Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-10-2012, 00:57
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Hakikaten de dediğiniz doğru. Örneğin "AKP Kurban Bayramı'nın başlangıcı için Peygamberin sözünü dinlemiyor!" tartışmamızda şöyle bir rivayet geçiyor:

İbni Abbas anlatıyor:

Bir bedevi Resulullah'a gelerek:
"Ben hilâli (Ramazan hilâlini) gördüm!" dedi. Resullullah:
"Allah'tan başka ilâh olmadığına şehadet getirir misin?" dedi.
Adam buna da, "Evet!" diye cevap verince, Resullullah:
"Ey Bilal! dedi, halka yarın oruç tutmalarını ilan et!" (Ebû Dâvud, Sıyam: 14; Tirmizî, Savm: 7; Nesai, Savm: 8; İbni Mâce, Sıyam: 6)

Gördüğünüz gibi burada da "Arap" yerine "Bedevi" geçiyor. Peki Arapça'da "Bedevi" nasıl yazılır?

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 28-10-2012, 01:22
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hakikaten de dediğiniz doğru. Örneğin "AKP Kurban Bayramı'nın başlangıcı için Peygamberin sözünü dinlemiyor!" tartışmamızda şöyle bir rivayet geçiyor:

İbni Abbas anlatıyor:

Bir bedevi Resulullah'a gelerek:
"Ben hilâli (Ramazan hilâlini) gördüm!" dedi. Resullullah:
"Allah'tan başka ilâh olmadığına şehadet getirir misin?" dedi.
Adam buna da, "Evet!" diye cevap verince, Resullullah:
"Ey Bilal! dedi, halka yarın oruç tutmalarını ilan et!" (Ebû Dâvud, Sıyam: 14; Tirmizî, Savm: 7; Nesai, Savm: 8; İbni Mâce, Sıyam: 6)

Gördüğünüz gibi burada da "Arap" yerine "Bedevi" geçiyor. Peki Arapça'da "Bedevi" nasıl yazılır?
Vikipedi bilgisine göre şöyle yazılıyormuş:

Bedeviler (Arapça: bedevi بدوي) çölde yaşayan, geçmişte göçebe olan...
http://tr.wikipedia.org/wiki/Bedeviler

Arap da şöyle:

Araplar (Arapça: عرب‎, ʿarab), 260 milyonluk tahmini nüfusu ile..
http://tr.wikipedia.org/wiki/Araplar

Karşılaştırma yaparsak arada bir yazım farkı var:

بدوي > عرب
Bedevi > Arap

Şimdi bu yazımları Kuran'daki Arapça ayetlerle de karşılaştırmak gerek...
Alt 28-10-2012, 01:27
Kıdemli Üye

ALKA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Vikipedi bilgisine göre şöyle yazılıyormuş:

Bedeviler (Arapça: bedevi بدوي) çölde yaşayan, geçmişte göçebe olan...
http://tr.wikipedia.org/wiki/Bedeviler
Peki bu kelime Peygamberin zamanında da var mıydı? Varsa, o zaman Kuran'da yazılan "Arap" kelimesinin çeşitli şekillerdeki ifadesine ne diyorsunuz?

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 28-10-2012, 01:42
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Şu an Arapça bedevi kelimesini (عرب) aşağıdaki linkte Arapça yazılı Kuran'da arattım.

Sonuç sıfır.. yani Arapça Kuran'da bedevi kelimesi (عرب) geçmiyor.

http://www.kurandaara.com/?act=ara&k...go.x=21&go.y=8

İşin garibi aynı şekilde Arapça Arap kelimesi de (بدوي) geçmiyor. Sonuç onda da sıfır

http://www.kurandaara.com/?act=ara&k...go.x=40&go.y=9
Alt 28-10-2012, 08:23
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şu an Arapça bedevi kelimesini (عرب) aşağıdaki linkte Arapça yazılı Kuran'da arattım.

İşin garibi aynı şekilde Arapça Arap kelimesi de (بدوي) geçmiyor. Sonuç onda da sıfır

Bizi biri aydınlatsın gari; iyicene sarpa sardı. Bu arada bilimsel ve sistematik bir biçimde işin üstüne gitmen çok güzel; herkese örnek olması açısından ayrıca önemli ve değerli.
Alt 28-10-2012, 10:36
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Bulamassin ALKA.

Uyarıcılardan olasın diye onu güvenilir Ruh (Cebrail) senin kalbine apaçık Arapça bir dil ile indirmiştir.-arabiyyin

Apaçık Kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kur’an yaptık.-arabiyyen

İşte böylece biz onu Arapça bir Kur’an olarak indirdik ve Allah’a karşı gelmekten sakınsınlar, yahut onlara bir uyarı versin diye onda tehditleri teker teker sıraladık.--arabîyyen

Biz onu, akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur’an olarak indirdik.-arabiyyen

Eğer biz onu başka dilde bir Kur’an yapsaydık onlar mutlaka, “Onun âyetleri genişçe açıklanmalı değil miydi? Başka dilde bir kitap ve Arap bir peygamber öyle mi?” derlerdi. De ki: “O, inananlar için bir hidayet ve şifâdır. İnanmayanların kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur’an onlara kapalı ve anlaşılmaz gelir. (Sanki) onlara uzak bir yerden sesleniliyor (da anlamıyorlar).”--a'cemiyyun(yabanci dil)- arabîyyun(arap)

Ayetlerin aslinda Arabiyyen gecer, ki o doneme iliskin bu kocaman bir cografyadir Mekke filan degildir yani. Asurlular'a kadar gider ucu kullanim bakimindan.

Zaten doneme ve bolgeye iliskin, cogunluk herkes tensel olarak siyahtir. Kestirmeden Arap diye cagirabilirsin.

Yani kitabi yazan kisi, Arabiyyen bolgesine(o bolge insanlarinin diliyle) geldigini soyler.

Yalan da degildir bu, Kuran'da birden fazla dil mevcuttur ancak o bolgenin birbirinden turemis ve etkilesime girmis dilleridir bunlar.

O doneme iliskin yakin tarihli antik haritalarda Arabian Felix diye aratirsan gorursun.

Kuran sanildigi gibi tam olarak 7.yuzyil urunu degildir. Bu da ayrica bir celiskidir, iddialarin tersine.

7.yuzyilda guncel dilde , Arabiyyen kelimesi gercek icerik olarak pek kullanilmaz,(su araptir, su degildir seklinde) . O daha eski ve antik caglara yonelik bir tanimlamadir.

Ilaveten yukarda sana Bejawi/Beja'lari bu yuzden verdim ornek link olarak.

Pek cok gocebe topluluklar olmustur. Birbirine yakin (iletisime girmis) kelimelerle tanimlanir.

Bu konuyu derinlemesine kurcalarsan cok ilginc yerlere gider ucu.

Gercekte sorunun cevabi, "sehirlerin anasi" bahsi ile ilgilidir.

Unutma, eski Turk'leri(tabi o zamanki tam adlari Turk degil gerci de) sevmez Arap'lar.
Alt 28-10-2012, 20:43
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bulamassin ALKA.

Uyarıcılardan olasın diye onu güvenilir Ruh (Cebrail) senin kalbine apaçık Arapça bir dil ile indirmiştir.-arabiyyin

Apaçık Kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kur’an yaptık.-arabiyyen

İşte böylece biz onu Arapça bir Kur’an olarak indirdik ve Allah’a karşı gelmekten sakınsınlar, yahut onlara bir uyarı versin diye onda tehditleri teker teker sıraladık.--arabîyyen

Biz onu, akıl erdiresiniz diye Arapça bir Kur’an olarak indirdik.-arabiyyen

Eğer biz onu başka dilde bir Kur’an yapsaydık onlar mutlaka, “Onun âyetleri genişçe açıklanmalı değil miydi? Başka dilde bir kitap ve Arap bir peygamber öyle mi?” derlerdi. De ki: “O, inananlar için bir hidayet ve şifâdır. İnanmayanların kulaklarında bir ağırlık vardır ve Kur’an onlara kapalı ve anlaşılmaz gelir. (Sanki) onlara uzak bir yerden sesleniliyor (da anlamıyorlar).”--a'cemiyyun(yabanci dil)- arabîyyun(arap)

Ayetlerin aslinda Arabiyyen gecer, ki o doneme iliskin bu kocaman bir cografyadir Mekke filan degildir yani. Asurlular'a kadar gider ucu kullanim bakimindan.

Zaten doneme ve bolgeye iliskin, cogunluk herkes tensel olarak siyahtir. Kestirmeden Arap diye cagirabilirsin.

Yani kitabi yazan kisi, Arabiyyen bolgesine(o bolge insanlarinin diliyle) geldigini soyler.

Yalan da degildir bu, Kuran'da birden fazla dil mevcuttur ancak o bolgenin birbirinden turemis ve etkilesime girmis dilleridir bunlar.

O doneme iliskin yakin tarihli antik haritalarda Arabian Felix diye aratirsan gorursun.

Kuran sanildigi gibi tam olarak 7.yuzyil urunu degildir. Bu da ayrica bir celiskidir, iddialarin tersine.

7.yuzyilda guncel dilde , Arabiyyen kelimesi gercek icerik olarak pek kullanilmaz,(su araptir, su degildir seklinde) . O daha eski ve antik caglara yonelik bir tanimlamadir.

Ilaveten yukarda sana Bejawi/Beja'lari bu yuzden verdim ornek link olarak.

Pek cok gocebe topluluklar olmustur. Birbirine yakin (iletisime girmis) kelimelerle tanimlanir.

Bu konuyu derinlemesine kurcalarsan cok ilginc yerlere gider ucu.

Gercekte sorunun cevabi, "sehirlerin anasi" bahsi ile ilgilidir.

Unutma, eski Turk'leri(tabi o zamanki tam adlari Turk degil gerci de) sevmez Arap'lar.
İslam Coğrafyası'nı genişletmenizi doğru bulmuyorum. Eğer öyle olsaydı, o zaman Mısır Valisi Mukavkıs'ın,

“Ben bir peygamberin geleceğini biliyordum. Ancak onun Şam’dan çıkacağını ümit ediyordum. Zira peygamberlerin çoğu bu bölgelerden çıkmıştır. Gerçi son peygamberin Arabistan’dan sertlik, darlık ve yoksulluk ülkesinden çıkacağını da okumuştum. Hz. İsa’dan günümüze 600 sene geçmiş bulunuyor. Yakınlarda bir peygamberin geleceğini tahmin ediyordum. Fakat ona uymak hususunda zorluğum vardır. Bu Kıptîler benim bu kararıma uymazlar. Ben bu saltanatı bırakmak da istemiyorum. Ancak şuna kesinlikle inanıyorum ki O’nun sahabeleri şu beldelere kısa zamanda hâkim olacaklardır” (Bkz, Mukavkıs'ın anlaşılmayan hesabı: "Hz. İsa’dan günümüze 600 sene geçmiş bulunuyor...")

sözündeki gibi Muhammed'in Mekke'de değil Şam'da çıkması gerekirdi.

Ne yani, Şam (Damascus)/Suriye Arabiyyen değil mi, Neva?

Peygamber nasıl olunur?

Aslında Mukavkıs'ın bu sözü, daha doğrusu ona yakıştırılan bu söz, kendi içinde "Nasıl Peygamber olunur?" sorusunun şifresini barındırmaktadır. Şöyle ki: İsa Beythlehem'de doğdu ve Nasıra (Nezareth)'de yaşadı. Peygamberliğine destek için yanındaki 12 Havari ve ona bağlı bir avuç mürid vardı. Ama İsa ne zaman ki "Yahudiler'in Kralı'yım" diyerek peygamberliğini ilan etti, işte o zaman karşısına Yahudiler ve Ferisiler'den oluşan büyük bir kitle çıktı. Bu büyük kitle küçük olanı yuttu ve peygamberliğin bu şekilde yayılamayacağı anlaşılmış oldu.

İkinci olarak, Musa'ya bakarsak, Musa başarılı oldu. Çünkü Musa ne de olsa kendi Yahudi toplumuna sesleniyordu. Ama onun da başarısı bir avuç Yahudi'den öteye gidemedi.

İşte bu sonuçlara göre Muhammed'in peygamberliğini Şam'da ilan etmek yerine Mekke'de ve orada fazla bir taraftar bulamadan Medine'ye gidip (ki burada "Hicret"in gerçek mi yoksa taraftar toplamak amacıyla yapılmış bir yolculuk mu olduğunun araştırılması gerekiyor) elde ettiği büyük bir taraftar kitlesiyle Mekke'ye döndü ve böylece peygamberliğini ile etme imkanı buldu. Eğer Mukavkıs'a atfen yazılan mektuptaki yukarıdaki söze bu gözle bakılırsa her şey anlaşılmış olur.

Şimdi siz bu örnekleri gördükten sonra, örneğin 6. Babil Kralı Hammurabi (M.Ö. 1792-1750) zamanında böyle bir şeye kalkışmanın intihar etmekle eşdeğer olduğunu anlayamaz mısınız? Hem zaten Hammurabi Güneş Tanrısı Şamaş ile anlaşmış ve Babil halkının dini ihtiyaçlarını gideriyordu.

İnanılır gibi değil, Hammurabi zamanında peygamberlik ilan etmek demek, intihar etmek demektir.

Konu upuaut tarafından (28-10-2012 Saat 20:49 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-10-2012, 06:03
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslam Coğrafyası'nı genişletmenizi doğru bulmuyorum.
Sayin Upuaut;

Siz dogru bulun veya bulmayin onemi yok benim nezdimde. Inancsiz biri icin dinlerin hepsi ayni oldugundan, herhangi bir din one ciksin veya geride kalsin vs. turevi kaygilarimiz yok. Ne yani eski donem haritalarini, bilgi, bulgularini yok mu sayacagiz ?

Zira karsilik olarak koydugunuz gerekce tutarli degil.

Mukavkis'in mektubunun kesinlikle dogru/gercek oldugunu kim soyledi ki? Kim iddia ediyor? Muhammed dediginiz kisinin,kesinlikle Mekke'de ciktigini kim iddia ediyor, islam kaynaklari disinda? Veya biri yasamistir bir zaman diliminde , sonradan bu isme atfedilmistir yazilanlar vs.

Size daha once de soylemistim, kisinin yasayip yasamadigina dair %100 kesin bir dokuman dahi yok.
Neye gore Mekke'yi baz aliyorsunuz siz?

Sam da, Suriyede o bolgeye dahil olmus olabilir. Ancak bu konunun Mukavkis'in mektubu ile hicbir alakasi yok.

Ustelik hicret sadece Medine'den ibaret degildir. Buna dair size daha once de mesaj yazmistim. Kuran'da da bu hicretlere dair, (hangisi, hangisidir ) seklinde bir ibare yoktur.

Konu Neva tarafından (29-10-2012 Saat 06:34 ) değiştirilmiştir.
Alt 30-10-2012, 00:07
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sonuç nedir; ya da bir sonuç çıktı mı? Birisi dört işlemi kullanarak anlatsın olayın doğrusunu bir zahmet; arap mı yazıyor orda yoksa bedevi mi yoksa başka bir şey mi? Neye göre yazdığını da açıklarsanız sevinirim; bunun yanı sıra bedevi anlamına gelmeyen bir şey yazıyorsa çevirilerdeji saptırmanın nedenini anlatırsanız da uçarım...
Alt 30-10-2012, 00:51
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

Kendi kişisel düüşüncem,bildiklerim ışığında Kur'an'da BEDEVİ kelmesi yoktur...Tevbe 97 ve 98 gibi ayetlerde , orjinal diye nitelediğimiz Arapçasında geçen " A'RAB " kelimesinin aslı " ARAB " tır...

Çünkü , Arapça alfabe HACCAC döneminde , alfabe değişikliğine uğramış olup , Nebati Arapça , bu günkü şekline getirilmiştir...Bu arada da " anlaşılma zorluğu " savunusu altında " işaretlemeler-ayraçlar " kullanılmış olup kelimelerin anlamlarının vurgusu yapılırken , bazen de gerçek anlamı veya vurgusundan uzaklaşılmıştır...Buna en iyi örnek de " A'rab - Arab " kelimesidir...

Kendilerinin ayetlerde " münafıklıkta en ileri " nitelemesini okuyan Arab da araya bir ayraç atarak topu taca atmış yani şehirli Arap değil , göçebe Arap için söylendiği YALANINI ortaya koymuştur...

Peygamberin kullandığı dil , İbraniceyle de kardeş olan , Asuri Çivi yazısından alıntı ,lehçeleriyle birlikte yaklaşık 35 in üzerinde harften oluşan Nebati Arapçadır...Arapların sonradan yaptığı ise önce EŞEĞİ kaybettirip,sonradan buldurmaya çalışmaktır...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil