dileseydin, onları ve beni daha önceden helak ederdin. (Şimdi) İçimizdeki beyinsizlerin yaptıklarından dolayı bizi helak edecek misin? O da Senin denemenden başkası değildir. Onunla Sen dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirirsin. Bizim Velimiz Sensin. Öyleyse bizi bağışla, bizi esirge; Sen bağışlayanların en hayırlısısın." (Araf Suresi, 155)

"Doğrusu şu: Bizim beyinsizlerimiz, Allah'a karşı 'bir sürü saçma şeyler' söylemişler." (Cin Suresi, 4)

-----------------------

burdaki beyini yanlıslıkla soylemis herhalde tanrı...beyinsiz ne demek istiyor acaba..düsünme organı kalp olduguna gore...beyinsiz derken ne demek istiyor bana bir acıklar mısın..

----------------------------------

ayrıca hala aynı şeyleri tekrarladıgının farkındamısın...senin edebiyatın felan olmadıgına inanıcam...cunku verdigim suali cevaplamak yerine laf ebeliğine basvuruyorsun...hadi buyur acıkla yukarıdaki ayetleri..
Alt 15-07-2010, 00:36
Üye

Hac Suresi(46)Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki, düşünecek kalpleri, işitecek kulakları olsun? (Dolaştılar, ama ibret almadılar). Çünkü gerçekte gözler değil, göğüslerdeki kalpler (kalp gözleri) kör olur.

Muhammed Suresi(24)Onlar Kur'an'ı düşünmüyorlar mı? Yoksa kalplerin üzerinde kilitleri mi var?

Nahl Suresi(22)Sizin ilahınız tek bir ilahtır. Ahirete inanmayanların kalpleri bunu inkâr etmekte, kendileri de büyüklük taslamaktadırlar.

İsra Suresi(36)Hakkında kesin bilgi sahibi olmadığın şeyin peşine düşme. Çünkü kulak, göz ve kalp, bunların hepsi ondan sorumludur.

İsra Suresi(46)Kur'an'ı anlamamaları için kalpleri üzerine perdeler, kulaklarına da ağırlık koyarız. Kur'an'da (ibadete layık ilah olarak) sadece Rabbini andığın zaman arkalarına dönüp kaçarlar.

Kehf Suresi(57)Kim, kendisine Rabbinin âyetleri hatırlatılıp da onlardan yüz çeviren ve elleriyle yaptığını unutandan daha zalimdir? Şüphesiz biz, onu anlamamaları için, kalplerine perdeler gerdik, kulaklarına da ağırlıklar koyduk. Sen onları hidayete çağırsan da artık ebediyen hidayet bulamazlar.

Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalbleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır. (A'RAF SURESİ / 179)

Hud suresi-120(Ey Muhammed!) Peygamberlerin haberlerinden, kendileriyle senin kalbini pekiştirdiğimiz her bir haberi sana aktarıyoruz. Bunlarda, sana hak, mü’minlere de bir öğüt ve hatırlatma gelmiştir.

kehf suresi-28

Sabah akşam Rablerine, O’nun rızasını dileyerek dua edenlerle birlikte ol. Dünya hayatının zînetini arzu edip de gözlerini onlardan ayırma. Kalbini bizi anmaktan gafil kıldığımız, boş arzularına uymuş ve işi hep aşırılık olmuş kimselere boyun eğme.

Soruyu tekrarlıyorum, kalbin Kuranda akletmenin, düşünmenin algılamanın merkezi olarak verildiği kesin. Peki neden beyin yada kafa kuranda düşünme yada akletme algılama merkezi olarak ifade edilmemiştir?
Bunun nedeni o devirde kalbin düşünmek, akletmek algılamak ile görevli organ sanılmasından ileri geldiği ve bu nedenlede kuranın tanrısal bir güç tarafından değil insanlar tarafından yazıldığı ve beynin ne işe yaradığını bilmemelerinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Tersi bir ayet var ise, beynin yada kafanın kuranda aklın ve düşüncenin merkezi olduğunu yazan, lütfen yazınız. Teşekkürler ve saygılarımla gittim...

Alt 15-07-2010, 00:37
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

troyya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bak buyuk harflerle yazıyorum...

MECAZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZZ.......!!!!!!! !!!!

sen bunlara cevap veremiyorsun tabi..cunku sen mecaz nedir bilmiyorsun...

ve kuranda mecaz kavramı icin

http://www.islamustundur.com/kurandatesbih_mecaz.htm

suraya bakınız...

.....................

Son olarak aliyarasfal kardesim...bana lutfen sunları bir acıkla..istiram ediyorum...

aynı dusunceyi paylasan insanlar...derler ki birbirlerine...vallahi kalplerimiz aynı...
sayın troyya;

Mecazın ne olduğuna örnek vermeye gerek yok.
Hepimiz mecazın ne olduğunu biliyoruz. "Kalpten geçme", "kalplerimiz aynı" vs. binlerce yıllık yanlış bilgiden dilimize yerleşmiş deyimlerdir. Günlük yaşamda bu deyimleri kullanıyor olmamıza rağmen yanlıştırlar.

Muhammed'in sözde tanrısı hep mecaz mı takılmış. Bir tane yerde bile ciddi olamamış mı?

Şimdiye kadar ki çelişkilerde şöyle bir ihtimale yer verilebilirdi.

Tanrı (cebrail vasıtasıyla) çelişkisiz ayetler indirmiş, ama muhammed öldükten sonra kuranı yazıya dökenler hata yapmışlardır. Bu nedenle saçma sapan bir kitap haline gelmiştir.

Fakat bu çelişki, Kur-an'ın bütününü kapsar ve tüyler ürpertici bir çelişkidir.
Bu çelişkiyi çürütebilecek insanoğlu henüz anasından doğmadı.

Konu AhbAp tarafından (15-07-2010 Saat 02:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: Kişiselleştirme
Alt 15-07-2010, 00:46
Üyeliğini Sonlandırmış

Mecazın ne olduğuna örnek vermeye gerek yok.
Hepimiz mecazın ne olduğunu biliyoruz. "Kalpten geçme", "kalplerimiz aynı" vs. binlerce yıllık yanlış bilgiden dilimize yerleşmiş deyimlerdir. Günlük yaşamda bu deyimleri kullanıyor olmamıza rağmen yanlıştırlar.

ya güzel kardesim...buna yanlıs kullanım mecaz diyorsunda...kuranın ayetlerine niye mecaz diyemiyorsun...belli cunku kuran dusmanlıgı beyninizi kaplamıs..senden yukarıdaki mesajımın ispatını istiyorum...
Alt 15-07-2010, 00:53
Üye

Cin 4-
ve enne-hu: ve onun ..... olduğu
2.kâne: oldu
3.yekûlu: söylüyor
4.sefîhu-nâ: bizim sefih, ahmak olanımız
5.alâ allâhi: Allah'a karşı
6.şetatan: asılsız, saçmasapan şeyler

İmam İskender Ali Mihr :Ve o bizim sefih (ahmak) olanımızın (iblisin), Allah'a karşı asılsız (saçma sapan şeyler) söylemiş olduğuna (inanıyoruz).

Diyanet İşleri:“Demek bizim beyinsiz olanımız, Allah hakkında doğruluktan uzak sözler söylüyormuş.”

Abdulbaki Gölpınarlı:Ve şüphe yok ki aklı olmayanımız, Allah hakkında saçma ve boş lâflar ediyormuş.

Bakara 142
1.se: yakında, olacak
2.yekûlu: derler, söylerler
3.es sufehâu: sefihler, kendini bilmeyenler
4.min en nâsi: insanlardan
5.mâ vellâ-hum: onları çeviren nedir
6.an kıbleti-him: kıblelerinden
7.elletî: o ki, ki o
8.kânû: oldular
9.aleyhâ: onun üzerinde
10.kul: de ki
11.lillâhi (li allâhi): Allah'ın
12.el meşrıku: doğu
13.ve el magrıbu: ve batı
14.yehdî: hidayet eder
15.men: kimse, kişi
16.yeşâu: diler
17.ilâ sırâtın mustakîmin: Sıratı Mustakîm'e, Allah'a ulaştıran yol

İmam İskender Ali Mihr :İnsanlardan sefih olanlar diyecekler ki: “Onları, üzerinde bulundukları kıbleden çeviren nedir?” De ki: “Doğu vebatı Allah'ındır. O, dilediğini Sıratı Mustakîm'e hidayet eder (ulaştırır).”

Diyanet İşleri:Birtakım kendini bilmez insanlar, “Onları (müslümanları) yönelmekte oldukları kıbleden çeviren nedir?” diyecekler. De ki: “Doğu da, Batı da Allah’ındır. Allah, dilediği kimseyi doğru yola iletir.”

Araf suresi-155

1.vahtâra (ve ahtâre): ve seçti
2.mûsâ: Musa
3.kavme-hu: kavmi(den)
4.seb'îne: 70 (seb'a
5.raculen: adam
6.li mîkâti-nâ: belirlediğimiz vakit için (tayin ettiğimiz zaman)
7.fe lemmâ: sonra, böylece, ...dığı zaman
8.ehazethum er recfetu: onları bir sarsıntı aldı
9.kâle: dedi
10.rabbi: Rabbim
11.lev şi'te: eğer sen dileseydin, isteseydin
12.ehlekte-hum: onları helâk ettin
13.min kablu: önceden, daha önce
14.ve iyyâye: ve beni
15.e tuhliku-nâ: bizi helâk mı edeceksin (biz senin tarafından helâk mı edileceğiz)
16.bimâ: sebebiyle, dolayısıyla
17.feala es sufehâu: sefihlerin yaptıkları
18.min-nâ: bizden
19.in: ise
20.hiye: o
21.illâ: yalnız, ancak, ...den başka
22.fitnetu-ke: senin imtihanın
23.tudıllu: dalâlete düşürürsün
24.bihâ: onun ile
25.men teşâu: dilediğin kimse
26.ve tehdî: ve hidayete erdirirsin
27.men teşâu: dilediğin kimse
28.ente: sen
29.veliyyu-nâ: bizim velîmizsin, dostumuzsun
30.fâgfirle-nâ (fe ıgfir lenâ): artık bize mağfiret et
31.verhamnâ (ve ırham-nâ): ve bize merhamet et
32.ve ente: ve sen
33.hayrû el gâfirîne: mağfiret edenlerin en hayırlısısın

İmam İskender Ali Mihr :Ve Musa (A.S), Bizim belirlediğimiz buluşma zamanımız için kavminden yetmiş adam seçti. Onları, şiddetli bir sarsıntı yakalayınca şöyle dedi: “Rabbim, şâyet dileseydin daha önce onları ve beni helâk ederdin. İçimizden sefihlerin yaptıklarından dolayı, bizi helâk mı edeceksin? O ancak Senin bir imtihanındır. Onunla dilediğini dalâlette bırakırsın ve dilediğini hidayete erdirirsin. Sen, bizim dostumuzsun. Artık bizi mağfiret et ve bize rahmet (merhamet) et. Sen, mağfiret edenlerin en hayırlısısın.”

Diyanet İşleri:Mûsâ, kavminden, belirlediğimiz yere gitmek için yetmiş adam seçti. Onları sarsıntı yakalayınca (bayıldılar). Mûsâ, “Ey Rabbim! Dileseydin onları da beni de bundan önce helâk ederdin. Şimdi içimizden birtakım beyinsizlerin işledikleri günah sebebiyle bizi helâk mı edeceksin? Bu, sırf senin bir imtihanındır. Onunla dilediğin kimseyi saptırırsın, dilediğini de doğruya iletirsin. Sen, bizim velimizsin. Artık bizi bağışla ve bize acı. Sen, bağışlayanların en hayırlısısın” dedi.

Abdulbaki Gölpınarlı:Ve Mûsâ, kendisine vâde verdiğimiz yere götürmek üzere kavminden yetmiş kişi seçti. Derken bulundukları yerde şiddetli bir deprem başlayınca yâ Rabbi dedi, dileseydin onları da daha önce helâk ederdin, beni de. İçimizdeki akılsızların işledikleri suç yüzünden bizi de mi helâk edeceksin? Bu, ancak senin bir sınamandan başka bir şey değil. Onunla dilediğini doğru yoldan çıkarırsın, dilediğini doğru yola sevk edersin. Sensin yardımcımız ve sahibimiz, ört bizim suçlarımızı ve acı bize, sensin suçları örtenlerin en hayırlısı.

Şimdi sayın troyya, çevirilerle işi çarpıtmanız biraz zor. Çünkü bu ayetlerde geçen sefih kelimesi beyin demek değil, kendini bilmez ve akletmez anlamına gelir. Siz orjinaline sadık kalmamış çevirileri alıp biraz işin üçkağıdına kaçmışsınız. Soru geçerli.

Alt 15-07-2010, 00:56
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

valla komedisin sen yaa...

Birtakım beyinsiz insanlar: "Onları daha önceki kıblelerinden çeviren nedir?" diyecekler. De ki: "Doğu da Allah'ındır, batı da. O dilediğini doğru yola yöneltir." (Bakara Suresi, 142)

Musa, belirlediğimiz buluşma zamanı için kavminden yetmiş adam seçip-ayırdı. Bunları da 'dayanılmaz bir sarsıntı' tutuverince, dedi ki: "Rabbim, eğer dileseydin, onları ve beni daha önceden helak ederdin. (Şimdi) İçimizdeki beyinsizlerin yaptıklarından dolayı bizi helak edecek misin? O da Senin denemenden başkası değildir. Onunla Sen dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirirsin. Bizim Velimiz Sensin. Öyleyse bizi bağışla, bizi esirge; Sen bağışlayanların en hayırlısısın." (Araf Suresi, 155)

"Doğrusu şu: Bizim beyinsizlerimiz, Allah'a karşı 'bir sürü saçma şeyler' söylemişler." (Cin Suresi, 4)

-----------------------

burdaki beyini yanlıslıkla soylemis herhalde tanrı...beyinsiz ne demek istiyor acaba..düsünme organı kalp olduguna gore...beyinsiz derken ne demek istiyor bana bir acıklar mısın..

----------------------------------

ayrıca hala aynı şeyleri tekrarladıgının farkındamısın...senin edebiyatın felan olmadıgına inanıcam...cunku verdigim suali cevaplamak yerine laf ebeliğine basvuruyorsun...hadi buyur acıkla yukarıdaki ayetleri..
Bu surelerdeki "beyinsiz" kelimesi "akılsız", "aptal" anlamında kullanılmıştır.

Bunu mealcilere de sorsanız aynı cevabı alırsınız.

Bu da Araf 155'in ingilizce meali.

"And Moses chose seventy of his people for Our place of meeting: when they were seized with violent quaking, he prayed: "O my Lord! if it had been Thy will, Thou couldst have destroyed, long before both them and me: wouldst Thou destroy us for the deeds of the foolish ones among us? This is no more than Thy trial: by it Thou causest whom Thou wilt stray, and Thou leadest whom Thou wilt into the right path. Thou art our protector: so forgive us and give us Thy mercy; for Thou art the Best of those who forgive"

Beyin organının düşünmeye yaradığını gösteren bir tek ayet gösteremezsiniz.

Arapça bilen arkadaşlar da bu ayetlerdeki beyinsiz kelimesinin beyin organıyla bir alakası olmadığını, "aptal, akılsız" yerine kullanıldığını kabul edeceklerdir.

Kur-an'da akıl ve düşünmenin kalp organı tarafından gerçekleştiğinin aksini ispatlayacak bir tek ayet bile yoktur.

saygılar...
Alt 15-07-2010, 01:24
İvan Karamazov İvan Karamazov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

))

imam iskender mihr kim biliyon mu sen ?
çarpıtmalarını görüp de gülmemek elde değil.

boş ver mihri filan... sen verdiğin ayetlerin arapçalarından hangisinde beyin kelimesi geçiyor onu söyle. "bak şu şu kelime beyin anlamına gelir arapçada" de... sevgili alchindus'tan öğrendiğim bir tabir var: meal münekkidliği yapma burada

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil