Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-11-2011, 17:19
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Standart Büyük Ortadogu Projesi Nedir?

Yillardir duyup duruyorum, kisaca BOP diye geciyor. Ne oldugunu bir türlü tam olarak anlayamadigim birsey. Sitesini de yapmis birileri. Bir Kürdistan var, Irak parcalara ayrilmis. Projeden sözedenler hep nefretle sözediyorlar, demek ki kötü birsey. Bazen de ilimli islam projesi diye geciyor. Ortadoguda ilimli islam devletleri yaratilacak, laik rejimler yikilip yerine ilimli islami rejimler gecirilecek gibi seyler duyuyorum. Wikipediye bakarsak, ki en dogrusu o gibi, ABD Baskani Bush zamaninda müslüman ülkelere demokrasi ihrac edilme projesi olarak lanse edilmis bir proje.

Zaten bu anti-emperyalizm konusu spekülasyon yapmaya felaket uygun bir konu oldugu icin, herkes bu BOP üzerine de kolayca spekülasyon yapabiliyor. Hepsinde birilerinin kötü planlari falan var. Insan bu kötülükler denizinde ne yapacagini sasiriyor.

Bir de BOP Esbaskanligi diye birsey duyuyorum. Recep Tayyip Erdogan BOP Esbaskani imis. En azindan Devlet Bahceli ve bir dizi insandan bunu duymuslugum var. Bu tür inanca dayali konularin kolay kolay altindan kalkilmaz, biliyorum ama, ben yine de bir comak sokayim dedim.

Kücük internet arastirmamdan sunlari cikariyorum: 11 Eylül saldirilarindan sonra Bush iktidari terörizmi destekleyen ülkelerde rejimleri degistirmeye dönük bir proje planliyor. Daha dogrusu ortada somut birsey yoktur, bircok sey danismanlarin kafasindadir, ama ortalikta bir sürü iddia dolasmaya basliyor. 2004 yilinda olay somutlasir. G8 zirvesinde bu konu konusulur. Bu zirveye 7 ülkenin disinda davet edilen 12 ülke daha vardir. 3 ülkeden olusan bir "Demokrasi Yardim Diyalogu" grubu olusturulur. Bu ülkeler Italya, Yemen ve Türkiye'dir. "Demokrasi Yardim Diyalogu" bu ülkelerle ilgili calismalari yürütecek olan birer sivil toplum örgütü belirleyeceklerdir. Bu örgütler de bir dizi seminerler düzenlerler. 3 ülkede bu projeyi yürütmekle görevlendirilen örgütler sunlar

Türkiye - Eczacibasinin kurucusu oldugu TESEV
Italya - No Peace without Justice
Yemen - Human Rights Information and Training Center

Bu kuruluslar konferanslar, toplantilar vb. düzenlerler. Basliklar daha cok su tür konularda:

- Kadinin kamusal hayata katilimin güclendirilmesi
- cinsiyet esitligi
- siyasi katilim
- demokratik dönüsümler
- sivil toplum örgütleri

Kaynak

TESEV'in bu cercevede yaptigi etkinlikler asagidaki linkte var. Gördügüm kadariyla etkinlikler 2005'te baslayip 2008'e kadar sürmüs, sonra kesilmis.

http://www.tesev.org.tr/default.asp?PG=DPL03TR02

Yani ortada gizli sakli yada kisiye özel bir sey degil, Türkiye'nin de katilmis oldugu bir proje var.

Benim anlamadigim sey su: Bir dizi seminer örgütlemek, kitap cikarmak ve birtakim benzer faaliyetlerden olusan bir etkinlik icin neden koca G7'de karar verilmis. Ortada görülen üc bes toplanti, kitap falan. G7'dekilerden bir tanesinin bütcesinin yüzbinde biri ile bunlarin hepsi yapilir.

Ya verilerde bir eksiklik var, ya da ben tam anlayamiyorum.

Ha, bu arada Kemal Kilicdaroglu'nun TESEV kurucularindan bir oldugu ortaya cikti, ben de anlamadiklarimi bir daha tekrar etmis oldum.

Anlamadiklarim:

- Ulusalcilardan, MHP'ye, kimi sosyal demokratlardan, kimi islamcilara ve kimi sol gruplara kadar bir dizi insan neden bu kadar hisimla BOP, BOP deyip duruyorlar, anlayamiyorum.

- Birkac seminer, birkac kitaptan falan olusan bir ise G7 neden karar verir, anlayamiyorum.

- Kemal Kilicdaroglu'nun TESEV kurucusu olmasi neden bu kadar sasirtici bir olaydir, onu da anlayamiyorum.

Ozetlersek
Anladiklarim:

- Uluslararasi anlasmalarin, yada birkac ülke arasindaki anlasmalarin kimisi iyidir, kimisi kötüdür. Ornegin nükleer silaha karsi yapilan bir anlasma, yada personel mayinlara karsi yapilan anlasmalar iyidir, desteklerim.

- Yukardaki projede de ben kötü bir yan göremedim. Eger varsa, bana gösterilirse karsi cikarim.

Simdilik anladiklarimdan yola cikarak anlayamadiklarimi cözmeye calisiyorum, ama herhalde bol spekülasyonlu ve hararetli bir tartisma bu..

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 18-11-2011, 17:33
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Bir de BOP Esbaskanligi diye birsey duyuyorum. Recep Tayyip Erdogan BOP Esbaskani imis. En azindan Devlet Bahceli ve bir dizi insandan bunu duymuslugum var.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 18-11-2011, 19:31
Onur Üyesi

murted, ne demek istedigini anlamadim? Türkiye, Yemen ve Italya ile birlikte esbaskan. Recep Tayyip Erdogan degil. Türkiye gizlice esbankanlik yapiyor falan da degil. Bunda garip olan ne var? Türkiye G7'ler toplantisinda iki ülke ile birlikte esbaskanlik görevi aldigi icin, Recep Tayyip Erdogan neden Cankaya'ya cikamiyor? Aradaki baglanti nedir?

Mısırlı bir gösterici
Alt 18-11-2011, 19:41
Onur Üyesi

Yani sunu demek istiyorum, bazi partiler Türkiye G7'de yaptigi anlasmadan cekilsin diye bir kampanya yapsa bunu anlarim, ama öyle bir sunum yapmaya calisiyorlar ki, sanki adam tek basina ayip bisey yapmis gibi. Sunumun kendisi hatali, ama sorun bu degil, yazdiklarimi serinkanli oku, tabi tamamini ve bilgilerinden yararlanmak isterim.

Mısırlı bir gösterici
Alt 18-11-2011, 19:46
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

@sargon

Bir de BOP Esbaskanligi diye birsey duyuyorum. Recep Tayyip Erdogan BOP Esbaskani imis. En azindan Devlet Bahceli ve bir dizi insandan bunu duymuslugum var.
En azından bazı insanlardan bunu duyuyorum demişsin ya, konuya katkısı olsun diye onlardan evvel kendisinin de bunu bizzat dile getirdiğini gösteren bir video astım. Yoksa videonun vermeye çalıştığı mesaj ile konuyu ilişkilendirmek gibi bir niyetim yoktu. Sadece başbakanın konuştuğu kısım bizi ilgilendiriyor özetlen.

Ps: Son mesajını şimdi gördüm. Anladım mevzuyu. Videodan itibaren temizleyelim istersen son iletileri.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!

Konu murted tarafından (18-11-2011 Saat 19:52 ) değiştirilmiştir.
Alt 18-11-2011, 20:15
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben de anladıklarımı özet olarak yazayım.

ABD ve AB'nin resmi kurumlarının ve onlardan kısmen veya tamamen bağımsız olarak hareket eden insan hakları ve demokrasi yanlısı sivil toplum kuruluşlarının bazı ortak amaçları var.

Resmi kurumlar daha çok terörizm tehlikesi, piyasaların küreselleşmesi ve enerji kaynaklarının yetersiz hale gelmesi konularında radikal İslami örgütlere destek veren, otoriter ve kısmen bağımsız yönetimlerden rahatsızlık duyarken, sivil toplumcuların nedenleri insan hakları, demokrasi eksikliği, islami şiddet gibi daha insani nedenlere dayanıyor.

Bu durumdan dolayı gerektiğinde resmi kurumlar ve sivil toplum birbirleriyle ilişki kurup, beraber hareket edebiliyorlar.

X veya y ülkesi olup olmaması pek önemli değil açıkçası.. Sivil toplumcular bu çalışmalarını her ülkede yürütüyorlar zaten. (Tabii resmi kurumlarca finanse edilenler değil)

Ama resmi kurumlar piyasaların açıklığı, enerji kaynaklarının kontrol altına alınması, kendisine karşı bir tehdit olup olmaması gibi konularla daha çok ilgileniyorlar.. Bu yüzden de ilgi ve odağını belli coğrafyalara yönlendiriyorlar.. Bu sebeple de, gerekirse çıkarları uğruna uluslararası hukuku çiğneyebiliyorlar.

Resmi kurumların bu harekete destek olmaktaki kendi çıkarını düşünen 'sınırları', kendi iç plitikalarına da çoğu zaman yansır zaten.. Örneğin ABD'nin kendi baharına dahi tahammülü olmaması, eylemcilerin polis şiddetine maruz kalmaları vs. bunu gösteriyor.

Bir de Ulusalcıların iddialarının aksine, uğraştıkları laik rejimler değil radikal islami hareketlerdir.. Düne kadar tüm Baas rejimleriyle çok yakın ilişkiler vardı.. Ne zaman ki halk hareketlerinin bu laik ama otoriter rejimleri devireceğini, sonun kaçınılmaz olduğunu gördüler, bari yeni kurulacak 'ılımlı' rejimle aram iyi olsun dediler.. Ve bu hakaretlere destek verdiler.

Bu proje konusunda yazılmış makaleler var.. orada laiklerin özellikle desteklenmesi, fakat piyasa karşıtı anti-emperyalist milliyetçilerden uzak durulması gerektiği felan belirtiliyor.. Radikallerin yerine ılımlı, hoşgörülü müslümanlarla ilişki kurulması gerektiği felan yazıyor.

Ben bu tür konularda, hareketin her hangi bir yanlışlığını, sorununu görmüyorum açıkası.

Fakat ne zaman hukuk dışı olarak o ülkenin insanlarının zarar göreceği bir durum olursa, burada bir sorun görürüm.
Alt 18-11-2011, 21:42
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bop zaten resmi olarak yeni amerikan yüzyılı politikasının adı olarak sunulur.
1997 ye dayanır.

bana sorarsanız temelleri çok daha öncesine iran devrimine kadar geri götürülebilir.
bazı kaynaklarda ise 11 eylüle atfedilerek ortaya konur.

siz hangi bakış açısıyla nasıl temellendirirseniz temellendirin,
sonuçta bir gerçek var.

bu abd hükümet politikasıdır.

uluslararası emperyalist kapitalist hegemonyanın tepe ülkesinin politikasından bahsederken,
aman çok cici heryere demokrasi getirecekler türünden bir aymazlığa kapılmamak gerekir.

evet bu bölge yarı feodal.
bu bağlamda demokratikleşme=ilericilik olarak kolayca lanse edilebilinir.

ancak olup biten islamın protestanlaşmasını sağlayarak bölgeyi hem radikal islama ve hem de sosyalizme karşı aşılamak ve uluslararası emperyalizme eklemlemekten ibarettir.
Alt 19-11-2011, 00:16
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Soguk savas sonrasi, ABD tarafindan yeni dunya duzeninin bicimlenmesindeki etaplardan birinin kisa adi da denebilir BOP icin..
Alt 19-11-2011, 00:19
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Rice 2004 yılında projeyi anlatırken "Fas'tan çin sınırına kadar 22 ülkenin siyasi ve ekonomik coğrafyasının değiştirilmesi" demiş.

Bu değişikliğin nasıl olduğunu izliyoruz.

Tüm bu "değiştirilme" işlemini kimimiz demokrasi baharı kimimiz de emperyalizmin dünyayı yeniden biçimlendirmesi olarak değerlendiriyoruz.

Olay budur.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 19-11-2011, 00:33
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

CIA tarafindan hazirlanan Global Egilimler 2015/NIC 2020 vs. raporlari.. Goz atmakta fayda var.

http://www.dni.gov/nic/special_globaltrends2010.html

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil