Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-12-2010, 17:28
reis reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Araştırmalarım

* Muhammed çok akıllı zeki bir insan ve kitleleri ayağa kaldırmayı başarabilmiş bir insan bu yüzden onu takdir ediyorum fakat bu;

1. Kuran'ın diğer dinlerden, mitolojilerden alıntılanmış olduğu gerçeğini görmemizi engelleyemiyor.

* SEBEPLERİ *

a) o zamandaki teknoloji ile bunları incelemek masaya yatırmak mümkün olmadığından.

b) gücünü bilinmeyenden alması.

c) planlı hareket etmesi ve bir akıl hocasının var oluşu

2. Bütün kaynaklarda muhammed'in tevazu sahibi bir insan olduğundan bahseder fakat ne hikmettir ki, kuran da kendinin alemlere rahmet olarak geldiğinden. herşeyin onun nurundan yaratıldığından bahsediyor...kendini kuranda öve öve bitiremiyor. tuhaf değil mi?

3. Nuh tufanını , dini diğer objeleri kendi oluşturduğu dinin içine katması...(belkide diğer dinlerin mensuplarınıda peşinden götürebilmek içindir) kimbilir?

Hadi her şeyi geçelim bi kenara bırakalım... kuran da nuh tufanını veya diğer bütün efsaneleri anlatmanın insanlığa faydası nedir? ibret almak mı? hiç sanmıyorum... hadi biraz bunu düşünün bakalım neler çıkacak...

ve son olarak kafasında süphe olanlar için söylüyorum; arkadaşlar nuh tufanını araştırın, miraç olayını,

ilahi bir kitapta , karının kızın işi ne yahu? insanlığa mesaj gönder gitsin... başka işin mi yok allasen

Alt 10-12-2010, 18:24
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Arastirmalarim diye baslik acilmis olunca basligi actim ama arastirmalari göremiyorum. Bu yazi bir giris mi, devami var mi?

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 10-12-2010, 18:29
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

1. Kuran'ın diğer dinlerden, mitolojilerden alıntılanmış olduğu gerçeğini görmemizi engelleyemiyor
-Allah, Resulü ile birlikte var olmadı. Bulduğunuz gerçeğin var olmaması problem çıkartır var olması değil.

2. Bütün kaynaklarda muhammed'in tevazu sahibi bir insan olduğundan bahseder fakat ne hikmettir ki, kuran da kendinin alemlere rahmet olarak geldiğinden. herşeyin onun nurundan yaratıldığından bahsediyor...kendini kuranda öve öve bitiremiyor. tuhaf değil mi?
-Bildiğimiz Kuran'da Resulü için bahsettiğiniz özellikler bulunmaz. Tuhaf bulduğunuz bu nitelemeler tali kaynaklarda mevcuttur. Ana kaynakta tam tersi ifadeler bulunur. Onun herkes gibi insan olduğundan, hesaba çekileceğinden, yaptığı hatalardan vs.

3. Nuh tufanını , dini diğer objeleri kendi oluşturduğu dinin içine katması...(belkide diğer dinlerin mensuplarınıda peşinden götürebilmek içindir) kimbilir?
-Bu araştırmanızın!!! yarı cevabı, 1 cevabımızdır. Kalan yarısı için ise çağımızın pragmatik kültürünün yansımasına cevaptır.

ve son olarak kafasında süphe olanlar için söylüyorum; arkadaşlar nuh tufanını araştırın, miraç olayını,
ilahi bir kitapta , karının kızın işi ne yahu? insanlığa mesaj gönder gitsin... başka işin mi yok allasen
-Sn. reis anlaşılan siz de karının kızın değerini bulanlardansınız!!! Ne mutlu size...

Şüpheniz varsa araştırın. Ancak yukarıdaki hezeyanlarınızı araştırma olarak yansıtmayın.
Var olduğunu söylediğiniz ve irdelediğiniz bir düşüncenin kaynağını bi zahmet açın ve bakın. Sadece bakmak da yetmez görün diyeceğim lakin o külliyatlı bir iş.
Size haddim olmayarak bir tavsiyede bulunmak isterim.

En iyisi mi siz sitenin arama butonunu kullanarak, bu konularla alakalı başlıkları öncelikle takip edin. Bu bile size birhayli yol kat ettirecektir.

Saygı her şeyden önce...
Alt 10-12-2010, 19:45
reis reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

cümlelerininizin içine entellektüel kelimeler serpiştirerek olağanüstü bir izlenim yarattınızı, ama verdiğiniz cevaplardan birşey anlamadığımı belirtmeliyim. tesekkürler.
Alt 11-12-2010, 01:11
axzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
axzel axzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

göremediğiniz gerçek kuran ın bir başlangıç olmadığıdır. kuran allah tarafından gönderilen kitapların ilk kitabı değildir. ancak son kitabıdır. bu durumda daha önceki allah ın göndermiş olduğu kaynaklarla çelişmiyecekdir tabii. ancak burada iki nokta var :

bu iki noktayı söylemeden önce şu cümleyi iyi okuyunuz:
"biz burada benzerlikleri tartışıoruz ayrılıkları değil."

yinede;

ancak işde ayrılık olmasının sebebi: siz zaten benzerlikleri görmüşsünüz:::
1ncisi: farklı görülen yönler bulursanız. yani eski kutsal kitaplar ile kuran arasında, bu onların değişmesinden kaynaklanıyor.

2ncisi ise yine değişen kaynakların tamamıyla ki oldukça fazla oranda olarak değişmesi ve batıl inanç sistemlerinin değişmesi, convert olması ile başka inanç sistemlerinin oluşması. bu inanç sistemleri zaten insan uydurması olduğuna göre ilham kaynakları arasında tabiiki kutsal kitaplarda olacakdır. örnek vermek gerekirse mitolojik kaynaklardır. bu kaynaklar esasen allah ın insanlarla buluşup insanların bunları efsaneleştirmesi sonucu oluşmuşdur. tabii ilkel cahil bilgileriyle böyle şeyler düşünmeleri, bu bakış açılarına sahip olmaları doğal olan bence.

bu iki nokta önemli değil esasen çünkü dediğim gibi konuştugumuz konu neden benzerlikler var konusu.

çünkü allah kuran ile var olmadı. ve ilk defa kuran ile insanlarla haberleşmedi. sadece son kitap kuran dır. bu da doğal olarak eski kaynaklarla kuranın benzeşmesini gerektirir.

saygılar

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil