Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Edebiyat > Kitapkurdu

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-01-2021, 22:03
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ivan Illich - Sağlığın Gaspı

Limits to Medicine: Medical Nemesis, the Expropriation of ...

Giriş

Tıp kurumu sağlık için büyük bir tehlike haline gelmiştir.

Tıptaki (otoriter) profesyonel egemenliğin kendi etkisi salgın boyutlarına ulaşmıştır.. Bu yeni salgının adı olan İatrojenezdir. İatrogenesis in kökeni, klasik Yunanca "hekim" anlamına gelen iatros ve "köken" anlamına gelen genesis sözcüklerinden oluşmuştur. (Bu tabir hekim ya da sağlık uygulamaları kökenli sağlık zaralarını ifade eder.)

Tıptaki ilerlemenin yol açtığı hastalıklar tartışması tıbbi konferansların gündemlerinden, tanı ve tedavinin kendi hasta edici etkileri üzerinde yoğunlaşan araştırmacılara; hastalıkların tedavisinin neden olduğu hastalıklara ve giderek tıbbi vukuat listelerinde oldukça fazla yer kaplayan paradoksal zararları sergilendiğini yansıtan raporlara kadar uzanmıştır.

Tıp mesleği, benzeri görülmemiş bir temizlenme/arınma (temiz eller süreci ve) kampanyasına girmek zorundadır. Tıpkı Roma Kulübü'nün Ford, Fiat ve Volkswagen'in himayelerinde "analizcileri" toplaması gibi, adını doktorların yetiştiği bir Yunan Adası'ndan almış olan "Cos Kulübü" de ortaya çıktığı andan itibaren doktorları, ünlü eczacıları ve bunların endüstriyel sponsorlarını bir araya getirmiştir.

Tıbbi hizmet satıcıları,
"daha uygun araç ve tedavi" seçeneğine karşılık "ilerlemenin sınırları" sopasını göstererek başka alanlardaki meslektaşlarının yaptığının benzerini izlemektedirler.

Profesyonel sağlık koruma mesleği, sınırları hızla büyüyen politik bir sorundur. Bu sınırların kimin çıkarına hizmet edeceği, büyük ölçüde, bu sınırların gerekliliğinin formüle edilmesinde İnisiyatifi kimin aldığına bağlıdır: Ya halk statükocu profesyonel güce karşı politik eylem için örgütlenecek ya da sağlık profesyonelleri tekellerini daha da genişletmek amacını güdecektir.

Kamuoyu, toplum sağlığı görevlilerinin aralarındaki belirsizlik ve karmaşaya dikkat kesilmiştir. Gazeteler tıbbın ileri gelenlerinin geriye çark etme manevralarından söz eden yazılarla doludur: Dünün cephe yarma denebilecek ileri harekâtlarının öncüleri henüz bulmuş oldukları mucize tedavilerin tehlikelerine karşı, hastalarını uyarmaktadırlar. Rus, İsveç ya da İngiliz sosyal tıp modellerini taklit etmeyi öneren politikacılar, son olayların kendi bakım-gözetim sistemlerinin kapitalist tıbbın daha az bir artışla da olsa yarattığı aynı patolojik sonuçları yaratmada bir hayli verimli olduklarını göstermesinden ötürü utanç verici bir duruma düşmüşlerdir.

Modern tıbba karşı bir güven bunalımı yaşıyoruz. Ancak bunda çakılıp kalmak, kendi kendini kandırmaya yol açan kehanetlerin ve olası bir paniğin artmasından başka bir İşe yaramaz. Bu kitap, paniğe gerek olmadığını savunuyor.

Tıbbi konular üzerindeki mistik havayı kaldırma konusunda diretmekle işe başlayarak "iatrojenik pandemi"nin kamuoyunda akılcı bir şekilde tartışılmasını sağlamak kamu yararına aykırı bir şey olmayacaktır. Aykırı olan, tıptaki yüzeysel bir temizlik olayına güvenen, edilgen bir kamuoyudur.

Tıptaki bunalım meslekten olmayan kişileri, tıbbi anlayışlar, sınıflamalar ve karar oluşturma üzerinde kendi denetimlerini talep etmeye yöneltebilir. Asklepion Tapınağı'nın laikleştirilmesi, soldan sağa tüm endüstri toplumlarının onayladığı şimdiki modern tıbbın temel dinsel öğretilerinin meşruluğunu yitirmesine yol açabilir.

Benim savım, güncel iatrojenik epidemiyi durduracak potansiyel perspektifin ve etkili gücün hekimlerde (İng. physician) değil, hekim olmayan kişilerde var olduğudur.

https://anarcho-copy.org/free/sagligin-gaspi.pdf

-1976-

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 14-01-2021, 22:43
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tavsiye üzerine
Corona virüsün Türkiye'de ortaya çıktığı Mart ayından sonra , dişcilerin kullandığı ,fikren mevcut olan ve yurt dışında kullanılan , diş hekimlerinin hastanın ağzından saçılan partikülleri toplayıp fikitreleyen , fikitreledikten sonra , virüs ve parçacıkları içeride ultra viyole ile yok edip dışarıya 3 mikron olarak temizleyip çıkaran ,extra vakum cihazını yaptım ve 10 adet satabildim, çeşitli kanallardan bunu , devletin
dış kliniklerine, serbest dış kliniklerinede satmak için girişimlerinde oldu ama sonuç başarısızlık.
Türkiye'de bu cihazdan yapan yok. Olanda ithal.
Bu ticar başarısızlıktaki sebep ne makina nede ben.
Ürettigim cihaz , Avrupa'daki benzeşleri kadar başarılı oldu , çindekilerde ise çok çok daha iyi
Bu sektörlerdeki tekelleşmeler ve amca dayı ilişkileri beni kenarda bıraktı.
Serbest çalışanlarada , dediğim gibi 10 adet verebildim . Diğerlerine ulaşmakta oldukça zor.

Rahat dururmuyum.
Oda , mekan hava temizleyiciye çevirdim , bir kaç tanıdığa verdikten sonra , hava temizlemede krallaşmış firmaları fark edince . Stop dedim , herkes işine baksın diyip son verdim

İçtenlik o sektör yazmakla falan etkilenmez , öyle bir para işleri dönüyorki , sinek vızıltısı kalırız.
Dışardaki sermaye ile öyle bağları varki önüne geçeni , terörist , hain diye yaftalamaya ugraşmazlar , bir şekilde bitirirler.
Alt 15-01-2021, 22:01
Üye

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tavsiye üzerine
İçtenlik o sektör yazmakla falan etkilenmez , öyle bir para işleri dönüyorki , sinek vızıltısı kalırız.
Dışardaki sermaye ile öyle bağları varki önüne geçeni , terörist , hain diye yaftalamaya ugraşmazlar , bir şekilde bitirirler.
Ben değil 76'da Ivan Illıch yazmış . Kitaba dün rastlayınca ilgimi çekti pdf den kabaca taradım ve 1000kita'tan alıntıları inceledim... Aceleye getirilmiş, altyapı eksikliği var ama sonuçta sektör dışı ve yazmamaktansa yazmış... Genel olarak savunduğu değerleri sağlığın kamulaşması ya da otoritesizlik bilinci yansıtması gibi belli değerleri önemli buldum...
Örneğin hastanelere ve sağlık sisteminin bizi iyi edeceğine güvenerek güvenle hasta oluruz bu merkezler olmasa sağlığımız bozulacak diye baştan daha tedbirli olurduk demek istiyor.. Her neyse onun dediği şu:
trafik sıkışıklığı nasıl hareketi artık aksatıyorsa ve eğitim kurumları öğretim işlevi görmüyorsa ve medya bize nasıl artık bir şey vermiyor ve öğretmiyorsa tıp kendi içinde artık bir devrim temizler ve yenilenme kamulaşma/kamulaştırma sürecine ihtiyaç duyuyor.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 01-06-2021, 11:29
copernicus copernicus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Dostum bu ülkede namusunla ticaret zor sanaat.

Uğur Şahin gibi şansını denemeni salık veririm. Eskiden(çocukken) sorunun Türklerde(genlerimizde) olduğunu sanırdım. Türkiye dışına çıkıp Türkleri gördükçe sorunun ülkenin kemikleşmiş yapısında olduğunu kavradım maalesef!.
Alt 04-06-2021, 03:24
Üye

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Olsun gene de bunları yazdım ve o iki linki gönderi altına ve içine (özellikle okumayacaklar için gönderi de ki iki blog linkini tavsiye diyorum) eklemek isterim

Dr Watson'ı okuyun lütfen...

https://turandursun.com/forumlar/sho...6&postcount=19
https://turandursun.com/forumlar/sho...3&postcount=18

https://psikoutopya.blogspot.com/202...idepresan.html

https://psikoutopya.blogspot.com/202...kuyacagna.html

Toby Watson'a bakarsak sektörden ziyade insanın gördüğü zarar ve çocuklar'ı insanı koruma üzerine bir uyanıklık gerekiyor

Sağlığın Gaspı'nın yanlış kavram olduğunu düşünmüyorum.
Alıntılayamadım bir makaleye göre hapishaneler mahkum sayısını parabolik artırıyor ve ve oradan bazı hastaları ayrıştırmak için kurulan akıl hastanesi akıl hastası sayısını ve mahkum sayısını da sürekli artırıyor ya da mahkum olup akıl hastası tanısı alanlar ABD de 3 mahkumdan biri ve onun yerine önerilen toplum ruh salığı merkezi de ...

Yani akıl hastenesi kurdukça akıl hastası sayısı artıyor. Bu nüfus ve önceki orana göre de içsel üssel artıyor. Şu an zaten ilaçlar var parabolik artıracak.

Foco'nun gözletleme toplumu ve büyü kapatılma kavramları belki bu yorumlara ilinebilirdi.

Alt 11-10-2021, 20:36
Üye

"Yoğun eğitim kendi kendini yetiştirmiş kişileri (diplomasızları) vasıfsızlaştırmış, yoğun tarım, kendine yeterli tarım yapanı yok etmiş ve polis örgütü toplumun kendi kendini kontrol etme yeteneğinin altını oymuştur."

Tıbbın niteliksiz bir biçimde yayılması da ortak sağlık hizmetini ve kendi kendinin hekimi/doktoru olmayı suça ya da cinayete dönüştürmüştür.

Kritik sınırların ötesine taşmış, otoriter/profesyonel ve doktora dayalı/bağımlı bir sağlık sistemi üç nedenden dolayı hasta edicidir:

1- Potansiyel yararlarından daha ağır basan klinik zararlar verir;

2- Toplumu sağlıksız kılan koşulların üstünü örterek (görmezden geldirerek) onları daha da arttırmaktan başka bir şey yapmaz

3- Bireyin kendi kendini iyileştirme ve çevresini biçimlendirme gücünü ve yeteneğini saptırma ve elinden alma eğilimindedir.

Çağdaş tıp sistemi katlanılabilir sınırları aşmıştır. Toplum sağlığı metodolojisindeki medikal ve paramedikal tekel, bilimsel başarının ve insanın değil de, sanayinin gelişimini güçlendirecek biçimde yanlış kullanımına net bir örnektir.

Böylesi bir tıp, toplumdaki rahatsız ve bıkkın insanları; hasta, güçsüz ve teknik onarım gerektiren kişiler olduklarına ikna etmeye yarayan bir araçtan fazlası değildir.

Ivan Illich

Alt 13-10-2021, 19:35
Üye

Modern tıbbın gerçek mucizesi şeytanidir. Sadece bireylerin değil, tüm popülasyonların insanlık dışı derecede düşük kişisel sağlık seviyelerinde hayatta kalmasını sağlamaktan ibarettir.

Ivan Illich - Medikal Nemesis

Önerilen Siteler