Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 18-03-2011, 10:25
ironrose ironrose isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

allame´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hayır öyle değil. göklerle bir şeyin arasını ölçmesi lazım. "göklerle göklerin arası" derse bu anlamsız bir ölçüm olur. çünkü gözlem yerinde olmamız için gözlemi yerden yapmalıyız. yerden bakarız: "en uzak göğe kadar" deriz. bu bize sonsuz bir büyüklüğü anlatır. ama "şu yıldızdan öbür yıldıza" dersek, o mesafeyi bilmediğimiz için farazi bir büyüklük olur.

hatırlatmanız üzerine, "gökler" dediğine göre evrenden büyük demekki.
eğer gökler evren ise evren ile dünya arası diyemezsin.
eğer gökler kubbe gibi yeri saran bir şey ise o zaman yerle göklerin arası diyebilirsin.
Alt 18-03-2011, 10:31
Vandidad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Vandidad Vandidad isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın vandidad,

gök ve gökler birbirinden farklıdır.

ben -gök- tabirini gördüğümde kullanım yerine göre genellikle -bizim evrenimizi- algılarım. Dolayısıyla -birinci kat gök- dediğimiz bu evrendir.

aynı -zaman-mekan-boyut-hız- birimlerine sahip evrenlerin bir arada bulunduğu sistem -alemleri- oluşturur. Genelde -gökler- denildiğinde, -bu alemi- (evrenimiz ve benzeri evrenlerden oluşan bütün) anlarım. sadece -gök-le yer arasındaki mesafe derse, bir evren boyu mesafedir. gökler dediğinde kullanım yerine göre 2.kat göğü anlarım.

ayette sadece -genişlik-ten bahseder çünkü küresel ölçülerde sadece yarıçaıp (veya çapı) vermek yeterlidir.
Sayın Allame

Size sorduğum basit bir soruya bir siyasetçi edasıyla sadece takiye'den oluşan bir cevabı niye verdiniz? Bakınız sorum basit: en uzak göğe bakarız demişsiniz. ben de bumu soruyorum. En uzak göğe nasıl bakıyorsunuz? zaman boyut ve hızı nasıl görerek algılıyorsunuz?

Ne olur takiye içermeyecek şekilde bir cevap verin de biz de bakış açınızın nasıl bir şey olduğunu algılayalım.

Bu arada siz ateist olmayacak mıydınız? bir dünya yazı yazdınız ama hala müslüm şekilde devam ediyorsunuz. Ham de islamın tanrısına küfür ettiğiniz halde!

Tanrılar hayatıma müdahale etmediği için huzurluyum. Ya siz?
Alt 18-03-2011, 10:46
allame
Üye Değil

Vandidad´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Alleme

Anladığınız gök tabirini biraz açabilir misiniz? Hazır bu konuda gerekli açıklamayı yapmışken En uzak GÖK'e nasıl baktığınızı da anlatabilir misiniz? Hani denemek istiyorum ama bir türlü bakış açınızı kavrayamadım. Hani normal bildiğin göz değil de kalp ve ya böbrek gözü ile mi bakıyorsunuz?
sorunuz bu değ-ilmiydi.

sizin amacınız yanıt almak mı, bir şeyler öğrenmek mi yoksa had bildirmek filan mı. dalga mı geçiyorsunuz.

şimdi kalkmış diyorsunuz ki:
Sayın Allame

Size sorduğum basit bir soruya bir siyasetçi edasıyla sadece takiye'den oluşan bir cevabı niye verdiniz? Bakınız sorum basit: en uzak göğe bakarız demişsiniz. ben de bumu soruyorum. En uzak göğe nasıl bakıyorsunuz? zaman boyut ve hızı nasıl görerek algılıyorsunuz?
sorunuz üstteki soruya biraz benziyor ama farklı bir yanıtı var. Siz önce neyi öğrenmek istediğinize karar verin.

ayrıca da din değiştireceğim gibi bir -çocukça- düşünceye nereden kapıldığınızı anlamadım. ben öyle bir şey söylemedim. kendi kendinize tuhaf heveslere kapılmayın. kimin duası kabul olsa ne yağacağını biliyoruz. sen öyle kuru -temennilerle- devam et. aman dikkat et de "ateiizim" dininden vazgeçme. Çünkü sen ve senin gibiler cehennemde yanacak ki %99.9 tamamlanır da belki öyle kefeni yırtarız biz de.
Alt 20-03-2011, 10:26
Natürelist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Natürelist Natürelist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sayın vandidad,

gök ve gökler birbirinden farklıdır.

ben -gök- tabirini gördüğümde kullanım yerine göre genellikle -bizim evrenimizi- algılarım. Dolayısıyla -birinci kat gök- dediğimiz bu evrendir.

aynı -zaman-mekan-boyut-hız- birimlerine sahip evrenlerin bir arada bulunduğu sistem -alemleri- oluşturur. Genelde -gökler- denildiğinde, -bu alemi- (evrenimiz ve benzeri evrenlerden oluşan bütün) anlarım. sadece -gök-le yer arasındaki mesafe derse, bir evren boyu mesafedir. gökler dediğinde kullanım yerine göre 2.kat göğü anlarım.

ayette sadece -genişlik-ten bahseder çünkü küresel ölçülerde sadece yarıçaıp (veya çapı) vermek yeterlidir.
Demek birinci kat dedigin, bulundugumuz evren'mis? öylemi?

Bak senin kuran ve hadislerin ne diyor.

Arsi'n cennetin üstünde oldugu, Tanridan istediginiz zaman, Firdevs'i (bu cenneti) isteyin! Cünki Firdevs, cennetin ortasidir. Ve en üstünüdür. Onun da üstünde Rahman olan Tanrinin Arsi yer alir, cennet irmaklari, buradan kaynaklanip akar. Buhari, Tevhid /22 , Cihad/4; Tirmizi, Cennet/4, hadis no:2530, 2531; Ahmed Ibn Hanbel, 1/207, 2/197, 335...)

Muhammed, bir kez arkadaslariyla söyle konusur:

Göklerle yer (dünya) arasindaki uzaklik ne kadardir, bilirmisiniz?
-Bilmiyoruz.
71 (ya da 72 ya da 73) yillik bir uzaklik. Bu gögün üzerinde de onun gibi gög vardir. Onun üstünde de bir baska gög. Ve 7 kat gög. 7 kat gögün üzerindeyse, yukarisindan asagisina olan uzakligi, (yani derinligi) iki gök arasindaki uzaklik kadar olan bir deniz vardir. Onun üzerinde de 8 dag kecisi (melek) vardir. Bunlardan her birinin catal tirnaklariyla omuzlari arasindaki uzaklik, iki gök kati arasindaki uzaklik kadardir. Iste bunlarin sirtlarinda da Ars bulunur. Bu Ars,in asagi ucuyla yukari ucu arasindaki uzaklik, iki gök kati arasindaki uzaklik kadardir. Yüce Tanri da onun üzerindedir. (Ebu Dvud, Sünnet /19, hadis no:4726; Ibn Mace, Mukaddime /193; Tirmizi, Tefsir /68, hadis no:3320.)

Sonra Sebe kralicesinin Arsi (Neml suresi ayet: 23,38,41,42)
ve Yusuf peygamberin(Misir da hükümdarken) Arsi (Yusuf suresi ayet:100)

Nasil olurda Tanridan baska, baskalarinin Arsi'nin olmasi?? yüce olan Tanri ya hic yakisirmi bu??

Ilginc! daha sonra Tanri, Rahman suresinde bazi ayetler de, iki cennetten bahsediyor, bazi ayette dört cennette! pes dogrusu, demekki Tanri dünya da insanlari birbirinden üstün yarattigi gibi, burada da insanlara adaletli davranmiyor. Sonra ayri ayri cennetlere koyuyor? nasilmi dersiniz? örnegi: Insan suresi ayet: 5 ve Muteffifin suresi ayet: 22-28

Sonra cennetin genisliginden bahseden: Hadid suresi ayet:21 gög le yerin genisligi kadar?

Anlasildigi gibi ayetler de ve Hadisler de tersliklikler cok ve birbiriyle catisiyor.

Bir yandan cennetin Ars'in altinda bulundugu, bir bakmissin Ars'in altinda denizin oldugu, sonra diger cennetler. Simdi inanir arkadaslar hep ön yargiyla sizler anlayamazsiniz, Allah sizlerin gözlerinize perde kalbinizi de mühürlemistir diyecekler ki, bunlar hep ucuz savunmalar'dir

Muhammed, diger dinler'den (eski sümer mitoloji) yahudilerden, hiristiyanlardan, hocalarindan ögrendigini (Hanif) baskalarindan duyduklarini, ( Selman-ı farisi) putataparlar dan, hepsinden MIX yaparak kuranina koymustur ki, bu da örnekleriyle cesitli ve farkli olarak karsimizda dir.
-Adn cenneti
-Me'va cenneti
-Naim cenneti
-Huld cenneti

Ars'in ve cennetin uzakligini Hadis mantigiyla söyle bir hesap yapacak olursak. Ilk Ars'in uzakligini tespit edelim bunu buldukmu, cennetin de uzakligi bulunmus olur.

Yedi gök 7x72, yil= 504 yil yapar, sonra arada bir deniz var, ben bunuda hesaba katiyorum, cünki bazi ayetlerde 7,kat gögün üstünde deniliyor, yani deniz meniz yok! ama yinede inanirlarin itirazi olmasin diye. Denizin büyüklügü iki gök kadarmis? yani 144 yil. 504+144=648 yil, ve bunlarin üstünde iki gög büyüklügünde melekler Tanrinin Arsi'ni sirtliyorlarmis? yani bu da 144 yil, 648+144= 792 yil, ve Tanrinin Arsi'na varmis bulunuyoruz.

Simdi bu 792 yil ne yili? Muhammed'in zamanin da isik yili bilinmiyordu. Ama biz bunu isik yili yapsak bile koskoca Evren de bu rakam insana cok gülünc geliyor! yoksa yanlismiyim?

Muhammed nasilki bir ara kible önce kabe'yken sonra degistirip kudüs'ü yapmasi, sonra da tekrar kabe'ye cevirmesi gibi, cenneti de isine nasil geliyorsa bir o yana bir bu yana cevirdigi gibi, kuran da ve hadisler de ögreniyoruz. Arsi'n altina, sonra da olmadi, Arsi'n sag yanin da bulunan sedir agaci'nin bulundugu kesimde, sonra olmadi, seytanin cenneti'ne cevirmesine.
Alt 20-03-2011, 12:02
Vandidad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Vandidad Vandidad isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sorunuz bu değ-ilmiydi.

sizin amacınız yanıt almak mı, bir şeyler öğrenmek mi yoksa had bildirmek filan mı. dalga mı geçiyorsunuz.

şimdi kalkmış diyorsunuz ki:

sorunuz üstteki soruya biraz benziyor ama farklı bir yanıtı var. Siz önce neyi öğrenmek istediğinize karar verin.
Öncelikli olarak demişsiniz ki

göklerle bir şeyin arasını ölçmesi lazım. "göklerle göklerin arası" derse bu anlamsız bir ölçüm olur. çünkü gözlem yerinde olmamız için gözlemi yerden yapmalıyız. yerden bakarız: "en uzak göğe kadar" deriz.
İddianız en uzak göğe bakmak. Bu cümleyi kullanırız derken de genel algınızın bu şekilde işlediğini iletiyorsunuz. Benim sorum bu yorumunuz üzerine. Yerden EN UZAK GÖĞE bakıyorsunuz. Bu durumda gök kavramını yani ''ALGILADIĞINIZ GÖK KAVRAMINI'' açabilirmisiniz dedim. Yani tekrar yazayım çünkü ciddi bir algı problemi yaşadığınızı düşünmeye başladım.

Yerden bakılabilecek ve insan gözüyle görülebilen, yaptığınız tanımlamayla zaman mekanı da içerebilecek şekilde ilettiğiniz, ALGILADIĞINIZ GÖK TABİRİNİ açabilir misiniz? Bakın sizin yapamadığınız bir şeyi yapıyorum. 2-3 ayrı mesajınızdaki anlatımları birleştiriyorum. Eğer 3 ayrı mesajda 3 ayrı tanım yapıp sırf laf olsun diye üfürmediyseniz bu soruya TAKİYE harici bir cevap verebilirsiniz.

ayrıca da din değiştireceğim gibi bir -çocukça- düşünceye nereden kapıldığınızı anlamadım. ben öyle bir şey söylemedim. kendi kendinize tuhaf heveslere kapılmayın. kimin duası kabul olsa ne yağacağını biliyoruz. sen öyle kuru -temennilerle- devam et. aman dikkat et de "ateiizim" dininden vazgeçme. Çünkü sen ve senin gibiler cehennemde yanacak ki %99.9 tamamlanır da belki öyle kefeni yırtarız biz de.
Gelelim diğer mevzuya. Bak o düşünceye nereden kapıldım. Bir başka başlık altında bol bol üfürüyordun. Hatta bu yaptığın kendini bilmezlik yüzünden ceza bile almıştın. Bak oradan bir kaç cümlen.

[FONT=&quot]
Ben “hepsi dedim”. Sözümden dönmem. Eğer senin başına bu bir haftada bir şey gelmezse, Allah’a Allah demeyecem, “şuursuz” diyecem. Sen de sana nasıl hitap etmemi istiyorsan öyle olacak. Çünkü benim gözümde vandidad, bizim putumuzu kıran İbrahime eştir ve bir şeyi gösterip “şu zımbırtıya tap” dese tapmam lazım , çünkü keramet göstermiştir. Yok kimseye tapmana gerek yok hıyarlıktan kurtuldun sana yeter bir teşekkür etsen kafidir derse ona da eywallah deriz. Anladın sen.
Ben diyorum ki "Eğer Allah o putlar gibi değilse, aynen gelip cevap vermesi lazım, veremiyorsa vandidad burda, aynen ibrahim'in putların etkisiz eleman olduğunu ispatlaması gibi Allah'ın etkisiz bir sanal faktör olduğunu ispatlamış olur". Ben bu durumda diyorum ki "Bizim inancımıza göre ille yanıt verecektir, veremiyorsa demekki biz İbrahimın hikayesindeki "ahmaklar gibi" gibi kendinden menem birine tapıyormuşuz." Bu net olarak anlaşılıyor. Anlamıyorum diyende algı sorunu vardır.
Bu da senden cümleler. Yorumu sana bırakıyorum. En azından bir msg de yazdığını diğerinde hatırla. Burada yazılan herşey kayıtlı ve silinmiyor. En azından yazarken ileriyi de düşün.

Tanrılar hayatıma müdahale etmediği için huzurluyum. Ya siz?
Alt 20-03-2011, 14:40
allame
Üye Değil

Öncelikli olarak demişsiniz ki

İddianız en uzak göğe bakmak. Bu cümleyi kullanırız derken de genel algınızın bu şekilde işlediğini iletiyorsunuz. Benim sorum bu yorumunuz üzerine. Yerden EN UZAK GÖĞE bakıyorsunuz. Bu durumda gök kavramını yani ''ALGILADIĞINIZ GÖK KAVRAMINI'' açabilirmisiniz dedim. Yani tekrar yazayım çünkü ciddi bir algı problemi yaşadığınızı düşünmeye başladım.

Yerden bakılabilecek ve insan gözüyle görülebilen, yaptığınız tanımlamayla zaman mekanı da içerebilecek şekilde ilettiğiniz, ALGILADIĞINIZ GÖK TABİRİNİ açabilir misiniz? Bakın sizin yapamadığınız bir şeyi yapıyorum. 2-3 ayrı mesajınızdaki anlatımları birleştiriyorum. Eğer 3 ayrı mesajda 3 ayrı tanım yapıp sırf laf olsun diye üfürmediyseniz bu soruya TAKİYE harici bir cevap verebilirsiniz.

Gelelim diğer mevzuya. Bak o düşünceye nereden kapıldım. Bir başka başlık altında bol bol üfürüyordun. Hatta bu yaptığın kendini bilmezlik yüzünden ceza bile almıştın. Bak oradan bir kaç cümlen.

Bu da senden cümleler. Yorumu sana bırakıyorum. En azından bir msg de yazdığını diğerinde hatırla. Burada yazılan herşey kayıtlı ve silinmiyor. En azından yazarken ileriyi de düşün.

2 numaradan başlayalım: evet, hepsi dedim.

Sen de gittin ve geri geldin. Bunu da yine sen yokken yazmıştım: "istersek geri getiririz". Tartışmaya değmeyecek inançla ilgili ispatsız bir konu olduğundan bunu tartışmanın gereği yok diye düşünüyorum. O zannınızı terketmişsinizdir umarım. Ben Allah'ın varlığına inanmıyorum. Bilin diye söylüyorum: "Ben Allahın varlığını biliyorum". Şu halde, zaten sahip olduğum bir inanç durumu söz konusu olmadığından, inançtan vazgeçmek gibi abes bir durumd a söz konusu olamaz. Ancak haıfzamı yitirir ve "unutursam" o müstesna. Ancak -bildiklerimi unutmadığım sürece; ki bu durumda zaten entellektüel zekanın kaybı söz konusu olup gelip de buralarda yazmam herhalde- böyle bir ihtimal söz konusu değildir.

Gelelim gökler meselesine:

"Senin algıladığın cümllesini açmamı istediniz". Ben de bunu açtım. Yazınızın devamını göz önüne almadım çünkü " hazır açmışken bu arada..." diye devam ediyordu. Ne yapıyım hazır açmışken kısmını ben sorunun özüne yönelmiştim.yani, en uzak gökler derken anladığımı yazdım.

Bakın işin karşılıklı atışma kısmını geçelim. konuya dönelim. bunlar tartışması değecek şeyler değil yanlış anlaşma olmasın yeter.

Gökler mevzusu:

Bakın tekrar yazacağım ancak bu kez anlayabileceğiniz şekilde daha açık yazacağım. artık bunda da anlaşılamama olursa anlama sorununuz olduğunu düşüneceğim.

Bu dünya üzerindesiniz. Bu dünyada en uzak göğü ölçebilmek için en uzak göğü bir şekilde tespit yapabilmeniz gerekir. Bu, Resulullah zamanında "isra" hadisesiyle olmuştur. Onun haricinde muhtelif kişiler sayısız defalar "gökler" denilen şeyi gözlemlemişlerdir. Açıklamalarım bu gözlemlere dayanıyor. -ki kendi gözlemim de buna dahildir-

Ölçüm yapabilmek için en uzak yeri görebilmek gerekir. Yani gözlem yapmak gerekir. Bulunduğunuz yerden ha teleskopla bakıp görmüşsünüz, ha ruh ile çıkıp en uzak yeri gözlemleyip geri gelmişsiniz, aynı kapıya çıkar. Siz aradaki mesafeyi bilirsiniz, bağlı bulundukları zaman-mekan-hız benzeri boyutları hissedersiniz.

Bu durumda bizim algı dediğimiz şey zaten gidip görmekten ibarettir. Buna göre de algıladığımız şeyleri yazıyoruz işte. bunda anlamıyacak ne var. Her insan gözlemleyebilir demiyorum bakın. o kısmı kafanızı karıştırmasın. Bir insan bir mesafeyi tanımlarken bulunduğu yerden tanımlaması uygun bir tarif şeklidir. Eskiden de böyleydi. Örneğin:

"İstanbul ne kadar mefafede? Buradan 4 günlük mesafe".
Bağdat buraya yakınmıdır". "At ile 2 hafta" gibi. eskiler bu tabirleri kullanırdı. yani "500 kilometre" demezler. bulundukları yere göre ölçüm yaparlar. Haliyle biz de -"birimini bilmediğimiz-" ve net olarak ölçemediğimiz uzunlukları "burdan en uzak göğe kadar" diyerek tanımlıyoruz. Eğer istediğiniz standart MKS sistemine uygun bir ölçü birimiyse, bu ölçü birimini göklerde test edecek kadar zaman geçiren birisi olduğunu sanmıyorum. Tahmindir. ve benim yazdığım da "anladığım"dır.

Sorulmuş, anladığımı yazdım.
.

Edit: Lütfen buna dikkat edin:

Başlıkta "gökler ve yer arasındaki..." derken neyi kastetmiş olabilir diye soruluyor. dolayısıyla bu soruda "herkesin fikrini söylemesine bir teşvik" vardır. ispata davet gibi bir şey yok çünkü ortada bir iddia ayok.

Fikrimi söyledim. beğenmiyorsunuz, siz de fikrinizi söylersiniz. Okuyan istediği gibi anlar. ispat istenmemiş. fikrimiz soruluyor. ben de konuya müdahil olurken bu anlayışla yaklaştım.

sordunuz diye, aslında sorunuza yanıt vermem gerekmediği halde ben yine insanı saygı nedenleriyle yanıt yazdım. şimdi tutup konuyu evirip çevirip bir şekilde aramızda bir suruna çevirmeye çalışıyorsanız bunun yeri burası değil.

Başlık ve bunu içeren yazarın sorularını algıladığım şekilde yanıtladım, siz de öyle yanıtlarsınız. Bu başlıkta yazanların diğerlerinin sorularını yanıtlamak gibi bir durumları olduğunu sanmıyorum.

"ne kastedilmiş olabilir acaba" . soru böyle. ilk mesaja bakarsanız bunu görebilirsiniz. keyfi bir durum var. ben de kendi gerçeğime göre bir yazı yazdım. bilimsel ispat beklemeyin benden.

bu yazımı kesip biçmeyin. sizden ricam. çünkü bütünü olmadan parçası başka şeyler anlatıyor.

Konu allame tarafından (20-03-2011 Saat 14:53 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-03-2011, 16:26
allame
Üye Değil

Konuyu kendi mecraında tartışmak için "Allah varsa da vardı yoksa da yoktu" başlıklı yazımı güncelledim. lütfen oradan devam edelim.

Bu sayfada sadece "nasıl olabilir" diye herkesin fikrini özgürce söyleyebileceği bir tartışma var. burada sizinle herhangi bir tartışmaya girmeme ihtiyaç yok.

ben o konuyu açtığımda siz de Allah'a meydan okuma konusunu açmıştınız, aynı anda. o konu gündemden düştü haliyle.

ama isterseniz ordan tartışmaya devam edebiliriz.

saygılarımla.
Alt 20-03-2011, 17:27
KRM KRM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

müslümanlar cenneti harikalar diyarı diye nitelendiriyor fakat gerçek şudur ki, sonsuz yaşam, yani cennet dünyadadır. Cehennemse şu anda içinde bulunduğum an diyebiliriz belli noktalarda... Adem'in ilk dünyaya bedeb olarak geldiği zaman cennettir. Sadece elmayı yediği anki günahı sonrası gözleri açılmış ve havvadan da utanmıştır. Çıplak olmalarının farkına varmaları, 2. günahlarıdır. Daha sonra yaşam boyunca insan, ilk günahını atasından aldığı vakit diğer günahlar da peşisıra gelmiştir. Zaten günah 1 kere işlendi mi artık onun devamı gelecektir. Müslümanlar boş yere günahsız doğduklarını filan zannediyorlar ancak muhammedin yanlış düşüncelerinden ötürü bunu da idrak edecek yeteneğe ve görüşe sahip değiller kendileri. Şu anda bilimin ilerlemesi bile günah sayılabilir. Bilim ilerledikçe dünevi işler önem kazanır. Bunlar da dolaylı yoldan insanı günaha sokar. Sorgulamak terimi bir anda oluşmadı. Bu tür yenilikler, buluşlar sonrasında insanlar Yaratıcı'yı sorguladı ve bir anda maneviyattan koptu. Evrim teorisi olabilir. Ancak Adem çamurdan da yaratılmış olsa da bedenine giren ruhla birlikte yaşadığı için hem fiziksel bir mahluktu hem de aynı zamanda onunla birlikte varolan ruhu vardı. İşte müslümanların hristyanlığı reddetme noktası bu noktadır. Hiç birimiz fiziksel halimizdeki benlik halinde değiliz. Aslolan ruhumuzdur ve o da işte ispatlanamadığı için ateistlerce, kabul göremiyor. İnanmayan için bu satırlar boştur ancak gene de okuyup en azından bir fikir edinmeleri doğru olur.

Hristiyanlık diye bir din yoktur. Dünyadaki tek din vahiy yoluyla gelen Tevrat'tır. Onun da insan yoluyla aramıza gelmesi de bir anlamda kesin söz olduğu anlamına gelmez ama gene de yol gösterici olduğu açıktır. Ben yahudi değilim ancak İsa'nın yolunda giden birisiyim. Bana İsa yaşamadı bile demek, cevap bile vermeyeceğim bir noktadır, çünkü var olmasaydı bu kadar yıldır söz konusu bile olamazdı.

Kısacası, bu dediklerim cennet nasıl bir yer sorusuna az çok yanıt verir konumunda... Cennet cehennemin nasıl bir yer olacağını hiç bir kimse çözmüş değil ve ölene dek te çözemeyecektir!
Alt 20-03-2011, 17:28
KRM KRM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bedep dediğim beden, yanlış yazmışım.
Alt 20-03-2011, 21:40
allame
Üye Değil

Bu yazınızı ilk gördüğümde söylediğiniz inanca samimi şekilde sahip birisi olduğunuzu düşünüyorum.

Ancak , bir kitaba inanan birisi bir başka dine mensup bir peygambere, üstelik "Allaha inanmayan cahil bir toplumu Allaha inanmaya ikna etmiş birine- (bir şekilde olmuş işte) böyle birine karşı hakaret eder tarzda konuşmaz diye düşünüyorum. Şu halde samimiyetinizi yitirdiğiniz görüşüne kapıldığım için buradaki yazınızı da sorgulama ihtiyacı hissettim.

KRM´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Müslümanlar boş yere günahsız doğduklarını filan zannediyorlar ancak muhammedin yanlış düşüncelerinden ötürü bunu da idrak edecek yeteneğe ve görüşe sahip değiller kendileri.
Bu nasıl bir cümle yapısı ve mantığı. Eğer yanlış düşünceye sahip olan kişi Hz. Muhammetse, bu neden müslümanların -idrak yeteneğini- etkilesin. hadi cümle kurmaktaki yeteneksizliğinizi bir kenara bırakıp demek istediğinizi -müslümanların muhammedin yanlışını idrak edecek yetenekte olmadığı görüşünde olduklarını iddia ettiğinizi varsayalım.- neye göre? Hangi kıstası baz alıyorsunuz? Zaten müslümanların yanıldığı senin varsayımın. ortada başka bir veri yokki. varmı?

Müslümanları bir tarafa topladın da kendin karşılarına geçip zeka testi yaptın da şampiyon oldun ondan sonra mı konuşuyorsun. -dinsel hilkat garibesi görüşlerin hariç-

KRM´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilim ilerledikçe dünevi işler önem kazanır. Bunlar da dolaylı yoldan insanı günaha sokar.
Müslümanlar olarak bilimle biz barışığız. (evrimi bilimden saymazsak ki sadece bir teoridir). Ancak gördüğüm kadarıyla sizin görüşünüz müsllümanlardan biraz daha geride kalmış. Dünyevi işler önem kazanınca -dolaylı hangi yollardan- ve neden insanı günaha soksun. Bilim günah mı. Bilim senin Allahla arana mı giriyor, ne oluyor. Sen namaz kılacaktın da bilim kafanla yerin arasına mi giriyor. Yok. sen inanıyorsan işine uçakla da gitsen bilim sana karışmaz, yayan da gitsen karışmaz. Ama bilim çok ilerlerse uzay gemisinde yaşıyorsan, uzay gemisi de boyuna sağa sola dönüyorsa,doğru, kıbleni şaşırırsın. Bunu kastetmiş olmalısın !.

Cennetin dünya olduğu görüşünüz de komik ve herhangi bir kitapta böyle bir şey yazdığını sanmıyorum.

İsa hakkındaki yanılgınız da yanılgı rekoru kıracak düzeyde.

ancak yanıt için yeri burası değil.

Önerilen Siteler