Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-11-2006, 14:43
Birisi Birisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Irkçılıkmı_???

bir insana Ahmet Kaya dinleme, Ali'yi dinleme, Veli'yi dinleme deme hakkına sahip değiliz siyasi düşünceler ayrı bir nokta müzik ayrı bir noktadır bu ayrımı yapamayanların dolduruşuna gelip provokatif maillere aldanmayalım..
Alt 30-11-2006, 14:50
byspy byspy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayın sparta abiiii ben çöpe atmak yerine okuyorum yani okuduktan sonra çöpe atıyorum
Sparta abii dicek sözüm yok anlamıssındır benii

sayın dersimm simdi siz bu yorumu yapıyorsunuz ben sizin yanlışlarınızı yazsam hoş olurmu bilemiyyorum bir insanın yapmış oldugu yanlışlar yorum yapma haklarını elleinden alıyormuu

Zelzeleci hayranım su uzak doğululara

Sayın özgür beyin dogru söze ne gerek

Birde şöyle düşünmenizi istiyorum ben karakter yapısı olarak milliyetçi deilim ve karsıyım ama hergün akşam bir toplulugun cıkıp apo basa gelicek türleri bilmemne die bagırması ,ve kimsenin bu duruma dur diyememsi aksine bulundugum semte gelen polislerle taş lı sopalı kavgalar edilmesi... Bakın o mail sadece bir yazı benim görüslerim deil aksine benimde görüsüm kardeşce yasamak ki genelide böyle simdi sorum böyle bir ortamda nasıl düsünmeliyim

Saygılarımla...

Türkiye, Atatürk'ü Allah'a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...
Alt 30-11-2006, 16:49
ilgee ilgee isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın frodo link verilip verilmeyeceği hususunda forumlarda yeterli demeyimim olmadığından ötürü özür dileyeceğim ama bu bir hata değil, sadece eksikliktir. Bundan sonraki yazılarda link verilecektir.
Saygılarımla.
Alt 01-12-2006, 05:04
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

sayın byspy

* * hergün akşam bir toplulugun cıkıp apo basa gelicek türleri bilmemne die bagırması ,ve kimsenin bu duruma dur diyememsi aksine bulundugum semte gelen polislerle taş lı sopalı kavgalar edilmesi *

* * *demişsiniz ama bunu biraz abartmışsınız her halde. Hergün kelimesinin biraz egreti durdugunu düşünüyorum. Kürdistanda ( bu kelimeyi kullanmaktaki amacım ilk mecliste Kürdistan milletvekillerinin olması ve Kürdistanın Osmanlı İmparatorlugunun bir vilayeti olması sebebiyledir. ) ikamet ediyor olsanız bile orada bile şu aralar öyle bir hareketlilik görülmüyor ya da biz şehirlerden farkına varamıyoruz.

* * *Muhammedin sorusuyla konuyu açmak gerekiyor. Kürt Meselesi nedir.Bu meseleyi PKK mı çıkarmıştır, bu mesele 1984 Eruh Şemdinli baskınıyla mı başlamıştır. Bu soruya cevap için Benja nın sorusundan başlamak gerekiyor.

* * *Türklerin Anadolu'ya giriş tarihi olarak 1071 Malazgirt kabul edilir. Ancak Malazgirt savaşı esnasında Bizans safında Türklere karşı dögüşen Türkler oldugu da bilinir. Demek ki bir kaç yüzyı evvelinden beri Türkler Anadolu'da dolaşmaktadırlar. Peki bu esnada Anadoluda kimler vardır. Pek çok halkın yanısıra Kürtler vardır. Hatta Kürtlerin Asuriler, Keldaniler,Ermeniler,Lazikiler ve Nasturilerle birlikte Şu anda Anadolunun yaşayan en eski halklarından oldugunu kabul etmek gerekir. Bunların Gurriler,Mittaniler gibi devletler kurdukları söylenir. Anabbasisin Onbinlerin Dönüşü isimli eserinde de isimleri geçer. O zamandan bu yana da hep aynı topraklarda otururlar. Demek ki bir toprak birlikleri ve tarih birlikleri vardır.

* * * Kürtlerin bizimkinden tamamen farklı bir dilleri vardır. Alfabesi, fonetigi, kökeni tamamen Türkçeden farklıdır. Demek ki bir dil birlikleri de vardır. Burada Zazaları işin içine katmıyorum onlar ayrı bir milliyet olduklarını iddia ediyorlar.

* * * Demek ki Kürtler ulus sayılabilmek için gerekli kıstaslara sahiptirler. Bu işin sosyolojik boyutudur. Ulus bilincinin gelişmedigi ümmet aşamasında Osmanlı toplumu içinde de hiç bir sorunla karşılaşmamaktadırlar. Hatta Kürt aşiret beyleri Dogunun hakimiyeti için padişaha yüklü miktarda rüşvet de vermektedirler. Abdülhamit Hamidiye alaylarını Kürtlerden teşkil etmiş ve bu alaylar da ermeni tehcirinde ciddi roller oynamışlardır.

* * * Türkler ulus bilincini rum ve ermenilerden ögrendi, Kürtler de Türklerden. Ve Kürtler bugüne kadar 28 kere isyan ettiler, tamamı da kanla bastırıldı. Bugünkü isyan 29.cu görünümdeydi Şimdi artık Kürt isyanı kisvesinden çıkmıştır .Peki nedir bu insanların sorunları ki bu kadar çok isyan etmişler. Bu insanların hepsi de mi dışarıdan kışkırtılıyorlar.

* * * Çok degil bundan 30 sene evveline kadar bu ülkede Kürdüm demek suçtu. Kürtçe diye bir dil yoktu. Ama her ne hikmetse bir Kürt mahkemeye düşse hemen Kürtçe tercüman aranırdı, başka türlü iletişim imkanı yoktu. Kürt illerinin aşiret yapısı dolayısıyla da hiç bir hizmet gitmezdi oralara. Savaş yüzünden yol su ve elektrik verilebildi köylere. Peki bu yıllar evvel yapılamaz mıydı. Soru budur

* * * Yapılabilirdi, yapıldı da .Kürtçe konuşuluyor artık, müzik çalınıyor, kitap dergi çıkıyor ve hiç bir şey olmuyor. Olmadı da .O halde bu insanlar sadece ana dillerini konuşmak istediler,kültürlerini geliştirmek istediler. 1969 yıllarında doguda yapılan DDKO mitinglerinin talepleri bunlardı. Sonuç ne oldu zindan ve ölüm.

* * * Bir ulusu ezen başka bir ulusun özgür olması imkanı yoktur. O ulusu ezen mekanizma ister istemez sizin üzerinizden de geçer, sizin de özgürlügünüzü kısıtlar. Bu ülkede bütün tahlillere aykırı olarak Sakıp Sabancı ışık kapatma eylemlerine katıldı, Kürt meselesinden ve çözümden bahsetti diye kardeşi öldürüldü. Çözüm arayan bir kuvvet komutanı öldürüldü bir cumhurbaşkanının ölümünün üzerindeki şaibe kalkmadı. Bir başbakan az kalsın öldürülüyordu,asker sahip çıktı da yaşadı.

* * *Bugün yapılanlar 30 sene evvel yapılabilseydi, ne bu kadar kan dökülürdü ne bu kadar acı yaşanırdı ne de Türkiyenin iç ve dış borcunun tutarından daha fazla bir meblag harcanırdı.

* * *Aslında o zamanlar yapılacak bir şey daha vardı. Kürt kartını dogru oynamak ve bugün ABD ve Irak kürtlerinin yapmaya çalıştıgını Türkiyenin yapması. Ama her türlü politikasıyla ABD nin güdümündeki Türkiyenin böyle bir şeye cüret etmesine bile imkan yoktu. Kişiliksizlik sonuçta çuvalı başına giymek ve bunun intikamını filmlerle almaya çalışmaktır.

* * * İlk başladıgında PKK nın bir ulusal niteligi vardı ama artık bu niteligini kaybetmiştir bizzat önderi devletle işbirligi içine girmiştir. Şu an ne tür bir oyun oynanıyor bunun pek idrakinda degiliz ama ne oynanıyorsa insan kanı üzerinde oynanıyor. Size bu mailleri atanlar da bu hesabın ve oyunun parçaları.

* * * Bu oyunu bozmanın bir tek yolu var o da insanlıgı öne çıkarabilmek. İnsani degerleri, insan haklarını demokrasiyi savunabilmek ve ne olursa olsun ondan taviz vermemek.

* * * Çalışan bir insanın karnı insanca kıstaslara göre doyuyorsa, kültürel tüm haklarını kullanabiliyorsa, geleceginden kuşku duymuyorsa rahatından taviz verip de isyan etmesi mümkün degildir. İsyan eden de marijinal kalır ve önemsiz olur. Ama her türden azgın bir sömürünün oldugu bir toplumda ne kılıf bulursanız bulun insanları durduramazsınız. Şu anda şahinlerin olası bir tehlikeye karşı buldugu tehlikeli yol, Kürdü Türke kırdırmaktır. Ama 1000 senedir bu topraklarda kardeşçe yaşayan halkımızın bu oyuna kanacagını zannetmiyorum.

* * * Tek yolun demokrasi, daha fazla demokrasi ,herkes için demokrasi oldugu görülüyor. Hem Türkler hem de Kürtler için milliyetçilik asla kurtulanamayacak bir bataktır.

* * * *saygılarımla

* * * Ezkamo Hocam iki gün uyarını dinledim , bu kadar ilerleyen bir topikte yazmadan duramadım. Her ne kusur ettiysek affola.
Alt 01-12-2006, 05:23
benja benja isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili dilaver;
bu konudaki görüslerine katilmamak elde degil cok güzel özetlemissin. bugüne bakip, yirmi yil sonra kürt sorunu ne halde olur? diye bi soru sorsam cok sey mi istemis olurum?
degerli görüslerini bekliyorum.
Alt 01-12-2006, 10:18
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. Dilaver,

Vermiş olduğunuz; Kürtlerin tarihi bilgiler ışığındaki sosyolojik tanımına aynen katılıyorum.
Yaşanmış olaylardaki nedensellik türk/kürt milliyetçiliğine bağlanmasına benim gibi sizlerde mesafeli durmuşsunuz.
Gözümüzün önünde bir oyun sergileniyor ve biz gah gülüp gah ağlayarak sahne sonlarına alkış tutmaktan başka bir işlev görmüyoruz.
Kuliste olanlar hakkında, provalar hakkında bilgi sahibi değiliz.
Ve oyun çıkışındaki ana fikrin coşkunluğu ile beynimizin bir köşesine yer eder oyuncuların karakterleri.
Kötü adam, bizim için sokakta da kötüdür.
İyi adam, bizim için bir melek.
Toplumsal hafızalarımızı oluşturur sahne arkasındaki yönetmenler.
Bu hafızalar da gün gelir düşünce olur, davranış olur dökülür beynimizden.

Şimdi de bunların ışığında sorumuzu biraz değiştirsek diyorum. Yazınızda bahsettiğiniz 28 tarihi ayaklanmanın nedenlerine bir insek.

Kürt toplumu 28 kez niçin ayaklanmış ve/veya ayaklandırılmıştır?

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın.
Alt 01-12-2006, 12:43
tewderi tewderi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kürtlerin bizimkinden tamamen farklı bir dilleri vardır. Alfabesi, fonetigi, kökeni tamamen Türkçeden farklıdır. Demek ki bir dil birlikleri de vardır. Burada Zazaları işin içine katmıyorum onlar ayrı bir milliyet olduklarını iddia ediyorlar.

Sevili dilaver,

Hangi zazalar bunu ida ediyor.?
Yoksa birileri ida edipte kürtlerimi bölmeyemi çalışıyor.?

İki Büyük kürt isyanlarına bakınız Seyit rıza ,Şeyh Said ikisde kürdistan diyor zazakistan demiyor..
Ve ilginçitir ki Şeyh Said ve Seyit rıza'nın yandaşları Büyük bölümü zaza

"Yeryüzünde hic bir insan toplulugu, biribirinden daha asagi, daha önce ve daha antik degildir. Tümü de insanin dogaya yüksek uyumunu geleneksellesmis kültürel yasamin binlerce yillik ürnünü temsil eder." Gordon Schild.
Alt 01-12-2006, 12:54
dersimmm dersimmm isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kürt sorunundan dem vurulduğu ilk anda insanlar barış, huzur ve kardeşlik olsun diyor
ama konu derinleştikce barış çözüm değil çözüm savaştır, kalem çözüm değil çözüm m-16 dır cümlelerini sıkca duyuyoruz

ilk anda herkes esas niyetini belli etsin ki öne göre tartışalım
Alt 01-12-2006, 14:52
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. Dersimmm,

İndirin gardınızı ringte değiliz dostum. Tartışma platformu burası.
Siz M16 dan dem vurursanız karşınızdaki de Kaleşnikoftan dem vurur.

Kaldı ki ikisinin de yeri burası değil.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın
Alt 01-12-2006, 19:09
vys vys isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evela, dünyanın herhangi bir yerinde bir halk devlet ilan etti mi?
Mesela nerde?
Anadolu'da, Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı yenilince, İstiklal Savaşı'nın sonunda, Türkiye Cumhuriyeti'ni halk mı ilan etti?
Yoksa Mustafa Kemal ile arkadaşları mı ilan etti Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni?
Halka kalsaydı, Osmanlı Devleti'nin suyu mu çıktıydı?
Veya mesela Irak Devleti'ni halk mı ilan etti?
Suudi Arabistan'ı veya mesela...
Ya da “Büyük Britanya”yı halk mı ilan etti?
Avustralya'yı, Kanada'yı, Amerika'yı ya da?
Nerde böyle avanta?
Fukara ahalinin esamesi mi okunur bu pezevek dünyada?
Bu pezevek dünyada kaba kuvveti kim eline geçirirse, halk da odur.
Bir başka deyişle, “Egemenler” derler ya...
İşte halk da onlardır, devlet de onlardır...
Ve, gerek görürlerse devleti ilan eden de onlardır. “Halk” diye bir güç olsaydı bu alçak dünyada, hiçbir çıkarı olmayan bir memleketin fukara insanları savaşa gider de zenginler zenginliklerine zenginlik katsınlar diye ölürler, öldürürler miydi?

arif hasan tahsin

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil