Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-09-2009, 03:35
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger ulpian;

hala neden benim mesajıma karşı çıktığınızı açıklamıyorsunuz.-ulpian-

Peki sizin gibi yanasayim ve bireysel olarak konuya bakayim. Mesajiniza "karsi cikisi" mi; hangi cumleye dayanarak soyluyorsunuz? Gosterirmisiniz?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 03-09-2009, 03:39
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mesajiniza "karsi cikisi" mi; hangi cumleye dayanarak soyluyorsunuz? Gosterirmisiniz?

Birkaç kez bunun cevabını vermiştim oysa:

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Ben ilk olarak ''Atatürk olmasaydı..'' diye başlayan bildik kemalist söylemleri çok mantıklı bulmadığımı söylemişim (ki siz de bu konuda benzer fikri hemen bir üstümde savunmuşsunuz). Atatürk'e saygı duyduğumu, fakat tabulaştırılmasına karşı olduğumu yazmışım
=> >burada<

Siz bunun üzerine benim empati kuramadığımı, nötr bakamadığımı yazmışsınız ve benden açıklama istemişsiniz, bir de eklemişsiniz '' bu aciklama Ataturkcu olmazsa; belki, konuyu bir yerlere tasir.'' diye
=> >buarada<

Neden? Ben Atatürk'e saygı duyduğumu, fakat tabulaştırılmasını onaylamadığımı söyledim diye.

>Burada da< yanlış anlaşmayı nazikçe ortadan kaldırmaya çalışmışım. Fakat siz kabul etmemişsiniz.
Kusura bakmayın sevgili evrensel-insan, ama bir kez de olsun ''ben yanlış anlamışım'' deseniz, gerçekten de birşey kaybetmezsiniz.

Ben yoruldum sevgili evrensel-insan,

iyi geceler ve
saygılarımla
Alt 03-09-2009, 03:58
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger ulpian;

Genel olarak ''Atatürk olmasaydı...'' diye başlayan cümleler ekseriyetle edepsiz devam etmekte, ve hiç bir zaman herhangi bir argüman değeri taşımamakta.

Osmanlı da olmasaydı Atatürk olmazdı. Bu Osmanlı'yı eleştiriden muaf tutmamız gerektiği anlamına gelmez.

Atatürk'e saygı duyan birisi olarak, din konusunda tabuların yıkılması için bunca mücadele veren birçok insanın, Atatürk konusunda aynı mantığı içeren tabuları yıkamayışına çok şaşırıyorum. -ulpian-

Anlasildigi gibi empati kuramiyorsun. Cunku empati kurabilmek icin; bir konuya hem tersinden, hem de notr bakabilmek gerekir. Neden bir osmanli gozuyle veya bir isgal kuvvetleri gozuyle olaya bakamiyorsun?, ya da Ataturk'u mucadelesinde, "yalniz" birakan, "rakipleri" gozuyle? Ne nerden kurtarilmis?, ne neye karsi-gore kurulmus? Bana aciklaman mumkunmu?

Tabi bu aciklama Ataturkcu olmazsa; belki, konuyu bir yerlere tasir.
-e.i.

Ilk alinti sizin; ikinci koyulastirdigim alinti da benim.

Karsilastirdigimizda; benim demek istedigim, konuya Ataturk disindan yanasmak; yani, Osmali, isgal Kuvvetleri ve Ataturk'un "bertaraf ettigi" rakipleri.

Siz ise yaziniza; Ataturk'ten yanasmissiniz. Benim burada size empatiden bahsetmem; tamamen sizin; konuya Ataturk'ten yanasmaniz, leyhte veya aleyhte degil de; konu olarak; Halbuki ben, yazida; Ataturk disindaki tarihsel diger guclere vurgu yapmis; ve onlarin bakis acisi ile, konuya yanasimi getirmistim. Empati de, buydu.

Dolayisiyle, eger; burada, size gore bir "karsi cikis" varsa; ki bana gore yok. Sebebi de; konu Ataturk degil; Ataturk'un disinda kalan ttarihsel diger olgular.

Zaten siz benim; ne dedigimi algilamis olsaydiniz, bunun farkina varabilirdiniz. Cunku, benim bugun konuya giristeki tek amacim; Ataturk degil; onun disinda kalan tarihsel olgulardi.

Benim; Ataturk ile ilgili; bireysel gorusumu soruyorsaniz, yani evrensel-insan dusuncesini degil; bunu da hem bu bolumde, hem de Ataturk gecen, baska basliklarda bulabilirsiniz.

Kisaca, enim yazim; Ataturk ustune degil; Ataturkle birlikte tarihte olan diger olgular ve onlarin bakis acisi uzerineydi.

Umarim, mesele "aydinliga kavusmustur. Konu "karsi cikis" degil; benim, size; ne demek istedigimi aciklamaya calismak. Oyuzden, empati kavramini kullandim. Yani, Ataturk'un disinda kalanlarin gozuyle tarihe bakabilmek.

Ayrica, ben; psikolojik takintilari olmayan bir bilince sahip oldugum icin; gerektiginde; cok kolay ozelestiri yapar ve ozur dileyebilirim. Bunu da yazilarimdan gorebilirsiniz. Size verdigim linkin de basligi "ozelestiri" idi, bilmem okudunuz mu?

Bu arada, gene herzamanki gibi; ilk yorulan, siz oldunuz.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 03-09-2009, 13:05
roz roz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

aydoe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saltanatı hilafeti kim kaldırdı ,bakınız biz diyanet işlerini kaldıramıyoruz.
Kemalist falanda değilim ,hatta Kemalizm diye bir ideoloji olduğunu da düşünmemekteyim.
Aşağıdaki başlıkta tartışılmıştır konu
saltanatı kaldıran zat-ı muhterem yerine diyanet işlerini getirdiği için diyanet işlerini kaldıramıyorsun...saltanatı kaldırdığı için alkış alır, ama diyaneti getirmesi hiç söz konusu edilmez bile...

.
Alt 03-09-2009, 15:08
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Diyaneti kaldırmakta bizlere düşüyor ,o dönemin şartlarında tekke ve zaviyeleri kapatmış, dini kontrol altına almak amaçlı da diyanet kurulmuş.
Gelinen aşamada devletin dinsizleştirilmesi de bizlere düşüyor.

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 03-09-2009, 15:16
imhotep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
imhotep imhotep isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Atatürk'ün dine vurduğu darbeyi dünyada kaç lider vurmuştur ki?

Saygılar
Alt 03-09-2009, 18:05
Üye

aydoe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Diyaneti kaldırmakta bizlere düşüyor ,o dönemin şartlarında tekke ve zaviyeleri kapatmış, dini kontrol altına almak amaçlı da diyanet kurulmuş.
Gelinen aşamada devletin dinsizleştirilmesi de bizlere düşüyor.
o dönemin şartları ile ilgili değil, o zaman dinden böyle fayda sağladığı içindir...ben pek incelemedim ama kapatılan tekke-zaviyelerin çoğunluğunun alevi dergahları olduğu iddiası yüksek sesle dile getiriliyor...dediğim gibi pek incelemedim... ama diyanetin kaldırılması konusunda seninle aynı fikirdeyim...diyanet kalkarsa ve dine 1 kuruş bile aktarılmazsa türkiye işte o zaman gerçek anlamda laik yapıya kavuşur ve dünyada ki ender laik ülkeler gibi yaşanılır ülke olur...

hem diyaneti kaldırmaya çalışırken atatürkçülere dikkat et sonuçta paşaları kurmuş. sana şiddetle karşı çıkarlar ne bilim paşamızın yadigarı falan derler

imhotep´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Atatürk'ün dine vurduğu darbeyi dünyada kaç lider vurmuştur ki?

Saygılar
önemli olan dine darbe vurmak değildir, devletle dinin ilişkisini kesmektir...mesela diyaneti kurup din işleri görevlilerine maaş bağlarsan, devlet dine para harcıyor anlamı gün gibi kendini gösterir...ve laikliğe karşı bir durumdur bu...

lenin sscb'de bunu yapmıştır...devletin dine para harcamasını kesmiştir...ama kiliselere karşı bir hareketi olmamıştır...

iki ülkeyi karşılaştır işte; bir lider dine darbe vurup!!! aynı zamanda diyanetle para aktarıyor, diğeri ise parayı kesip " benden birşey istemeyin ne yaparsanız yapın" diyor...gelinen noktada birinde şeriat korkusu var diğerinde tabii ki yok...

kendi çarkları ile dönecekse cami de olsun kilise de...eğer parayı kesersen zaten şimdiki gibi güçlü bir din olmaz...yani gerçekten laik devlet olmak lazım, sözde değil özde laiklik...

ama halka bunca yıldır; yaşam tarzı gösterilerek, iran, suriye, arabistan örnekleriyle karşılaştırarak, türbanı kamuda engelleyerek vs. vs. vs. işte laik bir ülkede yaşıyorsunuz denmiştir...

.
Alt 03-09-2009, 19:07
Üye

cigi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dogru söze ne denmez.
Feodalizmden neden kimse bahsetmiyor?
Özellikle kürt kardeslerimiz?
aklın sıra dalgamı geçiyorsun yani? pehhhh...

görende bunu yazan fransız beyfendisi sanır...seni gören avrupalı sana vize verirken zorluk çıkartıyor haberin var mı? sana barbar diyor ya bundan haberin var mı? sana hindi diyorlar bundan haberin vardır. avrupanın en fakirleri türklerdir diyorlar. demir ökçe'de jack london "türkler 3 kadınlı kişilerdir" diyor aşağıladığın kürtlerle aynı duyguları şuan yaşıyor musun? beyaz türk müsün yoksa siyah mı?

bakıyorumda aşağılık kompleksine tutulan bazı türklerde kendilerinden daha aşağıda gördükleri kürtler söz konusu olunca dünya tarafından aşağılık olarak görülmelerini böyle döküyorlar... egolarını mı tatmin ediyorlar bilmiyorum ama kürtlerin neden feodal kaldıklarını sorgulamazlar...batı illerine göre doğu illerine daha az ilgi gösterilmesini bile görmezler...

gap projesine 15-20 milyar dolar (yanlış hatırlamıyorsam) aktarılacağı açıklandığı zaman bazı insanlar bu olaya tepki göstermişlerdi. yani feodalliğin devamını isteyip, kendilerini bu yolla tatmin etmek isteyenler böyle kendilerini göstermişlerdi...bu tür insanlar o bölgenin gelişmesini istemeyen insanlardır...

sana da tavsiyem ismail cem'in "türkiyede geri kalmışlığın tarihi" (türkiyede geri bırakılmışlığın tarihi) adlı kitabını önyargısız okumandır. eski dışişleri bakanı ismail cem, genç bir gazeteciyken yaptığı araştırmalarda neler yazmış oku...

.
Alt 03-09-2009, 21:12
boğaziçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
boğaziçi boğaziçi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

prozac02´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Brachycephal & Boğaziçi bu başlıkta sadece Ata'yı yücelten iletilere mi izin verilmeli ?
Konuyu biraz açarmısınız ?
sayin prozac, tabii ki hayir, bu baslikta yuceltmek de, yermek de gereksiz diye dusunuyorum, haber olsun, fotograf yada ilgili seyler asilabilir.forum sayfalarinda baslik acip elestiri yapilabilecekken neden burada yapiliyor? yada ataturk bolumu nun anlami ni aciklayin ona gore degerlendirelim bu soruyu. siz eger baska turlu dusunuyorsaniz bilmek isterim.

``biz daima hakikati arayan ve onu buldukca ve buldugumuza kani oldukca ifadeye cur`ret gosteren adamlar olmaliyiz.``mustafa kemal ataturk
Alt 03-09-2009, 22:06
cigi cigi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

roz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aklın sıra dalgamı geçiyorsun yani? pehhhh...

görende bunu yazan fransız beyfendisi sanır...seni gören avrupalı sana vize verirken zorluk çıkartıyor haberin var mı? sana barbar diyor ya bundan haberin var mı? sana hindi diyorlar bundan haberin vardır. avrupanın en fakirleri türklerdir diyorlar. demir ökçe'de jack london "türkler 3 kadınlı kişilerdir" diyor aşağıladığın kürtlerle aynı duyguları şuan yaşıyor musun? beyaz türk müsün yoksa siyah mı?
.
Iddialarinizi kanitlayin sorularina bana soru sorma diye havalara hoplayan arkadasim, simdi de feodal yasantidan kurtulamiyacaginizi bildigin icin; ayni sekilde camur atar ve kulaktan duyma bilgilerin aktarimi moduna gecmeyi tercih ediyorsun.

Ne diyelim?

Diyorlar, söylüyorlar, dir, dur...
Ne biliyorsun sen?

Istersen dün gece senin, bana soru sorma dedigin iddilarindan baslayalim.
Daha sonra bu feodal yasantiniz konusuna geliriz. Bu cok basit ve eglenceli bir konu oldugu icin sonraya birakalim.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil