Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-11-2004, 13:08
Russell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Russell Russell isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart 6 GÜNDE MI? 2 GÜNDE Mİ?

YENİ BULDUĞUM BİRŞEY VAR HİÇBİR YORUM YAPMADAN YAZIYORUM:

KURANA GÖRE YERYÜZÜ 6 GÜNDE YARATILMIŞTIR.BİRDE ŞU AŞAĞIDAKİ AYETLERE BAKIN.

FUSSİLET SURESİ 9. VE 12. AYETLER (YAŞAR NURİ)
9 De ki: "Siz, yerküreyi iki günde yaratana gerçekten nankörlük edip O''na ortaklar mı koşuyorsunuz? Âlemlerin Rabbi''dir O."

9 De ki: "Siz, yerküreyi iki günde yaratana gerçekten nankörlük edip O''na ortaklar mı koşuyorsunuz? Âlemlerin Rabbi''dir O."

FUSSİLET SURESİ 9. VE 12. AYETLER (DİYANET)
9-De ki: "Siz gerçekten yeri iki günde yaratanı inkar edip duracak mısınız? Birde O''na eşler mi koşuyorsunuz? O, bütün alemlerin Rabbidir.

12-Böylece onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu ve her gökte (bulunan meleklere) işlerine ait emrini vahyetti. Dünya gökyüzünü kandillerle donattık ve koruduk, işte bu, hep o çok güçlü ve herşeyi bilenin takdiridir.

FUSSİLET SURESİ 9. VE 12. AYETLER (ELMALILI HAMDİ YAZIR)

9-De ki: "Siz gerçekten yeri iki günde yaratanı inkar edip duracak mısınız? Birde O''na eşler mi koşuyorsunuz? O, bütün alemlerin Rabbidir.

12-Böylece onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu ve her gökte (bulunan meleklere) işlerine ait emrini vahyetti. Dünya gökyüzünü kandillerle donattık ve koruduk, işte bu, hep o çok güçlü ve herşeyi bilenin takdiridir.
Alt 25-11-2004, 13:20
Kıdemli Üye

ella belirtmek isterim özelllikle senden bir açıklama bekliyorum.
Alt 25-11-2004, 16:20
ella ella isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ella - MSN üzeri Mesaj gönder

Merhaba Russel,
Bu sefer sana cevap vermeyeyim. Değişik bir yol deneyelim hatalı olduğun yeri söyleyeyim, doğrusunu sen bul.
Yerin altı günde yaratıldığını söylüyorsun. Bu sözüne delilinin nedir? Bunu bir ön kabul olarak yazmışsın. Acaba bu ön kabulün doğru mu? Bir de yerin altı günde yaratılmasıyla ilgili ayeti bul. Sadece yer mi geçer yoksa yanında başka bir şey daha var mı? Bu soruların cevabını araştırırsan doğruyu bulursun. Eğer yine anlamazsan bu sefer sana detaylı açıklarım.
Selamlar
Alt 26-11-2004, 16:19
quixsoul quixsoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

54.Rabbiniz o Allah''tır ki, gökleri ve yeri altı günde yaratmış, sonra da arş üzerinde egemenlik kurmuştur. Geceyi gündüze bürüyüp örter. O bunu, bu da onu aralıksız ve titiz bir biçimde kovalar durur. Güneş, Ay, yıldızlar O''nun emrine boyun eğmiş. Gözünüzü açın; yaratış da O''nundur, emir veriş de/yaratış da O''nun içindir, emir veriş de. Alemlerin Rabbi olan Allah çok yücedir.

Tabi ella ya göre burda gök kelimesi ile yer aynı anda geçtiğinden diyecekki "gök 4 günde yer 2 günde yaratıldı". Ancak fussilet 12 olaya yedi göküde kattığı için açıkça görülüyorki Russel in yazdıklarında yerküre derken göklerde dahil edilmiş.

FUSSİLET SURESİ 9. VE 12. AYETLER (ELMALILI HAMDİ YAZIR)

İnancın kendisi mantığa yeniliyor..

Mantığın en büyük düşmanı anlam veremediklerimizin tanrısıdır.
Alt 26-11-2004, 17:12
Kıdemli Üye

ARAF SURESI 54. AYET
Rabbiniz o Allah''tır ki, gökleri ve yeri altı günde yaratmış, sonra da arş üzerinde egemenlik kurmuştur. Geceyi gündüze bürüyüp örter. O bunu, bu da onu aralıksız ve titiz bir biçimde kovalar durur. Güneş, Ay, yıldızlar O''nun emrine boyun eğmiş. Gözünüzü açın; yaratış da O''nundur, emir veriş de/yaratış da O''nun içindir, emir veriş de. Âlemlerin Rabbi olan Allah çok yücedir.

YUNUS SÜRESİ 3.AYET
Şu bir gerçek ki, sizin Rabbiniz gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arş üzerine egemenik kurup iş ve oluşu çekip çeviren Allah''tır. O''nun izni olmadıkça hiçbir şefaatçı devreye giremez. İşte bu Allah''tır sizin Rabbiniz. Artık O''na kulluk/ibadet edin. Düşünüp anlamıyor musunuz?

HUD SÜRESI 7.AYET
O, odur ki, gökleri ve yeri altı günde yaratmıştır. O''nun arşı da su üzerinde idi. Böyle yapması, iş ve davranış yönünden hanginizin daha güzel olduğunu belirlemek için sizi denemeye yöneliktir. Sen, "Kuşkusuz, sizler ölümden sonra diriltileceksiniz!" dediğinde, küfre batanlar hemen ve kesinlikle şöyle derler: "Bu apaçık bir büyüden başka şey değildir."

FURKAN SÜRESI 59.AYET Gökleri, yeri ve bunlar arasındakileri altı günde yaratıp sonra arş üzerinde egemenlik kuran O''dur. Rahman''dır O. Haberdar olana sor O''nu.

EVET ELLA SENİNDE DEDİĞİN GİBİ KURANDA ALTI GÜNDE YARATILMA DİYE BİRŞEY GEÇMİYOR.
BURDANDA SENİN KURAN BİLGİNİN DÜŞÜKLÜĞÜ ORTAYA ÇIKIYOR VE BEN BUNA ŞAŞIRIYORUM.
Alt 26-11-2004, 17:14
Kıdemli Üye

DAHA BİTMEDİ HAYDİİİİİ VATANDAŞ GEEELLL BATAN GEMİNİN MALLARI BUNLAR.

SECDE SURESİ 4.AYET
Allah''tır ki gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri altı günde yaratmış, sonra arş üzerinde egemenlik kurmuştur. O''nun dışındakilerden size ne bir dost vardır ne de bir şefaatçı. Hâlâ düşünüp ibret almayacak mısınız?

KAF SURESİ 38.AYET Yemin olsun, biz gökleri, yeri ve bunlar arasındakileri altı günde yarattık. Ve bize hiçbir yorgunluk dokunmadı.

HADİD SURESİ 4.AYET
O, odur ki, göklerle yeri altı günde yarattı, sonra arş üzerinde egemenlik kurdu. Yere gireni ve ondan çıkanı, gökten ineni ve onda yükseleni bilir. O, nerede olursanız olun sizinle beraberdir. Allah, işleyip üretmekte olduklarınızı en iyi şekilde görmektedir.
Alt 26-11-2004, 20:29
Üye

Merhaba Russel,
İlk başta söylediğim gibi bu sefer başka bir yöntem uygulayalım demiştim. Merak etme o ayetleri son derece iyi biliyorum hem de tahmininden de öte. Bu tip sorularla çokça karşılaştığım için artık Arapçalarını bile ezberledim. Sadece sen de araştırırken doğrusunu kendi başına görmeni istediğimden bu tarz bir yönteme baş vurdum. Ona rağmen görememişsin. Bir parça Quiksoul ne demek istediğimi anlamış. O da bazı yanlış bilgilere sahip. Ben asıl senin okuduğunu anlamamana şaşırıyorum.
Bak senin ön kabulün şuydu:

Russel yazdı:
KURANA GÖRE YERYÜZÜ 6 GÜNDE YARATILMIŞTIR.

Ben sana bu iddianın delilini getir demiştim. Yoksa ben hangi ayette ne ifade var çok iyi biliyorum. Senin getirdiğin ayetlerde ise iddianın dışında farklı bir şey daha söyleniyor. Örneğin Araf suresindeki ayete bakalım:

ARAF SURESI 54. AYET
Rabbiniz o Allah''tır ki, gökleri ve yeri altı günde yaratmış,……

Şimdi buradaki ifade ile kendi söylediğini karşılaştır. İki ifade aynı mı? Birinde sen Kuran’da "yeryüzü" 6 günde yaratıldığını söylüyorsun. Fakat buna delil olarak gösterdiğin ayette "gökleri ve yeri" 6 günde yaratmıştır diyor. İkisi arasındaki farkı göremiyor musun? Hem göremeyip hem de benle dalga geçiyorsun. Bence birkaç defa daha oku. Yine anlamazsan sana biraz daha açıklayacağım. Ondan önce bir şeyi tekrar dikkat çekeyim. Senin iddiadan farklı olarak ayette fazladan bir şey daha ilave olarak var. Bari şimdi anla. Böyle adım adım gidersek en azından nerede mantık hataları yapıyorsun, sen olmasan da bu forumu takip edenler daha iyi görür.
Göklerin ve yerin yaratılmasıyla ilgili bir çok soruyla karşılaşıyorum. Bunların hepsini tüm ayetlerle anlatan bir yazı hazırlıyorum. O yazı okunduğunda herhalde konu daha rahat anlaşılacak diye tahmin ediyorum. O zaman Quicksoul''un bilgi hatasını da düzeltmiş oluruz.
Selamlar.
Alt 26-11-2004, 20:37
ngcoskun ngcoskun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart hesabı zayıf ne yapsın

Kuran''da bol miktarda sayısal hatalar da bulunmaktadır. Allah (varsa eğer), basit aritmetik işlemlerde bile hata yapamayacağına göre (ne de olsa kainatı yattığına inanılıyor, yani bilgisi her konuda yüksek olmalı..), bu hataları Kuran''ın yazarı olan ve hesap yapma kabiliyeti olmayan Muhammed''in yaptığı anlaşılmaktadır:

Cennet ve dünyayı yaratmak kaç gün aldı?

Araf/7:54. Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş''a istivâ eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah''tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O''na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!

Yunus/10:3. Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra da işleri yerli yerince idare ederek arşa istiva eden Allah''dır. Onun izni olmadan hiç kimse şefaatçı olamaz. İşte O Rabbiniz Allah''tır. O halde O''na kulluk edin. Hâlâ düşünmüyor musunuz!

Hud/11:7. O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı hususunda sizi imtihan etmek için, Arş''ı su üzerinde iken, gökleri ve yeri altı günde yaratandır. Yemin ederim ki, (Resûlüm!): "Ölümden sonra muhakkak diriltileceksiniz" desen, kâfir olanlar derhal "Bu, açık bir büyüden başka bir şey değildir" derler.

Furkan/25: 59. Gökleri, yeri ve ikisinin arasındakileri altı günde yaratan, sonra Arş''a istivâ eden (ona hükmeden) Rahmân''dır. Bunu bir bilene sor.

Evet, yukarıdaki ayetlerin tümünde, yer ve göğün altı günde yaratıldığı söyleniyor. Halbuki, aşağıdaki ayetlerde ise, yer ve göğün sekiz günde yaratıldığı anlaşılıyor ki, bu ayetlerle yukarıdaki ayetler bir çelişki içindedir..
Fussilet/41:9. De ki: Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkâr edip O''na ortaklar mı koşuyorsunuz? O, âlemlerin Rabbidir.

Fussilet/41:10. O, yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Orada bereketler yarattı ve orada tam dört günde isteyenler için fark gözetmeden gıdalar takdir etti.

Fussilet/41:12. Böylece onları, iki günde yedi gök olarak yarattı ve her göğe görevini vahyetti. Ve biz, yakın semâyı kandillerle donattık, bozulmaktan da koruduk. İşte bu, azîz, alîm Allah''ın takdiridir.

Hesap edelim:

2 gün(yer)+ 4(gıdaların oluşumu)+ 2(gökler)= 8 Gün (6 değil!..)

Muhammed''in ya hesabı zayıftı, ya da Kuran''ı yazdırırken daha önce ne söylediğini unutuyor ve böylece çelişkili ayetler oluşturuyordu..

Gerçeklikle karşılaştırıldığında, bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır.Ama sahip olduğumuz en değerli şey de odur.
ALBERT EINSTEIN
Alt 26-11-2004, 23:45
Üye

Merhaba Çoşkun,
Söylediğin iki ihtimalde değil. Bunlar sadece cahilce yapılmış yorumlar. Yukarıdaki yazıda bir meal hatası var. Bir de gerçeğin ortaya çıkmaması için aradaki bir ayeti saklamışsın. Sonunda da kendince peygambere karşı kütah yorumlar yapmışsın hepsi bu.
Bunlar ortaya koyunca doğru olan göreceksin. Şimdi gizlediğin ayeti ve yanlış yapılmış mealle beraber Fussilet suresini tekrar bakalım:

41/9- De ki: "Gerçekten siz mi yeri iki günde ( devir) yaratanı (Halaka) inkâr ediyor ve O''na birtakım eşler kılıyorsunuz? O, alemlerin Rabbidir."
41/10- Orda (yerde) onun üstünde sarsılmaz dağlar var etti, onda bereketler yarattı ve isteyip-arayanlar için eşit olmak üzere ordaki rızıkları dört günde takdir etti.
41/11- Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi; böylece ona ve yere dedi ki: "İsteyerek veya istemeyerek gelin." İkisi de: "İsteyerek (İtaat ederek) geldik" dediler.
41/12- Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı (Kazdahünne)ve her bir göğe emrini vahyetti. Biz dünya göğünü de kandillerle süsleyip-donattık ve bir koruma (altına aldık). İşte bu, üstün ve güçlü olan, bilen (Allah)''ın takdiridir.

İlk başta meal hatasını söyleyeyim. Sen 12 ayette “yedi gök olarak yarattı” şeklinde vermişsin. Buradaki kelime yaratma kelimesi değildir. Bu mealin çevirisi yanlıştır. Yaratma kelimesi arapçada 9. ayette geçtiği gibi “halaka” kelimesidir. 12. ayette ise bu kelime değil “kazda” kelimesi geçer. Bu takdir etti tamamladı anlamlarına gelir, yarattı değil. Bak başka meallerden bunun nasıl çevrildiğini sana örnek olarak vereyim.
Ali Bulaç
12- Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı
Edip Yüksel
12. Böylece onları iki günde yedi gök olarak tamamladı
Yaşar Nuri Öztürk
12 Böylece onları, iki günde yedi gök halinde takdir edip

Gördüğün gibi burada bir yaratılma yoktur. Sadece bir düzenleme vardır. Neyin düzenlendiğini eğer senin yazında gizlediğin 11. ayete bakarsan görebilirsin:

41/11- Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi; böylece ona ve yere dedi ki: "İsteyerek veya istemeyerek gelin." İkisi de: "İsteyerek (İtaat ederek) geldik" dediler.

Yani burada duman halinde olan göğün 7 kat gök olarak düzenlendiğini söylemektedir. Olan bir şey zaten vardır.Şimdi bu yeni çıkan duruma göre yani yanlış mealini düzelttikten ve sakladığın ayeti de ortaya koyduktan sonra bir daha bakalım.
9. ayette yerin yaratılmasını söyler. (2 gün) 10 ayette ise dağların ve yeryüzündekilerin yaratıldığından söz edilir.( 4 gün) yaratma olayı bu kadardır. 10 ayette duman halinde göğe yönelinmesinden söz edilir. Burada bir gök vardır. Yani daha önceki yaratma esnasında var olmuştur. Olan göğe yönelinmektedir. 12. ayette sadece duman halinde olan göğün 7 kat olarak takdir edilip tamamlanmasından söz eder. Yani yaratma değildir. Duman halinde olan atmosfer bir süreç içinde değişik gaz grupları değişik katmanlara çekilerek düzenlenir. Zaten bilimsel çalışmalar da atmosferin zaman içinde duman halindeki yapısından, ayette bildirildiği gibi şekillendiğinden söz eder. Bu kısım iki gün sürer. Ama önce de söylediğim gibi bu dönem yaratılma değil olan atmosferin düzenlenmesidir.
Sonuçta yaratılmaktan bahsedilen günleri toplarsan ortaya 6 gün çıkar. Genelde Kuran’da çelişki iddiasında bulunan kişiler cahilce Kuran ayetlerinde bi-haber şekilde hareket ederler. Bir yerlerden duydukları kopyalayıp yapıştırdıkları yazıları araştırıp soruşturmadan doğru kabul ederler. Bu iddiaları da, ya meal hataları söz konusundur yada bu örnekte olduğu gibi bir ayetteki bilginin ustaca saklanmaya çalışılması söz konusudur.
Yazıların sonunda da bu abuk mantıklarına bir de kendilerince akıllı yorumlar yaparak peygambere dil uzatmaya çalışırlar.
Bu tarz küstahlıklara akıl yoracağınıza, size öğretilen bu yalanları araştırmayı deneseniz daha sağlıklı bir iş yapmış olursunuz.
Selamlar.
Alt 28-11-2004, 02:48
ateizmsacmaligi ateizmsacmaligi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Sevgili ella öncelikle seni tebrik ediyorum.
Ve ekliyorum:
Bu düşünesi kıt arkadaş bunu yeni bulmuşmuş. Tabii bu atesit cahilin bunun yıllar öne hristiyan sitelerinde kuran''ın çıkmazlarındanmış gibi gösterilmesinde kullanıldığı ve seninki gibi çok net verilen cevaplarla bu iddianın yıkılmasındandan sonra birçok hristiyan propagandası yapan siteden kaldırılmasındanda (geri bazıları hala yazıyor ama...) haberi yoktur. Günahını almış olmayayım ama bir ateist olan bu arkadaşımız sakın bu iddayı böle propaganda yapan bir HRİSTİYAN sitesinden copy/paste yapıp ben buldum diye göstermiş olmasın!!!

Bir deli kuyuya ta? atm??, (zaten dü?üncesi k?t olan) bütün ateistler pe?inden atlam??

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil