Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-01-2010, 13:36
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

lida´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
3. Sayın Ulpian, demirin sure numarası, geçtiği ayet, kelimesinin sayısal değeri gibi rakamların demirin kütle numarasına, atom numarasına, izotoplarına denk gelmesi meselesi en azından içinizde bir kıpırdanma uyandırmalı. 1400 yıl önceki bir kitapta bu bilimsel tevafuk nasıl olur demelisiniz? Bu konuda hayranlığınızı ifade ederseniz, beni çok memnun edersiniz.
İnanın hiç bir ''kıpırdama'' uyandırmıyor. Ama bu konudaki söylediklerimi üçüncü ve son kez tekrarlıyorum:

• Bunun bu başlık konusu ile ilgisiz olduğunu söylemiştim yukarda. Başlığın adı ''demirin indirilmesi''. Bu başlıkta sadece ''indirilme'' üzerine kurulan mucize iddiasını tartışıyoruz. Yoksa ''demir''le ilgili olan bütün mucize iddialarını değil.

Her mucize iddiasını -farketmişsinizdir- ayrı bir başlıkta ele alıyoruz. O konuyu işlemek için lütfen o konuyla ilgili başlığa yazarak (yoksa yenisini açarak) tartışmaya açınız iddialarınızı.

2. Kuran demiri indirdik diyor, indirilme keyfiyetini bilmiyoruz. Sadece bilimsel olarak şu an demirin dünyamıza başka bir şekilde geldiğini biliyoruz.
sayın lida,

bakın demir de diğer bütün elementler gibi uzaydaki patlamalar sonucu oluşmuştur. Modern bulgular üstelik birçok elementin ayrıca bizim güneş sistemimizin dışındaki patlamalardan oluştuğundan, çünkü bizim Güneşimizin bu elementleri oluşturmaya yetmeyeceğinden yola çıkmakta. Fakat bu son bulgunun ''indirdik'' kelimesiyle bir alakası yok.

Çünkü ''indirdik'' ifadesi için (eğer bu ifade İslam alimlerinin yorumladığı gibi değil de mucizecilerin yorumladığı gibi ''Dünya'nın dışından indirdik'' anlamında kullanılıyorsa), bizim Güneşimizde oluşmuş veya bizim güneş sistemimizin dışında oluşmuş olmasının hiçbir önemi yok. Her iki durumda da bu anlamda ''indirdik'' denilebilirdi/derdiniz. Ama bu bütün elementler için geçerli olan bir durum, hepsi Dünya dışında, Dünya henüz yokken oluştu. Neresinden bakarsanız bakın, ''demiri indirdik'' ifadesiyle bu bulguları ilişkilendirmeniz zorlama ve kasma'dan başka birşey değil.

Bu arada iki konuda hala cevap vermediniz:

• elbette aynı kelime farklı bağlam ve cümlelerde farklı anlamlarda kullanılabilir. Fakat burada neden bu ayetteki enzelna kelimesinin ''uzaydan indirdik'' anlamına geldiğini, fakat diğer ayetlerde başka bir anlamda kullanıldığına dair hiçbir gerekçe sunamıyorsunuz. Yorum ''istenen amaç''a yönelik yapılmaz. Mucize bulma hevesinden tamamen bağımsız olarak, örneğin cümlenin gramer yapısına işaret ederek veya kelimenin 7. yüzyıl Hicaz Arapçasında kullanımda olan bir ifade kalıbında geçtiğine dikkat çekerek bu farklı yorumunuzu gerekçelendirmeniz lazım. Bunu yapamıyorsunuz ve adeta ''böyle yorumlamamız lazım ki, mucize yerini bulsun'' diyorsunuz.

Oysa ''enzelna'' sözcüğü söz konusu ayetlerin hepsinde aynı şekilde geçmektedir. Gramer, cümle yapısı, kullanım şekli açısından bir fark yok. Ve bu yüzden aynı anlamda kullanılmış olmasıdır akla yatkın olanı.

Bu sadece benim şahsi yorumum da değil, -metinde kaynakları ile verdiğimiz üzere- Seyyid Kutub, Elmalılı Hamdi Yazır, Prof.Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mustafa Çağırıcı, Prof. Dr. İ. Kafi Dönmez, Prof. Dr. Sadrettin Gümüş gibi uzmanların ortak yorumudur.

ve

• Lütfen somut ve net olarak cevap verin. Siz şu iddiada mı bulunuyorsunuz: ''Önce Dünya gezegeni oluştu. Sonra dış uzaydan bu gezegenin içine demir yerleştirildi''
saygılarımla
Alt 31-01-2010, 10:58
lida lida isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Sayın Ulpian,

1. Yeni başlık açma yetkim yokmuş. Siteniz açmama izin vermedi. Lütfen Kuran’da tefavuk diye bir başlık açar mısınız? Tefavuklarla ilgili ne diyeceksiniz merak ediyorum.

2. Sizden alıntı: Modern bulgular üstelik birçok elementin ayrıca bizim güneş
sistemimizin dışındaki patlamalardan oluştuğundan, çünkü bizim Güneşimizin bu elementleri oluşturmaya yetmeyeceğinden yola çıkmakta.

Bilimsel hata yapıyorsunuz: Elementler dış uzayda patlamalar şeklinde oluşmazlar. Aksine yüksek basınç altında büyük kütleli yıldızların merkezinde sentezlenirler.

3. Sizden alıntı: Lütfen somut ve net olarak cevap verin. Siz şu iddiada mı bulunuyorsunuz: ''Önce Dünya gezegeni oluştu. Sonra dış uzaydan bu gezegenin içine demir yerleştirildi''
Kesin ve net cevap veriyorum: Bilim adamları demirin dış uzaydan geldiğinden hem fikir. Nasıl geldiği hususunda ise teori üretmekle meşguller. Ben sadece bilim adamlarının ve Kuranın dediği gibi demirin dışarıdan geldiğini söylüyorum. Ama bu gelme işlemi; demir içerikli bir büyük kütlenin dünyaya çarpması ile mi, güneş sisteminin oluşması sürecinde sisteme eklenme şeklinde mi veya başka bir şekilde mi onu kesin bilmiyoruz.
Umarım bu soruyu tekrar sormazsınız.

4. Sizden alıntı: Çünkü ''indirdik'' ifadesi için (eğer bu ifade İslam alimlerinin yorumladığı gibi değil de mucizecilerin yorumladığı gibi ''Dünya'nın dışından indirdik'' anlamında kullanılıyorsa), bizim Güneşimizde oluşmuş veya bizim güneş sistemimizin dışında oluşmuş olmasının hiçbir önemi yok. Her iki durumda da bu anlamda ''indirdik'' denilebilirdi/derdiniz.

Niyet okuyorsunuz: ‘Böyle olsaydı böyle derdiniz, şöyle olsaydı farklı derdiniz’ diyorsunuz. Benim farklı durumlarda ne diyeceğimi kimse bilemez. Ben şu an ne diyorsam lütfen onun üzerinde konuşun veya yazın.

5. Gelelim cevap istediğiniz konuya:

a. Ben dil bilimci değilim, Arapça da bilmiyorum. Dolayısyla ayetlerin gramer yapısı üzerinde bir tahlil yapamayacağım. Bunu Arapça bilen bir arkadaşıma soracağım.
b. Ben her ayetteki kelimenin illa farklı manaya geldiğini söylemiyorum. Sadece sizin hepsini aynı manada almanızı yadırgadım ve aynı mana üzerinden demir mucizesini çürütmeye kalkışmanızı hayretle gördüm.

6. İşi yokuşa sürmenize gerek yok: Daha önce söyledim. Eğer ayetin dediğini çürütmek istiyorsanız, tersini ispatlayacaksınız. Tersini ispatlamak yerine farklı ayetlerdeki enzelna kelimesi üzerinden kafa karıştırıyorsunuz. Bizim konumuz Kurandaki bütün enzelna kelimelerinin hangi manalarda kullanıldığı değil. Konumuz, Dünya ya Kuranın dediği gibi demirin dışarıdan gelip gelmemesi. Gelmediğini ispat et ne dersen onu yapacağım. İspat edemiyorsan da sadece ‘La ilahe illallah’ de.

7. Merak ediyorum: Niyet okuyuculuğu yapmak istemediğimden soruyorum. Gökte yıldızlarla ‘La ilahe illallah’ yazılsaydı inam eder miydiniz?

Vesselam
Alt 31-01-2010, 13:02
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

a. Ben dil bilimci değilim, Arapça da bilmiyorum. Dolayısyla ayetlerin gramer yapısı üzerinde bir tahlil yapamayacağım. Bunu Arapça bilen bir arkadaşıma soracağım.
b. Ben her ayetteki kelimenin illa farklı manaya geldiğini söylemiyorum. Sadece sizin hepsini aynı manada almanızı yadırgadım ve aynı mana üzerinden demir mucizesini çürütmeye kalkışmanızı hayretle gördüm. LİDA
sevgili lidakuranda hüküm ayetlerinde anlamıyla(meal) oynanmaz oynana anlamlar ise mealden yapılır. bunlarda tamamen zorlama tevillerdir. bütününe bakarsanız bunlar kurani bile değildir

her ayrı dilde meali yapılan dile göre mucize uydurulabilir . uzun lafın kısası bu mucizeler
şirktir çünkü bu mucizelere cifr gereklidir. hurufilik gereklidir. ebced gereklidir, kahve falı gereklidir en önemlisi kabalacılık gereklidir.
eğer bu yöntem kurani diyorsanız o zaman bende diyorumki bu mucizeler olabilir ve bu yönteme görede her metinden mucize bulunabilir.
bakın size bir mucize örneği vereyim konu daha iyi anlaşılır.
bu site şeriatçı bir site bu yüzden yazmak yerine müslümanlardan anlatmak daha uygundur diye düşündüm
http://www.islam-tr.net/tevhid/11604...-sirkidir.html

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 01-02-2010, 01:32
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

sayın lida,

Yeni başlık açma yetkim yokmuş. Siteniz açmama izin vermedi.
10 mesaj sayısını geçer geçmez yeni başlık da açabilirsiniz (eğer aynı konu için daha önce açılmış bir başlık yoksa).

Kesin ve net cevap veriyorum: Bilim adamları demirin dış uzaydan geldiğinden hem fikir. Nasıl geldiği hususunda ise teori üretmekle meşguller. Ben sadece bilim adamlarının ve Kuranın dediği gibi demirin dışarıdan geldiğini söylüyorum. Ama bu gelme işlemi; demir içerikli bir büyük kütlenin dünyaya çarpması ile mi, güneş sisteminin oluşması sürecinde sisteme eklenme şeklinde mi veya başka bir şekilde mi onu kesin bilmiyoruz.
Umarım bu soruyu tekrar sormazsınız.
Bakın bu sefer anlaşabileceğimizi umuyorum.

Birincisi: Dışardan gelmeyen herhangi bir element mi var? Bütün elementler Dünya gezegeni dışında oluşmadı mı?

İkincisi: Bundan da bağımsız olarak, ''demiri indirdik'' cümlesinden mucize çıkartabilmeniz ancak, önce Dünya gezegeni oluşmuş, daha sonra dışardan bu gezegenin içine demir yerleştirilmiş olsaydı, anlamlı olabilirdi. Fakat bilim böyle birşey demiyor!!!

Bilim sadece - bunu siz de teyid ettiniz - bütün elementlerin Dünya dışında ve Dünya zaten yokken oluştuğunu söylüyor. Siz de buradan hareketle ''ee zaten Kuranda 'demiri indirdik' yazıyor'' diyorsunuz.

b. Ben her ayetteki kelimenin illa farklı manaya geldiğini söylemiyorum. Sadece sizin hepsini aynı manada almanızı yadırgadım ve aynı mana üzerinden demir mucizesini çürütmeye kalkışmanızı hayretle gördüm.
Bakın birincisi: Bu mucize iddiası zaten başlıbaşına çürük. Enzelna kelimesini sizin istediğiniz şekilde (''uzaydan indirdik'' şeklinde) yorumlasak bile iddia çürük. Yani bu ''dil tartışması'' reddiyemizin tek dayanağı değil zaten.

İkincisi ise: ''Enzelna'' kelimesinin geçtiği diğer ayetlerle aynı yorumlanması gerektiği benim şahsi görüşüm değil. Madem Arapça dil bilimcisi değiliz, o halde bu konuda uzman görüşlerine başvuracağız. Size kaynak olarak Seyyid Kutub, Elmalılı Hamdi Yazır, Prof.Dr. Hayrettin Karaman, Prof. Dr. Mustafa Çağırıcı, Prof. Dr. İ. Kafi Dönmez, Prof. Dr. Sadrettin Gümüş gibi uzmanları sundum.

Hepsi de ''enzelna'' kelimesinin geçtiği ayetlerin aynı şekilde yorumlanması görüşünde.

saygılarımla
Alt 01-02-2010, 18:43
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili ulpian daha önce açıklamıştım sanırım tekrar edeyim.
enzelne arapçadaki nezele kökünden gelmedir enzelna'nın sonundaki na biz demektir enzelnada bu vechile biz indirdik demektir ve başka anlam yüklenirse yalancılık olur

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 02-02-2010, 06:26
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

ozgur_beyin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili ulpian daha önce açıklamıştım sanırım tekrar edeyim.
enzelne arapçadaki nezele kökünden gelmedir enzelna'nın sonundaki na biz demektir enzelnada bu vechile biz indirdik demektir ve başka anlam yüklenirse yalancılık olur

sevgili ozgur_beyin,

''enzelna''nın Lugat manası olarak ''indirdik'' anlamına geldiğini zaten biz hem kendi metnimizde de yazmışız hem de alıntıladığımız tefsirlerde de bu geçmekte. Yani kelimenin sözlük anlamı olarak ''indirdik'' manasına geldiğini zaten inkar eden yok.

Mesele şu: Müfessirler, bu kelimenin bu şekilde kullanıldığında Arapçada sözlük anlamıyla değil, mecazi anlamda (''yarattık, lütfettik, insanların hizmetine verdik'' anlamında) kullanıldığını söylüyor. Bu görüş için en önemli argüman da aynı kelimenin aynı şekilde ''bıldırcık'', ''davarlar'' gibi şeyler için de kullanılmış olması ve dolayısı ile bu ayetlerin hepsinin aynı şekilde yorumlanması gerektiği.

Yani diğer ayetlerde aynı şekilde kullanılmış olan bu kelimeyi mecazi yorumlamak, fakat bu ayette -hiçbir gerekçe sunmadan ve sadece mucize çıkartabilmek için- lugat manasıyla ele almak sakattır.

Ama reddiyede söylendiği ve yeterince açıklandığı gibi, bu kelimeyi biz yine de mucizecilerin istediği şekilde (''uzaydan indirdik'' olarak) alsak dahi, buradan yine hiçbir mucize çıkmaz.

Çünkü bunun için, önce Dünya gezegeninin oluşmuş, sonradan da bu gezegenin içine demir yerleştirilmiş olması gerekirdi. Oysa bilim buna benzer birşey demiyor. Bilimin dediği tek şey, bütün elementlerin Dünya'nın dışında ve Dünya gezegeni henüz yokken oluşmuş olması. Bu bulguyla ''Biz demiri uzaydan indirik'' gibi bir cümleyi ilişkilendirmek ise gayri-ciddi ve gayri-samimi, komik bir iddiadan ibarettir.

saygılarımla
Alt 02-02-2010, 07:16
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

İnzal,Tenzil,Tenzilat aynı kökten türemiştir.
Kelimenin zıddı "Suud"dür.Yükselmek anlamında kullanılır.
Download ve Upload olarak da çevirebiliriz.
Ek bir bilgi olarak Suudi Arablar da kendi çaplarında "yükselen arablar"dır...

Nezele ve enzele aynı mânâda olup, ikisi de bir şeyi yukarıdan aşağı indirdi anlamındadır.
Bu da Kur’an ve yağmur gibi nimetin, ya kendisini veya “Demiri indirdik” ve “Elbise indirdik...” ayetlerinde olduğu gibi, sebeplerini ve onu elde etme bilgi ve kabiliyetini size verdik, anlamındadır...

Kur’an ve Meleklenin tavsif edildiği ayetlerde geçen, inzâl ile tenzîl kelimeleri arasında anlam farkı vardır.

Tenzîl, indirilmesi işaret edilen yere bir şeyin, ayrı ayrı ve farklı zamanlarda indirilmesine mahsustur; inzâl ise, geneldir...

Örneğin “Nezzelnahu tenzîlâ”; “İnnâ nahnu nezzelnâ’z-zikra...” “Ve lev lâ nüzzile haza’l-kur’anu...” gibi ayetlerde, Kur’an’ın zamanla, bölüm bölüm indirildiği ifade edilmiştir... “Biz onu kadir gecesinde indirdik...”

