Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-04-2015, 20:24
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ben birkaç aydır ateistim, hayattan soğumadım ve tam tersi daha fazla şey yapmaya başladım.
Hayata bir kez geleceğimizin farkına vardım. Yeterli süremiz de var elimizde. Ortalama insan ömrünü düşünürsek. Yaşanacak çok şey var.

Hayata anlam katabilmek biraz da insanın kendi yaratıcılığına bağlı sanırım. Sürekli gizemin ve merakın peşinden koşabilmek lazım. Keşfetme arzusu, eksik kalmış bir duyguyu tatma arzusu gibi.

Uzak gelecekteki insanlığı düşünüyorum da, her şeyi çözmüş olabilirler, teknoloji harika olabilir, dinlerden tamamen kurtulmuş olabilirler. Yüzlerce yıl yaşamaları da mümkün hale gelmiş olabilir. Acaba onlar hayata nasıl anlam katacaklar. Her şeyin farkında ve bilincindeler. Gizem yok, büyü yok, merak yok. Bütün zevkler, heyecanlar robotsal seviyede.
Belki de gelecekteki insanlıkta evrimin sonucu olarak duygular körelebilir, makineye dönüşebiliriz.
Alt 21-04-2015, 20:34
Stepal Kepton Stepal Kepton isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hayata bir kez geleceğimizin farkına vardım.
Nasıl farkına vardınız kanıtınız nedir? Hayata gelmeden önce de geleceğinizin farkına varmış mıydınız ki gideceğiniz zaman gelemeyeceğinizin farkına vardınız?

Sürekli gizemin ve merakın peşinden koşabilmek lazım. Keşfetme arzusu, eksik kalmış bir duyguyu tatma arzusu gibi.
Sonunda kesin olarak yok olacak bir insan için bu arzuları tatmanın ne faydası olabilir? Yani ne geçecek elimize? Neden bu duygular yaşanmalı? Bu duyguların yaşanmasının asıl sebebi nedir? Birisi size yanlışlıkla bir fırsat vermiş sizde tek atımlık kurşun gibi madem hayata geldik yiyin beyler mi yapıyorsunuz?

Uzak gelecekteki insanlığı düşünüyorum da, her şeyi çözmüş olabilirler, teknoloji harika olabilir, dinlerden tamamen kurtulmuş olabilirler. Yüzlerce yıl yaşamaları da mümkün hale gelmiş olabilir. Acaba onlar hayata nasıl anlam katacaklar. Her şeyin farkında ve bilincindeler. Gizem yok, büyü yok, merak yok. Bütün zevkler, heyecanlar robotsal seviyede.
Belki de gelecekteki insanlıkta evrimin sonucu olarak duygular körelebilir, makineye dönüşebiliriz.
Din sadece bir yaşam biçimidir. Kurtulmakta katılmakta mümkündür. 1 Milyar yıl sonra da dinin var olma ihtimali vardır. Peki robotsu insanlar duygulardan uzak düşüncelerden uzak bir varlık! Tam olarak nedir neye hizmet edecektir (yani tanrı ibadet anlamında değil)? Böyle olmasını arzu ettiğimizde sonucunda ne olacaktır?Peki uzak gelecek var mı? Dinozorlar da aynısını düşünmüş olabilirler mi?

İçinizde ki Yaratıcıya sıkı tutunun! – Stepal Kepton
deistim.com
Alt 21-04-2015, 20:50
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Stepal Kepton´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nasıl farkına vardınız kanıtınız nedir? Hayata gelmeden önce de geleceğinizin farkına varmış mıydınız ki gideceğiniz zaman gelemeyeceğinizin farkına vardınız?

Sonunda kesin olarak yok olacak bir insan için bu arzuları tatmanın ne faydası olabilir? Yani ne geçecek elimize? Neden bu duygular yaşanmalı? Bu duyguların yaşanmasının asıl sebebi nedir? Birisi size yanlışlıkla bir fırsat vermiş sizde tek atımlık kurşun gibi madem hayata geldik yiyin beyler mi yapıyorsunuz?

Din sadece bir yaşam biçimidir. Kurtulmakta katılmakta mümkündür. 1 Milyar yıl sonra da dinin var olma ihtimali vardır. Peki robotsu insanlar duygulardan uzak düşüncelerden uzak bir varlık! Tam olarak nedir neye hizmet edecektir (yani tanrı ibadet anlamında değil)? Böyle olmasını arzu ettiğimizde sonucunda ne olacaktır?Peki uzak gelecek var mı? Dinozorlar da aynısını düşünmüş olabilirler mi?

İkinci bir hayatın varlığına kanıt olmadığına göre tek bir hayatımızın olduğunu kabul etmem gayet rasyonel bir hareket olur.

Yok olmak rahatsız ediyor mu? eh biraz rahatsız edici bir duygu elbette. Fakat yok olmayacağıma inansam bile yok olacağım gerçeğini değiştiremem.

Hayatın kendisinin bir anlamı veya amacı yok, bizim hayata kattığımız anlamlar var. Bu anlamlar değişken olabilir.

Birey ve insanlık olarak öncelikle hayatta kalma amacımız var. Neden hayatta kalmaya çalışalım dersen, varlık yokluktan daha heyecanlı ve gizemli.

Aciz bir varlık olduğumuzu kabul ediyorum. Bu yüzden kurduğumuz amaçlar ve anlamlar da acizce. İki durum karşılıklı benzer olduğu için acizliği hissetmiyoruz.
Yaşadığımız dünya evrende hiçlik. Ama bizim için kocaman. İşte bu yüzden anlamlı.
Evren açısından anlamsız ama bizim açımızdan anlamlı.

Gelecekteki insanlık tanrı boyutuna yaklaşacaktır. Tanrı nasıl sonsuzlukta sıkılmadan var olabiliyorsa o insanlar da her şeyi tatsalar ve sahip olsalar bile var olabilmek adına anlamlarını sürdüreceklerdir diye tahmin ediyorum.

Anlam ve amaç biraz soyut kavramlar, gerçeklik ise fazla mekanik. Bu yüzden insanlık gerçekliğe yaklaştıkça makineleşmeye başlayabilir diye düşündüm.
Alt 22-04-2015, 05:11
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=31463

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=28111
Alt 22-04-2015, 10:09
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Arkadaslar reenkarnasyon vb. mesajlariniz asagidaki linke kaydirilmistir.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=36327
Alt 22-04-2015, 10:11
Stepal Kepton Stepal Kepton isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Arkadaslar reenkarnasyon vb. mesajlariniz asagidaki linke kaydirilmistir.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=36327
Fakat bazı mesajlarımız silinmiş benim bu konuyla ilgili son gönderdiğimde dahil.

Düzeltme: Tamam taşınmış

İçinizde ki Yaratıcıya sıkı tutunun! – Stepal Kepton
deistim.com

Konu Stepal Kepton tarafından (22-04-2015 Saat 10:18 ) değiştirilmiştir.
Alt 22-04-2015, 20:59
Aleph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aleph Aleph isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

En güzeli tadelleyi yemek ve keyfine bakmak..

"Yaşama başkalarınca ve önceden verilmiş bir anlamı üstlenmek zor değil, zor olan ona kendince ve yeniden anlam verebilmektir." - Dücane Cündioğlu
Alt 02-05-2015, 09:47
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Stepal Kepton´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

İşin daha garip tarafı, semavi din inancında ki hayat/yaşam felsefesi; insana hayata tutunmayı ve zamanı gelene kadar ölmemeyi (başkası ölsün sen ölme) hayatı öyle yada böyle sevmeyi yaşamayı öğretir. Daha olumlu ve pozitiftir.

-----------------
Ben ateizm forumlarında sevgiye dair hiç bir öğüt bilgi ve yönlendirmeye rastlamadım desem abartmam sanırım. Karamsarlık, bilinmezlik ve umutsuzluk... Hiçlik ve kötü bir dünya...
TD platformu, salt ateizm platformu degildir. Semavi dinler yasama tutunmayi nasil ogretiyor? Daha olumlu ve pozitif (!)oldugundan olsa gerek, dindar veya tanri inancina mensup insanlar burada daha rahat fikirlerini, sorularini vs. beyan ediyorlar olsa gerektir.

Anlasilan siz, hic tipik din platformlarina goz atmamissiniz.
Alt 20-08-2015, 19:04
Odyssey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Odyssey Odyssey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bazı ateistlerde görülen hayattan soğuma durumunun sebeplerinden biri, ateizm'den ziyade materyalist düşünce de olabilir.
Uzun yıllar dini kurallara bağımlı yaşama durumu varsa, sebepler arasına bunu da ekleriz elbette...
Materyalizm, devamında nihilist düşüncelere sebep olursa, hayat daha da anlamsızlaşır.

Burda tanrının yerine konulacak değeri, doğru belirlemek önemli;
O değer insan olmalıdır bence... bunun için de hayata sevgiyle bakabilmek gerekir.

Bazı materyalistler, insani duyguları bir zihin yanımsaması gibi anlatıyor. hayatta amaç ve idealler belirlemeyi ise, idealizm kapsamında, olumsuz birşey gibi nitelendiriyor.

Dinlerde, savunulan herşey dinlere ait değildir. Dinsel gördüğümüz bazı şeyler aslında insana aitdir;
Hayata anlam aramak, hatta evrenin oluşumunda bir amaç olabileceğini düşünmek de bunlardan biri.
Dinlerde ne iddia ediliyorsa, tersini düşünmeye odaklanmak, aslında dinlere bağımlı hale gelmek demektir.

Bir soru: Eleştirmenini, ölüm ve sonsuz işkenceyle tehdit edecek kadar çaresiz bir kitabın yazarı, bilgili ve adaletli biri olabilir mi...?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil