Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-06-2022, 22:46
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
evet.
ancak burada siz o kişiye ''girişimci'' diyerek yumuşatıyorsunuz.
o kişi aynı zamanda emeksiz kazanç sağlayan bir kapitalist, kısa yol peşinde giden bir kurnaz olarak da tanımlanabilir.
sonuç olarak emek kavramı yüceltilmemeli, emeksiz kazanç kavramı da her zaman hırsızlık olarak görülmemeli.

paramı ne yapardım, gayrimenkul, hisse senetleri gibi araçlara bölerdim.
daha fazla paraya ihtiyaç hissetmezdim, işimi büyütmeye çalışabilirdim, iş başarısı daha fazla para getirirdi, amaç para olmasa bile para gelmeye devam ederdi.
ama buradaki para kağıt üzerinde kalırdı, şirketimin hisseleri beni milyarder gösterirdi, o hisseleri paraya dönüştürmek istesem hepsini satacak insan bulamazdım.
Evet, elbette o bir kapitalist, ama sadece kazandığı sermaye üzerinden hala faiz aldığı için. Gelecekte güvenli bir gelire sahip olabilmesi için, diğerlerinin varlığının güvenliği için daha fazla çalışması gerekiyor. Çalışmadan para kazanmak tam olarak bununla ilgilidir. Faizinizi ödemek için devlet, zaten çok az geliri olan yoksul nüfusa yükleniyor. Ve bu tam da her kapitalistin utanç duyması gereken türden bir hırsızlıktır.

Girişimciyi yumuşatmıyorum. Ama görünüşe göre bu konuda hiç deneyiminiz yok. Bir şirketin permide mobil olduğunu düşünüyor gibisiniz. Bir kez açıldığında motor çalışır, ancak durum böyle değildir. Koşul ve şartlara göre krizler görebilir.

Aldığınız yanlış önlemler nedeniyle de düşebilir. Her gün onun arkasında durmak zorundasınız, ayaklarınızı uzatıp yatmak şeklinde düşünmeyin. Patronluğun ayrı bir stessi vardır, kolay sanmayın sakin.

Hisse senetleri bir kar ve zarar sistemine göre işliyorsa, işletebilirsiniz, aynı şey mülkünüz için de geçerlidir. Ancak, bir mülkü satın almak ve kiralamak diye bir şey yoktur, çünkü kira da bir faizdir. Kira yok derken, kiraya vermek isterseniz arazi de yok. Bir işte başarı varsa, başarısızlık da vardır ve bu diyalektik sistem sizi her zaman rahatsız edebilmelidir.

Burası cennet değil yok öyle bir dünya. Bu tür bir diyalektik sistemde, halinizi görmek isterdim.
Faizsiz sistemde bu kadar büyüyemezdiniz, daha fazla girişimci üzerinden rekabete daha çok odaklanma zorunda kalırdınız. Garantileriniz için de insanlar koşmak zorunda kalmazdı.

Doğada tehlikeden kendiniz kaçmanız gerekir, bu yüzden birinin sizin için bir ayıdan kaçması mantıklı değildir. Bu sistemin ne kadar doğadan yoksun, şeytani, geri kalmış olduğunu görün, şeytanın bir tür uyduruk dünyasını kendimize kurmuşuz da haberimiz yok. Gerçekten de öyle. Elin çocuğunun zenginliğinin garantisinden bana ne kardeşim.

Sihre inanıyorsanız, paranızı bir kasaya koyabilir ve kendi kendine çoğalmasını izleyebilirsiniz, buna itirazım yok, ancak servetinizin garantisi için benden ödeme yapmamı bekleyemezsiniz, sizin ve devletin bunu yapmaya hakkı yok, bu saçmalığı anlamalısınız.

Ama çalışmadan olabilmeli derken neyi kast ettiğinizi anlayamıyorum ki?. Üzümün salkımı arının balı ağzımıza süsülsün ama doğada bu türden gözlem yok ki. Yani neye göre olabilmeli.
Sakın kısa yol demeyin, bakınız sizi o sayede milyarder yaptık hala sihir saçmalık peşindesiniz.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 26-06-2022, 23:05
Üye

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hangi komunist "girişimci " dediğinin sömürduğüne " hirsızlık" demiş ?

" girişimci " dediğinin yaptıgi sömürüdür.

Neden yalan yanlış böyle şeyler yazıyorsun?
Nedir bu nefretin?
Nefret sorgulamalarınız yorucu olmaya başladı. Sömürü ve hırsızlık, hakkınız olan bir şeyin elinizden alınması anlamında bir ve aynıdır; işte bu anlamda yazıyorum.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler
Alt 27-06-2022, 15:47
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

dine mine ne´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Faizinizi ödemek için devlet, zaten çok az geliri olan yoksul nüfusa yükleniyor. Ve bu tam da her kapitalistin utanç duyması gereken türden bir hırsızlıktır.
Ben bunu da hırsızlık olarak görmüyorum. Bunu ''bir kesimin rahatı için bir kesimin fedakarlığı'' olarak tanımlıyorum.
Bir kesimin rahatı için diğer kesimin 3 saat yerine 5 saat çalışması gerekiyorsa çalışmalıdır. Olması gereken bu. İnsanlık için hayırlı olanı bu.
Çünkü böylesi insanlığa bir rahatlık seçeneği sunmuş oluyor.

Doğmadan önce bana sorulsa hangi sistemde yaşamak isterdin diye;
Bir sistemde herkes 3 saat çalışıyor olsun.
Diğer sistemde çoğunluk 5 saat çalışıyor, azınlık hiç çalışmıyor olsun.
Kesinlikle ikinciyi tercih ederdim. Bu bir risktir. Ama rahatlık içinde olma ihtimali insana heyecan verir. 5 saatlik kesime denk gelirsem de şikayetçi olmam, benim fazla çalışmamdan kazanç sağlayanlara hırsız demem, kıskanmam. Olması gereken bu derim.
Alt 27-06-2022, 17:17
Üye

Fantezilerimiz de heyecan vericidir, ancak bunları gerçekte yaşamaya çalışırsak, kesinlikle sorunlarla karşılaşırız. Hayal dünyasında kimse meydana gelen zararın sorumluluğunu üstlenmez, ancak gerçek hayatta insanlar meydana gelen zararın bedelini ödemek zorundadır.

Dolayısıyla devletin bu tür fikirleri dayatmaya hakkı yoktur, ancak sistem tam da bunu yapmaktadır. Konumuz isteğiniz yerine, kanun, düzen ve adaletle ilgili olmalıdır.

Serbest piyasada herkes kendinden sorumluysa, kimse başkalarının tutum ve davranışlarından sorumlu tutulamıyorsa, toplumun genelinden fedakârlık beklemeye ne hakkınız var?. Rahatlığıda, dediğim gibi, serbest piyasa sunuyor, ancak siz hayali bir rahatlık peşindesiniz.

Alt 29-06-2022, 16:31
ilahimasal ilahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dine mine ne ne yapcan sosyalizmi , enver örenin kervanına katıl hahaha
Alt 29-06-2022, 17:33
Üye

Akp hükümeti kapitalizme darbe mi indiriyor?
Piyasaya karşı otoriter hamleleri bunu mu gösteriyor?

Kapitalizm ekonomiyi güçlü tutar. Ona karşı gelirseniz hem halk hem de devlet ekonomik olarak zayıflar. Günümüz Türkiye örneği gibi.
Akp ne yaptı? Faiz karşıtı politika sergiledi (dine mine ne gibi, sanırım o da akp'li).
Serbest piyasaya müdahele etti. Şirketlerin döviz tutmasına izin vermedi. Zorla sattırmaya çalıştı.
Yine akp, merkez bankasının bağımsız ve kapitalist hareket etmesine izin vermedi.
Asgari ücreti gereğinden fazla artırarak sosyalist/komünist tavır sergiledi. Bu da ekonomiye darbe vurmaya devam ediyor.
Gelecekte akp-tkp ortaklığı gündeme gelir mi?
Alt 29-06-2022, 18:40
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Akp hükümeti kapitalizme darbe mi indiriyor?
Piyasaya karşı otoriter hamleleri bunu mu gösteriyor?

Kapitalizm ekonomiyi güçlü tutar. Ona karşı gelirseniz hem halk hem de devlet ekonomik olarak zayıflar. Günümüz Türkiye örneği gibi.
Akp ne yaptı? Faiz karşıtı politika sergiledi (dine mine ne gibi, sanırım o da akp'li).
Serbest piyasaya müdahele etti. Şirketlerin döviz tutmasına izin vermedi. Zorla sattırmaya çalıştı.
Yine akp, merkez bankasının bağımsız ve kapitalist hareket etmesine izin vermedi.
Asgari ücreti gereğinden fazla artırarak sosyalist/komünist tavır sergiledi. Bu da ekonomiye darbe vurmaya devam ediyor.
Gelecekte akp-tkp ortaklığı gündeme gelir mi?
Ekonomik zayıflık sadece girişimcilerin yüksek faizli kredileri karşılayamadığında ortaya çıkar. Düşük faiz politikası sayesinde girişimciler işlerine devam edebilmektedir. İstediğiniz faiz oranlarının ekonomi üzerinde hiçbir olumlu etkisi yoktur. Sadece sizin için, yani ceplerini doldurmak için işçilerin ve girişimcilerin gelirlerine gereksiz yere el koyanlar için olumlu bir etkisi vardır.
Ödünç verilen paradan faiz alınmasının gerekçesi uzun süredir tartışılmaktadır. Örneğin Aristoteles, faizin yasaklanması çağrısında bulunmuştur. Ona göre para, faiz yoluyla çoğalmak için değil, değiş tokuş için icat edilmiştir. Ben de bu görüşteyim. Eğer çalışmadan cebinizi faizle dolduramıyorsanız, bu sizin probleminizdir.

Eğer çalışmadan cebiniz dolmuyorsa, bu sizin sorununuzdur, serbest piyasa ekonomisinin değil.
Ve serbest piyasa ekonomisinde risksiz kar elde etme imkanınızın ortadan kalkmasını bir müdahale değil, doğal bir süreç olarak görmelisiniz.

Alt 29-06-2022, 21:21
Üye

Faiz sadece sizin için, yani ceplerini doldurmak için işçilerin ve girişimcilerin gelirlerine gereksiz yere el koyanlar için olumlu bir etkisi vardır.
Kapitalistlerin yüksek faiz sevmediği durumlar da vardır. Örneğin Fed bir süredir faiz oranlarını artırıyor, bu da hisse senetlerine olumsuz yansıyor. Kapitalist şirketlerden oluşan Nasdaq %40 civarı değer kaybetti. Amazon, apple, tesla gibi kapitalist şirketler ve bunların patronları ciddi kayıplar yaşadı.

Sanırım sen faiz kavramını daha genel anlamda kullanıyorsun. Paradan para kazanmanın her türlüsüne faiz diyorsun.
Faiz hak edilmiş bir kazançtır. Sonuçta bir ürün veya hizmet karşılığında faiz kazancı elde edilir. Karşılığında ürün/hizmet sunmadan elde edilen faiz kazancı örneğin var mıdır?
Alt 29-06-2022, 23:57
Üye

Hisse senetleri kar ve zarar sistemine göre çalışıyorsa, bunun mülkünüz için de geçerli olduğunu, ve bunun faiz olmadığını söyledim. Yazdıklarım hakkında düşünmüyorsunuz.

Kredilerde olduğu gibi, serbest piyasanın zarar ve kar mekanizmasına tabi olmayan tek taraflı, yani garantili bir kar beklentisi faizdir. bir mülkünüzü kiralamakta yani sürec üzerinden para kazanmakta faizdir. Faiz dediğiniz getirilerin meşruiyeti, piyasanın kar ve zarar mekanizmasına tabi olup olmamasına bağlıdır. Bağlantılı ise geçerlidir, değilse faizdir.

Alt 30-06-2022, 09:48
Üye

Hisse senetleri kar ve zarar sistemine göre çalışıyorsa, bunun mülkünüz için de geçerli olduğunu, ve bunun faiz olmadığını söyledim. Yazdıklarım hakkında düşünmüyorsunuz.

Kredilerde olduğu gibi, serbest piyasanın zarar ve kar mekanizmasına tabi olmayan tek taraflı, yani garantili bir kar beklentisi faizdir. bir mülkünüzü kiralamakta yani sürec üzerinden para kazanmakta faizdir. Faiz dediğiniz getirilerin meşruiyeti, piyasanın kar ve zarar mekanizmasına tabi olup olmamasına bağlıdır. Bağlantılı ise geçerlidir, değilse faizdir.
Hiçbir faiz çeşidi garanti kar sunmaz. Hepsinde bir miktar risk vardır. Kur korumalı mevduata parayı yatıran kişi sözde devlet garantisine güvenir, ama dövizin aşırı yükseldiği durumda hazine bu borçları vatandaşına ödeyemez hale gelebilir. Örnekleri başka ülkelerde oldu, arjantin gibi.
Parayı faize koydum garanti gelirim var diye bir şey yok. Sonuçta paran başkasının elinde ve başkası hiçbir koşulda %100 güvenilir değildir, devlet de olsa.

Faizden gelir elde eden kişi risk almıştır, bu riskinin karşılığında ödülü hak etmiştir.
Risk almasının dışında karşı tarafa ürün/hizmet sunmuştur. Faiz ödülünü yine hak etmiştir.

Ayrıca hisse senetlerine faiz demedim. Faiz oranlarının artması hisse senetlerini olumsuz etkiler dedim, bu da kapitalistleri olumsuz etkiler. Örnek; fed faiz oranlarını 6 aydır artırıyor, aynı süreçte Elon Musk'ın serveti %30 azaldı.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil