Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-08-2009, 03:25
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger Deist Bedo;

Balkonun ustu tahta ile kapli. Asil guzel olan; yagmur yagarken, hanim ile benim balkonun kuru tarafinda, yagmurdan islanmadan sigara icmemiz. Yagmur eger egimli yagsaydi, bu mumkun olmazdi. Yagmur duz, siddetli ve sadece balkonun yarisina yagiyordu, bizde kuru tarafinda islanmadan sigara tutturuyorduk.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 07-08-2009, 03:28
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

çok sevgili evrensel-insan,

sizi seviyorum, yazdıklarınızı anladığım yerlerde genellikle görüşlerinize katılıyorum, fakat bir çok konuda da anlamıyorum.

Ve en önemlisi (bir başka başlıkta da yazdığım gibi) sizi anlamıyor olmamın sebebini kendimde değil, sizde görüyorum. Fakat buna rağmen gerçekten de kanım ısındı size.

saygılarımla
Alt 07-08-2009, 03:36
Kıdemli Üye

Saygideger Deist Bedo;

Eger bir kisi kendi bireysel bilincinin insanligiyla degilde; sirf tanri korkusundan insanlikdisi hareket etmiyorsa, tanri korkusunun o kiside kalmasi, benim de arzumdur. Cunku nihilizm; tanriyi oldurerek, insanoglunu hem etiksel, hem sosyal-toplumsal yukumsuz kilmasiyla; kisilerin biten tanri korkusu; onlari birer bireyci akilcilik temelinde; guce, otoriteye ve yukumlulugu kendi ustlerine almaya itti. Nitekim; seri katiller, mafyalar, ceteler, ve saldirilar boylece artti.

Bence; bilinc acisindan; belki de tanri korkusu, Turkiyedeki toplum icin de gecerlidir. Tabi bu arada tanri adina uygulanan terorizmi de unutmamak gerek. El-Kaide gibi.

Buda bize; ister tanrili, ister tanrisiz; kitleleri veya kisileri, pekala yonetim ve yonlendirim olarak insanlikdisina cekebilirsin. Bunun nedeni; birey olmamak, bireysel bilince ermemek ve insan olma ve insanlik sunma yerine, yani "ben insanim" yerine; tum ayrimlari kendine mal etmek ve insan olma butunlugunu unutmak, yani "ben, beyazim, erkegim, turkum, muslumanim, adim bu, soyadim bu, ...istim, v.s." temelli butun ayrimlar, nerde insanim ve insanligin ayniligi ve butunlugu?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 07-08-2009, 03:47
Deist Bedo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deist Bedo Deist Bedo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Balkonun ustu tahta ile kapli.
Öyle desene abi ya, bunda mucizevi bişi yok. Laminat parkeler yazık öyle, kışın bi laylon filan ser üzerine, yağmurda, karda çürür gider yoksa.

Bende bi ara öyle yolda yürüyorum, karstayım tabi o zaman. Arkamdan yağmur yağmaya başladı ve yeri ıslata ıslata şiddetli bi şekilde geliyor. Yağmurun yağdığı yer ile aramda 20 metre bile yok ve hızlı hızlı üstüme geliyor bende koşarak kaçmaya başlıyorum şantiyeye doğru, yakaladı beni tabi, bi güzelde ıslattı. (sene 1996 dı galiba)
Alt 07-08-2009, 03:49
Kıdemli Üye

Saygideger ulpian;

Ve en önemlisi (bir başka başlıkta da yazdığım gibi) sizi anlamıyor olmamın sebebini kendimde değil, sizde görüyorum. Fakat buna rağmen gerçekten de kanım ısındı size. -ulpian-

Beni anlamak veya anlamamak; maalesef; tamemen karsi tarafin bir tezahurudur. Bu konuda; yani iletim, iletisim konusunda cok detayli yazilarim var.

Ama eger beni anlamak isterseniz; o zaman farkli. Neden mi? Ya bana anlayamadiginiz yerleri anlamak icin sorarsiniz. Bende boylece sizin nereyi anlamadiginizi bilir, o na gore; o kismi daha, detayliyabilir, basitlestirebilir genisletebilirim. Ya da neden benim yazdiklarimi anlamadiginizi kendinize sorabilirsiniz.

Ayrica anlamak; kabul veya reddin, dogrusu ve yanlisi iceriklidir. Bu anlama sekli; kendi degerlendirmelernizle mukayesedir. Algilamak ya da kavramak ise; sizi devreden cikarir. Yani "evrensel-insan bunu diyor", ya da"evrensel-insan burda ne demek istiyor?" ya da "evrensel-insan, bunu mu demek istiyor, acaba?"

Gordugun gibi, bu yanasimlarda; "evrensel-insan dogrumu soyluyor?" yoktur. Cunku yukaridaki acilimlar, kritik dusunce seklinin ve notr alginin acilimlaridir.

Amac dogrulamak, kabul etmek, yanlislamak, karsi cikmak degil; kisinin verdigi mesajdan kisinin kendisini tanimaya, dusuncesini ogrenmeye, kisiyi daha detayli anlamaya, onun varsa; inanclarini, ideolojisini v.s. ogrenmeye yonelmektir.

Bunun sebebi de, gayet aciktir. Kisiler birbirlerini ve dusuncelerini ne kadar cok tanirsa; biribirlerini anlamalari, ortak nokta bulmalari v.s. daha kolay olur, bilmem anlatabildim mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 07-08-2009, 03:54
Kıdemli Üye

Saygideger Deist Bedo;

yakaladı beni tabi, bi güzelde ıslattı. (sene 1996 dı galiba)-D.B.

Hanimla ben yagmurdan kacmak soyle dursun; acik havada tam onumuze yagan yagmuru seyrede seyrede, islanmadan; acik havada sigara ziyafeti cektik.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 08-08-2009, 08:32
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Benim aklima bir fikir geldi ve buyuk ogluma " bak bu bile Allah'in olmadiginin bir ispatidir" dedim.
şimdi bu çıkarımı sanırım bir çok insan anlamadı benim gibi...

burda allah dediğiniz kavram nedir, müslümanların tanrısı mı, diğer dinlerin tanrısı mı, deist panteist insanların tanrısı mı ya da sizin zihninzdeki allahı nasıl tanımlıyorsunuz...

yağmurun keskin bir sınırla bir yere yağıp diğer yere yağmamasından nasıl böyle bir çıkarıma gittiğinizi bize anlıyacağımız şekilde ifade etmeniz mümkün mü...

ki sizin algılama, sentez ve analiz tarzınızı çözmeye çalışayım..

Alt 08-08-2009, 23:30
Kıdemli Üye

Saygideger paslicivi;

Almis oldugun alintinin, tam algilanabilmesi icin; tum kismi almak gerekir. Zaten bu basligi acmama seep de; bu kisimdir.

Benim aklima bir fikir geldi ve buyuk ogluma " bak bu bile Allah'in olmadiginin bir ispatidir" dedim. Oglum ise " baba niye, oyle diyorsun, sonucta inanirlar, o buluta yagdirdi, bu buluta yagdirmadi derler" dedi.

Ben de bunun ustune "peki dedim, inanirlara gore; Allah yagmuru yagdiranmidir, yoksa buluta yagmur yagmasi icin 'yagmur yagdir' emrini verenmi dir?" dedim.

Simdi soruyorum; Allaha inananlara, Allah eylemi bizzat uygulayan midir?, yoksa emir verip; eylemi uygulatan midir? Ikisi birden mi?, teki ise, hangisi? ve Neden?-e.i.

Cok kisa olarak; ya sey var ve seyin kendi hareketi var. Ya sey yok, dolayisiyle hareketi de yok. Allah var ve olmayan seyi hareket ettiren o.

Senin neyi ogrenmek istedigini ben pek anlayamadim; ama; buradaki Allah, ilah, tanri v.s. hersey olabilir. Kisaca yaratici, desek olurmu?

Ben yaratilis "teorisi" yazisinda tum bunlari izah ettim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 09-08-2009, 00:07
Kıdemli Üye

Saygideger paslicivi;

Bilmem nekadar algilanabilecek ama; ben sana dogal dusuncenin tanrisal yanasim kokenini ve temelini veren izahini, birinci sahis uzerinden, yani ben uzerinden yapayim. "Benim fonksiyonum, yani islevim, ben degilim; benim tersim olan ve yansiyan ve bes duyuya hitabeden yansim; ama; benim yansimin; bes duyu ile algilanip; yansitabilinmesi; ancak bana gore mumkundur.

Ya da; hem olumlu, hem olumsuz izahini yapayim. " Benim fonksiyonum, yani islevim; ben degilim. Ama; ben olmayanin ne/kim oldugu, ancak bana gore ifade edilebilir.

Butun bu izahlarin ozeti sudur. NE BEN, BENIM (KENDIMIM), NE DE BENIM, IFADE ETTIGIM BEN (KENDIM). AMA; IFADE EDILEN, ANCAK BEN OLMAYAN, BANA GORE IFADE EDILIR.

Dogal dusuncenin, bu kokensel tanrisal yanasiminda; soralim bakalim. Ben kimim/neyim? ve bana gore ifade edilen, kimdir/ nedir?

Dogal dusuncenin koken ve temelinin evrensel-insansal sorununu anlamak icin, bu izah sekli; algilayabilirsen; asagida verecegim izah seklinden; hem daha basit; hem de daha detaylidir.

Bana bende demen, bende degilem;
Bir ben vardir, bende; benden iceri.

Iste bu yanasimin ancak disina cikabilirsen; hem tanri kavramina disaridan bakmis olursun, yani tanriisalligin olumlu veya olumsuzunun icende yer almadan; Hemde tanriyi tamamen elimine, etmis; sifirlamis olursun. Nihilizmin deyimiyle oldurmus,(oldurmek) olursun.

Dolayisiyle; konu yaratilis, ya da; yaratici degil; yaratissal yanasimdir. Benim evrensel-insan olarak; ayni yaratissal yanasimim; bunun tam tersidir ve bu yaratisimda tanrinin yerini insan/birey alir, yarattigi da; kavramdir.

Saygilarimla;
evrensel-insan;

Alt 09-08-2009, 08:05
paslıçivi paslıçivi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Simdi soruyorum; Allaha inananlara, Allah eylemi bizzat uygulayan midir?, yoksa emir verip; eylemi uygulatan midir? Ikisi birden mi?, teki ise, hangisi? ve Neden?-e.i.

Cok kisa olarak; ya sey var ve seyin kendi hareketi var. Ya sey yok, dolayisiyle hareketi de yok. Allah var ve olmayan seyi hareket ettiren o.

Senin neyi ogrenmek istedigini ben pek anlayamadim; ama; buradaki Allah, ilah, tanri v.s. hersey olabilir. Kisaca yaratici, desek olurmu?
sevgili e.i...

anladığım kadarıyla allah derken kastettiğin şey;

varoluş nedir? sorusunu bir tanrıyla(yaratıcı) açıklamaya çalışan(inanan) teist nonteist insanların inandığı kavram...

Simdi soruyorum; Allaha inananlara
bu sorudan sonra yaptığın açıklama bir yaratıcıya inananları bağlar, beni değil...

ben teistlerin tanrılarını reddeden, nonteistlerin tanrılarına da inanmayıp, bu bilinemez diyen biriyim..

hal böyle iken şimdi tekrar soruyorum..

yağmurun kesin bir hatla bir yere yağıp diğer yere yağmamasını "bir yaratıcı olmadığının ispatına" nasıl bağladınız, nasıl kanaat getirdiniz?..

ben bir agnostik olarak bunu öğrenmek istiyorum..

Bana bende demen, bende degilem;
Bir ben vardir, bende; benden iceri.
aynı şeyleri ifade ediyoruz ama farklı terminoloji kullanıyoruz..

Bana bende demen, bende değilem; ego...benlik.. yalancıbenlik.. sahtebenlik.. çeperin.. sana yüklenen zihnin yöneticisi.. sana yalancı bir dünya yaşatır.. seni uyutur.. bilinç minimumdadır.. otomatik pilotla kullanırsın uçağı.. beyinde subkortikal bölgenin hakimiyetinde bir yaşamdır..

Bir ben vardir, bende; benden iceri; özvarlık(safbilinç+özbenlik).. gerçekbenlik.. çekirdeğin.. senin en doğal, en safvarlığın.. varoluşun sana yüklediği içgüdülerin yöneticisi, sana gerçek hayatı yaşatır.. seni daima uyanık tutar.. safbilince yaklaştığın için bilinç maximumdur.. gerçek imparatordur.. uçağı kendin uçurursun.. beyinde korteks dediğimiz bölgenin hakimiyetinde bir yaşamdır..

Iste bu yanasimin ancak disina cikabilirsen; hem tanri kavramina disaridan bakmis olursun, yani tanriisalligin olumlu veya olumsuzunun icende yer almadan; Hemde tanriyi tamamen elimine, etmis; sifirlamis olursun. Nihilizmin deyimiyle oldurmus,(oldurmek) olursun.
sahtebenlikten arınıp özbenliğe yaklaştıkça atalarının sana yüklediği tanrı kavramı kendiliğinden kaybolmaya başlar... varoluşu sorgularken "bir tanrı varmıdır yokmudur" senin düşüncende yoktur zaten.. her türlü zihinden,öğretiden, bağımsız, önyargısız varoluş nedir diye sorarsın..

yaşamını idame ettirirken de "tanrı figürü" sana dahil değildir, olamaz da zaten..

sanırım anlaşmaya başlıyacağız seninle.....

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil