Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 09-10-2011, 23:36
VraeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
VraeL VraeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Post Komünizm aslında faşizm midir?

Siteyi takip eden üyeler ve arkadaşım olan üyeler beni bilir: Asıl alanım olan tarih ve eski uygarlıkların semavi dinlerle ilişkisi, psikoloji ve sosyoloji gibi konuları biraz askıya alıp siyasete atılmaya karar verdim son günlerde.

Sağdan soldan büyük bir ciddiyetle hazırlanmış uzun makaleler okumak yerine, taze tartışmaları takip etmeyi, siyasi kavramları bizzat savunucuları tarafından öğrenmeyi tercih ediyorum. Zira işimden dolayı makale okuyacak kadar vaktim ve sakin bir kafam kalmadı son zamanlarda.

O yüzden geçtiğimiz günlerde ulusalcılıkla ilgili başlık açmıştım, şimdi de komünizm ile ilgili başlık açıyorum.

Bir arkadaşım var,
anarşist görüşlü,
Dün facede konuşuyoruz,
apple'dan bahsediyoruz, konu komunizme, siyasete kaydı.

Komüzim hakkında bir hayli ilginç şeyler olduğunu düşündüğüm savlarını anlatınca, e siyasetle ilgili yeterince birikimim de olmayınca konuyu buraya taşıyayım, özellikle komünist üyelerin görüşlerini alayım istedim.
Hem böylece siyaseti ve komünizmi öğrenme çalışmalarıma da katkıda bulunmuş olacağım.

Şimcik bu eleman diyor ki:

Dünyadaki kaynaklar sınırlıdır,
Bu yüzden bütün insanlar şöyle rahat ve zenginliğe yakın veya zengin bir hayat yaşayamaz, öyle olsalar bile bunun devamı gelmez, devlet bunu karşılamaya kalksa bile kaynakların azlığından dolayı sürekliliği olmaz, kısa sürede biter. Çünkü başta da yazdığım gibi kısıtlı kaynakla bu mümkün değildir.

İşte Komunizm, dünyadaki kısıtlı kaynakları herkese dağıtmayı ama eşit dağıtmayı amaçlar. E kaynaklar az, insan sayısı çok olunca kişi başına düşen kaynak miktarı az olur. Doğal olarakta herkes eşit ama az kaynağa sahip olur, yani fakir kalır. İşte komunizmin amacı insanları eşit ama ezik ve fakir kılmaktır. Diyor kendisi... Şöylede bir matematiksel örnek göstermiş:
... biri 10 elmanın 7sini alırsa diğer 30 kişi 3ü ile yetinmek zorunda. bu kapitalizm. ama komünizm 31 kişiye hak ettiği ölçüde dağıtır yani 10/31=0.322580645... bu da gördüğün üzere herkesin sefil gezmesi demek ...

Ayriyetten komünist devletin, bütün kaynakları herkese eşit dağıtmak için insanların malına mülküne zorla konduğunu,

zorla alıp devletin malı yaptığını,
komünist bir devlette kimsenin kendi malı, mülkü olamayacağını iddia ediyor.

Herkese kaynakları sadece ana ihtiyaçları kadar dağıtan, gerisine el koyan faşist bir sistemdir demeye çalışıyor bir nevi eğer yanlış idrak etmediysem.

(bu yüzden başlığı "Komünizm aslında faşizm midir?" şeklinde açtım.)

Az öncede yine bir yorum yazmış tartışmanın altnına devam niteliğinde. Mülke el koyma olayına dayanak olarak kübalı biriyle konuştuğunu söylüyor. Konuştuğu adamın malına mülkü çokmuş, kübaya sosyalizm gelince castor adamın herşeyine el koymuş vs.

Tüm bunlardan ziyade komünizm, nazizim, kapitalizm ve benzeri sonu izmle biten bütün 19.yy siyasi ideolojilerinin "yeni dünya düzenleri" olduğunu yazmış.

Evet nedir düşünceleriniz, özellikle Sosyalist, Sosyal Demokrat, Komünist ve Anarşo Komünist üyelerden katılım bekliyorum. Bunun yanı sıra Dilaver, Frodo, Vartor, Sangre, Spartacus, Khaos, Freddie gibi isimler katılımda bulunursa çok makbule geçicek.

Ha benimde konu da düşüncelerim var ama birşeyi tartışırken elimde kesin dayanaklar, bilgi birikimi olmayınca tartışmayı sevmiyorum, birşey ifade etmediklerini düşünüyorum bu şekilde ki tartışmaların. Ne de olsa felsefe yapmıyoruz, somut siyasi şeylerden bahsediyoruz.

Saygılarımla.

Başlık açıldıktan 13 saniye sonra gelen Edit
: "jadı" senin de nickini anayım hadi, dışlandım diye küsersin hepimize falan... Cadılar alıngandır.
Alt 09-10-2011, 23:40
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

sevgili Vrael pek de yazasım yok sonra sonra belki..

Bir kere komünizm de devlet yok ki, devlet diye bir aygıt kaynakları toplasında paylaştırsın... Bu kişi fazla korku-kurgu filmi izliyor olabilir.Üstelikde diyor ki hem kaynaklar kıt olacak hemde artanı kendisi alacak diyor.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (09-10-2011 Saat 23:45 ) değiştirilmiştir.
Alt 09-10-2011, 23:46
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kaynaklar olarak bahsedilenin iyi yorumlanması gerekmektedir. Doğru bir planlama ile kimse sefil olmaz. Bunun için de önceliklerin tespit edilmesi ve buna göre bir plan kurulması gerekmektedir. Tüm bunlar doğru şekilde yapıldığı sürece Bu anti-komünist propagandada söylendiği şekliyle bir açlık ya da sefalet sorunu olmayacaktır.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 09-10-2011, 23:48
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

http://65.18.198.4/forumlar/showthread.php?t=3551

Şimdilik ön bilgi olarak şu başlığı vereyim. Sonra gerekirse tartışmalara da katılırız.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 09-10-2011, 23:49
DEMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
DEMAN DEMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

... biri 10 elmanın 7sini alırsa diğer 30 kişi 3ü ile yetinmek zorunda. bu kapitalizm. ama komünizm 31 kişiye hak ettiği ölçüde dağıtır yani 10/31=0.322580645... bu da gördüğün üzere herkesin sefil gezmesi demek ...

30 kisiyle birlikte ac kalacagima, 31 kisiyle yari tok gezmeye raziyim Ben komunizmden yanayim, sevgili VraeL can

YASASIN SOSYALiZM, YASASIN KOMUNiZM!

"Ben senin yalanlarınla ve hilelerinle baş edemedim, bu bana dert oldu. Ama bende senin önünde diz çökmedim, bu da sana dert olsun"...Pir Sêy Rıza

4 MAYIS: DÉSIM JENOSİDİNİ ANMA GÜNÜ

https://www.facebook.com/Alevism

https://www.facebook.com/BirAlevininKimlikMucadelesi
Alt 09-10-2011, 23:51
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Bence bu manifestoyu inceleyebilirsin. Takıldığın, eleştirdiğin, anlamadığın yerleri tartışabiliriz bence böylesi daha sağlıklı.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 09-10-2011, 23:53
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Şimdi uç örnek olmuş aynı zamanda da anlamsız. Kapitalizm devamlı ve agacın yok olması pahasına elmayı üretir ve satar. Agaç verimsizliğe düşmüş, budanmak istermiş , ıslah istermiş onun umurunda değildir. Sadece kar umurundadur ve sonunda da agacı kurutur ve insanlar aç kalır. Komünizm ise en iyi ürünü almayı hedefler ve agacı ıslah etmeyi benimser. Yeni agaçlar eker ve yetiştirir. Belki başlangıçta 10 elma paylaştırılır. Fakat süreç içerisinde elma sayısı 120 ye çıkar ve herkes de rahat rahat doyar. Mesele kapitalizmin pisliğinden ne kadar bir sürede kurtulanacağı meseleidir.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 09-10-2011, 23:57
Kıdemli Üye

Linkler ve yorumlar için teşekkürler sevgili dostlar.
Bayağı geç oldu saat, yarın erkenciyim iş yerinde. Akşama da sayım var mağazada gece 1-2 gibi anca biter. Artık mecburen anca öbürgün linkleri okuyabilir ve gelen yorumlara katılımda bulunabilirim.

Herkese iyi geceler
Alt 10-10-2011, 00:03
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Şunu öncelikle anlamak lazım geldiğini düşünüyorum.

Faşizm sözcüğü ırkçlık içeren ideolojilerle ilgili olmakla beraber (İtalyan ırkçılığına dayalı Mussolini önderliğindeki ideoloji ilk olarak bu şekilde isimlendirilmiştir.) aynı zamanda baskıcı, yasakçı, dayatmacı, yok sayıcı, asimile edici şekilde karakterize edilir.

Bu yüzden ırkçılığı benimsemeyen ama bu özellikleri barındıran ideoloji ve rejimler faşist karakterli addedilir. İsterse dini bir rejim olsun, isterse milliyetçiliği dinle beraber afyon sayan bir ideolojiyi benimsemiş bir rejim.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 10-10-2011, 00:15
Kıdemli Üye

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şunu öncelikle anlamak lazım geldiğini düşünüyorum.

Faşizm sözcüğü ırkçlık içeren ideolojilerle ilgili olmakla beraber (İtalyan ırkçılığına dayalı Mussolini önderliğindeki ideoloji ilk olarak bu şekilde isimlendirilmiştir.) aynı zamanda baskıcı, yasakçı, dayatmacı, yok sayıcı, asimile edici şekilde karakterize edilir.

Bu yüzden ırkçılığı benimsemeyen ama bu özellikleri barındıran ideoloji ve rejimler faşist karakterli addedilir. İsterse dini bir rejim olsun, isterse milliyetçiliği dinle beraber afyon sayan bir ideolojiyi benimsemiş bir rejim.
Hacı sen niye alındık bakayım faşizme laf atmama :P :P
Naziyim deme sakın :P
Kafama sıkarım bak ! =D

Evet dediklerini az çok biliyordum, şimdi teyit etmiş oldum.
Faşizm kelimesini kullanmamın sebebi, bahsettiğim elemanın hani mala mülke el koyma, millete sadece ana ihtiyaçları kadar kaynak verme, mülkiyeti yasaklama savlarını ileri sürmesinden dolayıydı. Irkçılık geçmiyor ama komünizmin baskıcı yasaklayıcı dayatmacı olduğunu iddia ettiği söylenebilir bu arkadaşın.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil