Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 12-04-2016, 15:12
mt90 mt90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart Teizmden uzaklaşıyorum ama bazı sorularıma cevap arıyorum

Merhabalar, başlıktan da anlaşıldığı gibi teizmden uzaklaşıyorum ama bazı sorularıma da cevap arıyorum. Bilgilendiren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

1- Teist olmamak illa da materyalist olmayı mı gerektirir?

2- Çevremizden bazen duyarız ya hani, medyumlara vs. gidenler olur. O kişiler nasıl 'sadece giden kişinin bildiği' bazı bilgileri biliyorlar? Bunun bilimsel açıklaması var mı? Hatta insanların teizmi bırakamama nedenlerinden biri de emin olun bu tür gizemli olaylardır.

3- Okültizm, ezoterizm ve mistisizm gerçek olabilir mi? Eğer gerçek olabilir diyorsanız hangi inanç bu akımlara en yakındır?

Şimdilik bu kadar sorularım. Cevaplar için teşekkürler.
Alt 12-04-2016, 16:22
Nana Buluku Nana Buluku isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

mt90´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayır, gerektirmez.
2- Çevremizden bazen duyarız ya hani, medyumlara vs. gidenler olur.
O kişiler nasıl 'sadece giden kişinin bildiği' bazı bilgileri biliyorlar? Bunun bilimsel açıklaması var mı? Hatta insanların teizmi bırakamama nedenlerinden biri de emin olun bu tür gizemli olaylardır.
Evet, var. Birincisi, Algıda seçicilik. Şarlatan onlarca şey söylüyor arasından sadece birini doğru bildiğinde sanki söylediği her söz doğruymuş gibi algılıyorsun. Diğer açıklama ise Forer etkisi. Yani söylenenler tüm topluma uyuyordur. Ancak kişi farkında olmadığı için şarlatanın bildiğini sanır.

3- Okültizm, ezoterizm ve mistisizm gerçek olabilir mi? Eğer gerçek olabilir diyorsanız hangi inanç bu akımlara en yakındır?
Bilgim yok.
Alt 12-04-2016, 22:53
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Merhaba, Hoşgeldin... Umarım uzaklaşma sürecinle fazla üzüntü yaşamazsın ve umarım, etki altında kalmadan iradenle bu basamağı aşarsın...
Merhabalar, başlıktan da anlaşıldığı gibi teizmden uzaklaşıyorum ama bazı sorularıma da cevap arıyorum. Bilgilendiren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

gerektirmez, ama kanımca materyalist konusunda uzaklaştığınız teizmden hareketle fikir sahibi olmuşsunuz, muhtemel gerçeği bilmiyorsunuz, materyalizmi ortalıkta sahtekarlarca(teist bile denemez, onlar istismarcı) kara propagandası yapılan siyaset, ideoloji sanıyor olabilirsiniz... materyalizmin özü, bilgiyi, sadece ama sadece nesnel(objektif), gözlem, deney ve veriden elde edileceğini esas alan, bu temele dayanan ve tüm disiplinini bu temelde oluşturan dünya görüşü, ana akım felsefedir..
2- Çevremizden bazen duyarız ya hani, medyumlara vs. gidenler olur. O kişiler nasıl 'sadece giden kişinin bildiği' bazı bilgileri biliyorlar? Bunun bilimsel açıklaması var mı? Hatta insanların teizmi bırakamama nedenlerinden biri de emin olun bu tür gizemli olaylardır.
Sihirbazları izlemişsinizdir, şapkadan tavşan çıkartma örneğin. Aslında yine bilirsin ki, bu işin arkasında çeşitli düzenekler, el çabukluğu, önceden defalarca çalışılmış yöntemler vs vardır, gerçekte şapkadan tavşan çıkmaz, bilirsiniz ki o arada yöntemlerle vb içine tavşan sokulup, sonrada çıkartılır, yani tavşan zaten şapkadan bağımsız mevcuttu, bütün mesele tavşanı kimse görmeden şapkaya giridip çıkartmak...

Gerçi, Pyrrhon'un da belirttiği gibi, yıllarca ama yıllarca büyük bir ödül kondu, gerçekten bu tür yeteneği olanın ispatlaması için, karşılığında ise milyon dolar ödül alacaktı, binlerce kişi gitti, ama hepside eli boş döndü, ve o insanların çoğu da hala çevresini kandırmaya devam ediyordur, insan akıllı, mantıklı canlıdır ama, diğer canlıalr gibi SÜRÜ halind eyaşar ve SÜRÜ olarak yetişir, bilinç konusunda işi zordur. Medyum, falcı, büyücü bu alanlarda da arka planda işleyen bu türden ilizyonist, yanıltıcı yol ve yöntemler vardır. Örneğin en eski ama etkili yol, TOPLUM GAZETESİDİR... Bu tür kişiler zaten olası, hayatın tüm normal oalsılıkalrını, muğlak biçimde öne sürerler, dinleyicilerin öyle ya da böyle başından gemesi muhtemel olaylar silsilesi dökülür....

Bir örnek vereyim, bir zamanalr Çin falı diye bir üfürük yayıldı piyasaya. Çin takvimi ile bebeğin erkek ya da kız olup, olmayacağını belirlemek...

Oysa insanın aklı-mantığı olumludan yana akar o konuda, haber konusunda ise iyi değil misal, kötü haber tez yayılır....

İlgili Takvimi pazarlayanalr diyordu ki, %50 GARANTİ, iyide güzel dostum, o takvim olsa da, olmasada zaten olasılık %50

Ama diyorum ya insan beklentilerinde OLUMCUDUR, duyularında ise OLUMSUZCU(yani haberde olumsuz olanı önceler-imdat, help çağrısı gibidir, kitleyi anında bir şeyler yapma hissiyle aktive eder, beklentide ise olumlu olanı önceler, böylece mantıken yanılsama üretir). hal böyle olunca diyelim ki, 1 milyon kişi o takvimi kullandı, eee bunun belkide yarısı muhtemel beklentisini alacak(zaten %80 i de erkek istiyordur bu cinsiyetçi toplumun!), işte bu kişi, bu takvimi kullandım gerçekten çıkıyor lafzını öyle bir yayar ki, diğer beklentisi çıkmayan sie insan doğası gereği beklentide olumcu olduğu için, sessiz, sedasız kalır, olan olur...

Kısaca açık yüeklikle söyleyebilirim ki, o medyum dedikleriniz, yok paranormal diye sağda solda video yapıp sövüş derdinde olanlar, bir çok sözde hacı, hoca, Cüppeli tarzındakiler, şeyhler, cinciler, muskacılar vb tümüde soytarı-sahtekar, batıl, tağut... halk arasındaki falcılara gelirsek, onlarda ekmek parası o nedenle üzerilerine gitmeyim, fala inanma ama falsız kalma derler sonuçta...

Şimdi SADECE GİDEN KİŞİNİN BİLDİĞİ noktası en önemli nokta, bu en basit yöntemdir, bak anlatayım;
  • Gidenler yücelterek gittiği veya o dertlerinden muzdarip, zaafa açık halde oldukları için tüm normal dikkatlerini kaybederler.
  • Gidenler gittiklerinde sırada bekleyenler olur(her zaman olacak)
  • O sırada bekleyenler içeride çalışan ajanlardır.
  • Gidene sokulurlar, giyim, kuşamına göre
    • Hoşgeldin gardaş vb sohbet açar, kısa sürede gelenin derdini öğrenir.
    • Memleket, yer filan sorar, kısa sürede de heeee, orada kimelrdensin, bende orada yaşadım bilmem ne zaman derler
    • bizim garip bülbül gibi öter...
    • Sonra o konuşan sıram geldi diye bu garipten önce gider, raporu sahtekara verir
    • keklik, artık kafestedir

Bir ara, sözde bir yerleşim biriminde böylesi bir soyguncu, cinci bir sahtekar vardı, yakalanması için ön ayak oldum ve sahtekarlığını ispatladım....
Oradaki ajanlarına yalan söyledim, adımı yalan, babamı yalan, memleketimi yalan, derdimi yalan....
haliyle sahtekar ben ne yalan üfürdüysem bana onu saydı döktü, şikayet edeceklere ise yöntemi bildirdim ve o kişi hapsi boyladı... Tabi ki, tam 22 yıl önce, şimdi öyle bir şey yapsam, bu hükümet beni içeri tıkar, yandaş medya da beni öyle bir pazalarki, ya fetocu terörist ila eder, ya da aklına ne gelirse... Muhterem, bu devirde kimsenin gözünü açmaya çalışmayacaksın, hükümet ham yapar, bak dün ırza geçmekten ieçri tıktığı Cüppeli, şimdi nasılda sağa sola kaşar diye beyan veriyor...

O şekilde sorarsan muğlak olur, neye göre, ney gerçek olabilir mi? Olamaz mı?
Misal Superman gerçek olamaz, Noel baba Olamaz, Zeus, Enlil, Odin, Ra, Yüce manitu da olamaz, ve elbette Allah'ın da ayrıcalığı yok, aynı türden tanrı masalları, Zeus inanırları nasıl Zeus'u lafızla, senaryo, kurgularda var edip yaşatıyorsa, diğeride öyledir, o senaryoları bir kenara koyun, ne kaldı şimdi, ne kaldıysa gerçek sadece odur. Noel babaya milyonlarca insanın inanması, O'nu gerçek kılar mı, atın senaryoyu bir kenara, şimdi bir Noel baba ve size hediye getirdiğini görüyor musunuz? çünkü gerçeklik herhangi bir kişi, ya da üçüncü şahısın iradesi veya anmasından bağımsız ise gerçektir...

gerçek dediğimiz şey, insan iradesinden bağımsız olarak işaret edilebilir olandır. Ay gerçektir çünkü senin iradene bağlı değildir ve işaret edersin... Sizden kilometrelerce uzakta, siz hayır bana göre Ay yoktur demenize göre gerçekliği nasıl ki kaybolmazsa, vardır demenizle de Ay geerçeklik kazanmaz, siz olsanız da, olmasanızda, o gereklik iradenizden bağımsızdır, size bağlı değildir yani... gerçek budur, orta yer ve ortadadır, dolambaçlı yolları filan olmaz, lafa, söze, inanıp, inanmamanıza bağlı muhtaçlık taşımaz...

Ha bu son paragrafım elbette Materyalist duruşa göre

ben sana modern zamanlardan 50 milyon müride ulaşmış, ellerinden sözde kül saçan(çok basit yöntemlerle hemde, ziyaretçilerin arasına kendi adamalrını süreğen yerleştirip, o ziyaretçilerde buna kağıt, mağıt veren tipler olup, kağıtların altına saklanmış kül balyalarını avuçlayıp saçan bir sahtekar!), bir sahtekarın, örneğini vereyim ve elbette bu sahtekar herkese hayat öpücüğü dağıtırken, kıçını kırdığında koltuğunda 1 ay sabit yaşamak zorunda kalmıştı, herkese küllerle bilmem ne dağıtan sahtekar, daha kendi kıçını kurtaramıyordu. Suç bu insanda mı? 50 milyonluk salak ordusunda mı? Bana göre suçlu olan 50 milyon mürid(salak), piyasa böyle bir şeydir ve din piyasası da en korkunç ticaret piyasasıdır, talep ne ise, arz o, ne kadar talep o kadar arz, ne kadar ahmaklık, o kadar ahmaklığı kullanan haremiler-Cüppeli de bizdekilere, hatta tarikatların şeyhiyim diye insanları kandırıp villa köyler kurup satacak kadar ihya olan adiler, kimsenin bilmediği yerlerde sefa ve eğlence hayatında olan sahtekarlar gibi, suç kimde? Cüppeli gibiler paraya sıkışsa, anında bir kaç CİN HİKAYESİNİ piyasa sürmeleri yeterli, bu özünde terör yönetimidir, böylece insanlar daim korkuları diri şekilde tutulup, kendilerine daim bağlı, koşan hale getirirler, her konuşmaları özünde felaket tellalığıdır-dinleyin, illa her konuşmalarında süreğen yanarsınız diye bitirirler, yani önce giydirir sonrada kendisini cuk oturtmak için aman ha yanarsınız diye bitirir

Sai Baba - Spiritüel
https://tr.wikipedia.org/wiki/Sathya_Sai_Baba

Artık gündemden düştüğü için Yabancıların yaptığı videolara ulaşamadım, normalde bu aşağıdaki yayında, bazı yabancı araştırmanalrın vakti zamanında tüm soytarılıklarını açığa çıkartığı videolardan yararlanmışlar, izle hele yumurta çıkartmasını, dalgınlıkla ağzından çıkartıyormuş gibi, havludan çıkartacak. Adi herif havlusuz yapamayacak, çünkü ona havlu götürene bakanlar, ağzını silsin diye havlu götürülüyor zannına(inanç!) kapılıyor, zaten evveliyatta önceden işlenmiş, inandırılmış haliyle kandırılmış kişiler, oysa aksine içinde yumurta götürülüyor, bu soytarıda yumrtayı ağzını siler gibi yapıp içinden cuk ağzına atıyor sonrada etrafa salya saçarak, ağzına soktuğunu tükürüyor

Kısaca 50 milyon mürid insan, düşünün etkisini, her zaman söylenir, Şeyh uçmaz Mürid uçurur

Bir anımı daha anlatayım, yine böyle birileri milelti etkilemişti... Gittim, 15 kişinin içinde herifi rezil ettim. Bu kişi herkese karnını şişiririm, Allah çarpar şu bu diye korkutuyordu, ben rezil ettim bana tek bir tehditde bulunmadı, çünkü inanmadığımı biliyor, tehditleri ona inanmış-kanmışlara yapacak kadar da akıllı idi, misal islam Cehennem ŞANTAJI yapar, kime söker-kandırır-etkiler? İnandırılmış-kandırılmış olanı, oysa şantajın, tehditin inançta yeri olmadığı gibi inancın esasına göre de çirkindir, daha kötüsüdür, ama bu kelimeyle yetineyim

İnanmak ve aldanmak bir madalyonun 2 yüzüdür, birisi olmadan diğeri olmaz.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 05-06-2017, 02:00
FurkanErol FurkanErol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neden teizmden soğuduğunuzu yazarsanız, teizm konusunda cevaplar verebilrim. Ve, 2. sorunuz için şunu söyleyeyim, evet garip olaylar var. Ki benim hayatımda bizzat yaşadığım şeyler de oldu. Ve, kişi "atıp tutmuyordu". Bilimsel bir açıklaması var mı şu an bilmiyorum. Ama sırf o tür şeyler yüzünden teizmi seçen biri varsa salaktır. Çünkü bunların bilimsel bir açıklaması varsa da(Ki var olacaktır) Tanrı tarafından yaratılmıştır(Eğer teist bir görüşteyseniz). He, Tanrı'yı boşlukları dolduran bir şey olarak görüyorsanız normaldir. Ama benim gibi, Tanrı'nın felsefik ve bilimsel anlamda gerekli görüyor ve boşluklar yüzünden değil, tam tersine boşluklar akılcılıkla dolduğu için Tanrı'ya inanıyorsanız bu şeyler hiçbir şey ifade etmiyor.
Alt 05-06-2017, 17:30
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

FurkanErol´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Neden teizmden soğuduğunuzu yazarsanız, teizm konusunda cevaplar verebilrim. Ve, 2. sorunuz için şunu söyleyeyim, evet garip olaylar var. Ki benim hayatımda bizzat yaşadığım şeyler de oldu. Ve, kişi "atıp tutmuyordu". Bilimsel bir açıklaması var mı şu an bilmiyorum. Ama sırf o tür şeyler yüzünden teizmi seçen biri varsa salaktır. Çünkü bunların bilimsel bir açıklaması varsa da(Ki var olacaktır) Tanrı tarafından yaratılmıştır(Eğer teist bir görüşteyseniz). He, Tanrı'yı boşlukları dolduran bir şey olarak görüyorsanız normaldir. Ama benim gibi, Tanrı'nın felsefik ve bilimsel anlamda gerekli görüyor ve boşluklar yüzünden değil, tam tersine boşluklar akılcılıkla dolduğu için Tanrı'ya inanıyorsanız bu şeyler hiçbir şey ifade etmiyor.
Tanrı'nın bilimsel açıdan gerekli olduğunu söylemek bilimin bsinden haberinin olmadığını söylemektir. Bilimsel açıdan olağanüstü iddialar olağanüstü kanıtlar gerektirir Tanrı'nın veya Tanrılar'ın tek bir kanıt zerresi yoktur dolayısıyla Tanrı yoktur geçiniz.

Önerilen Siteler