Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-06-2020, 22:48
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Nihayetinde olay bir tercih meselesine dönüşüyor. Siz eşitliği tercih ediyorsunuz, ben yarışmayı tercih ediyorum. İkisi de doğru ya da yanlış değil, sadece tercih.

Komünizmde eşitlik var yarışma yok (eksik)
Kapitalizmde yarışma var adalet yok (eksik)

Belki ideal sistemde adil bir yarışma olmalı. Yarışmanın sonucunda sınıflara ayrılmak adil bir şekilde belirlenmeli.
Futbol ligi gibi. En çok maç kazanıp hak eden 1. sırada olur.

Dünyanın bir kıtasında komünizm yaşansa, bir kıtasında kapitalizm. Bunlar birbirine hiç müdahele etmese.
İkisinin sonuçlarını aynı anda kıyaslayabilsek. İnsanlık adına bir gelişim olurdu ama kapitalistler buna da izin vermez sanırım.
Alt 15-06-2020, 23:33
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir neden yoksa neden yarışılsın?

İnsanlar en başta iki şey ister, temel ihtiyaç ve sanat.
Kapitalizm kendi sistemini korumak için buna bir de lüx eklemiş ve cennetialem ile onurlandırmış.
Kapitalizm bu üçlüyü sömürü ve paraya endekslemiş.
Bu yüzden yarış ve rekabeti zorunlu kılmış.
Yarışın dozajı arttıkça kapitalizm daha çok güçlenirken köleler daha çok zayıflar.
Yani yarışın kendisi kapitalizmi güçlendirmek içindir topluma faydası yok.
Evrim diyor ki, mutlak diye bir şey yok.
Bu durumda yarış da kapitalizmin ölümünü engelleyemiyor.
İnsan eliyle yaratılanlar uyduruksa zaman içinde çöpe gidiyor.
Nihayetinde evrime göre toplumun lehine olmayan her şey kalıcı olmayacaktır.
Bugüne kadarki süreç de bunu göstermiştir.
Alt 16-06-2020, 00:18
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nihayetinde olay bir tercih meselesine dönüşüyor. Siz eşitliği tercih ediyorsunuz, ben yarışmayı tercih ediyorum. İkisi de doğru ya da yanlış değil, sadece tercih.

Ne yarışması, şu Survivor yarışması gibi mi? Seni yarışmaya tabi tutanlar kendileri yarışmaya dahil değiller. Hayat bir yarış değildir. İnsan doğmadan önce yarışmıştır, spermlerden bir tanesi önde gitmiştir ve rahime ulaşmıştır derler, daha buradan sizi yarışma mantığına sokarlar. Belgesellerinde bile bu böyle anlatılır. Sperm yarışmaz, yarışmayı bilmez.
Horoz dövüşüdür bu. Kafes dövüşüdür. Kaybedeceğin kafadan belli, kazananın da efendisine makul köle olacağı belli.
Şimdi sen yarışmayı tercih ettin, nasıl yarış yapacaksın? Amerika ve İngiltere'de okumuş bir üniversite öğrencisi ile sen nasıl yarışa bilirsin? Ne yaparsan yap kaybeden sen olacaksın, belki bireysel birkaç kişi kurtulur, kölelik statüsünü yukarı skalaya taşıyabilir.

Kapitalizmde adalet yok diyorsun, işte en hayati en yaşamsal insani değerin yok olduğunu itiraf ediyorsun. ADALET. Kendin adil olmayan bir yarışın içinde olmaktan çok mutluluk içindesin.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 16-06-2020, 00:22
Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir neden yoksa neden yarışılsın?
Tercihe dayalı nedenler var. Mesela güç istenci.
Diğerlerinden önde olmayı isterim.
İnsanlarla eşit görülmeyi istemem. Çünkü eşit değilim, üstünüm.

Komünist sistem benim gibi düşünenlere ne yapmayı planlıyor? Sisteme uyum sağlamaya mı zorlayacak? Bu da bir bakıma komünist kölelik olacaktır.
Komünist bir sistemde yaşıyor olsaydım kendimi komünizmin kölesi hissederdim. Nasıl şimdi kapitalizmin kölesi hissediyorsak.
Alt 16-06-2020, 01:20
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tercihe dayalı nedenler var. Mesela güç istenci.
Diğerlerinden önde olmayı isterim.
İnsanlarla eşit görülmeyi istemem. Çünkü eşit değilim, üstünüm.

Komünist sistem benim gibi düşünenlere ne yapmayı planlıyor? Sisteme uyum sağlamaya mı zorlayacak? Bu da bir bakıma komünist kölelik olacaktır.
Komünist bir sistemde yaşıyor olsaydım kendimi komünizmin kölesi hissederdim. Nasıl şimdi kapitalizmin kölesi hissediyorsak.
Maçta şike var. Köleliğin ne olduğunu, tanımını bir kaç kere paylaştım ama okumadan geçtin sanırım.

Sen bu ülkede yaşıyorsun, yarışı kaybettin bu doğal bir sebepten değil beşeri bir ekonomik sistem yüzünden oldu.

Hala diğer insanlarla eşit olmak istemiyorum diyorsun çünkü sana verilen algılarda diğer insanlar hep aşağılık olmuş. Bir insanla eşit olmak çok tiksindirici geliyor, mesajlarında hep bu hava var. Neden eşit olayım? Üstünlüğün ne ki? Elinde milyon dolarların olsa anlaşılır olurdu ama oda yok belli ki.

Kimin kölesi olursan ol, o senin şahsi tercihin olur.

Sanki bir Hollanda'lı bir İngiliz vatandaşı gibi yazıyorsun. Kapitalizm iyidir sizinle eşit olmayız çünkü biz siz iyi soyuyoruz....... Düşünsene sana para karşılığı her türlü hizmeti, ama her türlü hizmeti köleliği yapacak bir insan kümesiyle sen eşitlenmeye kalkıyorsun. Ne kadar iğrenç bir durum kapital için.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 16-06-2020, 08:08
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

. İnsanlık adına bir gelişim olurdu ama kapitalistler buna da izin vermez sanırım.
Yine yanlış yerdesin. Yıldıztozu.

Komünizm de yarış var Kapitalizm de de Adalet var. Komünizmde yarış İnsan ın evrenle yarışı Koskoca evren var bilinecek bulunacak. Ya başka gezegende insan benzeri canlılar varsa ya onlar KOMÜNİST değilse. Veya Dünya insanından önce Komünist olmuşsa. Ayrıca öyle mükemmel bir eşitlik yok.

Kapitalizm de de Adalet var Güçlülerin adaleti Hiç duymadın mı. Öyle yarış falanda aldatmaca ama bol bol umut tacirleri var bak o konuda haklısın.

Dünyanın bir kıtasında komünizm yaşansa, bir kıtasında kapitalizm. Bunlar birbirine hiç müdahele etmese.

Bak bu güzel tuttum bunu.
Hatta bir birleri ile yarış etseler Örneğin Kuba da ki doktorlarla ABD deki doktorlar gibi. Peki bu yarışı kim yönetecek yarıştaki adaleti kim sağlayacak Bir hakem gerekmiyor mu? Futbol maçın da ki gibi. Bu hakem i nereden bulacağız İşte bir ilahi güç e burada da ihtiyacımız olacak, ta ! . O da ne kadar tarafsız kalacak Şüphelerim var.

Yani o yarışta birinin yenilgisi diğerinin galibiyeti ile sonuçlanacak.
Alt 16-06-2020, 16:49
Üye

Eşitliği anlamlı bulmuyorum. Mezarlıkta da herkes eşit ama bir anlamı yok. Yarışma anlamlı benim için. Yarışmada risk var, heyecan var, kazanana ödül var.

Eşitsizlik doğanın bir kuralı.
Mars gezegeniyle Dünya gezegeni eşit imkanlara sahip değil.
İnsanla şempanze eşit imkanlara sahip değil.
Kadın ile erkek doğaları gereği eşit imkanlara sahip değil.
Bu eşitsizlikler toplumdan kaynaklı değil, doğadan kaynaklı.
Bunları eşitlemeye çalışmak absürt sonuçlara yol açar.
İnsanlar arası sınıf ayrımı olmalı, herkesin hayat kalitesi eşit olmamalı.

Her insanın bir çeşit üstünlük puanı vardır. Yetenekleri, zekası, becerileri bu puanı belirler.
Resim yeteneği +1 puan. Matematiksel zeka +1 puan. Tenis oynayabilme becerisi +1 puan vs.
Üstünlük puanı yüksek olan ile düşük olan eşit hayat kalitesine sahip olmamalı.
Yüksek olan daha iyi evde yaşarken, düşük olan da o kişinin yemeğini pişirmeli, çöplerini toplamalı.
Böyle bir sistemi adil de bulurum. Bu tam olarak kapitalist sistem değil. Komünizm hiç değil.
Alt 16-06-2020, 17:15
antkanser antkanser isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Eşitliği anlamlı bulmuyorum. Mezarlıkta da herkes eşit ama bir anlamı yok. Yarışma anlamlı benim için. Yarışmada risk var, heyecan var, kazanana ödül var.

Eşitsizlik doğanın bir kuralı.
Mars gezegeniyle Dünya gezegeni eşit imkanlara sahip değil.
İnsanla şempanze eşit imkanlara sahip değil.
Kadın ile erkek doğaları gereği eşit imkanlara sahip değil.
Bu eşitsizlikler toplumdan kaynaklı değil, doğadan kaynaklı.
Bunları eşitlemeye çalışmak absürt sonuçlara yol açar.
İnsanlar arası sınıf ayrımı olmalı, herkesin hayat kalitesi eşit olmamalı.

Her insanın bir çeşit üstünlük puanı vardır. Yetenekleri, zekası, becerileri bu puanı belirler.
Resim yeteneği +1 puan. Matematiksel zeka +1 puan. Tenis oynayabilme becerisi +1 puan vs.
Üstünlük puanı yüksek olan ile düşük olan eşit hayat kalitesine sahip olmamalı.
Yüksek olan daha iyi evde yaşarken, düşük olan da o kişinin yemeğini pişirmeli, çöplerini toplamalı.
Böyle bir sistemi adil de bulurum. Bu tam olarak kapitalist sistem değil. Komünizm hiç değil.
ulan mal !..

önce eşitlik isteyenlerin istediği eşitliğin anlamını öğren.

yani önce eşitlik nedir? onu öğren. senin yıldıza da tozuna da....

sınıfın mış ayrımı olmalıymış. öküz kendini hangi sınıftan sanıyon.

rte o sınıfa dahil mi önce onu öğren.

o sınıfın hani olmak istediğin sınıfın kurallarını öğren. sen kendini ne bok sanıyon . burjuva sınıfına dahil olableceğini mi yoksa mali orgigarşiye dahil olabileceğini mi?

ab salak sen ne kadar hain olsan da ne kadar istekli olsan da o sınıfın insanı olamazsın. olabilecek olsan buralar da sürtmezsin.

ha ajanım mı diyorsun içinden ben zaten o sınıftanım mı diyorsun?

salak o sınıf kendi sınıfından olan insanları ajan da yapmaz ?

ama sende o beyin de yok.

malın tekisin..

siktir git..
Alt 16-06-2020, 20:32
Üye

Komünizmi savunan insanların çoğunda gözlemlediğim 2 tane kötü huy var. Burada da sıkça gözlemliyorum.

Zenginler kapitalizmi, fakirler komünizmi savunmalıdır.!! zannediyorlar. Öyle bir şey yok.
Zengin de olsam fakir de olsam, köle de olsam efendi de olsam fark etmez ben komünist sistemde yaşamayı istemezdim.
Örneğin Bill Gates de kapitalizmden faydalanmış olmasına rağmen sosyalizmi savunduğu oluyor.

Demek ki komünistlerin çoğu parayı bulamadıkları için komünist oluyor. Bulsalar hemen komünizmden vazgeçip kendilerine köle edinecekler.

İkinci kötü alışkanlıkları da komünizme yöneltilen tüm eleştirilere ''sistem size böyle düşündürüyor, bunu düşünen siz değilsiniz'' diyip durmaları.
Tamam bazı düşünceler sistemin yönlendirmesinden olabilir, ama buna kendilerini kaptırmışlar ve her düşünceyi sistem kaynaklı sanıyorlar.

Konu Yıldıztozu tarafından (16-06-2020 Saat 21:52 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-06-2020, 22:44
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Görgüsüzlük yargı yaparken yanlış çıkarımlarda yapıyor.

" parayı bulamadıysan komunist , bulunca kapitalist olunurmuş!"

Bir insan niye içkiye verir kendisini ? HUZURA kavuşmak için desem, etrafına duvar cekenler " olurmu öyle saçmalık "derler

Evet ! alkolü düzensiz hayatına düzen ( huzur) katmak için kullanırlar . Bilirlerki o en son kadehte sarhoş olup huzurun içine dalacaklar tâ ki ayılana --> düzensizlige uyanana kadar . Ve tekrar ve tekrar.

Görgüsüzlerde bir nevi böyledir.

Ne deniyordu? " parayı bulamayan komunist olur" bu yargı yanlış, para --> kapitalizm bulunacak bir şey degil. Parası olupta komunizmi canı gönülden isteyen milyonlarda var. Mesela en açık örnegi marx ın dostu Engels !!! , Engels parayı bulamadığındamı komunizmi hücrelerine kadar yazdı? Hayatını bu amacta harcadı? Engels in alkolü HUZURU da bu olmalı.

Engels gibi milyonlarca insan var. Birisi kapitale karşı zayıfsa dirençsizse ve görgüsüzse kapitalizme ulaşmak , onun bir unsuru olmak için yemeyecegi nane yoktur. Ulaşıncada yapmayacagı rezillik yoktur.

Kapitalistler bi boktan anlamaz beceriksidir diyordum ya ! çok iyi yaptıkları bir iş var aslında . İYİ DUVAR ustalarıdır bunlar. Heryere duvar örerler , halende örüyorlar. Maksatları parada olsa gerçek amaçları AYIRMAKTIR. Ayırmadan , sınıflandırmadan yapamazlar. Bölmeleri , bir şeyleri digerlerinden ayırt etmeleri öyle bir hale geldiki o duvarların ardında korkularından tir tir titriyorlar aslında , kendilerini alkole vurupta huzurda bulamıyorlar , kendileri için ördükleri duvarlarda , birilerini sınıflandırmak için kurguladıkları duvarlarda yıkılacak ve sözde mahrumiyetleri acıga çıkacak diye her gün yeni plan ve duvar ardına bir duvar bir duvar daha nasıl öreriz diye uyumuyorlar dahi. Biliyorlarki duvarlar yıkılacak.

Hepimizin duvarları var. Toplumu buna mahkum etiler. Bu duvarlar öyle bir hal aldıki normal sartlardaki bir görgüsüz bile duvar yıkılacak diye korkuya kapılıyor. Duvarlara öyle adapte olmuşki , medeniyetin getirdigi dedigimiz teknolojik sistemler , kanalizasyonlar , ulaşım çökse, elektirgi kesilip yıllarca karanlıkta kalacagını bilse dahi DUVAR çökmesinde diger ne varsa çökse razı gelecek kadar kaptırmıs kendisini , kendisine enjekte edilen duvar sanki o duvarın arkasında kendisini hayallerinin zirvesine çıkartacak ortam sandırıyor. O duvar yıkılacak bunu bil. Duvarın ardındaki sen degilsin sana bicilen rolsün sen . O kadar.

Kapitalizm sistematikte olsa duvarların ardında kendini korumaya gücü yetmez. Her insan o duvarların ardını merak ediyor. Merakı ya o duvarın ardındakine ulasmak yada yıkmak. Hangi selin önüne bent çekersen çek o benti ya yıkar , yada üzerinden asar gecer. Durduramazsın.

İnsanlar hayvanlar bitkiler ama hemen hemen her seyin önüne duvar cekmek sınır koymak en kapital aşıgı görgüsüzün bile aşmak yada yıkmak istedigidir. Sadece bunu anlamanın idrak etmenin farkında degil.

Kapitalist zümre bir avuctur ve mahremiyetleri hep merak konusudur. Insanların bu merakına duvarları dayanamaz. Komunist olmayada gerek yok. Meraklı olmak bile bu isi çözer.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil