Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-06-2019, 11:38
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.Turdur;Erol Sever'de bir oryantalist..Adamın bir tane kitabını okudun mu?Uzman değil filan..Nereden biliyorsun uzman olmadığını?Ayrıca Erol Sever'e ihtiyacımız da yok..Arap yarımadasında Hristiyanlığın aktif olarak yaşandığını başka kaynaklardan da öğrenebilirsiniz..Mesela eusebius..

İlhan Arsel'in yazdıkları,islami kaynakların farklı bir yönünü ortaya koyduğu için önemli..

Sn.Şüpheci Dinsiz;Turan Dursun öldürülmeseydi,çok farklı bir noktaya gelebilirdi..Nasıl?Adam bataklıkla uğraşırken,bir de tutmuş Baal'den,Dumuzi'den,Marduk'tan filan bahsetmiş..Yani her şeyden haberi var..

Bu konularda salt yazı,önemli değildir..Çünkü yazılar üzerinde oynama yapılmıştır,yazıların kaynağı güvenilmez olabilir veya bu yazıyı ortaya koyan kişi,yanlı bir tutum içinde olabilir..Mesela sikkeler üzerinden bir çıkarım yapabiliriz..Şöyle;
https://turandursun.com/forumlar/sho...mevi+sikkeleri

Sn.Spartacus;demagoji yapmayalım lütfen..Turan Dursun,İlhan Arsel,Arif Tekin ya da Bahriye Üçok..Bu kişiler islamın içiyle ilgililer..Ben bununla ilgili değilim..Bu yüzden bu kişilerin yazdıklarını bugün ciddiye almıyorum ama geçmişte islamın içini merak ettiğim için bu kişilerin yazdıklarını ciddiye alıyordum..Mesela bu kişilerden birisi sadece Muhammed'le ilgili bir kitap yazmış..Ben bu kitabı geçmişte okurdum/okudum ama bugün böyle bir eseri okumam..Çünkü bugün Muhammed'in var olmadığından adım gibi eminim..Haliyle Muhammed'e dair en ufak bir yorum yapanı bugün ciddiye almam..Anlatabildim mi?

Himyer krallığından bahseden kitap şu;
https://www.kitapyurdu.com/kitap/avr...warwick%20ball
Oryantalistleri aşağılayarak ne yapmaya çalışıyorsunuz,anlamıyorum..Benim bildiğim oryantalistleri aşağılayanlar Müslümanlardır..

Zeus erkekse,bu erkek Zeus,nasıl bir çocuk doğurmuş
Alt 01-06-2019, 13:47
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.Spartacus;demagoji yapmayalım lütfen..Turan Dursun,İlhan Arsel,Arif Tekin ya da Bahriye Üçok..Bu kişiler islamın içiyle ilgililer..Ben bununla ilgili değilim..
O halde neden halt ediyorsun? madem ilgili değilsin ve senin ilgili olmaman, başkasının yanlış yaptığı anlamına gelmez. bak bu yaptığın da safsata işte. safsatasız bir paragrafına denk gelemiyorum. her sözde argümanı safsata olmuş birisi, kütükten öte gidebilir mi?

oysa bir şeyin dışını belirleyen içidir, muhtevadır ve ilgili insanlar, içiyle de dışıyla da o zamanın imkanı ve güncel olanla(!) ilgilendiler. Efendim 3.000 yıl eskisi de şöyle böyleymiş, kaynak-esin dışında anlam ifade etmez. süt, mayalanmadan önce de yoğurt değildi. E- GÖRELİK, birinci ölçütümüz bu! İnsan da, çok daha önceleri insan değildi, bu idealist oryantalist, alakasız ve idealist indirgemeci, yalıtık kıyas safataları olsa, olsa salağa çevirir...

Örneğin bana kalırsa bende senin ilgili olduğun şeyleri ciddiye almam, ne olacak şimdi? Bu yüzden sen bir dinci olabilir misin? Kıyas biçimini beğendin mi?

Cevap yazacaksan cevap olsun, safsata yapıyorsun, safsatalarından bir tanesinin safsata olmadığını göster bize... İşte aşağıda bir safsata daha!
Haliyle Muhammed'e dair en ufak bir yorum yapanı bugün ciddiye almam..Anlatabildim mi?
Muhammed ismini nereden edindin peki? Muhammed diyorsun, böyle birisi hiç olmadı ki, ciddiye alınmıyorsun! safsata mantığı, dün yediğin hurmalar gibidir, akıl-mantık hatası, saplantı edinenler için ise, tam bir salaklıktır..

Kendini her şeyin ölçütü sanıyorsun değil mi? mankurtluk ve dincilik açısından gayet normal, düşünmen gerekmiyor... Gerçi akıl ve mantık lazım değil, zaten kullanmıyorsun... Ayrıca sen, benim ölçütüm müsün? Sen neyin ölçütü olabilirsin, ileri düzey narsisist sorun olabilir mi?

Yoruma kapalısın, her şeyin ölçütü benim türünde aymazca dönüyorsun, demagoji yapıyorsun, ama demagojinin de, ne olduğunu bilmiyorsun -ki sana da çok görmüyorum. O kanılara nasıl vardığını ve nasıl SAlTIKLAŞTIRDIĞINI objektif olarak anlat. safsata kıyaslar anlam taşımıyor. Bir mit'e bakarsın "la" der, ötekinde aynı kahraman "lo" olur, yani erkektir, değildir tartışması dahi özgülüyle ele alınmalı... önü, sonu bunlar masal ve dilin kemiği yok...

peki ben anlatabildim mi?

demagoji yapma derken dahi demagoji yapıyorsun, "Haliyle Muhammed'e dair en ufak bir yorum yapanı bugün ciddiye almam" BU NEDİR? DEMAGOJİ, halbuki herkesten önce kendin yorum yapıyorsun, Muhammed=İsa'dır, İsa=Dianysostur vs diyorsun, demiyor musun?... Tutarlı olamıyorsun.
Zeus erkekse,bu erkek Zeus,nasıl bir çocuk doğurmuş
Ben Zeus'un çocuk doğurduğunu görmedim, tanık da olmadım! Sen gördün mü peki? Bu senin uydurma-zırvalığın, ben Zeus diyenleri ciddiye almam, kendisini ateist sanan ama akıl-mantığı teist işleyenleri yani "Allahsız bedeviliği" ise hiç almam, ama konular ve kendileri hakkında yazarım

hadi bakalım senin kafanla yazışalım.. beğendin mi? Dilersen her konuda bundan sonra böyle yazışalım, ister misin? istemezsin, zira, demagoji olduğunu düşünüyorsun, haklısın!

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 01-06-2019, 15:50
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sn.Turdur;Erol Sever'de bir oryantalist..Adamın bir tane kitabını okudun mu?Uzman değil filan..Nereden biliyorsun uzman olmadığını?Ayrıca Erol Sever'e ihtiyacımız da yok..Arap yarımadasında Hristiyanlığın aktif olarak yaşandığını başka kaynaklardan da öğrenebilirsiniz..Mesela eusebius..
Erol Sever bu kitapların çevirmenliğini yaparken bu işe girmiş. Yâni sözde eğitimi buradan kaynaklanıyor, konularla alakadar bir lisanı da yok akademik kariyeri de. Hatta imamlıktan bile gelmiyor. İslam veya Arap coğrafyasıyla değil direk Batılı oryantilestlerle alakadar olup kitaplar yazmış. Nereden biliyorum? Biyografisini okudum. Onun yaptığını sende yapabilirsin, Hicaz'a Mısır'a Kudüs'e gitmene gerek yok, Arapça Aramice'de bilmene de gerek yok İngilizce bil yeter, yâni araklamayı hangi lisandan yapacaksan. Şu son cümlem bile yere seriyor ama keyifli mi keyifli, bende bu kitaplardan bölümler okuduğumda bırakasım gelmemişti açıkçası.

Arap Yarımadası'nda Hristiyan kabilelerin yaşadıklarını reddeden birisi yok ki, aksine sen Üçok'un kitabından ilk cümleyi alıntılayıp orada kestin ve kaynağa itibar suikasti yaptın. Zaten o cümlenin devamında hangi sınır bölgelerden o bölgenin içine doğru hangi dini inanışların sızdığı yazıyordu. Cümleyi alıp paragrafı bitirmemek nasıl bir bilim egemen akıl olabilir?

Oryantalistleri aşağılayarak ne yapmaya çalışıyorsunuz,anlamıyorum..Benim bildiğim oryantalistleri aşağılayanlar Müslümanlardır..
Yâni oryantalist metoda karşı çıkmamın sebebi Müslüman olmam. Olabilir, o kadar sene öyle yaşayınca algılarda-sorgulamalarda yanlış metodlar içine girebiliriz. Ancak şunu diyeyim, oryantalistlerin geneli bir bilim veya akademik çalışmaya bağımlı kalarak iş çıkarmıyorlar. Hindistan'da ve diğer emperyal bölgelerde yaptıklarıyla bugün yaptıkları çok ayrık değil. Hristiyan ve emperyal zihniyetteler. Bir dönem yine şarkiyatçıların desteği olduğundan şüphe götürmeyecek bir şeylere şahit oldum. Fatih Sultan Mehmet ateist dediler, yemedi bu seferde Hristiyandı dediler. Akıl yürütme sayesinde bunu kolayca çürüte biliyorum.
Ancak bilmeyen-çürütemeyen yüz milyonları işte böyle sürüklüyorlar. Hindistan'da yaptıkları ve bitmiş gitmiş mitolojik masalları birbirleriyle karıştırıp kast sistemini orada oturtan o dönemin şarkiyatçılarıdır. Bütün gayeleri sömürmek, uyuşturmak ve emperyalizme hizmetti. Bu eleştiriyi aşağılamak olarak alman çok anlamsız, ilk eleştiriler (sana göre aşağılamalar) zaten kendi aralarında yaşanmış.

Bunların kaynakları veya hizmet ettikleri odak Opus Dei denilen mafya olabilir mi? Beyaz ırkçılığı ve emperyalizm, dolayısıyla kan emici sermaye piyasası. Bu oryantalistlerin emperyal amaçları böyledir, Hristiyan ve Anglo-Sakson merkezli odaklara Doğu'yu anlatırlar. Örneğin Yakın Doğu bölgesinde yaptıkları Hariri'nin kitabında yazıyor ama tabi ki de kimler olduğunu yazmıyor. O kastedilen insanlar bu insanlar işte.

Birde senin tutumun çok biatçı. Senin bu minvalde açtığın konulara bir katılımcı olarak burada 2 eleştiri getiriyorum. İlki oryantalist bakış açısının çürüklüğü ve reddiyeciliği ikincisi bizzat kendi tavrının çok sofice oluşu. Biri bilim dışılığa biride kişisel katı tutumuna.
Kapılıp gitmek, yönlendirilmek böyle bir şey. Tarih nasıl çürütülür, oryantalist bakışla asla olamaz. Buradan yola çıkıp "İbni Haldun yaşamadı ve Mukaddime eseri de bir ekip tarafından geriye dönük yazılmıştır. O dönemin egemenlerine başkaldırıdır. İbni Haldun mitolojik bir figürdür" diye ortaya atsam bunu nasıl ele alırsınız? Adamların yaptığı bu.
Erol Sever'inde yaptığı senin deyiminle papağanlıktır ama gel de bunu sana kabul ettir.
Bütün Müslümanlar için virüslü gibi tabirler kullanman ve Müslümandan hiç bir kaynak kabul etmemen oryantalizme teslim olmuş olman demektir. Benim bu gruplar hakkında ki özetim bu kadar. Dünya ve emperyalizm böyle şekilleniyor, bu gruplar "anladığım kadarıyla" bu hizmetlerin bir takımı. 1800'lerde ki arkeologlar nasıl kazılarda ki olayları kendilerine göre yorumlayıp İngiltere'ye rapor ettilerse aha bunlarda budur. Bunlar sen aydınlan veya gerçeklere ulaş diye değil, kendi bakış açılarını kamuoyuna kabul ettirmek için bunu yapıyorlar. Tasarruf ve cihat ayetleriyle uğraşan bunlardı. Yakında kompleci girişecekler, Muhammed yaşamadı, Kur'an Osmanlı'da yazılmış bir kitaptır diye önümüzde ki on yıllarda ortaya sürecek kişilerde bu akımdan çıkacaktır. Bunu yazabiliyorum çünkü olayın özünü kavradığımı düşünüyorum.

Benim bildiğim oryantalistleri aşağılayanlar Müslümanlardır..
Şartlanmış biatçı kafadan çıkar bu sözler. Bi taraf olan bertaraf olur, Siyasal İslamcıların dilindeki cümle.
Benim bildiğim Erdoğan'ı aşağılayanlar terörist vatan hainleridir. Misal. Aslında eleştirilerim başladığı yer, tutumun ve reddiyeciliğin.

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe
Alt 02-06-2019, 04:21
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İslamcıların virüs olduğunu ben de düşünüyorum. İslamcılık virüs taktiğiyle yayılmaya çalışıyor. Türlü türlü vakıflar, ele geçirme, her türlü pislik. İslamcılık bir gelenek ve adeta babadan oğula geçiyor. İslamcıların kafalarını değiştirmek çok zor. 1000 İslamcıda tek tük değişebiliyor.

Sıradan müslüman ile İslamcı arasındaki farkların çizilmesi lazım.

---

Burda galiba 18. 19.yy birleşik krallık oryantalizmini yazıyonuz.

Şimdi Bernard Lewis adlı bir "oryantalist karşıtı" kişi İslam araştırmacısı vardı. Bu kişi Türk tezleri ile tamamiyle uyuşan bir kişidir, sanırsam Ermeni tehcirini çaresizlikte son çare bir savunma olarak niteliyordu. 2018 yılında ölmüş acaba Türkiye'den kaç kişi biliyor/katıldı destekledi bu kişiyi.

Fransa'da Ermeni soykırımı inkar ettiği için sembolik para cezasına çarptırılmıştı.

Şimdi benim açımdan benim Türkiyem, cübbeli Ahmetin veya tayyibin türkiyesinden farklıdır. Benim Türkiyem oryantalistlere hedef olabilecek bir Türkiye değildir.
Kaldı ki white denilen olay bir uydurmadır ve oryantalist dönemden gelen bir ötekileştirme tanımıdır.

Oryantalistlerin bakış açısından İslam'ı anlayabilmeniz mümkün değil.

Şimdi sorun şu. İslam coğrafyasında kendini müslüman olarak tanımlayanların kendini tanıtabileceği matbaaları yoktu. Ayrıca din
farkları insanların kaynaşmalarını elbette etkiliyordu.

Afrika'dan, Arap coğrafyasından gelen haydutların Avrupa ile etkileşimde kolay kalpazanlık yapmaları için kendilerini Türk olarak tanıtmaları da Osmanlı için negatif bir etkiydi. Şimdi bazı diğerleri de mesela Türkiyede kökencilik yapıp mesela yurtdışında suç işleyip Türk olarak tanıtıyorlar ona benziyor. Veya orta asyalıların bir anda belli haklar elde edeceklerini görüp türk olarak tanıtması vs.

Oryantalistlerin kökleri İslam coğrafyasının 17yy'da Almanca kaynaklar tarafından potansiyel işgalciler olarak tanımlanmasıyla başlıyor.

Şimdi Osmanlı devleti İslam belasının savunuculuğunu yapmaya çalışarak ne yapmak istemiştir bilemiyorum.

Almanlara karşı Fransızların desteklenmesi de Almanya'da bi düşmanlık mirası bırakmıştı.

O dönemler Osmanlı adeta bir burnu büyük gerizekalı imparatorluk çakması. Yani etrafından sana bir saygı duyulmuyorsa sen nasıl insanları etkileyebilmişsindir ki? Her neyse. Bize ait en ufak bir yazıt yok.

Ondan sonra da emperyalistlerin biraz ufuklarını genişletmeleriyle, sanayi devrimi başlarken kaynak ve pazar arayışları düşman yaratma çabaları ve kendilerinden daha az medeni olduğunu iddia ettikleri toplumları işaretleyip sömürme denemeleri başlıyor.

birincisi çanakkale savaşında gemileri yığdıklarında karşılaştıkları direniş karşısında çok şaşırıyorlar.

Oryantalizm yine hortlatılmaya çalışılıyor. Erdoğan idaresi bence Türkiyenin başına toplumu işaretlemek için getirildi. BOP gibi projeler bence bundan dolayıdır.

Fethullahçıların bakışı müslümanların dünyada alternatif olduğu ve hristiyanlık gibi dinlerin ve dinsizlerin zenginliği alırken müslümanların ruhaniyete sahip olmaları gerektiğini falan savunan sapkın görüşleri vardı.

Yani bir nevi Fethullahçı bakış emperyalistleri haklı ve sömürülmeyi müslümanlığın doğası olarak görüyor.
Fethullahçı bakışta müslümanlar başkaları tarafından idare edilmelidir.

En önemli mücadele ise ateizme, Çin'e, komünizme, Rusyaya karşı verilmelidir.

Bu bakıma orta asya devletlerini ateizmden ve komünizmden uzaklaştırdığı için de abdden takdir görmüştür.

neyse kısacası bu kişilerin İslam yorumlarına ve İslam araştırmalarına güvenmemek lazım.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 19-06-2019, 17:49
Üye

Muhammed'in hayatını öğrendiğimiz en eski eser,İbni Hişam diye birisinin yazdığı metinlerden oluşur..Bu konuyla ilgili diyor ki;''Necran'da fazilet ve doğruluk sahibi olup,Meryem oğlu İsa'nın dinine inananlardan bazı kalıntılar vardı..ZUNUVAS diye birisi,bu hristiyanları yahudi olmaya davet etti,kabul etmeyenlere işkence etti,20.000 kadarını öldürdü..Yüce Allah'ta bunun üzerine buruc suresinin 5-9 ayetlerini Muhammed'e indirdi..''
……………………………...
6.yüzyıl başında,Arabistan yarımadasının güneyindeki Himyer krallığının başındaki kişi ZU NUVAS..Bu kişi din değiştirip,yahudi oluyor ve hristiyanları katletmeye başlıyor..523 yılında Necran'da bir hristiyan katliamı yaşanıyor..
...
Zunuvas ismini farklı bir şekilde gösteren bir kaynak var;
Doğu Hristiyanlığı tarihi-Aziz S.Atiya
Bu kitapta yahudi Zunuvas,yahudi ''Masruk'' olarak geçiyor..
Sene yine aynı..523..
Yalnız bu kralı öldürmeye gelen vali Ebrehe,iki kaynakta farklı anlatılmış..''Doğu Hristiyanlığı tarihi'' kitabında Ebrehe,Yemen'in Hristiyan kralı Abraha el Aşram diye belirtilmiş..''Arabistan'dan öteye'' (Warwick Ball) isimli kitapta da,Ebrehe Etiyopya'nın valisi olarak belirtilmiş..

İki kaynakta,bir Yahudi kralın Hristiyanları 523 yılında katlettiği konusunda hemfikirler ama..
Alt 07-08-2019, 12:35
Üye

Şu ayeti belirtmedim..Belirteyim..Konuyla ilgili..Bakınız;
Âl-i İmrân Suresi 52. Ayet
İsa, onların inkârlarını sezince, “Allah yolunda yardımcılarım kim?” dedi. Havariler, “Biziz Allah yolunun yardımcıları. Allah’a iman ettik. Şahit ol, biz müslümanlarız” dediler.
Kuran'da yazıyor bu..Aloooo
İsa'nın havarileri ''biz müslümanlarız'' demişler..İsa'nın havarileri müslüman,sen de müslümansın..O zaman sen kimsin/nesin?
Alt 02-04-2022, 17:47
Üye

Bürûc suresinde anlatılanların, Necran'da 523 yılında vuku bulan katliam olduğu söyleniyor;
https://islamansiklopedisi.org.tr/ashabul-uhdud

Tamam da, surede hristiyanlar ''Allah'a inanan müminler'' diye aktarılıyor.!

Kuran'da bir defa bile ''ey müslümanlar'' ifadesi geçmez.! Kuran'a göre inanmak, amenu ifadesiyle açıklanır. Mesela Hac suresi 77. ayette ''ya eyyühellezine amenu'' ifadesi, ''ey inanan kimseler'' veya ''ey müminler'' diye okunur.

İnananları ''müminler'' olarak lanse eden Kuran, Büruc suresinde müminlerden ''hristiyanlar'' olarak bahsederek, kimi muhatap aldığını veya kime hitap ettiğini alenen göstermiş olmaz mı?!

Bürûc suresi 8.ayette müminlerin, övgüye(hamd) layık Allah'a inandıkları belirtilir. Bunu özellikle belirtiyorum, çünkü Necran'lı hristiyanlar monofizitler. Monofizitler, İsa'yı tanrı/allah olarak gören hristiyanlardır.

Şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor;

Bürûc suresine göre, Necran'da İsa'yı Allah olarak kabul eden monofizit hristiyanlar katledilmiş.

Necran katliamından sonra ''Habşa'' ismindeki bir monofizit kadın şöyle demiş;

''Onların bilmeleri gerekir ki, yalnız mesihin bir insan olmadığını söylemekle yetinmeyeceğim, ona tapıyorum ve onun için övgüler söylüyorum, çünkü bütün yararlı işleri mesih bana gösterdi. Onun tanrı olduğuna, bütün yaratıkları yarattığına inanıyorum ve onun çarmıhına sığınıyorum.''

Kadın tanrı ve övgüden bahsediyor. Bürûc suresi 8. ayette de Allah ve övgü ifadesi geçiyor.!

Kuran'ın ilk cümlesi olan ''Elhamdülillah'' (Allah'a övgü) ifadesi de böylelikle aydınlanmış olmaz mı?!
Alt 08-04-2022, 16:25
Üye

Sümer metinlerinde tanrıça Nintu RAHİM olarak geçiyor.

Rahman ifadesinin de erkek (baba veya oğul) için kullanıldığını biliyoruz. Yani Rahim tanrıça, Rahman ise tanrı anlamında kullanılmış.

Kuran'ın başındaki Rahman ve Rahim ifadesi, tıpkı Alfa ve Omega gibi, İsa için mi kullanıldı acaba?

Alfa erkek, Omega'da kadın ya; Rahman erkek, Rahim'de kadın işte.

Alfa ve Omega olan İsa, Rahman ve Rahim olan Allah'a mı dönüştü yoksa?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil