Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-06-2010, 12:02
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

egmont´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
bu ayetlerin , muhammedin kendi çelişkilerinin ve yalancılıkla-tutarsızlıkla suçlanmasının önünü alabilmek için yazıldığı açıktır. öyle ya ,insanların sorgulama bilincini bu tarz tehditlerle zincirlemek onun iktidarının bekaasını sağlayacaktır. şüpheye düşmek , düşünebilen insan iradesinin dışında gelişen bir düşünsel reaksiyondur , şüpheye düşmeyin demek , düşünmeyin demekle eşdeğerdir. muhammed düşünmeyi yasaklamıştır....
Kimse, kimseye düşünmeyi yasaklayamaz. Allah istemediği ve dilemediği sürece.

Müslümanım, gayet güzel düşünüyorum, bilmediklerimi soruyorum, sorguluyorum, her zaman yeni bilgileri açığım, bilime açığım.

Ama bunları yapar iken, hiç bir zaman haddimi aşmıyorum ve hiç bir zaman kim olduğumu unutmuyorum. Çünkü aşarsam orada devreye kibrim girer.

Kaçırdığınız veya görmek istemediğiniz nokta budur.

Saygılar

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 16-06-2010, 12:21
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

EnvyMe, siz bilime açık değilsiniz. Yalnızca bilimi, teknoloji ya da teknik ile karıştırıyorsunuz. Bir konu hakkında bilim yapmak ile var olan bilimsel birikimi edinmek aynı şey değildir. Bilim, "sınırları" olan ahlaksal, olağanüstü bir bilgiler şablonu ile yapılamaz.

Elbette dini bütün insanlarda bilim yapabilirler ama kendine dürüst herkesin kabul edeceği gibi temel doğa bilimleriyle ilgilenen tüm insanlar için netice inançsızlıktır. Zira birçok bilim kolunda din dogmaları ile tanrının yaratıcılığı ile çelişmek durumunda kalacaksınız. Bakın tekrar ediyorum; Bilim yapmak, var olan insani bilgi birikimini kitaplardan öğrenmek değildir.

Bana, Allah'ın "ol" demesiyle olduğuna inandığınız evrenin varoluşuna dair bilimsel verileri nasıl edinebileceğinizi söyleyebilir misiniz? Yahu "ol" demiş bunun açıklamasını nasıl yapacaksınız? Elbette yeni ve güzel çarpık, yamultulmuş "akıllı tasarım teorileri" kullanacaksınız. Ya da bazılarının yaptığı gibi cinlerle, mucizelerle, akıl dışılıklarla dolu koca din ağacının tüm olağan üstülüğünü ortadan kaldırmak için kuşa dönmüş bir dine zorunlu bir inanç duyacaksınız. Bilimsel buluşlara göre sürekli yeniden yorumlanan bir din, aslının inkarından, din boşluğunu akla rağmen doldurmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

saygıyla.
Alt 16-06-2010, 12:42
Kıdemli Üye

Shibumi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
EnvyMe, siz bilime açık değilsiniz. Yalnızca bilimi, teknoloji ya da teknik ile karıştırıyorsunuz. Bir konu hakkında bilim yapmak ile var olan bilimsel birikimi edinmek aynı şey değildir. Bilim, "sınırları" olan ahlaksal, olağanüstü bir bilgiler şablonu ile yapılamaz.

Elbette dini bütün insanlarda bilim yapabilirler ama kendine dürüst herkesin kabul edeceği gibi temel doğa bilimleriyle ilgilenen tüm insanlar için netice inançsızlıktır. Zira birçok bilim kolunda din dogmaları ile tanrının yaratıcılığı ile çelişmek durumunda kalacaksınız. Bakın tekrar ediyorum; Bilim yapmak, var olan insani bilgi birikimini kitaplardan öğrenmek değildir.

Bana, Allah'ın "ol" demesiyle olduğuna inandığınız evrenin varoluşuna dair bilimsel verileri nasıl edinebileceğinizi söyleyebilir misiniz? Yahu "ol" demiş bunun açıklamasını nasıl yapacaksınız? Elbette yeni ve güzel çarpık, yamultulmuş "akıllı tasarım teorileri" kullanacaksınız. Ya da bazılarının yaptığı gibi cinlerle, mucizelerle, akıl dışılıklarla dolu koca din ağacının tüm olağan üstülüğünü ortadan kaldırmak için kuşa dönmüş bir dine zorunlu bir inanç duyacaksınız. Bilimsel buluşlara göre sürekli yeniden yorumlanan bir din, aslının inkarından, din boşluğunu akla rağmen doldurmaya çalışmaktan başka bir şey değildir.

saygıyla.
Yanlış düşüncelerdesiniz.

Allah'ın "ol" demesi ile olan birşeyi nasıl gözlemleyebilirsiniz? Nasıl evrelerini görebilirsiniz, inceleyebilirsiniz?

Çıplak gözle, elektronları görebiliyor muyuz? Niye göremiyoruz veya niye görmek için elektronik bazı ekipmanlara ihtiyaç duyuyoruz?

Allah'ın "ol" demesi ile olan nedir peki? Burada anlatılmak istenilen nedir? Allah "ol" dedi, tak birden 20 yaşında insan olarak dünyaya mı geldik?

Sınırları olan bir şablon ile yapılamaz demişsiniz. Peki soruyorum size.

Sizce bilimin bilebileceklerinin sınırı var mıdır? Yok mudur? Eğer var ise ki vardır neden sınırı olan bir şablon ile yapılamaz diyorsunuz? Eğer yok ise, bu demektir ki bugün bildikleriniz, yarın öğreneceklerinizin yanında birer hiçtir. O zaman neden bugün bildiğinizi düşündüğünüz bilime karşı bu kadar kesin ve net düşünceler içerisindesiniz? Belki bundan bilmem kaç bin yıl sonra tüm bilinenler değişecek. Yoksa değişme ihtimali yok mu?

Benim için, bilime açık değilsiniz demeniz bile, sizin bilimi sahiplenmeye çalıştığınızı gösterir ki sizin böyle birşeye hakkınız yoktur.

Saygılar

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 16-06-2010, 13:22
Kıdemli Üye

EnvyMe, bilimi sahiplenen bir tutum içerisinde olduğumu düşünmüyorum, benim için bir şeyi sahiplenmek kavramı yoktur, ben dünya da bir şeyi sahiplenmek gibi bir özgürlüğüm/hakkım olduğuna inanmıyorum (kendi özgün fikir üretimlerim dışında). Nitekim bilim, sahiplenilmesi gereken maddesel bir içerik ya da ideoloji/inanç değil aklın akıl dışılığa karşı geliştirdiği sistematik bir tavrıdır, bu bağlamda herkesçe benimsenmelidir.

"Allah'ın "ol" demesi ile olan nedir peki? Burada anlatılmak istenilen nedir? Allah "ol" dedi, tak birden 20 yaşında insan olarak dünyaya mı geldik?"

Bu sorunuza ne cevap vermem gerekiyor anlayamadım ama sanırım şunu demek istiyorsunuz; Şu an Allah'ın ol demesiyle 20 yaşında bir insan olmuyorsa demek ki, Allah "ol demekle" aslında evrim demek istemiştir. Bence bu sizin aklınıza yatan "en kestirme" yoldan başka bir şey değil. Zira gerçek dinin sizin bu dedikleriniz olmadığını bizzat dinin kitabından öğrenebiliyoruz. Size bu tip argümanlar üretmemeniz, kendinizi bunlar dışında bir şeylerle savunmanız hususunda uyardım ama netice değişmedi sanırım. Hala o temelsiz, güya bilimsel içerikli dinsel inanışınızı vurguluyorsunuz. Bunun dışına çıkabildiğinizde elbette biz artık bunları tartışmıyor olacağız.

Bilimin bilecekleri, bilmeyecekleri, olacaklar, olmayacaklar bunlar kişilerin spekülasyonudur. Hiçbir insan bilimin sınırlarını bir an için dahi çizemez. Zira hiç bir birey, hiç bir anda tüm bilimsel literatüre hakim olamaz.

Bilim; metot, deney, keşif ve bilgi biriktirmekle ilgilidir EnvyMe. Her şey için tek bir şablon ya da durağan kılavuz ile ancak kendinizi kısıtlarsınız. Bilim insanların bir sinerji oluşturarak yönetebildikleri en iyi organizasyonları gerektirir. Şimdi bildiklerimizin adıdır.

Diğer yazdıklarınız için ne diyebileceğimi bilemiyorum, açıkçası bulunduğunuz konum itibariyle bilimin metotlarının bin yıl sonra ne olacağını spekülasyonlar üreterek "gayri bilimsel olarak" düşünmek yerine, dininizin 1400 yılda ne hale geldiğini ve gelmek zorunda olduğunu, bu nedenle neden evrensel ve tüm zamanlara uygun olmadığını düşünseniz iyi olacak. Zira dün, bugün ve yarın ile sorunu, iddiası olan bilim değil dindir.

saygıyla.
Alt 16-06-2010, 16:48
Kıdemli Üye

Benim bilimi benimsemediğimi düşünmeye sizi iten nedir peki? Beni ne kadar tanıyorsunuz da, sırf müslüman olduğum için benim adıma "siz bilime açık değilsiniz" diyebiliyorsunuz?

Allah'ın "ol" demesini hala yanlış irdeliyorsunuz ve size çok samimice söylemek gerekirse eğer bu yanlış irdelemenizi, bilimi bu kadar benimseyen birisine yakıştıramıyorum. Zaman kavramı diye birşey vardır. Allah'ın "ol" demesi ile olan birşeyi bizler anlık mı yoksa zamana yayılmış olarak mı görüyoruz? Zamana yayılmış olarak görüyorsak eğer ki öyle, bu Allah katında anlık olmadığı anlamına mı gelir? Yada "ol" demesi ile olmadı anlamına mı gelir?

Hiç bir insan, bilimin sınırlarını bir an için dahi çizemez demişsiniz. Peki neden? Ayrıca ben insan için dememiştim bunu bilim için demiştim. Yani bilimin bilemiyeceği birşey olabilir mi? Bunun sınırı varmıdır? Hala yeni yeni birşeylerin keşfedildiği bir dünyada bu keşiflerin sınırı varmıdır? Yoksa eğer neden? Dünya üzerindekilerin, henüz keşfedilmemiş olsalar bile bir sınırı yokmudur? Mesela DNA'nın. Henüz tam anlamı ile çözülebilmiş olmasa bile bir gün çözülebilme ihtimali yokmu?

Saygılar

Alt 16-06-2010, 18:09
Halit ŞENER Halit ŞENER isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnsanlık tarihi boyunca insanoğlu,kendi hayal gücünden yarattığı yüzbinlerce tanrıya inanmıştır;aslında inanılan tanrı değildir,insan zihninin yaratıcılığıdır.Ve her insan kendi zihninde sadece kendi Allah'ını yaratmış ve tapınmıştır,bu putataparlığın soyut biçimidir.

Arap İslam Peygamberi ise kendi zihninden yarattığı Allah'a,bütün Müslümanları da inandırma peşine düşmüştür,Muhammed,kendi Allah'ını diğer bütün Allah'lardan çok daha üste oturtmanın mücadelesini vermiştir.

Şüphe etmeyin,benim Allah'a iman edin,aksi halde Cehennem'e atılacak,korkunç işkencelere tabii tutulacak ve sonsuza değin yakılacaksınız,diyerek önce Müslümanlara,sonra da insanlığa korku salmayı gerekli görmüştür,bu aczin ifadesidir!

Muhammed kendi zihniyle yarattığı Allah'a insanları inandırmaya muvaffak olmuş mudur,evet kısmen muvaffak olmuştur,ama Türkiye gibi sözde Müslüman Ülkelere baktığımızda Türk Müslümanların büyük çoğunluğunun kendi zihinlerinde yarattıkları Allah'a inandıklarını ve Muhammed'in Allah'ının papucunu dama attıklarını görüyoruz!

İşte bunlarıda kendi putlarından kurtarabilir isek ne mutlu bize!
Alt 17-06-2010, 00:03
Kıdemli Üye

EnvyMe, çok basit bir soru soruyorum. "Ol dedi oldu", "oku dedi okudu", "diriltti", "adem/havva" gibi seçme ve en basit dinsel kavramları sen, bilimsel olabildiğini, bilime açık olabildiğini söyleyen bir kardeşim olarak bana izah et. Öyle bir izah et ki içerisinde "metafizik" olmasın.

(Konudan saptık belki, lakin konu da oldukça muallak ve farklı yönlerden yoruma açık.)

saygıyla.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil