Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-09-2006, 06:07
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart kimler bilimde ilerlemeli.

muslumanlar tabiata Allahin kaleminin yazisi olarak bakarlar,veya bakmalilar.ve ilk ayet (ikra) geregi bu yazisi sonsuza dek okumalilar.yani bilimsel arastirma ve gelismelere sahip cikmalilar.gunumuzde ise,durum tam tersi bunun sebebleri nedir acaba.
tenbeliz hadi diyelim,de bizi gerikalmamizin sebebi goren arkadaslar ve gruplari siz de bu ulkedesiniz ve biz dururken siz ne yaptiniz da ulke hala bu durumda.siz bilimsel ve calismaci idiniz.ya iyi calismadiniz,ya hic calismadiniz.e ortak bir ulkede,ulke geri kaldiysa bunun tek sorumlusu niye din ve dindarlar.dinsiz olanlar niye sorumlu degil bu durumdan.onlari engelleyen bilime hayir dernekleri mi var.kahrolsun bilim diyen mi var.
nimetlerin ortak faydalandigimiz be memleketimizin kulfet kismi niye dindarlara fatura ediliyor.
ben cozemedim bu isi.
Alt 26-09-2006, 06:48
Üye Değil

Standart Re: kimler bilimde ilerlemeli.

Sorogren arkadaşım,

Birincisi, "oku" emrinin tüm müminlere değil hira mağarasında bulunan Muhammed'e olduğu kaynaklarda geçer. Çünkü "oku" emrinin ardından Muhammed'in "Ben okuma bilmem ki" dediği de söyleniyor. Demek ki bu emir Muhammed'in şahsınadır. Tüm Müslümanlara değildir.

İkincisi Muhammed okuma-yazma öğrenmeyerek, ümmi kalarak bu emre karşı gelmiş, okuma-yazma öğrenmemiş ve ümmetine örnek olmuştur. Yüzlerce yıl müslüman toplumlar:

-Okuma-yazma matah birşey olsaydı rasulullah öğrenirdi en başta.

Düşüncesine sahip olmuşlardır çünkü sünnet İslami toplumlarda çok önemlidir. Ümmilik de bir sünnettir.

Ayet numarasını daha sonra verebilirim. Ancak hemen hemen şöyle bir ayetin olduğunu iyi biliyorum:

-"Biz bu kitapta hiç bir şeyi açıkta bırakmadık"

İşte bu ayet müslümanlar arasında "Madem bu kitap birşeyi açıkta bırakmadı, Kuran dışında kitap bize gerekmez" mantığının hakim olmasına neden olmuştur. Ne zaman ki avrupa bariz bir fark atıyor İslami toplumlara işte o zaman yavaş yavaş sorgulamaya başlıyorlar, tabiki sorgulayanlar en başta Osmanlı gibi coğrafi olarak avrupaya yakın toplumlar.

Bir diğer önemli nokta İslama göre bu dünyanın geçici, öteki dünyanın sonsuz olması ve bu nedenle öteki dünyaya yönelik etkinliklerimize, yani ibadetlere ağırlık verilmesidir. Elbette Kuran bu dünyayı boş verin dememiş ancak önem verme sıralamasında ikinci sıraya koymuştur. Oysa 1. sıraya koyan aydınlanma dönemi avrupası haliyle bu sıralamasının ödülünü almış öne geçmiştir.
Alt 26-09-2006, 08:53
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Soröğren, farzetki, kainattaki her şey allahın bir yazısı. Ama bu, okumayı bildiğin anlamına gelmez ki? Bunu okumanın yolu bilimden geçer. Ama sende, bilimsel düşünce yok. Sen mesela, hiyeroglife bakarsın, bu helikoptere benziyo, demekki o zamanlar helikopteri icat etmişler dersin, sonrada ilan edersin, Akheneton ile Nefertitinin helikopterle bahamalar kaçamağını yazan, ilk paparazzi haberini keşfettik diye..

Herneyse, doğada ne yazdığının öğrenmenin yolu, oradaki harfleri aklındaki saplantıya uydurmaya çalışmaktan değil, onların neyi gösterdiğini kestirmekten geçer. Seni tanırız, sen hala zerreler ve sevk edenler saçmalıklarından öte geçebilmiş değilsin ki? Sana örnek alacak birini göstereyim, onu oku, incele:

http://www.yenisafak.com/diziler/nasa/nasa04.html

Buradan başla, öncesini sonrasını bir takip et.
Alt 26-09-2006, 09:51
Kıdemli Üye

sayın cem,
"Birincisi, "oku" emrinin tüm müminlere değil hira mağarasında bulunan Muhammed'e olduğu kaynaklarda geçer. Çünkü "oku" emrinin ardından Muhammed'in "Ben okuma bilmem ki" dediği de söyleniyor. Demek ki bu emir Muhammed'in şahsınadır. Tüm Müslümanlara değildir. "

kur'anda peygambere hitaben söylenen emir ve yasaklar bizleri de bağlar.çok özel değilse eğer.

bize de ders vermeyecek olsa niye yazılsın.yani bir müslüman olarak ben o emri üzerime alıp,oku emri gereği bilimsel gelişmeleri yakalamalı takip etmeliydim diyorum.siz bir ateist olarak hayır senin dinin öyle demedi sana diyorsun.zaten sizlerin anlayışı böyle farklılaşmasaydı bizden,sizler de dindar olurdunuz veya ben sizin gibi düşünseydim ben de ateist olurdum belki.

"Okuma-yazma matah birşey olsaydı rasulullah öğrenirdi en başta.

Düşüncesine sahip olmuşlardır çünkü sünnet İslami toplumlarda çok önemlidir. Ümmilik de bir sünnettir."

söylemeden edemiyecem,ya çok düşündünüzmü bunu yazmak için.yani doğruya bu kadar zıt bir şeye ne denir bilmem.bu değerlendirmeleri kim nerede yapmış,ve *eğer biri böyle dediyse o kimlerdenmiş,müslümanlardan mı dinsizlerden mi.yapmayın ya bunu.böyle şey mi olur.yazınızın devamı da aynı mınval üzerine olduğundan ayrıca cevaplamama gerek yok.

ama bu söylediklerinizkimden duydunuz bilmiyorum, dinden ve islamdan değil,en fazla bir islam düşmanının birilerine yutturduğu doğmalardır.
Alt 26-09-2006, 09:58
Kıdemli Üye

sayın liop,
ya benim hakkımda fazla atıyorsun.iyi bu seni neşelendiriyo da ,sen bilim adamısın böyle efir püfür atmalar sana yakışmaz.
bakbenim laflarımı saptırmadan yaz.ben bilim benden yana diyom sen hala islam hakkındaki dogmalarının neticesi atıp tutuyon.

kardeşim insan dogmaları sorgulasın,her önüne gelene inanmasın diyen mangalda kül bırakmayan siz değilmisiniz,e ben de sorguluyorum işte.
bu sefer de sorgulayınca kızıyorsun.bak dişlerini gösterme sakın.

evet sizin dediğiniz gibi sorguluyorum.zatan adım da sor öğren .

seni bulduk soracak sordukçcevap veremedin.kestirdin attın.hepsi zerrede zaten var diye.mikroskopla bakınca görüküyomu zerredeki akıl fikir karar verme merkezleri felan.
neyse seni zorlamayalım.aştı bu meseleler seni.zira dogmaların ispatsız.
Alt 26-09-2006, 10:15
kuvvaci kuvvaci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Dostlar!
Tüm dinlerin amacı insan mutluluğudur. Şuan hristiyan dinine yada başka dinlere mensup olanlar müslümanlardan teknikte ve bilimde ileride ise bunun nedeni hristiyan olmalarımıdır. Yokmu incilde akıl dışı ayteler. var ama onlar dinlerini akıl süzgecinden geçirip yaşadığımız çağa nasıl ayak uyduracaklarını bilebilmişler. Olayın özü yorumdan geçiyor bence. Eğer iyi yorumlamak istersen, *en akıl dışı gelen ayeti bile en doğru diye birilerine kabul ettirebilirsin. Yıllarca osmanlıda kardeş katli dine uygundur diye fetva verilmiş. yanlıştır doğrudur onu tartışmıyorum. O zaman o geçerliymiş. devletin bekası için ne yapmışlar o zamanın şeyhülislamları açmışlar kitabı yorumlamışlar bir ayeti ve fetvasını vermişler. Dinler vicdanlarda kalmalı devletin işlerine girmemeli. Her birey istediği dini yada dinsizliği kendi vicdanına göre yaşamalı. yaşayabilmeli. Belkide sözde *müslümanlar bu dinin bu kadar geri kalmasına sebeb olmuşlardır.kim bilir? *dostça kalın
Alt 26-09-2006, 11:20
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sen sorgulamıyorsun soröğren. Sen, aklındaki doğmaya, ortadaki gerçekleri uydurmaya çalışıyorsun. Bakalım, doğma neymiş:

Belli bir konuda ileri sürülen bir görüşün, sorgulanamaz, tartısılamaz hakikat olarak kabul edilmesi... itiraz edilemeyen önerme de denilebilir...

Asla degi$meyecegi ve degi$tirilemiyecegi dü$ünülen gorü$ veya gorü$ler bütünü.

-------- Alıntı ---------------
doğruluğundan şüphe edilmeyen, yanlışlanabilirliği olmayan mutlak bilgi; körinanç. dolayısıyla üzerinde deney yapılamaz ve akıl yürütmeyle doğrulanamaz. sağlamaya gelmez bilgi de denir.

tabi; kurumsallaşma süreciyle gelenekselleşmiş bilgi de demek olan dogmalar hakkında, insanlık tarihi boyunca hep böyle olumsuzlanacak tanımlar mı söz konusu olmuştur, tartışılır. bir küçük esinti yapmayı deneyeyim:

bana göre insanın, güneşin doğuşuyla tarifsiz bir heyecana kapıldığı; batması sırasında da dehşetli bir korkuya kapıldığı dönemlerde dogmalar, bugün genel bir ifadeyle bilim dediğimiz şeyi başlatan referans noktaları olmuştur. yani, farklı yönlerden esen çok sayıda rüzgarın ortasında bir kuş tüyü iken insan bilgisi; ilk dogma, tutunulabilecek ilk referans noktası olmuş, insanlık bilgisi de bu ilk mutlak bilginin, bu ilk referansın çevresinde örüntülenmiştir.

bilimle dogma yı karşı karşıya getiren tartışmalar, bilhassa bilim penceresinden bakanlar tarafından çoğu zaman anlamsız bir düzleme taşınıyor. anlamsız oluyor çünkü, dogma yı sanki 'insanlık dışı; olağanüstü; doğaötesi bir takım güçler salıyor meydana' gibi bir bakışla tartışılıyor. böyle olunca da kendiyle çelişen bir bakış olarak, kendi esaretinin duvarlarını örüyor bu yaklaşım. oysa dogmalar da, tıpkı bilimsel bilgi gibi, insan aklının ürünleridir. bunun ötesinde daha önce vurgulamaya çalıştığım gibi; -bana göre- dogma, bilimsel bilgiyi üreten sürecin ilk referans noktasıdır da.

bu konunun, bilgiyi disipline etme; düzenli ve algılanabilir hale getirme süreci bağlamında matematiksel yöntem le de yakın ilgisi olduğu kanısındayım.
------ Alıntı ---------

Evet, doğma neymiş? Şimdi ben sana fizik kuralları maddenin bir parçasıdır, sonradan eklenmiş değildir diyorum. Çünkü böyle olduğuna dair elimizde bir kanıt yok. Ama sen tersini iddia ediyorsun ve sanki elinde öyle olduğuna dari bir kanıt var gibi saplantı haline getiriyorsun. Aynı şekilde, elimizdeki canlılardaki ortak özellikler ortak atalara işaret ediyor. Çünkü canlıların özellikleri atalarından gelir. Ama sen inatla elinde varlığına dair hiç bir emare olmayan bir allahın işi olduğunu iddia ediyorsun..

Kısaca, doğmacılıkta ısrarda kesin kararlısın. Bu nedenle işte, nilimde sizin yeriniz yok. TV'ye şeytan icadı değil diyerek oturup seyretmekle bilim yapılmaz, ancak sömürge olunur. Oturup TV icat ederek bilim yapılır ancak. İşte aradaki farkı anlamadığının resmi bu.
Alt 26-09-2006, 11:27
Kıdemli Üye

sayın liop,
benim dediğimi bana diyosun.
şu tv ye şeytan icadı diyenleri ben eleştirmedim mi zaten.benden güzel ve özlü sözleri aşırma.
Alt 26-09-2006, 12:14
Üye Değil

Muhammed'in ümmiliği yani okuma-yazma bilmemesi sünnettir. Buna itirazın var mı sorogren?

Muhammedin diğer tüm uygulamalarını sünnet kabul edip ümmiliğini sünnet kabul etmemek tutarsızlıktır. Kul aklıyla okuma yazma öğrenmenin gerekliliğine karar vermek, bu konuda sünneti devreden çıkarmak demektir İslam anlayışına göre. Ancak bilhassa günümüzde okuma yazmanın faydası o kadar açık o kadar barizdir ki en yobaz müslümanlar bile okuma yazmanın faydasını savunmak durumunda kalmıştır. Bu nedenle ümmiliği sünnet kabul etmek günümüz müslümanlarının çoğunun aklından bile geçmemektedir. Oysa Muhammdein yaptıklarını içinde sünnet kabul edilmemesi gerekenler diye bir kıstas bildiğim kadarıyla yoktur.

kur'anda peygambere hitaben söylenen emir ve yasaklar bizleri de bağlar.çok özel değilse eğer
"çok özel değilse eğer" sözünüz çok ilginç. Çünkü Kuran'ın tüm insanlığa inen evrensel bir kitap olduğu iddia edilir. Evrensel kitapta özel muhabbetlerin ne yeri var, hiç düşündünüz mü? "Allah" Muhammede söyeleyeceği, sizin de kabul ettiğiniz gibi özel diyaloglarını Kuran'a yazdırmadan doğrudan doğruya Muhammede bildiremez miydi diye hiç düşündünüz mü? Sonuçta şunu kabul etmiş oldunuz ki sizi ve diğer insanları bağlamayan özel ayetler vardır. Bilinçli veya bilinçsiz olarak çok ciddi bir itirafta bulunduğunuzu farkında mısınız?

Bundan ayrı olarak Hira mağarasında geçtiği iddia edilen hikayeyi bilen herkes, "oku" sözünün Muhammedin şahsına yapıldığını, hatta Muhammedin sırf okuyabilmesi için Cebrailin kolları tarafından kuvvetlice sıkıldığını, Muhammedin nefes alamaz hale geldiğini bilir. Bu olay oldukça kişiseldir. Ancak "oku" sözü diğer olaylar anlatılmadan tek başına Kurana aktarıldığı için sanki tüm insanlığa ediliyormuş intibası yaratmıştır.
Alt 26-09-2006, 15:08
kuvvaci kuvvaci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili psiko!
Peygamber galiba okuma biliyorda yazma bilmiyor.yani ezberci ama yinede takdire şayan bir zeka
dostça kal

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil