Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-04-2015, 16:22
Stepal Kepton Stepal Kepton isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aleph´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Stepal Kepton, yaptığınız tespitler doğru, bu anlamda yazdıklarınıza katılıyorum. Ancak sevgi pıtırcığı olmayı deneyin mealindeki önerinize maalesef katılamayacağım. Ben sahte olduklarını fark ettiğim için dinleri ve Tanrı inancını terk ettim. Şimdi sırf inançsızlığı güzel göstermek için sahte bir davranış ve tutuma kendimi ikna etmemi nasıl bekleyebilirsiniz?

Şahsım adına konuşacak olursam, son zamanlarda yakın çevremin de teslim ettiği gibi fazlaca düşünceli görünüyor olabilirim ancak öyle büsbütün karamsarlığa gömülmüş, yaşam enerjisini kaybetmiş biri falan değilim. Dinlerin sahte olduğunu ve çok büyük bir olasılıkla ikinci bir yaşam olmadığını fark etmem aslında hayatın ne denli büyük bir mucize olduğunu hissetmemi sağladı. Ancak aynı zamanda hayata gelmiş olmanın ne denli korkunç bir şey olduğunu da bu sayede fark ettim. İki konum arasında gidip gelen sarkaç gibiyim. Kimi zaman yaşamın büyüleyici güzelliği karşısında mest oluyor kimi zaman da bilincimin bir gün hiç açılmamak üzere kapanacağını düşünerek dehşete kapılıyorum. Bilincim açık olduğu sürece evreni ve yaşamı daha iyi anlamaya ve hayatı dolu dolu yaşamaya karar verdim. Aziz Nesin'in dediği gibi ölmeden önce ölümü hak etmeli insan..

Bu arada sevgisiz olmaz. Yemek, içmek, sevişmek gibi zaruri bir ihtiyaçtır sevgi. Eğer perde kapanana kadar hayat denen bu oyundaki rolümüzü sürdüreceksek istesek de istemesek de sevmeye ve sevilmeye mecburuz.

Sevgiyle kalın..
Mesajımı ön yargısız okuduğunuz için teşekkür ederim. Maalesef bu denli (ön yargısız) bir anlayışta zor bulunan bir şey. Sevgi dağıtmayalım ama hep olumsuz, olumsuz... Haliyle örnekte ki gibi bir çok kişiye rast geldim. Ee bunlar belki bizim çocuklarımız bizim insanlarımız bizim gençlerimiz. Karamsarlığa itmek yerine olumlu yanları da görülebilir. Mesela Aslan antilobu yiyor. Adaletsizlik oluyor tanrı yok lanet olsun diyoruz ama antilobu aslan yemese antilop dünyanın sonunu getirir. Bu bilgi böyle verilse eşit olarak biz antilobu da severiz aslanı da. Kimseye de lanet okumayız. Bilmiyorum. Bu forumda elimden geldi kadarıyla konulara girmemeye çalışıyorum ama bir yerde insan söz konusu olunca gerek gördüm yazdım. Kusura bakmayın. Genelleme yaparak forumu kötülemiyorum, aksi halde burada olmam ve yazmam.

İçinizde ki Yaratıcıya sıkı tutunun! – Stepal Kepton
deistim.com
Alt 21-04-2015, 17:20
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

İnsanın yaşama güdüsü sosyal hayatla alakalıdır. Sosyal varlıklarız ve toplumdan uzak, insanlardan yalıtık yaşayan insanların dahi bir şekilde toplumla bağı vardır.

"Ben insanları sevmiyorum, bana doğa ve hayvanlar yeter" diyen insanın yaşam güdüsü de bir yerlerde insanların yaşıyor oluşu ve bir gün onların arasına dönebilme ihtimalinin yedekte bekliyor oluşudur. Günü geldiğinden geri dönebileceğin bir toplum, insan grubu olmadığında, kendini ve zihnindekileri ispat edebileceğin, gösterebileceğin herhangi bir varlık olmadığında yaşamın da bir manası kalmaz elbette. Böylesi bir durumda evrenin sırrına vakıf olsan dahi bu bir heyecan yaratmaktan uzaktır ve ölmek sorun olmaz.

Hepiniz Tom Hanks'in ünlü filmini bilirsiniz. Orada Hanks, bir topa kaş göz çizip sohbet ediyordu. Onu kaybettiğindeki halini hatırlayın.

İnsan insanla rekabet ve iletişim halindedir, bu sürece tanrı veya tanrılar sonradan eklemlenmiş olduklarından bazı insanlar tanrıları kolayca diskalifiye eder ve herhangi bir yoksunluk duymazlar. Zira tanrıların bu sürece eklemlenmesi yapaydır ve aslolan insanlar arası ilişkidir. Bu nedenle tanrılar insansı vasıflarla donanmışlardır. İnsani bir vasfı bulunmayan fizik ve insan ötesi varlıklardan tanrı yaratmak teolojik olarak verimli değildir.

Bana göre "tanrı yoksa yaşamın manası da yok" demek, insana ve onun doğadaki yerine çok yüzeysel ve tümüyle maddesel bir bakıştan ileri geliyor. Halbuki biz doğanın içinde, doğaya eklemlenmiş varlıklarız. Bir tanrıya, bir yaşam amacına değil, birbirimize ihtiyacımız var. Beni ben yapan, bana yaşam güdüsü aşılayan şey tanrı ya da kuru toprak değil.
Alt 21-04-2015, 17:26
gur91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gur91 gur91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Stepal Kepton´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hiç bir semavi din bu dünyaya ateistlerin baktığı gibi boş bakmaz. Geçicidir der, hayal der vs. frenleme ister soyutlamak ister çünkü farklı bir hayat vaat eder. Bence siz semavi dinlerin ne olduğu konusunda ön yargılısınız. Her zaman dürüst olmak doğruları konuşmak gerekir diye düşünüyorum.
Ben son derece dürüstüm semavi dinler konusunda ön yargılı değilim sizin o yazınızdan sonra gerçekten semavi dinleri anlamadığınızı veya bilmediğinizi düşünüyorum , yazdıklarınızın alakası bile yoktur semavi dinlerle , yaşamı sevdirmekmiş felan gerçekten bütün samimiyetimle söylüyorum komik bir çıkarım olmuş , dinlerde asıl amaç öbür dünyadır zaten , ateistlerin dünyaya boş baktığını kim söylemiş kişiye göre değişir , teistler bazen dinsizlere diyor ya işte siz kibirden inanmıyorsunuz , işte siz şu yüzden inanmıyorsunuz vs kendi kendine açıklamalar getirmeye çalışır halbuki pek alakası da yoktur aynı onun gibi olmuş sizin dediklerinizde , ateistler dünyaya madem bu kadar boş bakıyor neden çoğu bilim adamı ateist ve dünya için daha fazla çaba sarfediyor , neden ateistlerin fazla olduğu ülkelerin refah seviyesi daha yüksek?

Tanrı ile ilgilenmiyorum; o da benle. Yeterli mi? Anlamadıysanız deizmin reklamını şimdi yapmış olayım, belki bir fikriniz olur.
Deist olmak senin gözünde marifet gibi sanki öyle gördüm yanlış bir yaklaşımda bulunmuş olabilirim..

Burnundan kıl aldırmamak diye bir deyim vardır. Tarafsızlığı ateizmi savunarak yapmaya çalışmak çok zekice doğrusu. Ateizm ile ne alıp veremediğim olabilir? Bunlar benim tespit ve görüşlerim. Doğru yanlış olabilir ama insan, ölçüsünde düşünüp yorumlamalı. Bana sevgiye, bu dünyayı hayatı varlığı kıymetli gösteren bir kaç mesaj gösterin lütfen. Ben sadece burada değil diğer ateist forumlarında da benzer örnekler gördüğüm için yazma gereği duydum.
Ateizmle bir alıp veremediğin yoksa niye taktın bu kadar ateizme?Siz tarafsız değilsiniz benim gözümde doğru olmayan çıkarımlar yapıyorsunuz kişiye göre değişir bunların hepsi , ateizm hayattan soğutuyorsa bir kişiyi o kişinin ateizme sımsıkı tutunması saçmalık olur değil mi hayata daha umutlu bakmasına sebep olacak başka bir akımı kabul eder

Neymiş? Hep doğada biri birlerini yiyormuş... Eee... Tanrının adaleti nerede?
İnanmadığınız Tanrıyı niye suçlamaktasınız? Tamam yaratıcı yok, Tanrı yoksa yine yiyorlar ne değişti? Bu sefer kime küfür edeceğiz? Siz adaletsizlikleri gördükçe kimi suçluyorsunuz? Madde enerji? Demek ki maddenin de bir adaleti yokmuş dimi. Ne oldu kafanız karıştı mı? Attığınız ok size geri döndü. Burada semavi din tartışmıyor ve savunmuyorum. Tanrı da aramıyorum. Tanrı da dayatmıyorum. Sizin son cümlenizde ki gibi, bırakın da herkes inandığı şeyle yaşasın ama ortada bir problem var. Kişisel değil toplumu ilgilendiriyor. Madem adaletsizlik var, adaletli olanı da görün tavsiyesinde bulunuyorum. Çünkü ben göremiyorum...
Kimseyi suçladığım yok gerçek olan neyse ona son derece uyumlu olmaya çalışıyorum hatta bunun için çabalıyorum kolay değil sonuçta başından beridir gerçeğe uyumlu olarak yetişseydik o zaman kolay olurdu belki , hayal dünyasında yaşamanın da bir anlamı yok , adalet buradan elde edilmez kolay olsaydı öyle bişey olurdu zaten , insanlar zamanında elde edebilmek için canlarını bile vermişler çok isteyen harekete geçer , ortada ateizmin hayattan soğutması konusunda bir problem yok bence hayattan soğutuyorsa başka bir anlam arar kendine olur biter
Alt 21-04-2015, 17:49
Üye

Ben son derece dürüstüm semavi dinler konusunda ön yargılı değilim sizin o yazınızdan sonra gerçekten semavi dinleri anlamadığınızı veya bilmediğinizi düşünüyorum , yazdıklarınızın alakası bile yoktur semavi dinlerle , yaşamı sevdirmekmiş felan gerçekten bütün samimiyetimle söylüyorum komik bir çıkarım olmuş , dinlerde asıl amaç öbür dünyadır zaten , ateistlerin dünyaya boş baktığını kim söylemiş kişiye göre değişir , teistler bazen dinsizlere diyor ya işte siz kibirden inanmıyorsunuz , işte siz şu yüzden inanmıyorsunuz vs kendi kendine açıklamalar getirmeye çalışır halbuki pek alakası da yoktur aynı onun gibi olmuş sizin dediklerinizde , ateistler dünyaya madem bu kadar boş bakıyor neden çoğu bilim adamı ateist ve dünya için daha fazla çaba sarfediyor , neden ateistlerin fazla olduğu ülkelerin refah seviyesi daha yüksek?
Siz dürüst olabilirsiniz ama kaleminiz değil. Dinde intihar kesinlikle YASAKTIR. İntihar eden diğer tarafı da kaybeder. Bunu nasıl bilemezsiniz. Evet başka bir hayat vaat eder demiştim. Onu kaybetmemek için de intihar, umutsuzluk yasaklanır. Kaldı ki ben ateizmi semavi dinlere tercih ederim, NET.

Deist olmak senin gözünde marifet gibi sanki öyle gördüm yanlış bir yaklaşımda bulunmuş olabilirim..
Deist olmak diye bir şey yok ki... Bu bir felsefi akım. Din değil bilim değil, politika değil. Kitabımız önderimiz yok. Sadece düşünce. Kimseyi toplama gayretim de yok olsa da ne geçecek elime?

Ateizmle bir alıp veremediğin yoksa niye taktın bu kadar ateizme?Siz tarafsız değilsiniz benim gözümde doğru olmayan çıkarımlar yapıyorsunuz kişiye göre değişir bunların hepsi , ateizm hayattan soğutuyorsa bir kişiyi o kişinin ateizme sımsıkı tutunması saçmalık olur değil mi hayata daha umutlu bakmasına sebep olacak başka bir akımı kabul eder
Çünkü burası ateizm ağırlıklı bir forum. Verilen bilgiler hep olumsuz yönde. Bu da etkiliyor zayıf olanları. Mesela ölüm sonrası yok olmak! Nereden çıkartıyorsunuz bunları? Siz yok olacağız dediğiniz an hayat biter. Siz evrendeki elementlerden oluşmuşsanız eğer, bu yok olacağınız anlamına gelmiyor demektir. Belki siz olmazsınız ama yokta olmazsınız muhtemelen. Hani vardır kanun madde dönüşür yok olmaz. O ilkeye bağlı kalın o vakit. Kim garanti edebilir

Kimseyi suçladığım yok gerçek olan neyse ona son derece uyumlu olmaya çalışıyorum hatta bunun için çabalıyorum kolay değil sonuçta başından beridir gerçeğe uyumlu olarak yetişseydik o zaman kolay olurdu belki , hayal dünyasında yaşamanın da bir anlamı yok , adalet buradan elde edilmez kolay olsaydı öyle bişey olurdu zaten , insanlar zamanında elde edebilmek için canlarını bile vermişler çok isteyen harekete geçer , ortada ateizmin hayattan soğutması konusunda bir problem yok bence hayattan soğutuyorsa başka bir anlam arar kendine olur biter
Ortada bir din varda diğer tarafta kesin kazığa oturtulacaksınız deniyor ve bunu burada okuyanlar verdiğim örnekte ki gibi hayatın bir yük olduğunu ve hatta intihara kadar sürüklüyor mu? Ben uydurmuyorum ki gerçekler bunlar.

Bakın geçen aylarda bir genç 30-40 yaş arası sanırım tanrı inancı falan yoktu hayattan sıkıldı intihar videosu koydu intihar etti. Muhtemelen görmüşsünüzdür. Sizce derdi neydi? Gayette iyi bir kariyeri vardı. Sadece umutsuzluk, boşluk. Siz bu intiharda hiç pay aradınız mı kendinizde? Demeye çalıştığım şey sizin bundan sorumlu olduğunuz değil ama ekmeğine kaymak sürüyorsunuz. Madem adalet yok o zmaan bu hepimizin sorunu. Tanrı varsa da yoksa da hepimizin sorunu. Çünkü her şekilde adaleti bizim sağlamamız lazım. Tanrı varsa da karışmadığı çok açık. Yoksa da maddenin adaleti sağlayamadığı da açık.

deistim.com
Alt 21-04-2015, 18:08
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Stepal Kepton, bu türden argümanlar yorum ya da anlamaya çalışmak olarak değerlendirilemediği için delile ihtiyaç duyar. Açıkça ateistler intihara meyillidir, boşluktadır diyorsun. Zira benim kanaatlerim söylediğin şeylerin tersini işaret ediyor.

Ölmeyi istemek, yemek yemek gibi doğal bir eylem değildir. Doğada bu yönde seçim yapan canlı yoktur ve biz de doğanın ürünleriyiz.

Balıklar intihar etmemelerini neye borçlular? Bu soruyu "balıkların idraki yoktur, intihar etmeyi seçemezler" diyerek geçiştirme.
Alt 21-04-2015, 18:16
Üye

Shibumi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Stepal Kepton, bu türden argümanlar yorum ya da anlamaya çalışmak olarak değerlendirilemediği için delile ihtiyaç duyar. Açıkça ateistler intihara meyillidir, boşluktadır diyorsun. Zira benim kanaatlerim söylediğin şeylerin tersini işaret ediyor.

Ölmeyi istemek, yemek yemek gibi doğal bir eylem değildir. Doğada bu yönde seçim yapan canlı yoktur ve biz de doğanın ürünleriyiz.

Balıklar intihar etmemelerini neye borçlular? Bu soruyu "balıkların idraki yoktur, intihar etmeyi seçemezler" diyerek geçiştirme.
Hayır. Demek istediğim atesitler intihara meyilli değildir ama meyilli olmaması için de sebep yoktur. Örnek dinde olduğu gibi intihar neticesinde kaybedecek bir şeyler vardır. Ateizm hiçtin hiç olacaksın der. Bu durumda bu bilginin kesinliği olmadığı için bu tip varsayımlarda bireyi olumsuz etkiliyor, gözlemim bu.

Balıkların intihar etmemesi konusu; Balık intihar eder mi ile aynı değil midir? Yani bilimsel olmayan bir bilgiyi, benden bilimsel bir cevap olarak alamazsınız.

deistim.com
Alt 21-04-2015, 18:20
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bisiklete yeni başlayanlar için olan çocuk bisikletlerini bilirsiniz. Arka tekerin iki yanında küçük destek tekerleri de olur.

Bunlar yokken, çocuklar babanın bisikleti arkadan tutmasıyla öğrenirlerdi. Baba, hal ve gidişe göre bisikleti tutmayı bırakır, çocuk ise hala babasının tuttuğunu zannederek güven hissiyle devam ederdi. Babasının tutmadığını anladığı an düşerdi mesela.

Ateizm böyle bir şey. Hayali desteklerden arınma, büyüme durumu.

Zaten evrende olan şeyleri görüyorsunuz, anlamlandırıyorsunuz, yaşıyorsunuz. Dürüst olalım, hayali bir varlığın müdahalesini kim görmüş yalancılardan/meczuplardan başka?

Birileri diyor ki: bu olan biteni yaratan+yöneten süper bir varlık var. (4 tekerli bisiklet) İnandıysanız, sağ ve sol destek tekerlerine iyi ki var, yoksa dengede duramazdım diye dua ediyorsunuz.

Birileri diyor ki: bu olan biteni yaratan ama yönetmeyen süper bir varlık var. (3 tekerli bisiklet) İnandıysanız, arka iki teker iyi ki var diye dua ediyorsunuz.

Birileri diyor ki: bu olan biteni yaratan ve yöneten süper bir varlık yok. (2 tekerli bisiklet) İki teker yetiyor.

Kaç tekerimiz varsa var, bisiklet ne için var? Teker eksilince bisikletin kullanım amacı değişiyor mu? Gerçekte olmayan bir şeyi zihnimizden attıysak, sırtımızdan gereksiz bir yükü atmış olmaz mıyız?

Zaten yoktu, var sanıyorduk. Belki içten içe olmadığını biliyorduk, olmadığını kabul ettik, itiraf ettik sadece.

Hayatımızda ne değişir?
Yaşamımızı önceden nasıl şekillendirdiğimiz önemli.

Din eksenli yasaklar/beklentiler yaşamımızda önemli kısmı oluşturduysa kötü. Bu durumda boşluğa düşmek kaçınılmaz. Sancılı olur, ama aşılır, çünkü insan güçlü bir varlık. Sanıyorum ki, bu kopuşun en sancılı kısmını sosyal baskı ve tabi olunan çevreden dışlanma oluşturuyor. Böylesi bağnaz bir çevreden dışlanmak bir insana intiharı düşündürtebilir. Bağnaz çevrelerdir, ahlak zırıltılarıdır çoğunlukla insanı intihara sürükleyen.

Din eksenli yasaklar/beklentiler yaşamımızda önemli kısmı oluşturmadıysa problem yok. Bir-iki ayarla kaldığı yerden devam edilir.

Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 21-04-2015, 18:52
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Agnostikler ne oluyor ?

Bisiklete binmeyenler mi ?
Alt 21-04-2015, 19:29
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Nana Buluku,
Nana Buluku´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Agnostikler ne oluyor ?

Bisiklete binmeyenler mi ?
Destek tekerlerinin gerekli olup olmadığının bilinemeyeceğini söylüyor olabilirler.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 21-04-2015, 19:55
turin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turin turin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Nana Buluku,

Destek tekerlerinin gerekli olup olmadığının bilinemeyeceğini söylüyor olabilirler.

Bisiklet de olabilirler

Bu forumda takıldığım kısa sürede vardığım sonuç; ateistlerin karamsar, intihara meyilli ya da amaçsız insanlar oldukları değil, ateist olmayanlar tarafından bu şekilde algılandıkları böyle yorumlandıkları oldu.. Ama ateistlerinde ateist olmayanlar için benzer yanılgılara sahip olduklarını düşünüyorum. Neticede insanız ve bu yanılgıların nedenide bana göre insan halleri.. Bu tarz yanlış izlenimlere kapılmamak için insan önce kendi içine bakacak, zihinsel problemlerini bilecek, bunları düzeltecek ve bol bol Empati yapacak..

Tabiiki ateist, teist, deist (agnostikleri unutmayalım) falan filan istisnalar vardır içlerinde, genelleme yapmak istemedim yanlış anlaşılmasın lütfen..

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil