Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Diğer Bilimler > Arkeoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 02-11-2018, 20:06
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Turdur´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu yokluk yada imkansızlıkla alakalı bir sonuç. Tuvalet kültürüyle alakalı değil.
Şehirleşme ile alakalı, şehirleşme oralara kadar uzandı, sonradan evlere elektrik, su, yol hepsi de geldi. Tabi onlar gelince alt yapıda geldi.
Yoksa o köylüler abdest alsada, yıkansada, köyün sokaklarında akan kanalizasyona da bir şey yapmadılar. Yapmalarına da gerek yokmuş demek ki, yapmamışlar.
Yoksa beceriksiz insanlarda değiller, o ağaç evler bir sanat eseri adeta, bunları ormandan kesip elde işleyip yapmışlar.

Bir zamanlar Avrupa da kanalizasyonun olmaması, o zamanlar onlarda bilgisayarda yokmuş, demek ki onlar cahil insanlarmış demek gibi bir şey.

Şimdi ile geçmiş kıyas edilir de, "aynı" olması beklenmez. Aynılık bekleniyorsa işin içinde ideoloji, inanç vardır.
Ben işin o tarafında değilim.

Sonradan öğreniyorlar bir şekilde ve işi sıkı da tutuyorlar. Gerçi fazla sıkı tuttular, bu sefer de "kimyasal" ve "çevre kirliliği" denen şey hayatlarımıza girdi.

Bu da başka bir hastalık bana göre, hatta gerçek kirlilik budur!

Bu açıdan bakınca, Ortaçağ Avrupa'sı, şimdinin Avrupa'sından temizmiş bile diyebilirim.
Bu olaya nereden baktığımızla alakalı.

Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
- Rönesans zamanında Paris'te yaşamak istemez miydiniz?

- İstemezdiniz işte.
Nereden biliyorsun

O zamanın insanı şimdinin insanı kadar çevresini kirletmemişse, esas kirli olan kim?

Onlar mı, bizler mi?
Bizler bu temizlik bakış açılarıyla anca kendimizi kandırırız.

Üstte dediğim gibi bu bakışa göre değişir, şehrin üstü güzel olabilir, caddeleri süslü, binaları gösterişli olabilir, insanları da temiz!
Peki ya altı?
Altına bir girin bakalım.
Orada ki fareler, parazitler vs. mikroplar olayı ne olacak? Ya koku!

Ortaçağdan çok farklı bir boyuta geçemedik, anca yüzeysel geçiş yaptık, Kimyasallarla bazı şeyleri de baskıladık ama yok etmedik, sadece baskıladık.

İşin tuhaf tarafı, bir ortaçağlı bu güne gelse, bize ne der merak ediyorum, helede o kanalizasyonları, kirlilikleri görse, ne der?

Biz onlardan çok iyiymişiz, onlar tamamen pok üstünde yüzüyorlar, tuvaletleri evlerinin içinde, bir birlerinin üstünde şeyediyorlar vs. vs.
Leonardo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
- Benim başlığı açma sebebim:

"Hiç yıkanmadan yaşayamazsın". yıkanmazsan veba olmasa bile hasta olursun.
Bu şehrin korkuları, başka bir şey değil.
http://blog.milliyet.com.tr/kozmetik.../?BlogNo=59559

Korku olmayınca şehirler de düzen olmaz. O korku aşılınca, olay öyle değilmiş bile denilebilir.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 02-11-2018, 20:26
Leonardo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Leonardo Leonardo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

-İlk kanalizasyon sistemleri (okuduğum kadarıyla) MÖ 4000'lerde Mezopotamya + İndus Vadisi + Mısır'da var. Klasik dönemde de çok yaygın. En azından sokak döşemelerinin yanlarında akar sular mevcut. yani evin içinde olmasa bile, hatta açıkta olsa da, onu alıp götüren bir su var.

- demek istediğim sokaklarda fareler cirit atıyordu, insan dışkısı doluydu, mutlaka sinek / sivrisinek de vardır. gitseniz de kalmak istemezsiniz bence.

Şunu ekliyorum, başka da bir şey demiyorum:

Saygılar,

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil