Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-06-2020, 13:42
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kuran'daki müminler (ebiyonitler) ve hristiyanlar (elkasaitler) kimlerdir?

''Kuran kime hitap eder?''
Bu çok önemli soruyu/sorunu cevaplamaya çalışacağım..

Galilee/Celile bölgesinde nasıra (nazareth) adında bir kasaba yok ama İncil'e göre Yusuf,Meryem ve İsa'yı nasıra adlı bir kasabaya yerleştirmiş..Bunu yapma nedeni de,eski ahitte ''ona nasıralı denecek'' diye yazılmasıymış ama eski ahitte de böyle bir ifade yok..
İncil'de Pavlus'a da ''Nasrani (nazarenler) tarikatının elebaşısı'' denmiş ama Pavlus ne İsa'yı nasıralı (nazarene) diye lanse etmiş,ne de nasıra adlı bir kasabadan bahsetmiş..

İsa öncesinde,yahudilerin içinden çıkmış bir gruba,ayrılıkçı (heretik-heterodoks) anlamında nasuralar (nazoraenler) denmiş..İncillerde İsa'nın ve Pavlus'un nasura (nazoren) ile bağdaştırılması,bu yahudi ayrılıkçılardan kaynaklanmaktadır..

Yahudi ayrılıkçılar nasıralılar,esseniler,samiriler diye adlandırılırken;yahudi hristiyanlar da nasıralılar,ebiyonitler,elkasaitler diye adlandırılmış..Hatta bu akımlar da kendi içlerinde ayrılmış ama kimin kimden ayrıldığı konusunda bir görüş birliği yok..Mesela yahudi heretik ve yahudi hristiyan anlamında kullanılan nasıra (nasara-nasura) ifadesi,aynı zamanda doğu süryanileri (nasturiler),ebiyonitler ve sabiiler (mandeenler) için de kullanılmış..

Hristiyanlığın ilk yüzyıllarında yazı(t)larda,nasray (nazoraean) ve hristiyan (kristiyan) ifadeleri ayrı olarak gösterilmiş..Yahudiler de İsa'yı mesih olarak kabul edenleri iki farklı şekilde,nozrim (notzrim) ve minim (mimim) olarak lanse etmişler..

Hristiyanlar da,tıpkı müslümanlar gibi kendilerini ''mümin'' olarak kabul ederler..Yazı(t)larda geçen hristiyan ifadesinin,yahudilerin işaret ettiği minim ifadesini karşıladığını;yazı(t)larda geçen nasray ifadesinin de,yahudilerin işaret ettiği nozrim ifadesini karşıladığını düşünüyorum..!

Bu konulara aşina olmayanlar için zor bir giriş olduğunun farkındayım ama Kuran'ın kime hitap ettiğini öğrenmek için,bu konuları bilmek zorundayız..

Kuran'a gelelim..
Kuran'da hristiyan diye lanse edilen kelime nasara (nasaraye-nasrani)..!
Bu hristiyanların,hangi hristiyanlar olduğundan hiç söz edilmez..Halbuki çok önemli bir konudur bu..Eğer bu ifadenin kimlere karşılık geldiği anlaşılırsa,Kuran'ın da kime hitap ettiği anlaşılabilir..

Kuran'daki nasara ifadesi,salt hristiyan anlamında değil de,yahudi hristiyan anlamında görülmelidir..Kuran'daki bu ifade,hristiyanlığın ilk zamanlarında yazı(t)larda hristiyanlardan farklı olarak gösterilen nasraya ya da yahudilerin heretik diye lanse ettikleri nozrime karşılık gelir..Yalnız sadece bu kelime benzerliğinden/aynılığından yola çıkarak bu sonuca varamayız..

Ben Kuran'daki nasara ifadesinin yahudi asıllı hristiyanlar olan Elkasaitleri karşıladığını düşünüyorum..
O yüzden Kuran'a bakalım;
  • Kuran'daki nasaraların,yahudilerle aynı milletten oldukları söylenir..Haliyle nasaraların yahudi asıllı olduklarını kabul etmek zorundayız..Elkasaitler de yahudi..
  • Kuran'daki nasaralar ''mesih Allah'ın oğludur'' demişler..Elkasaitler de tanrıya ''tanrının oğlu'' olarak isimlendirilen bir meleğin yardım ettiğini iddia etmişler..
  • Kuran'da Allah'ın dişi bir yardımcısının olamayacağı gibi bir polemik vardır..Elkasaitlere göre,tanrıya yardımcı olan dişi bir melek vardır..
  • Kuran'daki nasaralar,yahudilerle aynı kitabı okumuşlar..Elkasaitlerin kendilerine ait bir kitapları oldukları söylenir ama aynı zamanda eski ahiti okudukları da belirtilir..Zaten yahudilerin tanrısına dua etmek için Kudüs'e dönen ya da şabatı kutlayan bu yahudi hristiyanların,eski ahiti okumaları gayet normaldir..
  • Kuran'daki nasarayı salt hristiyan anlamda göremeyiz,çünkü Kuran kitap ehlinin yiyeceklerinin/içeceklerinin/kadınlarının müminlere (müslüman) helal olduğunu söyler ki,bu da mesela domuz ve içkinin helal olması anlamına gelir..Yahudi olan hristiyanlar da,yahudilerin geleneklerini takip ettikleri için;Kuran'daki bu nasara ifadesini yahudi asıllı hristiyan anlamında görmek zorundayız..

Kuran'ın nasarası,yahudilerin heretik olarak gördükleri nozrimse,yani Yahudi asıllı Hristiyanlar olan Elkasaitlerse ve Kuran bu kişileri ''inananlara en yakın olanlar'' diye tanımlıyor ve inananları da ''mümin'' diye lanse ediyorsa;bu mümin tabiri,yahudilerin heretik olarak gördüğü diğer ifade olan minime karşılık gelmez mi?

Kuran'ın hitap ettiği,mümin diye seslendiği kişiler de Ebiyonitlerdir..Niye?
  • Ebionitler de,Elkasaitler gibi yahudidir..Kuran'daki nasaraların (elkasaitler) ve yahudilerin yediklerini yerler,içtiklerini içerler..Kuran'ın hitap ettiği topluluk,zaten yahudi olmak zorundadır..
  • Ebionitler İsa'yı insan olarak görürler..Kuran baştan sona,İsa'nın insan olduğu vurgusunu yapar..
  • Ebionitlerde hicret/kaçış vardır..Kuran'da müminlerin hicret ettiğini söyler..
  • Ebionitler Kudüs'e dönerek ibadet ederler..Müminlerde (müslümanlar..!) ilk başlarda Kudüs'e dönerek ibadet etmişlerdir..
  • Ebionitler şabata uyarlar..Kuran'da şabata uyulması gerektiğini söyler..
  • Ebionitler domuz yemezler..Kuran'da domuz yemeyi alenen yasaklar..
  • Ebionitler sünnet olurlar..Müminler de öyle..
  • Ebionitler teslisi reddederler..Kuran'da öyle..
  • Ebionitler kurban kültüne karşılar..Kuran'da da kurban kültü olmadığına dair yorumlar vardır..
  • Ebionitler tevratın değiştiğine inanırlar..Müminler de öyle..
Yararlandığım kaynaklar;
  • Yahudi Hristiyanlığı-Hans Joachim Schoeps
  • Kuran'daki hanifler ve nasara üzerine araştırmalar-Fuat Aydın
  • İsa ve kayıp tanrıça-Tımothy Freke,Peter Gandy
  • Sabiiler,son gnostikler-Şinasi Gündüz
  • Nasturiler ya da kayıp kabileler-Asahel Grant
  • İslam'ın ortaya çıktığı dönemde arap yarımadasında hıristiyanlık-Zekiye Sönmez
  • Kilise tarihi-Eusebios
  • Ebionizm-Lütfü Özşahin
  • Hristiyan kültürü ve hadisler-Özcan Hıdır
  • Yahudiler ve araplar-S.D.Goitein
  • İlk rafızi Hristiyan kilisesi,markûnîlik-Bülent Şenay
Alt 28-10-2020, 19:29
Üye

Bu ebinoizm konusunu,sadece ben ortaya atmış değilim..Okuduğum bazı kitaplarda,bu konuya değinen uzmanların olduğunu gördüm..Haliyle ben onların bu iddialarının ''tutarlı'' olduğunu söylüyorum sadece..
Mesela S.D.Goitein'in ''yahudiler ve araplar'' kitabından bir alıntı yapacağım;
''Bazı ilim adamları Muhammed'in ebionlar(eboinites)-bu mezhebin adı ibranice fakir manasına gelen Evion kelimesinden türemiştir-veya daha çok bu eğilimin gnostik bir tekamülü olan Elkesalar(Elkesaites) gibi bir yahudi-hristiyan mezhebini yakın model olarak aldığını iddia etmişlerdir..''
Alt 13-02-2021, 16:02
Üye

'İlk hristiyan kilisesi, birbirleriyle çarpışan inançların bir arada bulunduğu bir kaos ortamıydı. Bazı hristiyanlar sadece tek bir değil, iki, on iki veya otuz tanrı olduğunu iddia ediyorlardı.Bazıları Dünya'nın tanrı tarafından değil, daha aşağı seviyedeki bilgisiz bir ilah tarafından yaratıldığına inanıyordu.Bazı tarikatlar İsa'nın insan olduğunu fakat tanrı olmadığını ileri sürerken, diğerleri İsa'nın tanrı olduğunu fakat insan olmadığını söylüyorlardı.''

Kayıp inciller, Darrell L. Brock
Alt 07-01-2022, 17:27
Üye

Ebiyonitlerin Essenilerden etkilendiği, hatta Essenilerin devamı oldukları söylenir. Mesela Hans Joachim Schoeps bu kanıdadır.
Kuran'daki mümin kavramının Ebiyonitleri karşıladığını iddia ettim/ediyorum ama yanılıyor muyum? Acaba Kuran'ın MÜMİN dediği kişiler Esseniler olabilir mi?

Şu an tam kara deliğin içindeyiz.

Türkçe yazılmış yaklaşık 20 kitaba baktım ve ESSENİLER, MÜSLÜMANLAR arasında kabaca 17 aynı/benzer şey gördüm.

Ebiyonitleri, Ariusçuları, Sabiileri ya da Nasturileri İslam'ın önceli olarak lanse eden o kadar oryantalist/uzman var ama bir kişi bile Essenileri müslümanlarla bağdaştırmamış ya da ben görmedim hiç.
(Esseniler ilk hristiyanlar olarak lanse edilir, İsa'nın Esseni olduğu söylenir.)

Kuran, Essenilerin kutsal kitabı mı yoksa?

17 maddeye bakalım şimdi. Karşılaştırarak bakın lütfen;

1-İslam öncesinde putlara tapmayan HANİFLERDEN söz edilir. İslam diniyle birlikte PUTPERESTLERE karşı savaşlar yapılır ve bu savaşlarda ölenler ŞEHİT olarak onurlandırılır.
2-İslam'ın hem oluşum, hem de gelişim aşamasında KUDÜS'ün rolü büyüktür. Müslümanlar öncelikle Kudüs'e dönerek ibadet ederler, Muhammed göğe Kudüs'te yükselir, müslümanlar Kudüs'ü fethederler.
3-İslam dini ÇÖLÜN ortasında vuku bulur.
4-Müslümanlar şeriat(YOL) için mücadele ederler.
5-Müslüman erkekler tavaf sırasında BEYAZ elbise(ihram) giyerler.
6-İslam dini, erkeklerin BASKIN olduğu bir dindir. Mesela hiç kadın peygamber yoktur ya da erkeğin mirastan payı kadının iki katıdır.
7-HİCRET önemli bir konu.
8-TAHARET önemli bir konu.
9-MEKKE ve MEDİNE iki önemli yerleşim yeri.
10-Kuran'da ŞİFRELİ bir dilin varlığından söz edilebilir. Hurufu Mukatta ya da batıni anlam gibi.
11-Kuran'da Rum/ROMA için ayrılmış özel bir sure vardır.
12-Muhammed'den EMİN, yani güvenilir/dürüst birisi diye söz edilir.
13-Kuran'da SOFRA(maide) adında bir sure vardır.
14-İslam öncesi, CAHİLİYE DÖNEMİ diye anılır.
15-İlk müslümanlar, kendilerine İŞKENCE edilmesine dayanmışlar.
16-İslam/müslim/müslüman kelimelerinin DÖNME ya da dönenler anlamına geldiği söylenir.(Erol Sever mesela)
17-Müslümanlar dualarında AMİN kelimesini kullanmışlar.

1-Esseniler öncesinde dindar HASİDLER var. Esseni oluşumuyla birlikte PUTPERESTLERE karşı savaşlar yapılmış ve bu savaşlarda ölenler ŞEHİT olarak onurlandırılmış.
2-Esseniler için KUDÜS önemli.
3-Esseniler için ÇÖL önemli, çünkü tanrı çöldedir.
4-Esseniler kendi inançlarına YOL demişler.
5-BEYAZ giyinmişler.
6-Erkeklerin BASKIN olduğu bir yahudi mezhebi.
7-Kudüs'ten HİCRET etmişler.
8-TAHARET konusu önemli.
9-Esseniler MASPA ve MODİN'e sığınmışlar.
10-ŞİFRELİ dil kullanmışlar.
11-Kittim diye adlandırdıkları ROMA ile savaşmışlar.
12-Liderleri DOĞRULUK öğretmeni diye anılmış.
13-Ortak SOFRA çok önemli.
14-Kendilerinden önceki dönemi GAZAP DÖNEMİ diye anmışlar.
15-Romalıların kendilerine İŞKENCE etmelerine gülümseyerek dayanmışlar.
16-İsrail DÖNMELERİ oldukları söylenmiş.
17-Dualarında AMEN kelimesini kullanmışlar.

Kaynak görmek isteyenler için 4 kitap belirteyim;

Yahudi Mistisizmi'ne Giriş: Kabbalah-joshua abelson
İsa ve Kayıp Tanrıça-Timothy Freke, Peter Gandy
Mesih Masalı-Luigi Casciolli
Ölü Deniz Parşömenleri- Geza Vermes
Alt 01-11-2022, 17:27
Üye

PERF_558,_recto.jpg
PERF_558,_verso.jpg
Mısır'da bulunan ve 643 yılına tarihlenen perf 558 isimli papirüs, günümüze ulaşmış en eski arapça metin.

Müslümanlar Mısır'ı 641 yılında fethetmişler ama bu metinde müslümanlar ifadesi yok. Bunun yerine magarite ifadesi kullanılmış. Nedir bu?
Muhacirle alakalı bir kelime mi?

Mısır'daki yunanlılar, buradaki müslüman araplara muhacir dememişler de, magarite'mi demişler?
Yoksa o tarihler de, müslüman mı yoktu orada?

Magaritelerin yahudi asıllı hristiyan oldukları söylenmiş ama bu isimle anılan bir mezhebi ben bilmiyorum.Diğer taraftan bu kişilerin yahudi oldukları söylenmiş.Magariteler diye bir yahudi mezhebi yok ama İran civarında Mukaribah veya Muşkaniye diye anılan yahudi bir mezhep var.

Mısır'daki bu yahudi Magariteler, İran'daki Muşkaniye'ler olabilir.

Abraham Harkavy, Mısır'daki Magaritelerin Esseniler olduğunu söylemiş.🤨

O zaman, günümüze ulaşan en eski arapça metinde Essenilerden mi bahsediliyor?
https://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Harkavy
https://en.wikipedia.org/wiki/Magarites
https://www.jewishencyclopedia.com/a...maghariyyah-al
https://en.wikipedia.org/wiki/PERF_558
Alt 27-10-2023, 20:17
Üye

Pantaenus isminde birisi, 2. yüzyılda Arap yarımadasının güneyine gitmiş ve oradaki hristiyanların ellerinde ibranice Matta incilinin olduğunu görmüş.

''Matta'nın Etiyopya'ya gitmiş olması gerekir'' demiştim ya, işte bu veri beni destekliyor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pantaenus
Peki.
Hicaz'a giden olmuş mu? Olmuş.
(Buralar çok önemli, kaynağı da göstereceğim.)

İncilde Bartalmay (Bartholomeos) diyen geçen havari, Hicaz bölgesine de gitmiş ve orada tıpkı Pantaenus gibi İbranice Matta incilinin olduğunu görmüş.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bartholomew_the_Apostle

Hristiyanlığın erken döneminden bahsediyoruz. Daha o dönemde, Mekke ve Medine'nin olduğu bölgede Matta incilinden bahsediliyor.!

Bu ibranice Matta incilini Ebiyonitler ve Nasıralıların kullandığı belirtiliyor ama daha çok ''Ebiyonitler'' denmiş.
hıdır.jpg
Haliyle o bölgede Ebiyonitlerin var olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız bu ibranice incilden kastın, aslında Diatessaron olduğu da belirtilmiş. Diatessaron aramice incil derlemesi.

Bence önemli olan şu;
1. veya 2. yüzyılda Hicaz bölgesinde yahudilerin ve hristiyanlaşmış yahudilerin yaşamış olması.

Yazdıklarımı teyit eden bir görüş. Wikipedia'dan;

''Nasıralılar ve Ebionitler arasında, İbranilere göre yaygın olarak İncil olarak adlandırılan, Aramice yazılmış, ancak İbranice karakterlerle yazılmış bir İncil'in var olduğunu görüyoruz.Yazarı bazıları tarafından genel olarak Havarilere atfedildi, ancak çoğu veya çoğu tarafından - açıkça Nasıralılar ve Ebionitlerin kendileri de dahil olmak üzere - Matta'ya atfedildi.''
https://en.wikipedia.org/wiki/Gospel_of_the_Nazarenes

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil