Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-05-2015, 19:39
turin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turin turin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

upuaut´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Eğer yukarıdaki haritaya biraz zoomlarsak, karşımıza şu çıkar:

Daha fazla bilgi için resmin üzerine tıklayınız!

Dikkat ediniz: Axum'un hemen güneydoğusunda Negash denilen bir yer var ve burada da aynı adla anılan bir camii vardır.

"ÇAĞRI, 1976" filminden bildiğiniz üzere Müslümanlar ilk hicretini buraya yaparak bir Hristiyan Kral olan Neçaşi'ye sığınırlar. Dolayısıyla İslam'a ilk davet mektuplarından biri ona gönderilir. Fakat bir farkla: Eski Ahit'teki gibi
Büyük (ali) Neçaşi (el-Necaşi), Habeş (el-Habeşih) Kralı (mlk, malik) hitabıyla (Bkz. 12).

Oysa KURAN'daki Musa kıssasıyla ilgili hiçbir ayette Firavun için bu şekilde hitap edilmedi. Bu şekildeki hitabın bir benzeri ancak Eski Ahit'te görülmektedir.

Bu da, Musa kıssasının TEVRAT'tan KURAN'a kopyalanırken, Mısır Kralı'ndan sadece "Fir'avne (Firavun)" şeklinde aşağılanırcasına bahsedilmesiyle değiştirilerek kopyalanmıştır. Tıpkı Ebu Cehil'de olduğu gibi!

Oysa ESKİ AHİT; Mısır Kralları'nı ayırt etmeden hepsine "Phroe (Firavun)" der. Ama sonuçta bu bir aşağılamadır. Fakat KURAN'da bu yoktur. Örneğin, Yusuf suresindeki kıssada,
Musa kıssasındakinden ayrı tutularak, Mısır Kralı'ndan hep "Melik (Kral)" olarak bahsedilir!

Jetonunuz düştü mü beyler?
Ustad;
Ben anlayamadım tam olarak ne kastettiğini?

Şunu mu diyorsun- Muhammed sevmediği kişileri Kuran'a aşağılayarak mı geçirdi? Bu zaten açık lakin şu var Kuran'da Ebu Cehil ismi hiç geçmemektedir-bazı ayetleri, rivayetler üzerinden yormaktayız kişilere, bu nedenle bu kişilerin varlığından şüphe ediyorum!! Olaylardanda..
Alt 22-05-2015, 20:03
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Yezid bin Muaviye: "Aptal olma be adam!..."

turin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ustad;
Ben anlayamadım tam olarak ne kastettiğini?

Şunu mu diyorsun- Muhammed sevmediği kişileri Kuran'a aşağılayarak mı geçirdi? Bu zaten açık lakin şu var Kuran'da Ebu Cehil ismi hiç geçmemektedir-bazı ayetleri, rivayetler üzerinden yormaktayız kişilere, bu nedenle bu kişilerin varlığından şüphe ediyorum!! Olaylardanda..
Doğrudur. Zaten bunun için "
Tıpkı Ebu Cehil'de olduğu gibi!" ifadesinde bir link vermiştim.

Anlayamadığın noktaya gelince,

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5uwMKaLdNT8#t=1220

videosundaki (ki bu link, filmde tam ayarladığım sahneye denk gelir. Sana tavsiyem, bu linki adres satırına kopyalayıp ilgili sahneyi seyretmendir) Yezid'in, "Aptal olma be adam! Sen benim Halife olduğum için üzüldüğümü mü zannediyorsun, haa!" sözü epey bir ışık tutar. Yani orada KURAN'ın TEVRAT'tan kopyalandığı anlatılmak istenmiştir.

Peki sen ne zannettin?

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 22-05-2015, 20:55
Üye

Doğrudur. Zaten bunun için "
Tıpkı Ebu Cehil'de olduğu gibi!" ifadesinde bir link vermiştim.

Anlayamadığın noktaya gelince,

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5uwMKaLdNT8#t=1220

videosundaki (ki bu link, filmde tam ayarladığım sahneye denk gelir. Sana tavsiyem, bu linki adres satırına kopyalayıp ilgili sahneyi seyretmendir) Yezid'in, "Aptal olma be adam! Sen benim Halife olduğum için üzüldüğümü mü zannediyorsun, haa!" sözü epey bir ışık tutar. Yani orada KURAN'ın TEVRAT'tan kopyalandığı anlatılmak istenmiştir.

Peki sen ne zannettin?
Eyvallah, o filmi bilmiyordum..

Dedim ya, sevmediklerini aşağıladığına işaret ettiğini düşünmüştüm..
Alt 22-05-2015, 21:01
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Dikkat ediniz: Axum'un hemen güneydoğusunda Negash denilen bir yer var ve burada da aynı adla anılan bir camii vardır.

Oysa KURAN'daki Musa kıssasıyla ilgili hiçbir ayette Firavun için bu şekilde hitap edilmedi. Bu şekildeki hitabın bir benzeri ancak Eski Ahit'te görülmektedir.

Edilmez olur mu hic? Iyi bakiniz kitaba bence..
Alt 22-05-2015, 21:12
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kismen, ilk esi Hatice'nin Roma'ya iliskin onemli bir sahsiyet olusu(tabi bu arada donem Roma'sina iliskin, kadinlarin, siyasi baglamda, birden fazla erkekle evlilik yapabildigini de hesaba katmak gerekiyor)

Ikinci nokta, ilk hicretin iyi incelenmesi ve Hristiyan desteginin alinmasi kestirmeden , basitinden harita verelim;

Bir de malum doneme iliskin;

http://en.wikipedia.org/wiki/Ashama_ibn-Abjar

bir de malum bugunku bildik Mekke'ye iliskin, Mekke Fethi diye birsey oldu mu?
Roma dediydim ama adı gelmemişti aklıma, sizin haritayı görünce dank etti, Gassaniler!! Bunu sayın Lombe'nin sayfasında görmüştüm lakin nedir işin sırrı, neden desteklerler Muhammedi? Yoksa islam gerçekten bir Yahudi-Hristiyan melez mezhepmidir, kökeni İsmailik olan!! Nedir Gassanilerin sevgili Muhammedle irtibatlarının boyutu?
Varsa böyle bir irtibat Yermuk savaşı neden?
Bu tarihi böyle ele almakda ayrı paranoyaklık geliyor bir yandan..
Alt 22-05-2015, 21:35
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Roma dediydim ama adı gelmemişti aklıma, sizin haritayı görünce dank etti, Gassaniler!!
Bu tarihi böyle ele almakda ayrı paranoyaklık geliyor bir yandan..
Sevgili turin;

Yok paranoyaklik degil, bir nevi hobi bazi insanlarda.

Bu konulari zaten cok onceki yillarda forumda tartisiyorduk bircok baslikta, ozellikle Upuaut'un basliklarina bakarsaniz bulabilirsiniz. Gerci Lombe isimli arkadasin sayfasina bakmadim, okumadim henuz.
Alt 25-05-2015, 12:13
Asinus Orientalis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asinus Orientalis Asinus Orientalis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Anakronik ayet Müzzemmil 20

Asinus Orientalis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...

Bir sorum daha var :

73/MUZZEMMİL-4: Ey zid aleyhi ve rettilil kur'âne tertîlâ(tertilen). (Meâlleri Kıyasla)
Veya onu daha arttır. Ve Kur'ân'ı tane tane güzel bir şekilde oku.
73/MUZZEMMİL-5: İnnâ se nulkî aleyke kavlen sekîlâ(sekîlen). (Meâlleri Kıyasla)
Muhakkak ki Biz, sana yakında ağır bir söz ilka edeceğiz (ulaştıracağız).

Bay Muhammed az sonra kendisine indirilecek Kur'an'ı (yani henüz inmemiş) Kur'an'ı mı okuyacak Müzzemmil 4'te ? Yoksa o an yanında bulunan Kur'an (okumalar) Tanah ile Süryanice ilahiler mi ? İndirilecek bu ağır söz de revizyona ve başkalaşıma uğrayacak olanlar bu metinler mi ?

Yani, Müzzemmil 4 bir gaf mıdır ?
Ben bu önceki yorumumla ilgili düşünüyorum ama cevap bulamadım. Evet bir gaf olabilir. Peki müzzemmil 5'teki bu geleceği görür kehanet nesi ?

Müzzemmil 4 ve 5, bay Muhammed'in ölümünden önce, islamın ileriki yıllarında veya ölümünden sonra konmuş olabilirler mi ? Eğer 20. ayet eklendiyse (eklenebiliyorsa) diğerleri neden olmasın?

Görünüşe göre Müzzemmil 20 nolu ayet bir açıklama ayeti tıpkı Müddessir 31 gibi. (Bence) Müzzemmil 20, 2, 3 ve 4 nolu ayetleri açıklıyor. Peki Müddessir 31 gibi, neden araya sıkıştırılmadı ? Yani bugün Müzzemmil 20 dediğimiz uzun ayet neden ayet 5 değildir ?

Erken inen bu ayette "...Allah'ın yolunda savaşacaklarını bildi." ifadesi geçiyor. Anakronik değil midir ?

Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. M. Kemal ATATÜRK
Alt 25-05-2015, 13:07
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Edilmez olur mu hic? Iyi bakiniz kitaba bence..
Neva, ben, KURAN'ı bir bilgisayar programıyla taradığım halde, sözüne ettiğin ifadeye hiç rastlamadım.

Bu konuda bize yardımcı olurmusun!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 26-05-2015, 16:17
Asinus Orientalis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asinus Orientalis Asinus Orientalis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Yunus 94, Isra 101

...

Peki o zaman şu ayetleri ne yapabiliriz sevgili Asinus.. Muhammed kendi kendini mi uyarıyor? Kendi kendini mi azap ile tehdit ediyor?
Mekke'de ki onca işkenceden sonra Medine'ye giden Muhammed onca vahye rağmen nasıl şüpheye düşebilmekte?? Burada hitap edilen Muhammed değil diye düşünelim ama, tamam!!!!!!
Muhammed'in kendiside direnç gösteriyor belli ki.. Yukarıda verdiğim surenin ne zaman indiğiyle ilgili ne diyorlar bakalım:
"40,94,95 ve 96. âyetler Medine döneminde, diğerleri Mekke döneminde inmiştir." Sadece 4 ayet Medine'de inmiş, hmm acaba gerekçe neymiş, tefsirler ne der bu konuda-Neyse biz yermiyiz?, yemeyiz
...
Sevgili Turin ve

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...

Bir Tanrı, aslâ şu cümleyi kurmaz.

"Sana indirdiğimizden şüphede isen, senden önce indirdiğimiz Kitap'ları okuyanlara sor. And olsun ki, sana Rabbinden gerçek gelmiştir, sakın şüphelenenlerden olma." (Yunus: 94)

"Şüphede isen" ne demektir ?
Allah; elçisinin şüphede olup olmadığını bilmiyor mu ?
Neden cümleye böyle muğlâk bir ifâde ile başlıyor ?
Allah'ın vahyinden "şüphe" duyup da, ehl-i kitap'a sorarak mutma'in olmak nasıl bir iştir ?

Bu âyetin tefsirine bir bakın; evlere şenlik.

"Efendim her ne kadar hitap peygambere gibi görünüyorsa da, orada esas muhatap müslümanlardır."

...
ve Vefik bey'in mesajlarını düşünmeye başlayınca, benim aklıma bir şık daha geldi, bilmem ne dersiniz ?

10/YÛNUS-94: Fe in kunte fî şekkin mimmâ enzelnâ ileyke fes'elillezîne yakraûnel kitâbe min kablike, lekad câekel hakku min rabbike fe lâ tekûnenne minel mumterîn(mumterîne). (Meâlleri Kıyasla)
Bundan sonra eğer sana indirdiğimiz şey hakkında şüphe içinde olursan, o zaman senden önce kitabı okuyan kimselere sor. Andolsun ki; sana Rabbinden hak geldi. Öyleyse sakın şüphe edenlerden olma.

17/İSRÂ-101: Ve lekad âteynâ musa tis'a âyâtin beyyinâtin fes'el benî isrâîle iz câehum fe kâle lehu fir'avnu innî le ezunnuke yâ musa meshûrâ(meshûren). (Meâlleri Kıyasla)
Andolsun Biz, Musa (A.S)'a apaçık 9 âyet (mucize) verdik. Bunları benî İsraile (İsrailoğullarına) sor. Onlara (Musa A.S) gelmişti. O zaman firavun şöyle demişti: "Ey Musa! Ben, sana mutlaka sihir yapıldığına kesin şekilde inanıyorum."

İsra ve Yunus birbirleri ardına inmişler. Ben bay peygamberin şüphede olduğu kanaatinde değilim. Bence senaryo başka türlü cereyan etti : Bu ayetlerin "inişleri" sırasında, bay Muhammed inananların sayısını arttırmak için (bence) küçük bir hileye başvuruyor.

O ana kadar, bay Muhammed, eski ahitten alıntılar yapmış, Yahudilerin dikkatlerini bu benzerliklerle çekmeye çalışmış, bir merak uyandırmaya çalışmış ve sanki nafile gibi duruyor. Ancak bir gün durun bakayım, Yahudiler yerine Arapları bu benzerlikleri kendilerinin görüp duymasıyla kazansam ne olur ? demiş olmalı. Dahası Araplar o ana kadar benzerlikleri merak etmemiş olacaklar ki, bir yanlış anlamaya mahal verme pahasına şüphe edeni kendisiymiş gibi gösteriyor.

Yunus 94'te mealcilere katılıyorum. Burada görünürde kastedilen bay Muhammed olsa da, esasen şüphe eden Araplar. Peki bay Muhammed ne mi demeye çalışıyor ?

Arapların çoğunun henüz yeni ayetlerle Tevrat/Tanah arasındaki benzerlikten haberlerinin olmaması sebebiyle inançlarının sağlam olmadığını düşünüyor olmalıydı. Aradaki benzerliği görüp bunun bir silsile, ve tanrı kelamı olduğunu göstermek istiyor.

Yani Yunus 94, Araplara "neden gidip sormuyorsunuz, ve aradaki benzerliği görüp de şaşırmıyorsunuz, gidip öğrenin imanınız artsın" mesajıdır. Bunun böyle olduğunun kanıtı, 94'ün son iki cümlesidir.

Bence bay Muhammed'e biraz kredi verelim. Daha ilk surelerde, şanslı adayları ateşle müjdeleyen kişi değil midir , ne dersiniz ?

Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. M. Kemal ATATÜRK
Alt 26-05-2015, 17:22
Üye

Sevgili Asinus,

Peki, İsra suresi 73,74,75'i ne yapacağız

73-Bize karşı başka bir şey uydurman için, az kalsın sana vahyettiğimiz şeyden seni saptıracaklardı. O zaman seni dost edineceklerdi.
74-Eğer seni sebatkâr kılmasaydık yani engellemeseydik, gerçekten neredeyse onlara birazcık meyledecektin.
75-O zaman, hiç şüphesiz sana hayatın ve ölümün sıkıntılarını kat kat tattırırdık; sonra bize karşı kendin için bir yardımcı da bulamazdın!
101 nolu ayette bahsedilen mucize sayısı Tevrat'ta 10 değil mi- benzerlik olsun diye bilerek mi yanlış veriyor rakamı ? Ben mi yanlış biliyorum? Tam rakamı vermesi daha doğru olmazmıydı böylesine zeki bir adamın?

Bence 2 hatamız var toplamda:
1. Ben; salak gibi ilahilik aradığım için olaya spirütüel yaklaşıyorum,
2. Siz; Muhammed'in bilinçli bir şekilde ayetleri tasarlayan zeki birisi olduğunu düşünüyorsunuz- no god, no soul

Bilemiyorum ama Muhammed'in gerçekten Tanrıdan mesaj aldığını sanan, buna inanan bir ruh hastası olduğunu düşünmeniz daha mantıklı sanki bknz Resad halife, hasan mezarcı, edip yüksel vs..

Bende; Muhammedin şüphe nedeniyle kaybetmiş olduğunu, Allahın el çektiğini, kendini karıya-kıza verdiğini, soyunun sopunun kuruduğunu düşünebilirim

Allahtan vahiy alıyor, hala şüphe anasını satayım-buna hangi arap inanır... Sormazlar mı adama sen kendin inanmıyon diye!
O tefsirciler Muhammed hatasızdı diyen, Muhammedi ilahlaştıran yobazlar - onları ciddiyd alırsak baştan hata ederiz gibi..

Ayrıca, Suyutinin Müddessir suresinin 1. Sure olduğunu iddia ettiğini öğrenmiş bulunmaktayım..

Önerilen Siteler