Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-09-2010, 18:23
reis reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

febiallaaaaaaaaaaaaaaaaaai rabikküma tükezziban diye okurlar bunu birde( bahsettiğiniz nakarat) insanın ağlayası geliyor dinleyince ama anlamını öğrenince daha tuhaf oluyor.
Alt 14-09-2010, 18:24
melih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
melih melih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

68 - İkisinde de her türlü meyva, hurma ve nar vardır.
Şu yapılan hataya bak hele.
Sanki nar meyva değilmiş gibi
"her türlü meyva "diyor
ondan sonra da "ve nar" diyor
yahu nar,meyva değil mi?

Bu yanlışlar bence şiirsel anlatımdan dolayı,sırf kafiyeyi tutturmak için yapılıyor.
Alt 14-09-2010, 18:33
Sheik Galib Sheik Galib isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Der-Beyan-ı Sure-i Rahman

55-RAHMAN:
1 - Rahmân (çok merhametli olan Allah)

1 - çok merhametli olduğunu cehennemi yaratmasından, müşriklerin ellerini çaprazlama doğratmasından,zina eden kadını kuma gömüp taşlatmasından,hırsızlık yapanın elinin kesilmesinden anlıyoruz.
1) Evet 0 (cc) çok merhametlidir. cehennemi yaratması yarattığı özgür akılla günah işleyenlerin hatalarının karşılığıdır. müşriklerin ellerini çaprazlama doğratmasına gelince o zamanın savaş koşulları içide savunma maksadıyla verilmiş bir emirdir. Ne yani müslümanlar beklesin miydi gelin bizi öldürün diye. Yine de başka bir emir daha var. "Allah aşırıya gidenleri sevmez".bunu da unutmayın Recm ise uygulayanın kararına bırakılmıştır. Yani adalet merciindeki kişini yorumuna Peybamberimiz (SAV) bunu zaten daha sonra kaldırmıştır. Hırsızlık yapanın elini kesin ayeti de yoruma açıktır. Burada hırsızlık yapmasına giden yolları kesin anlamını bulanlar da var. Yani onu bu işten uzaklaştırın gibi . yoruma açık

2 - Kurân'ı öğretti.
2 - kuran'ı kime öğretti? afrikadaki insanların kurandan haberi yok. haberi olanlarında zaten haberi yok(arapçasından daha sevap adlı makaleme bakınız.)
Afrikada ki insan isterse öğrenebilir. Afkirak da en hızlı yayılan din islam. bütün dillere çevrilen mealler var. Arapçasından daha sevap olmasının nedeni vahyin geldiği anlamıyla öğrenilmesinden kaynaklanıyor.arapça çok zengin bir dil ve bir kelime çok farklı anlamlara gelebiliyor. Sadece Arapça bilmek yetmiyor, arapçanın inceliklerine sarf ve nahive hakim olmak gerek. tabi bu iyi bir tefsirci olabilmek için. yoksa asıl esas olan niyettir. niyet halis değilse arapça okumanın da bir anlamı yok.
Kuranı Hz. Sultanı-Dinê (SAV) indirdi öğrenmek isteyen insanlara öğrendiler. ve hala da öğretiliyor öğretilecek.

3 - İnsanı yarattı.

3- insan ; insan ve maymunların atasından oluştuğunu görebiliyoruz.sen git 14. asırdaki insanları uyut...
İnsanı yarattı evet. hadi diyelim ki evrim var ve insanoğlu primatlardan türedi. suda yaşayan bir canlıydı. peki o su nasıl oluştu acaba ?
her şey nasıl başladı, tesadüf lemi ? yoksa bu forum da mı tesadüfle kuruldu.
4 - Ona beyanı öğretti.
4- ben doğuştan birşey öğrenmedim.öğrenimim 15 yıl sürdü. boş geçen 15 yıl
zamanı gelince insan konuşmayı yazmayı yürümeyi vb. herşeyi öğrenir. tarihte dil öğrenme rekoru 28 dille bir ingilize ait. yanlış hatırlamıyorsam 15 ini konuşuyormuş. burada beyan dan kasıt konuşma melekesidir. buı kadar basit.

5 - Güneş de ay da bir hesab iledir.
6 - güneş ile ay ın hesabını sümerler bulmuştur.
Olabilir. Burada hesaptan kasıt yazın kışın yain mevsimlerin oluşumu ve gecenin gündüzün birbirini takip etmesi, mehtabın dolunayın vs görümnesi genel bir ifade var.

6 - Bitkiler ve ağaçlar secde etmektedirler.
6 - ben öyle birşey göremiyorum?
Kimse göremiyor. Buarada da mecazi bir anlatım var. Tasavvufta her canlı bir cana sahiptir. ve Allah (CC) yi zikrederler. Özellikle de bülbül. Bu inanışta Kuran'daki bu gibi ayetlerden kaynaklanır. Bu bakımdan ağaç ve bitkilerin secde etmesi yani İslam'a göre Allah'ı(CC) tesbih etmesi anlatılıyor. mecazi olarak. Belkide bahar da yeniden açarak, insanlara faydalı meyveler vererek

7 - Göğü yükseltti ve mizanı koydu.
7 - gök zaten yüksekte yahu? mizan dediğin nedir acep?
Yaratılış mecazi olarak anlatılıyor. mizan terazidir. Yani gökyüzünün göklerin düzenin den bahsediyor. yoksa bu ayet eliyle birşeyi alıpta teraziye koyan bir insanı anlatır gibi (haşa) algılanabilir.

8 - Sakın tartıda taşkınlık etmeyin.
8 - ulan ne güzel gidiyorduk tartı ne alaka şimdi
alaka olmaz mı hiç. burada edebi bir yaklaşım var. Az önce mizandan bahsedildi. Şimdi teraziden, Allah(cc) nasıl alemi bir düzene koyduysa sizde düzenli olun doğru olun deniyor. doğrukluk ve düzgünlük denince akla gelen kavramlardan birisi de ölçüdür. ölçü teraziyi akla getiririr. eksik tartmayı, hile yapmayı, adaletsizliği , adalet bnakanlığının önündeki adaletin simgesi olan meleği hatırlayın elinde bir terazi var. yani mizan var, tartı var.

9 -Tartıyı adaletle yapın, terazide eksiklik yapmayın.
yukarıda söylenenler pekiştiriliyor. pekiştirilme yapılıyor zira bu çok önemli bir konu. sem sosyal hemde sembolik açıdan önemi var. Yukarıda bahsedildiği gibi tartı adaleti temsil ediyor. hakkı.

(şimdilik bu kadar)

Alt 14-09-2010, 18:38
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

35 - Üzerinize ateşten alev ve duman gönderilir, kendinizi savunamazsınız.
Ateşten duman süpermiş,
36 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz
Galiba ben ateşten duman nimetini yalanlıyorum
37 - Gök yarılıp da, erimiş yağ gibi kıpkırmızı bir gül olduğu zaman...
Nasıl bir durumdur bu ya, arap olsam altıma yapardım, gerçi arap olupta alta yapmak için bu duayı okuaya gerek yok
38- Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
kırmızı gül konusunda yalan iddiam var
39 - İşte o gün, ne insana ne de cinne günahından sorulmaz.
Bu da süper, ahiret mantığı sanırım bu durumda ortadan kalkıyor, dünya da bir sınav değil
40 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
günah sorulmaması güzel bi nimetmiş, ama normalde soranı da nimet olarak görmem
41 - Suçlular simalarından tanınır, alınlarından ve ayaklarından tutulur.
tanrı tabi bu günde kimin suçlu olacağını bilmiyordu
42 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
kolları tutmaması bence nimettir.
43 - İşte bu, suçluların yalanladığı cehennemdir.
alın ve koldan tutulan cehennem, tütlerim diken diken oldu, gerçi sıcak olduğu için tüylerimiz yanacak değil mi
44 - Onunla kaynar su arasında dolaşırlar.
yahu alevin sıcaklığı 3000 derece kaynar su 100 derece sudan mı korkacağım
45 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
100 derece su alevle kıyaslanınca nimet sayılır
46 - Rabbinin makamından korkan kimselere iki cennet vardır.
Birisi eşekler cenneti, diğeri de 20-30 hurilik pavyonlar
47 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
Pavyon güzel olur
48 - İkisinin de çeşitli ağaçları, meyvaları vardır.
Meyveyi yemek yasak değil mi
49 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
meyve nimettir, el sürme çarpılırsın
50 - İkisinde de akıp giden iki kaynak vardır.
cem yılmazın dediği gibi kaynak ...........
51 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
Y harbidn gına geldi, şiir olarak bile nitelendirildiğinde başarısız bir şiir.
52 - İkisinde de her türlü meyvadan çift çift vardır.
Yahu fakir olanı keser de zengin olan için çift meyve pek nimetten sayılmaz
53 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
Gerçekten bıktırıyor, buna mı bir ayetini bile yazamazsınız diyorlar
54 - Astarları atlastan yataklara yaslanırlar. İki cennetin de devşirmesi yakındır.
ipek mi acaba viskon mu astarlar, eşek cenneti ile mi devşirecekmiş
55 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
..................
56 - Oralarda gözlerini yalnız eşlerine çevirmiş dilberler var ki, bunlardan önce onlara ne insan ne de cin dokunmuştur.
desenize ayşe gibi bunlar 5 yaşında, burada da sübyancılık devam ediyor.
57 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
Sübyanlar ne zaman nimet oldu
58 - Sanki onlar yâkut ve mercandırlar.
taş demek istiyor herhalde
59 - Şimdi Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlıyorsunuz?
offfffff
Alt 14-09-2010, 18:57
Üye

Sheik Galib´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

55-RAHMAN:
1 - Rahmân (çok merhametli olan Allah)

1 - çok merhametli olduğunu cehennemi yaratmasından, müşriklerin ellerini çaprazlama doğratmasından,zina eden kadını kuma gömüp taşlatmasından,hırsızlık yapanın elinin kesilmesinden anlıyoruz.
1) Evet 0 (cc) çok merhametlidir. cehennemi yaratması yarattığı özgür akılla günah işleyenlerin hatalarının karşılığıdır. müşriklerin ellerini çaprazlama doğratmasına gelince o zamanın savaş koşulları içide savunma maksadıyla verilmiş bir emirdir. Ne yani müslümanlar beklesin miydi gelin bizi öldürün diye. Yine de başka bir emir daha var. "Allah aşırıya gidenleri sevmez".bunu da unutmayın Recm ise uygulayanın kararına bırakılmıştır. Yani adalet merciindeki kişini yorumuna Peybamberimiz (SAV) bunu zaten daha sonra kaldırmıştır. Hırsızlık yapanın elini kesin ayeti de yoruma açıktır. Burada hırsızlık yapmasına giden yolları kesin anlamını bulanlar da var. Yani onu bu işten uzaklaştırın gibi . yoruma açık

2 - Kurân'ı öğretti.
2 - kuran'ı kime öğretti? afrikadaki insanların kurandan haberi yok. haberi olanlarında zaten haberi yok(arapçasından daha sevap adlı makaleme bakınız.)
Afrikada ki insan isterse öğrenebilir. Afkirak da en hızlı yayılan din islam. bütün dillere çevrilen mealler var. Arapçasından daha sevap olmasının nedeni vahyin geldiği anlamıyla öğrenilmesinden kaynaklanıyor.arapça çok zengin bir dil ve bir kelime çok farklı anlamlara gelebiliyor. Sadece Arapça bilmek yetmiyor, arapçanın inceliklerine sarf ve nahive hakim olmak gerek. tabi bu iyi bir tefsirci olabilmek için. yoksa asıl esas olan niyettir. niyet halis değilse arapça okumanın da bir anlamı yok.
Kuranı Hz. Sultanı-Dinê (SAV) indirdi öğrenmek isteyen insanlara öğrendiler. ve hala da öğretiliyor öğretilecek.

3 - İnsanı yarattı.

3- insan ; insan ve maymunların atasından oluştuğunu görebiliyoruz.sen git 14. asırdaki insanları uyut...
İnsanı yarattı evet. hadi diyelim ki evrim var ve insanoğlu primatlardan türedi. suda yaşayan bir canlıydı. peki o su nasıl oluştu acaba ?
her şey nasıl başladı, tesadüf lemi ? yoksa bu forum da mı tesadüfle kuruldu.
4 - Ona beyanı öğretti.
4- ben doğuştan birşey öğrenmedim.öğrenimim 15 yıl sürdü. boş geçen 15 yıl
zamanı gelince insan konuşmayı yazmayı yürümeyi vb. herşeyi öğrenir. tarihte dil öğrenme rekoru 28 dille bir ingilize ait. yanlış hatırlamıyorsam 15 ini konuşuyormuş. burada beyan dan kasıt konuşma melekesidir. buı kadar basit.

Olabilir. Burada hesaptan kasıt yazın kışın yain mevsimlerin oluşumu ve gecenin gündüzün birbirini takip etmesi, mehtabın dolunayın vs görümnesi genel bir ifade var.

6 - Bitkiler ve ağaçlar secde etmektedirler.
6 - ben öyle birşey göremiyorum?
Kimse göremiyor. Buarada da mecazi bir anlatım var. Tasavvufta her canlı bir cana sahiptir. ve Allah (CC) yi zikrederler. Özellikle de bülbül. Bu inanışta Kuran'daki bu gibi ayetlerden kaynaklanır. Bu bakımdan ağaç ve bitkilerin secde etmesi yani İslam'a göre Allah'ı(CC) tesbih etmesi anlatılıyor. mecazi olarak. Belkide bahar da yeniden açarak, insanlara faydalı meyveler vererek

7 - Göğü yükseltti ve mizanı koydu.
7 - gök zaten yüksekte yahu? mizan dediğin nedir acep?
Yaratılış mecazi olarak anlatılıyor. mizan terazidir. Yani gökyüzünün göklerin düzenin den bahsediyor. yoksa bu ayet eliyle birşeyi alıpta teraziye koyan bir insanı anlatır gibi (haşa) algılanabilir.

8 - Sakın tartıda taşkınlık etmeyin.
8 - ulan ne güzel gidiyorduk tartı ne alaka şimdi
alaka olmaz mı hiç. burada edebi bir yaklaşım var. Az önce mizandan bahsedildi. Şimdi teraziden, Allah(cc) nasıl alemi bir düzene koyduysa sizde düzenli olun doğru olun deniyor. doğrukluk ve düzgünlük denince akla gelen kavramlardan birisi de ölçüdür. ölçü teraziyi akla getiririr. eksik tartmayı, hile yapmayı, adaletsizliği , adalet bnakanlığının önündeki adaletin simgesi olan meleği hatırlayın elinde bir terazi var. yani mizan var, tartı var.

9 -Tartıyı adaletle yapın, terazide eksiklik yapmayın.
yukarıda söylenenler pekiştiriliyor. pekiştirilme yapılıyor zira bu çok önemli bir konu. sem sosyal hemde sembolik açıdan önemi var. Yukarıda bahsedildiği gibi tartı adaleti temsil ediyor. hakkı.

(şimdilik bu kadar)

klasik o ayet öyle değil, onun hikmeti vardır argümanı ayetleri ne güzelde yorumluyorsunuz. kenara sıkışınca kedide tırmalıyor

saygılar...
Alt 14-09-2010, 19:06
Üye

allah bize akıl vermiş madem açık açık yazmış daha yoruma ne gerek var?

kuranın bize duyduğumuz geliş şekli...

arapça orjinal metin>türkçe yüzlerce meal>(birden çok mealci olmasının sebebi hikmeti nedir acaba? biri diğerini kabul etmiyor mu?)>tefsirler>işin işinden çıkılmadığı vakit hadisler>yine olmazsa alimler> olmadı bi daha, hocalar> la yine olmadı, mümin(türkçe meal)>arapçasını okuyan mümin(garibimin bişey anladığı yok o muaftır)

saygılar...
Alt 14-09-2010, 19:56
hackercesur hackercesur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Arkadaşım. 4 mevsim sadece belli bölgelerde yaşanır haberin yok galiba. Dünyanın her yerinde 4 mevsim yaşanmaz. Bazı yerler daima kış. Bazı yerler daima yazdır. Ekvator bölgeleri hep yaz yaşarken kutup bölgeleri hep kış yaşar.

Gece gündüz olayı da bazı yerlere göre degişir. Mesela iftar vakitlerinden yola çık. Antepte iftar 7 de okunurken istanbulda 7:45 civarında okunuyor. Yani gece gündüz olayı da bölgeden bölgeye degişiyor.

Hatta bazı bölgelerde 6 ay hiç gece olmuyor.
Ya da 6 ay hiç gündüz olmuyor. Tabi o dönemde bunlar bilinmiyordu...

Saygılar
Alt 14-09-2010, 23:32
Sheik Galib Sheik Galib isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

klasik o ayet öyle değil, onun hikmeti vardır argümanı ayetleri ne güzelde yorumluyorsunuz. kenara sıkışınca kedide tırmalıyor

hep öyle olur zaten, biz hep köşeye sıkışırız, siz dünyayı aydınlatacaksınız ya daha iyi bilirsiniz her zaman.

ben klasik "ayette öyle diyor ama biz anlayamayız bizi aşar" aptal yorumunu yapmıyorum. diyorum ki " arapça'da mecazi anlatım her zaman tercih edilen ve metne zenginlik katan bir tarzdır. Hz. Meryem'e "Ey Harun'un kızkardeşi" denerek Hz. Harun (AS) soyundan geldiğinin vurgulanması gibi. Kur'an ve Hadisler'den bir çok örnek sayabiliriz.

Arkadaşım. 4 mevsim sadece belli bölgelerde yaşanır haberin yok galiba. Dünyanın her yerinde 4 mevsim yaşanmaz. Bazı yerler daima kış. Bazı yerler daima yazdır. Ekvator bölgeleri hep yaz yaşarken kutup bölgeleri hep kış yaşar.

Ben burada da Mevsimlerin sürelerinden niceliksel ve niteliksel özelliklerinden bahsetmedim. Ay ve güneşin genel kanunlarından bahsettim. Falanca yerde 4 ay geceymiş, 4 mevsim sadece belli bölgelerde vatroluyormuş. elbette bilimsel olarak kesinse diyecvek birşey yoktur. Ama neticede güneş ısıtıyor, olmayınca ısı azalıyor, ay bazı yerlerde daha az doğsa da doğuyor. Vurgulamak istediğim bu.
Alt 15-09-2010, 08:59
Üye

Ben burada da Mevsimlerin sürelerinden niceliksel ve niteliksel özelliklerinden bahsetmedim. Ay ve güneşin genel kanunlarından bahsettim. Falanca yerde 4 ay geceymiş, 4 mevsim sadece belli bölgelerde vatroluyormuş. elbette bilimsel olarak kesinse diyecvek birşey yoktur. Ama neticede güneş ısıtıyor, olmayınca ısı azalıyor, ay bazı yerlerde daha az doğsa da doğuyor. Vurgulamak istediğim bu.

klasik tabiattaki herşeyi tanrıya yorumlama argumanı...

daha gerçekçi ifadelerle gelin. güneşin ayın bir hesaba göre olduğu zaten gözle görünüyor. bunu tanrıya bağlamanın sebebi nedir?
Alt 15-09-2010, 17:17
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Shelik Galib Arkadaşım

Yanlış anlama ama bu mecazi anlatımdan gerçekten gına geldi.

hep öyle olur zaten, biz hep köşeye sıkışırız, siz dünyayı aydınlatacaksınız ya daha iyi bilirsiniz her zaman.

ben klasik "ayette öyle diyor ama biz anlayamayız bizi aşar" aptal yorumunu yapmıyorum. diyorum ki " arapça'da mecazi anlatım her zaman tercih edilen ve metne zenginlik katan bir tarzdır. Hz. Meryem'e "Ey Harun'un kızkardeşi" denerek Hz. Harun (AS) soyundan geldiğinin vurgulanması gibi. Kur'an ve Hadisler'den bir çok örnek sayabiliriz.
Beyin yerine kalp der: Mecazi anlatım
Arşa oturur der: mecazi anlatım.
Güneş dürülecek der: mecazi anlatım
gök kubbe yarılacak der: mecazi anlatım
.
.
.
.
.
.
Daha bi dünya sayarım

Yahu sorması ayıp bu kadar mecazlı ve espirili bir kitabı din ve inanç kitabı olarak niye alıyorsunuz?

Allahın kendisi kitabında bu kadar mecazlı ve espirili yaklaşırken, niye insan öldürmeyi emrediyor?

Bu kadar espirili bir yaratıcının elçisi niye şakayı sevmez?

yaratıcı bu kadar mecazlı ve espirili iken niye Turan Dursun'u katlettiniz?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil