Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-05-2009, 17:48
Davudi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Davudi Davudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Arrow Irkçılığı irdeleyelim

https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=10131
Ayrıntı´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
akhenatonun "temelde" !! baska etniklere milletlere hiç bir takıntısı düşmanlığı yok !!!
bilakis yüzyıllardır türk milletinin aleyhine yahudicilik saxsonculuk kürtcülük fransızcılık v.d. yapanlara olan tepkisi var ,bu tepkide ırkçı hasmane bir kökenden geldiği içinde sanki falanca milletin filanca milletin düşmanıymış gibi intiba bırakıyor
bakın ;ta bastan dedim akhenaton türkçü dür diye ,adı üstünde türkçü ,anti kürt anti yahudi ve benzeri değil !!! onunkisi tepkidir ve gayette normal olması gereken bi tepkidir nede olsa türkçü
bence bu ırkcılık konusunu adam akıllı tartışmamız gerekiyor ,forumun baska bir platformunda
Alt 22-05-2009, 18:28
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger Ayrinti;

Irkcilik hem iki turlu, hemde; benim bireysel algima gore; sadece milli koken ile sinirli degildir. Kokeni; AYRIMCILIKTIR.

Birincisi; kendine ait olmayan milli kokeni, dunyada'ki yasam suren ve gercek olarak (yani kimsenin iradesine ve ideolojik inancsal dogrularina bagimli olmadan, varligini surduren) var olan; herhangi bir; milliyet, din, etiksel, kulturel ve bilimum yasam ve iliski olarak; bir kisinin; kisiligini olusturan degerler haline gelmis; veriyi;"asagilamak, kucuk gormek, hakaret etmek, yasam hakki tanimamak, ona dusmanlik beslemek, katliam, soykirim v.s. dusuncesi tasimak.

Ikincisi; kendi milli kokenini, dinini, ve her turlu kisilik degerini; baska kisilik degerlerine karsi "ustun gorme, ayricalikli gorme, onun icin savas ve mucadele verme v.s."

Ucuncusu de; bu bakis acisinin sadece milli bir konu degil; diger kisisel degerleride kapsadigidir.

Dusunceler arasi; mucadele olmalidir ve olacaktir. Ama bu mucadele; bir irka, millete, milliyete, toprak pacasina ve kisinin kisiselligini olusturan degerlere yonelik olmamalidir.

Milliyetciligi, irkciligi ve bilimum ideolojik inancsal dogrulari kendi goruslerinle elestirebilir ve yanlislayarak curutebilirsin. Ama bu sadece dusunce de olmalidir. Bir irki, milliyeti ve bilimum kisiyi olusturan kisisel degerlere yonelik degil. Bilmem farki gorebiliyormusun?

Bu ayrimciliga; benim kavramimla; insanozaleyhte, (yani; "bilimsellikten" gelen; deri rengi, DNA, gen, kan veya bilimum bir insanoglu organina yuklenen ozel bir ayrimcilik veya "ustunluk" payesi) dusunce uretimi de; dahildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 22-05-2009, 23:10
Üye

evrensel insan ; biz türkler tarihimiz boyunca politik olsun askeri olsun hep ırkçı tehditlerle karsı karsıya kalmış bir milletiz bundan binlerce yıl önce çinciler vardı şimdiyse yahudiciler arapcılar saxsoncular....
bu kadar süre içinde elbette bunlara karsı "türkçü" bir suurun geliştirilmesi kacınılmazdı bu tehditler okadar tehlikeli düzeydeki sizlere bunlardan bir kac örnek vereyim sosyalist komunist görünümüyle "kürtcülük"
hepimiz eşitiz allahın kullarırız görünümüyle arapçılık ,kaldıki "EN ÖNEMLİ TARAFIDA SU Kİ" aslında bu tehditler ne yahudici ne arapcı nede kürtcüdirler resmen "ANTİ TÜRK" cüdürler
sağolsun komunistler olsun islami kesim olsun (kapitalistleri adamdan saymıyorum) bunu yüzyıllardır anlayamadılar algılayamadılar
jeopolitik konumumuz gereği eli mahkum türkçü olmak zorundayız
Alt 23-05-2009, 00:48
Kıdemli Üye

Saygideger Ayrinti;

Dunyanin hic isi gucu yok; hep Turklerle ugrasmis! Bence bu soylev, bir "psikolojik takinti" Hadi diyelim gercek payi var. Peki, bunun neden boyle oldugunu hic dusundun mu? Eger sen bir kavim ya da; ulus olarak; dunyaya bir seyler katarsan; kendini insanoglunun yolunda; dunyaya yaptigin katkilarinla ortaya koyarsan ve "herkesin, herzaman, seninle ugrastigi" "takintisindan" kurtulursan; tum bunlara gerek kalmaz.

En basit bir soru sana? Bilmedigim icin soruyorum? Herhangibir ulke; "milli bagimsizlik" savasi verirken;, diyelim Yunanistan "Ne mutlu Yunanliyim diyene" diye, bir soylev ortaya atmismidir?

Bunun disinda; eger sen; ulke ve ulus olarak, kendi sorunlarini gercek olarak goremez ve algilayamazsan; birileri, senin bu algilayamadigini senin aleyhine kullanir.

Neden bizler, herzaman baskalarini suclariz da; donup aynaya bakarak kendimizi degerlendirmeyiz? "Tarih Turklere bunu yapti" Bu bir, sikayet ve serzenistir ve hepte yapilan budur. "Yaptirmasaydik, efendim" diye kimse dusunmez. Neden cunku; hic aynaya bakmaz ve kendimizi degerlendirmeyiz. Varsa yoksa; baskasinin yaptiklarini tenkit, sikayet v.s. Peki; onlarin yapmalari kadar; bizim yapilmasina izin vermemizin hic mi rolu yok.

NEDEN IZIN VERILMIS? Bence, soru bu. Yoksa, onlar yapmislar, yaparlar, efendim. Onlar kendi cikarlari icin; seni tarihin her doneminde kullanirlar. Tabi KENDINI KULLANDIRTIRSAN. NEDEN? Birazda tarihte bize yapilanlari sikayet etmeyi, hayiflanmayi birakip; "nasil bunu basarabilmisler?, neden buna izin verilmis? v.s. sorulariyla; kendimize donup, aynaya bakmamiz gerekir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 25-05-2009, 13:43
Üye

bu tespitine kesinlike katılmıyorum ,aleyhimize onca savaslar oldu onca boykotlar oldu ve halada oluyor ,bütün bunlar hayalmi yani ?
hepside anti türk suuruyla oldu !!!
bu suurura ya türkçülükle yada ırkçılıkla karsı konulur ,cünkü karsmızdakiler adam değil !!!
hemde öyle adam değillerki ümmetcilikle ,sosyal esitlikle anti türkçülük yapıyolar.
ve en tehlikeliside ümmetci müslüman türklerle ,komunist türklerinde onlara "İNANMASI"
Alt 25-05-2009, 15:09
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Ayrinti, bana öyle geliyor ki, sen irkciligi irdelemek degil, neden irkci olunmasi gerektigini gerekcelendirmek istiyorsun. Peki sunu sorayim sana: Her millet irkci olmak zorunda midir? Yoksa sadece Türkler mi irkci olmali? Sana göre kimlerin irkci olmaya haklari vardir?

Bir aciklama: Site tüzügümüzün 3. ve 4. maddeleri söyle diyor:

3- Turan Dursun sitesi demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerinden, barıştan yana taraftır.
4- Turan Dursun Sitesi, ırkçılık içermediği ve şiddete teşvik etmediği sürece, siteyi yasalar karşısında zor durumda bırakmayacak nitelikteki her türlü düşüncenin ifade edilebilmesinden yanadır.

Irkcilik yapildigi zaman cezalandirilir. Ama irkciligi tartisabiliriz. Birisi irkciligin gerekli oldugunu savunabilir, ama yahudileri, kürtleri, türkleri, ermenileri vb. topluca yok etmeli derse yada asagilik, lanetli halklar vb. nitelendirirse ceza alir. Ayni sekilde siddet savunulabilir. PKK'yi, siddet yoluyla devrimi vb. savunan düsüncesini yazabilir, ancak insanlari siddete tesvik etmeye calistiginda ceza alir. Benim ayrimim budur.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/

Konu sargon tarafından (25-05-2009 Saat 15:16 ) değiştirilmiştir.
Alt 25-05-2009, 15:40
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

üstünde türkçü ,anti kürt anti yahudi ve benzeri değil !!! onunkisi tepkidir ve gayette normal olması gereken bi tepkidir nede olsa türkçü

akhenaton geçen sefer kürtleri imha etmeye kalktıgı için uzaklaştırıldı.

Bu sefer ise yahudileri imha etmeye çalışıyordu.

Zannedersem siz onun iletilerini pek takip etmiyorsunuz. Bu sitede onun dışında pek çok Türkçü var. Uslubu ile ve saygılı davrandıkları sürece kimse de onların iletilerine müdahale etmiyor, zaten de edemez.

Ama bu üyemiz iki lafının başında birilerini aşagılıyor ve imha etmeye çalışıyor. Bu tarzı ile de TD sitesinde barınabilmesinin imkanı yok.

Kürt meselesi başlıgına bakın. Orada çok farklı fikirler yer aldı. Hepsi de orada hala duruyor. Türkçülügü savunanlar da oldu, medeni biçimde tartışıldı, fikirler ifade edildi.

Ama o başlıkta ırkçılıga izin verilmedi. Düşmanlıga izin verilmedi. Akhenaton o başlıktan bir kaç kere uzaklaştırıldıgı gibi, o başlıktan uzaklaştırılan Kürt milliyetçileri de oldu.

Bizlerin siteyi tek tipleştirmek diye bir amacımız yok, tam aksine tek tipleşmeye karşı durmaya çalışıyoruz. Site tüzügüne uygun oldugu sürece isteyen istedigini söyleyebilmeli. Bu konuda da çok yol aldık.

Bu yadrgamayı da anlıyorum aslında. Pek çok sitede kemalist söylemlerin haricindeki çıkışlara izin verilmez. Ama biz burada tam aksini yapıyoruz. Herkes engellenmeden konuşabiliyor. Sitemizin uzun süre takipçisi olan üyelerimiz buna alıştılar ve destekliyorlar. Ama çok fazla katılımcı olmayan üyelerin bizi farklı algılamaları ve panige düşmelerini de normal karşılıyorum.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 25-05-2009, 18:03
Kıdemli Üye

Saygideger arkadaslar;

Once kavramlari yerli yerine oturtmak gerekir. Irkcilik; tamamen deri rengine yonelik bir ayrimciliktir. Son zamanlarda bu ayrimcilik, kafatasi, DNA ve Genlere tasinmak istenmektedir. Maalesef; bilim de, bu ayrimcilik konusunda ikna edilmeye calisilmakta; insanoglu, biyolojik ve dogal olarak, ayristirilmaya calisilmaktadir. Bu duzen ve sistemin, zaten ayakta kalabilmesi icin, bu tip bir yanasima bilimi de, yoneltmesi kacinilmazdir. Bu temelde; TURK IRKI DIYE BIR TERIM GECERLI DEGILDIR. Turkler, beyaz irka dahildir.

Sovenizm ise; bir milletin diger milletlere olan ustunlugu icin kullanilir. Hitlerin, Yahudilere yonelik yaptiklari ve "saf kan Alman Milleti" yetistirmek istemesinin altinda yatan budur. Turkiye'de Turancilik, sovenist bir akimdir. Tum dunya Turklerini bir arada toplamak ister. Turkiye'de, bilhassa bu konuda soven yanasimlar mevcuttur.

Milliyetcilik ise; sadece kendi milliyetini tanimak, ayirmak; baska milliyetlerden farkli oldugu dusuncesiyle psikolojik bir "gurur, ovunc v.s." kaynagidir.

Turk milliyetciligi, Ataturk Milliyetciligi,ki bu milliyetcilikler, hakim milletin milliyetciligidir. Ayrica, Turk olmayan ve Turk olanla birlikte yasamak istemeyen, ayrimci milliyetciliklerde mevcuttur.

Hem irkcilik, Hem Sovenizm, hem de herturlu milliyetcilik; temelden; ayrimcilik icerir. Butun bunlarin savunusu ve ideolojileri, sadece toplumlari, ayirmaya ve bolmeye yoneliktir. Su anki ideolojisi de; mikroayrimciliktir. Ustelik; ayirdiklarini, biribirine dusurmekte ve savastirmaktadir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 25-05-2009, 18:12
eylemsel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
eylemsel eylemsel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Saygıdeger evrensel-insan

Irk denilince fiziksel farklılıkların temel alındıgı biliyorum. Sarı,beyaz ve siyah ırk. Bu konunun milliyetçilik kavramı çerçevesinde tartışılması gerektigini düşünüyorum
Alt 25-05-2009, 18:25
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Irkcilik yapildigi zaman cezalandirilir. Ama irkciligi tartisabiliriz. Birisi irkciligin gerekli oldugunu savunabilir, ama yahudileri, kürtleri, türkleri, ermenileri vb. topluca yok etmeli derse yada asagilik, lanetli halklar vb. nitelendirirse ceza alir. Ayni sekilde siddet savunulabilir. PKK'yi, siddet yoluyla devrimi vb. savunan düsüncesini yazabilir, ancak insanlari siddete tesvik etmeye calistiginda ceza alir. Benim ayrimim budur.
Evet. İşte geldiğimiz nokta.
Daha önce Terörü, terör örgütünü ve bölücülüğü savunan mesajlara da izin verilmez, mesaj sahibi cezalandırılırdı.
Irkçılık ve bölücü terör örgütü savunuculuğu hemen hemen aynı görülürdü.
Şimdi DK üyemiz çıkmış "PKK savunulabilir, terör-şiddet savunulabilir" diyor.
Şaşırdınız mı siz?
Bu da ne demek oluyor?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil