Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Klasik Mekanik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-07-2016, 22:21
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

fizik yasaları diye bişey yoktur.
evrenin karakteri vardır.
biz soyutlarız ve adına yasa deriz.

evren bunlara yasa diye uymaz.
kendi niteliklerini/karakterini/varoluşunu ortaya koyar.
nitelikler süreç olarak sonludur.
ancak evrenin ortaya koyabileceği nitelikler sonsuzdur.

dinamik bir evrende mutlak yasadan bahsedilemez.
yeni nitelikler yeni soyutlamalar ve
bu soyutlamaların insan dilindeki kavramsal karşılığı da
''yasanın'' her an değişme dönüşme potansiyelidir.
Alt 02-08-2016, 11:40
alpha alpha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

fizik yasaları bulunduğumuz boyutta hep sabittir. "Boyut"un kapsamı kara delikleri kapsamaz.
Onun dışındaki tüm evrende yasalar sabittir (aynı boyutta kalmak şartı), aksi halde çökme olur. Sistem ve madde bütünlüğü kararsız hale gelir. Bu da sonunda yıkımı getirir.

Bu yasaların değişmesi için yoğun bir yapı, ve anti madde gerekir. Aksi halde değişmeyecektir. Yani bundan 1 milyon önce ile şimdi ki yasalar aynı.

Gezegensel ayrımlar yasaların değiştiğini göstermez. Örneğin Ay da bir elmanın ağırlığı ile dünyada farklı olması yasaların farklı olduğunu söylemez. Çünkü kütle çekim yasası G ye bağlıdır. ve g gezegensel sabittir. Dolayısı ile kütle çekim yasası sabittir.

Bir hidrojen atomu her yerde aynı karakterisitiği gösterir. Aksi halde değişkenlik evrenin ve galaksilerin düzenini bozar.

Ünlü fizik bilgini Einstein ın yasası :
https://en.wikipedia.org/wiki/Equivalence_principle

Evrendeki fizik kanunları değişkenlik göstermez. Yani heryerde fiziğin kanunları aynıdır diyor Einstein. Türkçesi "eşdeğerlik ilkesi" dir.

Bir yazı da şurada;
http://www.pbs.org/wgbh/nova/blogs/p...lly-universal/

Burada ;

imagine the whole universe as one big game of basketball. You can tweak certain parameters without changing the game: Raise the hoop a little higher, make the court a little bigger, change the way you score, and it's still basketball. But if you tell the players to start running bases or kicking field goals, then you're playing a different game.
diyor. Yani bazı parametreleri değiştirmek oyunun adını değiştirmez, ama esas madde kanunlarını değiştirmek o zaman değiştirir.

Esasen benim görüşüm ise biraz farklı. Gözlemlenebilir evren için evet diyorum, ancak gözlemlemediğimiz kısmın gözlemlediğimiz kısımdan büyük olduğundan bu ilkeyi genele yaymak için erken davranılmış olabilir. Einstein'a karşı çıkıyorum mu acaba :/

Eğer alpha sabiti (( duralım biraz açıklayayım bu da ne demeyin, alpha benim nickim ne olsa, niye alpha koyduğum da ortaya çıkacak ama ;

https://en.wikipedia.org/wiki/Fine-structure_constant

Bu fine structure constant, yani kısaca alpha (sihirli sabit de denir) evren de değişik noktalarda çeşitlilik gösterebilir.

Şu ana kadar alpha sabit, ama değişkenlik gösterme ihtimali de yüksek deniliyor.

Bana kalırsa değişkenlik gösterebilir. Bu durum da ise en yukardaki cümleme dikkat edin. BOYUT demiştim.

Dolayısı ile alpha nın değişmesi boyutu değiştirir. Yani oyunu. Farklı bir boyuttasınız ve yasalar o boyutta ona göre olmalı. Tabii bu alphanın değişteğine dair bir bulgu yok, sadece tahminler var. Belki de farklı boyutları inceleme imkanımız olamadığı için bulamadık, biilmiyorum.

Alpha yı clock frekansına benzetiyorum. Bilgisayarda clock frekansı yaşamı belirler. Eğer frekans değişirse bilgisayarda ki her iş umulduğundan farklı sonuçlar doğurur. Temel bir gereksinim yani.

------------------------------

Şimdi Kurana dönelim;

Kuran derki "Allahın adetinde değişiklik bulamazsın." Burada adet "bilim" dir. Bilimsel yasalardır. Dolayısı ile Allah bilimsel kanunlara aykırı hareket etmez.

Bu durumda ben bir oyun yazdım ama, kendim için hile yapıp şöyle yapacağım, hayır yapmıyorum. Ve herşey düzen içinde devam etsin diyorum....

Saygılar..

"Bilim insanı Allah'a götürür." Louis Pasteur
...
Domuz eti sağlıklı diyenler domuz etinden çiğ köfte yesinler, konuşmasınlar..
Alt 02-08-2016, 17:33
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

"Bilim insanı Allah'a götürür."
Kullandığınız slogan dahi ne derece geride olduğunuzu gösterir.

Bilim ne zaman özgür oldu ki, başka taraflara götürsün!?

Bilim, din ve sömürü sınırları içinde bırakıldı ve halen de öyledir.
Bilimin esaret altında olduğunu görmezsen hiç bir şeyi göremezsin...
Alt 09-08-2016, 14:05
alpha alpha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Evet gerideyiz dostum. Louis Pasteur gibi gelmiş geçmiş en ünlü bilim adamları arasında sayılan birinin çizgisindeyiz.

Siz nerdesiniz ? Doğmatik evrimci deney yapmadan haberi olmayan Darwin mi ?

Evrim bilimi esir almış.

Evrim den başka bir şeyi düşün hemen ayıplanırsın, atılırsın..

Yukarda yazdığım cümlelere ve bilimsel kaynaklara cevap veremeyen bilgivehis, atıp tut sen.

Einstein'in kuralına karşı bir kural söylesene.

"Din" bilimi sınırlamaz. Belki "din adamları" yapmıştır. İkisi arasındaki farkı görememişsiniz.

"Bilim insanı Allah'a götürür." Louis Pasteur
...
Domuz eti sağlıklı diyenler domuz etinden çiğ köfte yesinler, konuşmasınlar..
Alt 29-09-2016, 00:04
Victorious Victorious isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hep yoktular. Sonradan yazıldılar. Maddesel alemin, sebeplere dayalı izahı ve işleyişi için.

Tanrı;
Dünya'da Avrupalı ırkına, Türkiye'de de onlar gibi yaşayanlara seks ve yeme-içme yoluyla nefislerine hizmet eden, muhafazakar insanları da imtihan diye kandırıp -cehennem ile tehdit ederek lanetler yağdıran korkunç bir varlıktır.
Alt 27-01-2017, 06:50
Tatarka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tatarka Tatarka isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nihilist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
fizik yasaları diye bişey yoktur.
.
Fizik yasaları vardır,Öncelikle şunu belirtelim ki, gerçekler var olmak için insan zihnine muhtaç değildir. Fizik kanunları evrende keşfedilmiş yasalardır. (sosyal bilim-doğa bilim farkı ile ilgili konu açmayı da düşünüyorum; eğitim gördüğüm alanlardandır)

Bu noktada, sosyal bilimler ile doğa bilimi farkını bilmek gerekiyor. Doğa bilimleri keşfedilmiş ve var olan gerçekler ancak sosyal bilim dediklerimiz >>> felsefe,matematik,sosyoloji vs. gibi kavramlar insan zihni üretimidir. Mesela bu aşamada, pozitivist biri olarak felsefeyi bile kabul etmeyebilirim.

Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür.(Friedrich Nietzsche)
Alt 27-01-2017, 07:05
Tatarka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tatarka Tatarka isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fizik yasalarının evrilebildiğine dair üç delilim var.

1- Bilinen fizik yasalarının bigbang ve karadeliklerde geçerliliğini yitirmesi. Bu, fizik yasalarının değişime uğrayabildiğini gösteren önemli bir ipucu.

2- Mikro dünyadaki kuantum yasalarıyla makro dünyadaki yasaların farklılığı. Yine bu da yasaların farklılaşabildiğini yani evrilebildiğini gösteriyor.

3- Özgür irademizin varlığı. Bilinen fizik yasaları determinist, nedensel veya olasılıksal oldukları için özgür iradenin varlığına aykırı görünüyor. Öte yandan irademizin varlığını da bariz bir şekilde hissediyoruz. O halde fizik yasaları her şeyi kontrol eden mutlak güçler olmadığı için iradeyi ortaya çıkaracak hale evrilebiliyor demektir.
Umarım kuantum dünyasında (mikro alemde), rastgele eden parçacıklar var diye tanrı bağlantısı kurmuyorsunuzdur
1.) Fizik yasaları geçerlilik yitirmemiştir. Makro evren deterministtir ve nedensellik geçerlidir. Mikro evren, indeterministtir. Indeterminism olayını biraz açayım ; herşeyin kökeni ,maddenin de kökeni en son enerjiye geldiğimizde, orada duruyoruz ; nedensellik yok !
2.) Mikro evren yasaları ile makro evren yasaları farklı demek doğru değil ; mikro evren yasalarından makro evren yasaları elde edilebiliyor, bu bilimseldir. Bilim, olayların bir sistem içinde incelenmesini gerektirir. Çünkü olaylar karşımıza daima karma ve karışık bir yapıda çıkar. Bunları doğru düşüncenin ürünü haline getirmek için sebep-sonuç bağı altında birleştirmemiz gerekir.
3.) Özgür irade vardır demek de tam olarak doğru değil. Bazı durumlarda özgür irademiz vardır , bazı durumlarda yoktur. Çünkü, davranışlarımız nedensellik kapsamındadır. Bu sebepten dolayı çoğu davranışımızda özgür iradeden bahsedemeyiz bile. Ancak ahlaki karar süreci gerektiren uygulamalarımızda, nedensellik kapsamında verdiğimiz (özgür iradesiz) bir kararı, bilinçli olarak veto hakkına sahibiz. Yani sonuç olarak, özetle, davranışlarımızda-kararlarımızda, bazen özgür irademizi kullanırız, bazen ise robot gibiyizdir.

Kendinden hiç söz etmemek çok soylu bir ikiyüzlülüktür.(Friedrich Nietzsche)

Önerilen Siteler