Kaynak:Rağıb el-İsfehanî’nin el-Müfredât fî Garibi’l-Kur’an adlı eseri

http://www.akademikmakaleler.net/mak...ibi-l-kur-an-i
Alt 02-02-2010, 12:43
lida lida isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

1. Ulpian’dan alıntı: Birincisi: Dışardan gelmeyen herhangi bir element mi var? Bütün elementler Dünya gezegeni dışında oluşmadı mı?

Cevap: Hayır oluşmadı. Dünya, diğer gezegenler ve güneşin oluşmasında vazife alan toz ve gaz bulutunun içeriğini bilmiyoruz. Bu bir toz ve gaz bulutuysa, yani bir madde ise karışımda değişik elementler vardı.

Bildiğimiz bir şey var: Bu toz ve gaz bulutu güneş ve diğer gezegenleri doğurduktan sonra içinde demir sentezleyecek yüksek sıcaklık yoktu. Öyleyse nereden geldi bu demir. İşte bilim bunu çözmekle meşgul, Kuran da bilime yol gösteriyor. İndirdik diyor, akılınızı kullanın, araştırın bulun diyor. Benim dediğime geldiğinizde de benim hak bir kelam olduğunu görün diyor.

Takıldığınız nokta: Niçin bütün elementlerden bahsetmedi diyorsunuz:

Kuran hem bir ilim, hem bir fıkıh, hem bir zikir, hem bir dua, hem bir fikir, hem bir edep kitabıdır. Her mesele kendi kameti kıymetine göre onda yer bulur. Elementler namına termonükleer sentez olayının son aşaması olan demirden bahsetmesi ilim adına çok güzel olmuş.

114 küsür elementten bahsetseydi, o zamanın kafir ve zalimleri kahkahalarla gülmeyecekler miydi acaba? Haşa bu adam neden bahsediyor demeyecekler miydi? O zamanlar en iyi bilinen altın, gümüş, demir, bakır gibi elementlerden bahsetmiş, bunların içinden de demirin ehemmiyetine binaen ve devrimiz de nasiplensin diye indirdik demesi pek hoş olmuş. Bir kelimesi ile günümüzün ilmi bir gerçeğine işaret etmesi pek harika olmuş.

Merakımı gidermediniz: Gökte yıldızlarla ‘La ilahe illallah’ yazılsaydı inam eder miydiniz?

2. Ulpian’dan alıntı: İkincisi: Bundan da bağımsız olarak, ''demiri indirdik'' cümlesinden mucize çıkartabilmeniz ancak, önce Dünya gezegeni oluşmuş, daha sonra dışarıdan bu gezegenin içine demir yerleştirilmiş olsaydı, anlamlı olabilirdi. Fakat bilim böyle bir şey demiyor!!!

Maalesef bilim öyle bir şey diyor!!!

http://www.newscientist.com/article/...the-earth.html

okuyun görün. Bunun gibi size onlarca makale bulup gösterebilirim.

3. Ulpian’dan alıntı: Bakın bu sefer anlaşabileceğimizi umuyorum.

Ben de öyle ümit ediyorum: Mesele artık şu noktaya dayandı. Eğer demir dünya ya dışarıdan geldiyse bütün iddialılarınızdan vazgeçeceksiniz. Yukarıda newscientist dergisinden verdiğim makaleyi dikkatlice okuyun ve başka reddiyelerinize geçelim artık.

Selamlar
Alt 03-02-2010, 00:13
sidarta_kalyani sidarta_kalyani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Wink

faran´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ulpian!!!!

demir bu gün kuran da insanlar için menfaatlar olduğunu belirtmiş

bilim ise bunu kanıtlamış bulunmaktadır. ayrıca kudret helvası uzaydan değil ALLAH-U ZÜLCELAL HAZRETLERİ'nin kıymetli katından israiloğullarına özel ikram verilmiştir.

bu sahebe ve tabinin görüşlerinde mevcuttur.

ulpian bence çok yararasız alakasız bir konu açmışsınız.
SEN BURDA ANLATILAN KONUYU ANKADIĞINA EMİN MİSİN?
1_DEMİRİN İNSANLARIN MENFAATİNE OLDUĞUNU İNKAR EDEN YOK
2_DEMİRİN İNSANLARIN İŞİNE YARADIĞINI İSPATLAMAK MI GEREKİR BUNU GÖREN HERKES ANLAYABİLİR?!
3_ULPİAN'IN BURDA DEMEK İSTEDİĞİ ENZELNA KELİMESİ GÖKTEN FİZİKSEL OLARAK İNDİRMEKSE..OZAMN KUDRET HELVASIDA GÖKTEN FİZİKSEL OLARAK İNDİ..
YANİ MUCİZECİLERİN AYETLERİ İŞİNE GELECEK ŞEKİLDE KULLANIYOR DEMEK İSTİYOR! MESELA GÖK 7 KATMAN DERKEN SEMA KELİMESİ KULLANILIYOR..BURDA ATMOSFERİ KASDEDİYOR DİYOR MUCİZECİLER...BİZ EVRENİ GENİŞLETİCİYİZ DERKENDE SEMA KELİMESİ KULLANIYOR AMA BURDA BÜTÜN EVRENİ KASDEDİYOR(!)...YANİ BİRAZ OBJEKTİF OLALIM MADEM ENZELNA İNSANLARIN HİZMEİNE VERME ANLAMI VAR OZAMAN DEMİR İÇİNDE O GEÇERLİDİR..MADEM FİZİKSEL OLARAK UZAYDAN İNDİRME ANLAMI VAR OZAMANDA KUDRET HELVASIDA GÖKTEN SÜPER NOVALARLA GELDİ(!!!!!)
Alt 08-05-2010, 21:40
koba koba isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

koba - AİM üzeri Mesaj gönder koba isimli Üyeye Skype üzeri Mesaj gönder

Diyorlar ki Demir uzayda yıldızlardaki bir takım hareketlerle ve tepkimelerle oluşur.Demiri indirdik diyen Kuran,bunu haber veriyor.Muhammed bunu 1400 yıl önce nereden biliyordu?

Yeryüzünde Kuran ı en az anlayanlar müslümanlardır.Kuranın genel mantıgından habersiz olan biri ancak demirle ilgili olan ayeti böyle acemice yorumlayabilir.

Çünkü,Kuran SADECE DEMİR İÇİN İNDİRDİK KELİMESİNİ KULLANMAZ.İnsanın kullandıgı her şey için İNDİRDİK kelimesini kullanır.

''Allah sizin için 4 AYAKLI HAYVANLAR İNDİRDİ=ZUMER SURESİ:6.AYET-KURAN''
http://www.kuranmeali.org/kuran_meal...i=zumer&ayet=6

İndirdi kelimesinden eğer YILDIZLARDA YAPILDI lafını anlıyorsanız,o zaman gökten indiği söylenen bütün bu hayvanlar da uzayda süper nova patlamalarıyla oluşmuş olmalı.Bu hayvanlar da yıldızlar da mı yapılıp dünyaya indirildi?

''Allah ın size GÖKTEN İNDİRDİĞİ YİYECEKLERin bir kısmını kendinize haram kılmayın=YUNUS SURESİ:59.AYET-KURAN''
http://www.kuranmeali.org/kuran_meal...=yunus&ayet=59

Umarım yiyeceklerde yıldız patlamalarıyla uzayda üretilmemiştirler?

Yiyecekler ve Hayvanlar nasıl insanın hizmetine verildiyse,demir de aynı şekilde insanlıgın hizmetine verildiği için hepsine birden SİZİN İÇİN GÖKTEN İNDİRDİK deniliyor.

Yani ayetlerdeki SİZE DEMİRİ,HAYVANLARI VE YİYECEKLERİ İNDİRDİK gibi sözler,kullanımınıza sunduk,bahşettik anlamında kullanılıyor.Yoksa nasıl üretildikleriyle ya da süpernova patlamalarıyla ilgili ayetler değil bunlar.

Ayrıca Müslümanların kendi tefsirlerinde bile bu ayetlerde İNDİRİLDİ DERKEN ALLAH KATINDAN BAHŞEDİLDİ,ALLAH TARAFINDAN SİZE SUNULDU anlamının kastedildiği gayet açıkça yazıyor.Nasıl yapıldıgı değil,insanlıga hediye edilmesinin önemi vurgulanıyor.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil