Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 04-12-2007, 10:57
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: Kendiyle yüzleşebilmek...

sevgili psiko ,bu siteye gelipte ,elifi görse mertek zannedecek alimler! başkalarını ''cahillikle'' suçluorlar.
işte bunlar kendilerine yalan söylüyorlar. çünkü biz bu hırtlıkları yemiyoruz. bize yalan söyleyemediğine
göre yalanı kendilerine söylüyorlar.
eğer kendini olduğu gibi kabullenemezsen, yine benzer sonuçlar çıkacak. kendine yalan söyleyerek
kendini ''en uzak yere giden, en güzell filmi çeken '' olarak lanse edersen belirli bir müddet sonra
üzerindeki aşı boyası en küçük yağmurda sıyrılır gerçek yüzün görülür ,ve geldiğin yere melul ve mahzun geri dönersin.

''kendine yalan söylememekten'' kastım şudur.
sende olmayan özellikleri ,başkalarına varmış gibi anlatmaktır ,vesselam

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 04-12-2007, 11:17
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

aklıma gelmişken..
evveli akşam , chat odasına bir arkadaşımızın nic'iyle *burak adlı bir arkadaş girdi. (üye olan arkadaş bizden
müsade aldıktan sonra)
burak adlı bu zatı muhterem imama hatip mezunuymuş. bana ve dilavere klasik islamı savunan *konuşmalar yapıp
bir kaç ayet serdetti ve ilahiyatla ilgili büyük açıklamalrında sonra 'darvine ve evrime'' geçti.
bu büyük alim sevgili burak'ımız imam hatip'i bitirmeyi *kendinde evrime ve darvine karşı silahlanmış olarak
görüyor.
iddia ediyorum. el-ezher'de bile okumuş olan bir kişi, evrimden devrimden anlamaz.tıpkı benim anlamadığım gibi.
bende bu işleri tubitak'ın kitaplarından ,ordan burdan öğrenmeye çalıştım ve çalışıyorum.
ama öğrenmeye çalışmak beni otorite yapar mı? eğer yapar diyorsanız. dini eğitim olan insanlardanda
astronot niyazi olur, o zaman.

kandıralı, sende çık,bir adım öne

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 04-12-2007, 11:22
Üye Değil

Sevgili özgür_beyin ;

İçinde,senin de,benim de veya buraya gelip "kendini alim sanan" arkadaşların da içinde bulunduğu
"İnsan" denilen şey,kendine yalan söyleyebilir mi ?diye sormuştum.

Yani,yaftası ve inanışı ne olursa olsun,kendini kandırma çabaları en üst dilimde olan "İnsan" kendine
• *yalan *
isim, sıfat
1 .Aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söz, kıtır:
* * * "Yalanı en güzel kullanmış olanlar eski şarklılardır."- A. Haşim. *
2 .sıfat *Gerçek olmayan, asılsız, uydurma:
* * * "Bir gerçekten yalana değil, inşallah bir yalandan gerçeğe çıkmışsınızdır."- F. R. Atay.
Söyleyebilir mi ?
Alt 04-12-2007, 17:54
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Insan kendine yalan soyler, Baslarda yalan oldugunu da bildigi halde zamanla kendi de inanir yalanina ve kendiyle yuzlesirken hic yalan soylememis zannedebilir. Beyin dedigimiz organin kendini mudaafa sistemi vardir. Bu sistem inanclarini gercekmis gibi algilamasina neden olur insanin. Asik olan bir insan, sevdiginde kusur goremez, ailesi, dostlari yanildigi noktalari soylediklerinde, dinlemek istemez, hatta dusman olur herkese; beyin yanildigini anladiginda depresyona girer, bircogu, yasama bagliligini bile yitirebilir.
*Gercek herkese mutluluk vermez. insanin kendi beyninde tasarladigi gercek ise, yalan da olsa, o insana mutluluk veriyorsa, beynin entrikalariyla, olaya hakikat gozuyle bakmasina neden olabilir.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 04-12-2007, 18:47
hornet512 hornet512 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnsan kendini aldattığını düşünse de aldatamaz.
Vicdanı hep rahatsız olur. Bu rahatsızlığı gidermek için iyice kendini aldatmaya çalışır.
Ya kendini aldattığı konuyla ilgili durumlarda çok saldırganlaşır ya da çok çekingen olur.

Başta kendimize karşı hep dürüst olmalıyız.
Alt 05-12-2007, 09:51
Üye Değil

Sevgili ağabey ;

Kavramlar ve bunlara ilişkin tanımlar,doğru konulduklarında,düşüncelerin de doğru oluşmasına ve birbirimize empati yapmamıza sebeb olmazlar mı ?

"İnsan kendine yalan söyleyebilir mi ?"
Yalan denilen şey,eğer tanım olarak :
• *yalan *
isim, sıfat *
1 .Aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söz, kıtır:
* * * "Yalanı en güzel kullanmış olanlar eski şarklılardır."- A. Haşim. *
2 .sıfat *Gerçek olmayan, asılsız, uydurma:
* * * "Bir gerçekten yalana değil, inşallah bir yalandan gerçeğe çıkmışsınızdır."- F. R. Atay.

bu ise,bu tanımın ışığında,yaftası ne olursa olsun,herhangi bir insanın "Kendine" "Yalan" söyleyebilmesi,teknik olarak,olası gözükmüyor.

O halde,tanımlanan olaylardaki olgunun aslı :

• *kandırmak *
(-i durum ekiyle kullanılan fiil) *
Kanmasını sağlamak, inandırmak, ikna etmek:
"Bu arkadaşları da ben kandırdım."- S. F. Abasıyanık.
"Kandırmak" olmasın ?
Ki bu tanım da,yaftası ne olursa olsun,tüm insanlara şamil bir durum değil mi ?
Alt 05-12-2007, 12:43
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"İnsan kendine yalan söyleyebilir mi ?"

Sorusuna cevap arama amaçlı araştırma yapınca,felsefede de uzun uzadıya tartışılmış olduğunu gördüm.Konu çok derin ve çok karmaşık durmakla beraber fazlasıyla sorular sorarak cevaplar da almak mümkün, ister katılırsınız cevaplara isterseniz kendi sentezinizi oluşturursunuz, orası size kalmış.Linkini verdiğm sitedeki arkadaşımızın verdiği cevaplar beni tatmin etti siz ne dersiniz ?

http://www.felsefeekibi.com/forum/fo...401&PN=1&TPN=2

Hayir asla soyleyemez. Peki nereye kadar? SANRISAL BOZUKLUK sinirina kadar. Kisinin kendine yalan soylemesi temel anlamda mumkun degildir. Normal insan daima gercegin farkindadir. Iste bu FARKINDA OLMA durumunu yitirip kendisiyle yuzlesememe veya kendini kandirdiginin gercek anlamda farkinda olmama durumuna geldiginde ortaya SANRISAL BOZUKLUK (nami diger Paranoid Bozukluk) cikar.

Hersey farkinda olamkla baslar ve biter. Saglikli her birey de herseyin FARKINDADIR. Yalan soyleyen de soyledigini bilir. Yalan kisinin kendini kandirmasi degildir. Yalan soylemek kisinin karsisindakini kandirmasidir. GERCEGI YALAN SOYLEYEN BILIYORDUR. Bunu degistiremezsin. Yalan soylemek BIR EYLEMDIR Gercek her zaman eylem olmak zorunda degildir icerlerde savunma mekanizmalarimizca degistirsek de YALAN'a donusen eylemden farklidir ve degistirilemez. Tartistigimiz YALAN SOYLEME EYLEMININ KISININ KENDISINE YONELIP YONELEMIYECEGIDIR. Yonelemez ancak savunma mekanizmalarimizca bize zarar vermiyecek froma donusturulerek rahatlamamiz saglanir. AMA GERCEK HALA GERCEKTIR savunma mekanizmalarini cope atip tum ciplakligiyla irdelediginizde ortada isildar.
Elbet benden farkli belkide daha guclu argumanlar sunulacaktir ancak onlarin argumanlarini da GERCEK lerle yuzlestirmek gerekir. 'Ben para caldim ve hayir ben yapmadim diyorum' Hirsiz oldugum konusundaki vicdan azabimi derinlere gomembilirim (cocuklarim cok acti vs) ancak O EYLEMI BIR KERE YAPTIM ve artik GECMISTE YER ALAN GERCEK budur siz bilmeseniz de ben kendimi kandirmis gibi gorunsem de BEN BILIYORUM KI HIRSIZIM. Gercegi kabul edilebilir forma donusturmekle kendine yalan soyleme eylemleri farklidir. Gercegi tum ictenlikle reddeden YALAN sadece sanrisal bozuklukta mumkundur ki o sahsin gercegi tum safligiyle sizin YALAN dediginiz YENI GERCEKTIR. Saftir cunku kisi tum samimiyetiyle YALAN dedigimiz yeni durumu GERCEK olarak kabul eder. Ortada kendine soylenmis TAM BIR YALAN VARDIR bu oylesine gercek bir yalandir ki kisi vicdan azabi duymaz aslinda GERCEK olan onun benligide SAF BIR YALANDIR. Normal insan gibi bir yerlerde onu rahatsiz eden GERCEKTEN GERCEK olan bir durum yoktur. Onun gercegi aslinda YALANIDIR ve kendisine soylemistir ve huzurludur.

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche
Alt 05-12-2007, 13:10
Üye Değil

Sevgili değişim ;

Lütfen kusuruma bakma.
Oldum olası "Felfese"ye bir türlü ısınamadım.
Hep bana nasa hesabı gibi gelmiştir.
Oysa ben ancak bakkal hesabı yapabiliyorum.

Mesela eve misafir gelmiş ailelerin çocukları ile birlikte oynayan,evin çocuğu,dalgınlıkla masadaki vazoya çarpar ve yere düşüp kırılmasına neden olur.
Çocuk,vazonun kırılma nedeninin,kendinin çarpması neticesinde olduğunu "Biliyor"dur.
Ama o an orada bulunmayan ve gürültüye gelen anneye veya babaya misafirin çocuğunu işaret ederek
-O yaptı
dediğinde gelen ebeveyne "Yalan" söylemiştir ama "Kendine" değil.
Kendi içinde ne olabilir ?
Misafir olan,oğlan veya kız çocuğu onu kovalamasa o kesinlikle vazoya çarpmayacak ve vazoda kırılmayacaktı.

Bu örneği istediğimiz kadar çoğaltabiliriz.
"Yalan" denilen şey "Bilgi"ye dayalı,"Bilinç"li bir aldatma olayıdır.
Dolayısı ile "İnsanın kendine yalan söyleyebilmesi" mümkün olabilir mi ?

Yoksa biz "İnsan"lar,"Düşünce ve duygularımızdan" kaynaklı "Edim"lerimizi ve dolayısı ile kendimizi de tanımıyor muyuz *:?: *
Alt 05-12-2007, 13:39
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Psiko ağabey ne kusurun oldu ki, bakayım?
Aslında benim alıntıladığım tez, seninkiyle örtüşmekte ve bence de doğru.

degisim";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hersey farkinda olmakla baslar ve biter.
Yalan söylemek kişinin karşısındakini kandırmasıdır. GERCEGI, YALAN SOYLEYEN BILIYORDUR.

Tartistigimiz YALAN SOYLEME EYLEMININ KISININ KENDISINE YONELIP YONELEMIYECEGIDIR. Yonelemez ancak savunma mekanizmalarimizca bize zarar vermiyecek forma donusturulerek rahatlamamiz saglanir. AMA GERCEK HALA GERCEKTIR savunma mekanizmalarini cope atip tum ciplakligiyla irdelediginizde ortada isildar.

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche
Alt 05-12-2007, 13:41
Üye Değil

Sevgili değişim ;

İdare ediver lütfen.
İhtiyarlık başa bela galiba.
Göz ameliyat malzemesi satıyor olmam kendi adıma bir şans *

Önerilen Siteler