Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-09-2014, 11:08
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

gordion´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran biz insanlara gidip de olası bir evlatlığımızın eşi ile evlenin diye FARZ buyurmuyor, gidip de köle alın diye de bir FARZ'ı yok, veya gidin 4 tane eş ile evlenin diye bir FARZ'ı da yok,
Evlatlığın eşi ile evlenin farz demiyor ama izin veriyor. Yaparsan problem yok diyor. Köle alın diye bir farz yok ama izin veriyor alabilirsin diyor.

Muhammed'in Zeyd'in karısıyla evlenmesi konusunda Zeyd'in evlatlık olması bir yana dursun daha evvel hiçbir yerde üstünde durulmamış başka bir sıkıntı var. Şu ki Muhammed'in zaten dokuz karısı artı cariyesi var. Garibim Zeyd'in ise sadece bir tanecik karısı var. Onu da Muhammed alınca sıfıra sıfır elde var sıfır. Bu ne açgözlülük böyle? Eğer maksat arada baba oğul hukukunun olmadığını anlatmak idi ise daha adil olanı şu olurdu: Muhammed bir sürü karısından birini boşardı Zeyd onunla evlenirdi. Bu daha makul olurdu değil mi?

SAPERE AUDE!
"Cehennemliklerin en hafifi azaplısı ayaklarına ateşten iki nalın giydirilmiş olan kimsedir. Bu nalınlar o kimsenin beynini tıpkı bir kazan gibi kaynatırlar. Kulakları kor, azı dişleri kor ve kirpikleri yalazdır. Karın boşluğundaki iç organları eriyip ayaklarından akar. Bu kişi en hafif azaplı cehennemliklerden biri olduğu halde en ağır cehennem azabını çekenlerden biri olduğunu zanneder." (Müttefekün Aleyh)
"Onların derileri pişip yandıkça azabı duymaları için onlara yeni cilt giydiririz." (Nisa; 56) Hasan-ı Basri şöyle demiştir: "Onların derileri günde yetmiş bin kere yanar ve yenilenir."
Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin alt çeneleri göğüsleri üzerine iner, üst çeneleri de alınlarına kadar çıkar. Bundan sonra sırıtan bir kelle halinde kalırlar." (Tirmizi)

Allah işkence edenlerin en hayırlısıdır.
http://kloroben.blogspot.com/

http://blog.radikal.com.tr/Bloglar/malumat-i-siddik
Alt 07-09-2014, 11:24
Kıdemli Üye

Gelelim başlığın konusuna konu Kuran'ı tarafsızca değerlendirmek bunu yapsa yapsa Müslüman olmayan biri yapabilir neden mi? Çünkü bir Ateist Kuran'ı değerlendirirken aklında cehennem korkusu olmaz. Kuran'ı beğenen bir Ateist'in bir Ateist cehenneminde yanması diye bir inanç yok. Ama bir Müslüman Kuran'ı değerlendirirken aklını korkuya teslim eder bir zamanlar hepimiz Müslümandık, öyle yetiştirildik. Kendi Müslüman halinizi düşünün şahsen ben gördüğüm her akıl dışı şeye bir mazeret bulmaya çalışırdım. Müslümanken bir arkadaş bana Kuran köleliği kaldırmadı diyince Kuran'ın bu sıkıntısını gösterince günlerce acı çekmiştim. Çünkü bir mazeret bulamamıştım ama Kuran'a da inanmak istiyordum, önündeki şeyi beğenmesen onaylamasan ateşin içinde cayır cayır yanacaksın. Susayınca da sana irin ikram edecekler. Bu işkence öyle üç gün beş gün değil, bir iki yıl da değil, sonsuza dek sürecek. Böyle bir tehlikeye inanan Kuran'ı tarafsızca okuyabilir mi? İşin ucunda yanmak gibi bir ceza yoksa ancak o zaman Kuran tarafsızca evrensel aklı ve vicdanı ölçü alarak değerlendirilir. Yoksa biri kalkıp tartışırken bir başkasına "Sen önyargılısın" demiş de bilmem ne demiş. Bu bir şeyi kanıtlamaz Kuran zaten cehennem tehdidi ile tartışılmayı engellemeye çalışan bir kitap. Peki nereye kadar? Bugün her şey bir bir ortaya çıkıyor tarihin tekerini tersine döndüremezsiniz. Dinler insanoğlunun gelişim basamağında bir yerdeydi ama artık işlevini yitiriyor. İnsanlar artık din olmadan da belli bazı ahlaki normlar ve hukuki kural ve yasalar geliştireceklerini gösterdi. Engels'in de dediği gibi dinler de artık eski eserler müzesinde çıkrık ve tunç baltanın yanında yerini alacaktır.

SAPERE AUDE!
"Cehennemliklerin en hafifi azaplısı ayaklarına ateşten iki nalın giydirilmiş olan kimsedir. Bu nalınlar o kimsenin beynini tıpkı bir kazan gibi kaynatırlar. Kulakları kor, azı dişleri kor ve kirpikleri yalazdır. Karın boşluğundaki iç organları eriyip ayaklarından akar. Bu kişi en hafif azaplı cehennemliklerden biri olduğu halde en ağır cehennem azabını çekenlerden biri olduğunu zanneder." (Müttefekün Aleyh)
"Onların derileri pişip yandıkça azabı duymaları için onlara yeni cilt giydiririz." (Nisa; 56) Hasan-ı Basri şöyle demiştir: "Onların derileri günde yetmiş bin kere yanar ve yenilenir."
Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin alt çeneleri göğüsleri üzerine iner, üst çeneleri de alınlarına kadar çıkar. Bundan sonra sırıtan bir kelle halinde kalırlar." (Tirmizi)

Alt 07-09-2014, 21:10
gordion gordion isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

yucemanitu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evlatlığın eşi ile evlenin farz demiyor ama izin veriyor. Yaparsan problem yok diyor. Köle alın diye bir farz yok ama izin veriyor alabilirsin diyor.

Muhammed'in Zeyd'in karısıyla evlenmesi konusunda Zeyd'in evlatlık olması bir yana dursun daha evvel hiçbir yerde üstünde durulmamış başka bir sıkıntı var. Şu ki Muhammed'in zaten dokuz karısı artı cariyesi var. Garibim Zeyd'in ise sadece bir tanecik karısı var. Onu da Muhammed alınca sıfıra sıfır elde var sıfır. Bu ne açgözlülük böyle? Eğer maksat arada baba oğul hukukunun olmadığını anlatmak idi ise daha adil olanı şu olurdu: Muhammed bir sürü karısından birini boşardı Zeyd onunla evlenirdi. Bu daha makul olurdu değil mi?
sizin öneriniz tek taraflı, ya peygamberin eşleri zeyd'i istemiyorsa zorla mı verecek? evlatlığın eşi konusunda bilmediğiniz veya atladığınız bir husus var, zeyd'in eşi zaten zeyd'i istemiyordu ve aralarında anlaşmazlık vardı, zeyd'in eşi zaten zeyd'den ayrılmak istiyordu, peygamberin zeyd'e eşini boşamaması için zaten telkinde bulunmuş, zeyd de, eşi de birbirinden hoşlanmıyorlardı ve ayrıldılar, peygamber bu boşanmadan sonra evleniyor.

kaldı ki peygamber ilk eşi hz. hatice ile vefat edene kadar çok uzun yıllar tek eşli kaldı, sizin açgözlülük şeklinde tanımlamanız doğru değil..ayrıca tekrar belirteyim o dönemdeki örf çok eşlilik üzerine, bugün nasıl tek eşlilik varsa - ki bu da tartışılır, eşini aldatan kişi sayısı günümüzde ne kadar fazla olduğunu da unutmayalım- o günde çok eşlilik normaldi.
Alt 07-09-2014, 23:52
Kıdemli Üye

sizin öneriniz tek taraflı, ya peygamberin eşleri zeyd'i istemiyorsa zorla mı verecek? evlatlığın eşi konusunda bilmediğiniz veya atladığınız bir husus var, zeyd'in eşi zaten zeyd'i istemiyordu ve aralarında anlaşmazlık vardı, zeyd'in eşi zaten zeyd'den ayrılmak istiyordu, peygamberin zeyd'e eşini boşamaması için zaten telkinde bulunmuş, zeyd de, eşi de birbirinden hoşlanmıyorlardı ve ayrıldılar, peygamber bu boşanmadan sonra evleniyor.
Selamlar Değerli arkadaşım, bir şey soracağım Allah her şeye hükmeder değil mi? Hatta hatırlarsanız Muhammed Zeynep'e gönlü düştüğünde ne demişti? "Kalpleri bir halden bir hale çeviren Allah'ın şanı ne yücedir." demişti. O halde Muhammed'in kalbine Zeyneb'i düşüren de Allah. Muhammed'in düşüncelerine hükmeden de Allah, bu konuda hemfikir miyiz? (Bu sırada da Zeyd ve Zeyneb evliydi. Zeyneb Muhammed'in bu şekilde konuştuğunu Zeyd'e anlattı zaten olaylar da öyle gelişti. Zeyd gitti istersen boşarım dedi vs.) Belki bunca zaman Allah'ın ne olduğunu yanlış biliyorum, olabilir eğer Allah'ı yanlış tanıdımsa buyrun bana yardım etmenizi rica ediyorum. Benim bildiğim şu: Allah her şeye hükmeder, onun izni dışında yaprak kımıldamaz, insanların düşüncelerine bile hükmeder. Kendi sözleriyel ifade edersek kiminin "kalbini mühürler" kafir yapar kimini "dilerse ayetleriyle yüceltir". O zaman Allah daha adil davranması açısından Zeyneb'i Muhammed'e değil de Muhammed'in karılarından birini Zeyd'e aşık edebilirdi ve Muhammed tek karılı Zeyd'in bir tek karısını alacağına bir sürü karısından birisini Zeyd'e verirdi bu da daha adil bir tutum olurdu. Ama Allah burada yanlış bir şey yapıyor. Tutuyor Zeyd'in tek karısını zaten bir sürü karısı olan Muhammed'e veriyor. Oysa benim bildiğim Allah hata yapmaz. Sevgiyle...

SAPERE AUDE!

Alt 08-09-2014, 03:22
drecco drecco isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"diğer dinden olanları öldürün" ifadesi yanılmıyorsam bir hadis, siz hadisler üzerinden Kuran'ı eleştiriyorsanız Hz. Muhammed'in peygamberlik mucizlerine ilişkin hadisleri de refer almanız gerekmez mi?

işinize gelen hadisi alıp işinize gelmeyen hadisleri almazsanız bu tartışma da olmaz, fikir alışverişi de olmaz..
evlatlığının eşi konusu da bana göre çok yanlış değil, Hz. Muhammed gidip de evlatlığının eşiyle evliliğini zorla bitirip, zorla yapılmış bir evlilik yok, ayrıca yukarıda bahsetmeyi unuttum, peygamberin sex hayatı diye bir şey yok, peygamberin evlilik hayatı diye bir şey var, siz evliliği sadece sex olarak görüyorsanız o da yanlış,
ayrıca o zamanki örf çok eşlilik idi, o zamanki örf evlilik kurumunu çok eşli olarak öngörmüş ve toplumun evlilik anlayışı o yöndeydi yani çok eşle evlilik o dönemlerde vardı, peygamberin de o zamanki örf'e uymasında bir yanlışlık yok, kaldı ki peygamber yanılmıyorsam seensini tam hatırlayamıyorum 30 küsür sene hz. fatma vefat edene kadar hz. fatma ile tek eşli olarak kalmıştır..
Selam
Hadis mi?
Söyleyecek sözüm kalmamıştır.

Zeyd konusu,eşiyle evliliğini zorla bitirmemiş,cumburlop ayet inivermişş ve de size göre normal bir şey.Söyleyecek sözüm kalmamıştır.

Zamana bağlı koşullar ve örf konusu,muhammedin tanrısı bugünü görememiş.Kölelik cariye ganimet vb.koşullar gereği tanrı kesememiş önünü.Söyleyecek sözüm kalmamıştır.

Kuranı eleştirme konusu.
Kuran eleştirdiğim bir şey değil.Eleştirecek kadar ciddiye aldığım bir şey değil çünkü.
İçinde insanların korkutulması,düşünmemesi,kadını aşağılık olarak görmesi,farklı inançlı insanların öldürülmesini emreden (kendi gönderdiği peygamberleri kabul edip dinlerini red eden o dinin mensuplarını dost bile kabul etmeyin diyecek kadar),yağma-ganimet üzerine kurulu inanç yayılması vb. ve de bunu haber verenin cinsel hayatıın değerlendirilmesinin yer aldığı kitaplar benim akıl ve mantık süzgecimin dışındadır.Başkalarının bunları mucize vb. şeklinde görmesi kendilerini bağlar.
Konu benim için kapalıdır.
Sevgiler.

Dip not:Gene de siz siz olun inancınızın referansı kuranı bir daha okuyun.Mesela,tevbe-5 tevbe-6 tevbe-111,maide-51,imran-85,nahl-75,ahzab hepsi gibi ayetleri bir daha düşünün derim.Hatta mümkün ise orjinal haliyle yani arapça okuyup (olması gereken bu)düşünün.
Çünkü ben 3 yıl boynca arapçasını okuyup-öğrettim.anadilim arapçadır.Az çok ayet dediklerinizin ne dediğini bilirim

"eşeği yaptığı eşeklik için yargılama,kitap bile okusa onu daha az eşek yapmaz.bazı şeyler ırsidir.
Bir okuyucu yorumu " Esas tehlike bugün mal ve para uğruna bir despot hırsızın kıçını yalayan büyük bir öküz sürüsünün yarın da mal ve para uğruna bir sapığı da hiç çekinmeden baştacı edecek olmalarındadır.

Konu drecco tarafından (08-09-2014 Saat 03:25 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
Alt 08-09-2014, 06:40
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

anadilim arapçadir. Az çok ayet dediklerinizin ne dedigini bilirim (drecco)

Anadiliniz Arapça. Ne güzel. Kuran sizinle uygarca müzakere edilebilir.
Hadi bismillah.

tevbe-5 tevbe-6 tevbe-111, maide-51, imran-85, nahl-75, ahzab hepsi gibi ayetleri bir daha düsünün derim.

Derli toplu bir müzakere için
en iyisi tek tek gidelim.

Tevbe 5:

Haram aylar çikinca o müsrikleri buldugunuz yerde öldürün, alikoyun, kusatin ve bütün gözetleme yerlerinde onlari bekleyin. Eger dogruya yönelip salâti yerine getirirler ve zekati verirlerse birakin yollarina gitsinler. Esirgeyendir Allah, bagislayandir.

Bu ayette söylenenin nesine itiraz ediyorsunuz?
Alt 08-09-2014, 08:57
Hasan Akçay Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Tevbe 5'i burada daha önce müzakere etmisiz.
Siizn için bir kaç cümle alintilayayim:

Tevbe 5'in konusu o dönemde yapilan bir ateskes anlasmasi. Hem de süresi belirtilmis bir ateskes. 4 haram ay. Haram aylar çikip o 4 ay dolunca savas yeniden baslayacak. Anlasmanin bir maddesi bu. Ateskes anlasmasini düzenleyip imzalayanlar bastan kabul etmisler bunu.

Savas yeniden baslayinca müsrikler ne yapacak?

Müminlere saldirmayacaklar mi, müminleri bulduklari yerde öldürmeyecekler mi, ellerine geçirdiklerini esir alip hapsetmeyecekler mi, müminlerin geçtigi yollardaki gözetleme yerlerini tutmayacaklar mi?

Müsrikler bütün bunlari yaparken
müminler ölmek için
müsriklerin kiliçlarina boyunlarini mi uzatsinlar kuzu kuzu?
Alt 08-09-2014, 10:05
Yasaklandı

sn. drecco,

"dinden çıkanları öldürün" ifadesi temel oalrak hadis olarak da geçiyor, ben hadis olarak anladım, çünkü bahsettiğiniz argümanla ilgili ayetin savaş ve yapılan antlaşma gereği olduğu için o ayete hiçbir sıkıntı olamayacağını farkedeceğinizi sanmıştım, oysaki yanılmışım.

evlatlığın eşi ile evlilik konusunda detayları anlattım, buna göre genel olarak söyleyecek sözleriniz kalmadıysa benim açımdan sorun yok, konunun detaylarını incelersek benim konu ile ilgili detaylara baktığımda evlatlığın eşi ile evlilik konusunda kendi açımdan bir sıkıntı yok.
teşekkürler tartışma için.
Alt 08-09-2014, 10:17
Yasaklandı

yucemanitu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar Değerli arkadaşım, bir şey soracağım Allah her şeye hükmeder değil mi? Hatta hatırlarsanız Muhammed Zeynep'e gönlü düştüğünde ne demişti? "Kalpleri bir halden bir hale çeviren Allah'ın şanı ne yücedir." demişti. O halde Muhammed'in kalbine Zeyneb'i düşüren de Allah. Muhammed'in düşüncelerine hükmeden de Allah, bu konuda hemfikir miyiz? (Bu sırada da Zeyd ve Zeyneb evliydi. Zeyneb Muhammed'in bu şekilde konuştuğunu Zeyd'e anlattı zaten olaylar da öyle gelişti. Zeyd gitti istersen boşarım dedi vs.) Belki bunca zaman Allah'ın ne olduğunu yanlış biliyorum, olabilir eğer Allah'ı yanlış tanıdımsa buyrun bana yardım etmenizi rica ediyorum. Benim bildiğim şu: Allah her şeye hükmeder, onun izni dışında yaprak kımıldamaz, insanların düşüncelerine bile hükmeder. Kendi sözleriyel ifade edersek kiminin "kalbini mühürler" kafir yapar kimini "dilerse ayetleriyle yüceltir". O zaman Allah daha adil davranması açısından Zeyneb'i Muhammed'e değil de Muhammed'in karılarından birini Zeyd'e aşık edebilirdi ve Muhammed tek karılı Zeyd'in bir tek karısını alacağına bir sürü karısından birisini Zeyd'e verirdi bu da daha adil bir tutum olurdu. Ama Allah burada yanlış bir şey yapıyor. Tutuyor Zeyd'in tek karısını zaten bir sürü karısı olan Muhammed'e veriyor. Oysa benim bildiğim Allah hata yapmaz. Sevgiyle...
yer gök bitişik iken onları ayırıp bugünkü fizik ve kanunlarını ve koskoca evreni yaratıp onları yörüngelerine oturtan Allah elbette dilediğini de yapar, o şekilde dilemiş öyle olmuş, niye peygamberin eşlerinden birinin kalbini zeyd'e düşürmemişşş..neden dünya kare olmamış da elips olmuş, neden 2 gözümüz var 4 göz olsak daha iyi olmazmıydı, panter gibi koşsabilsek daha iyi olmazmıydı..
emin olun sorunuzun bunlardan hiçbir farkı yok kendi açımdan.

adil olmak kavramı değişir belki zeyd artık evlenmek istemiyordu, olaylar ve kaderin öyle devam etmesi gerekiyordu öyle oldu.

adil olmak kavramını biz belirleyemiyoruz malesef, çirkin olmaz ise güzelin anlamı olmaz, kötü olmadan iyinin anlamı olmaz, siyah olmadan beyazın anlamı olmaz, bağırsak olmadan kokoreçin anlamı olmaz.

umarım bazı şeyleri farkettirebildim.
Alt 08-09-2014, 11:16
Kıdemli Üye

niye peygamberin eşlerinden birinin kalbini zeyd'e düşürmemişşş..neden dünya kare olmamış da elips olmuş, neden 2 gözümüz var 4 göz olsak daha iyi olmazmıydı, panter gibi koşsabilsek daha iyi olmazmıydı..
emin olun sorunuzun bunlardan hiçbir farkı yok kendi açımdan.
Değerli arkadaşım... Kızmadan, üzülmeden, saygımızı muhafaza ederek söylenenleri bir didişme değil de fikrini açıklama olarak kabul ederek gidelim lütfen. Aynı düşünmek zorunda değiliz zaten aynı düşünsek bu forumun bir amacı olmazdı. Eğer konuşmamı kutsalınıza saygısızlık olsun diye yaptığımı düşünüyorsanız "Ben bunu saygısızlık kabul ediyorum tartışmak istemiyorum" dediğiniz an ben bu tartışmaya hemen son veririm. Kesinlikle insanları incitmek, huzursuz etmek gibi bir niyetim yok. Tek amacım var doğru olduğuna inandığım şeyi göstermek. İnsanların kandırıldığını düşünüyorum ve onları dürtmek ayıktırmak uykudan uyandırmak istiyorum. Dediğim gibi bu bir fikir paylaşımı olsun kızmadan, üzülmeden birbirimizi düşman gibi görmeden. Eğer kızmamak ya da üzülmemek mümkün değilse bunu bileyim ve tartışmaya derhal son vereyim çünkü niyetim kimseyi incitmek değil. Yok eğer kızmıyorum üzülmüyorum ortada bir saygısızlık da yok, diyorsanız siz de zaten tartışma konusunda gayet saygılı bir arkadaşımızsınız karşı tarafla da empati yapabilen bir Müslümanla zevkle tartışırım.

Bakın şimdi diyorum ki Muhammed'in eşleri cariyeleri sürüyle buraya kadar doğru mu? Zeyd'in de tek karısı var. O halde daha uygun olan bir sürü karısı olan birinin karılarından birini tek karısı olan Zeyd'e vermesiydi. Zeyd'in tek karısını elinden alması doğru değil. İşte dediğim bu.

Gerçi olaya bir bütün olarak bakarsak Muhammed ölen pek çok kişinin karısını kızını nikahlayıp haremine almış. Hatta babasını öldürdüğü biriyle evlenmiş ki ben buna evlilik değil tecavüz gözüyle bakıyorum çünkü babasını öldürmüşsün o sana gönül rızasıyla varabilir mi hiç, mümkün mü? Ama şöyle bir ayet de var ki: “Kendisinden sonra hanımlarını nikahlamanız ebediyen söz konusu olmaz. Bu Allah katında çok büyük bir günahtır” bu ne tezat demiyor musunuz? Bu ayeti de olayın yanında ele alırsanız bir şeyler netleşmiyor mu?

Sevgiyle...

SAPERE AUDE!

Konu yucemanitu tarafından (08-09-2014 Saat 11:22 ) değiştirilmiştir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil