Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 26-09-2010, 15:19
´´asanda , hasanda ´´ ´´asanda , hasanda ´´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

´´asanda , hasanda ´´ - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart 16 yaşındayım ve sonuç...

merhabalar...

Ben son derece müslüman bir ailenin oğluyum.annem babam ablam çevremdeki hemen hemen herkez ibadetini yapan kişilerdir.küçükken yaşım on iki on üç ken namazımı orucumu , hemen hemen her ibadetimi yapardım.Yapardım ama niye yaptığımı bilmezdim.Sırf allah beni sevsin beni cennetine alsın ona karşı güzel bir kul olabilmekdi. Ama gerçektende öyleydi. Allahtan çok korkuyordum.Bunda çevremin payı oldukça büyük. Bana hep derlerdi eğer sen bunu yapmazsan eğer namaz kılmazsan oruç tutmazsan vs vs gibi konuşarak bende bir korku olmaya başladı.O zaman ilk sorumu kendime sordum. Allah neden kendi yarattığı kuluna işkence yapmak , korkutmak ister. Demekki bu allah kendini bişey zannediyor.Neyse ben korku içinde yaşamaya devam ettim bir süre.

Yaşım birazdaha ilerledi. Din hocama aklıma takıldığım her soruyu sorardım. Oda cevaplamaya çalışırdı ama benim istediğim cevaplar ince cevaplar değildi.Hepsini kabataslak cevaplardı. Din kitabını okuttururdu bize. İnanın gerçekten her sureden her hadisten mutlaka bir soru bulup o soruyu direk hocaya sorardım.Hoca bana şöyle derdi. Eğer ayetleri sureleri en ince ayrıntısına kadar düşünürsen işin içinden çıkamazsın dersi.İnanın böyle bişey olamaz. Demekki din hocasıda ayetleri en ince ayrıntısına kadar düşünseydi belki o da çelişkili bulurdu.Bu soruyu ona sormadım.kendimce fikirer yürütmeye çalıştım.Neyse orta oku bitti resmen din hocası beni dinsiz olarak görüyordu.Halbuki ben kafamı karıştıran soruları sorup bir cevap alıp kendimce yorumlar yapıp doğruyu bulmaktı.Ama sonuçta hoca anlayacağını anlar.Ortaokulll bitti.Liseye başladım.yine tek düşünden inanmaktı.Yaratıcıydı.Sadece bunun ikisini düşünyordum.Benim arkadaşarımın büyük çoğucuma namazlarına gitmezdi.Bende dahil.Niye gidiyim ki. Vaktimi boşboşa harcayım.20dakka namaz kılacağıma 20 tane soru çözüp kendimi geliştirirö.Zaten muhammed dememişmi ´´İlimle geçen bir geçe ibadete geçen bin geceden daha hayırldıır.Rumuz:muhammed. Cumaya nerdeyse kimse gitmezdi.Bi gün sınıfa müdür geldi.Müdürümüzde tam bir cematçi.Direk geldi şu soruyu sordu: ´´Áranızda kaç kişi müslüman ? ´´ dedi. Ben size soruyorum bu soru ne demek.Allah kahretsinki o gün dinden bi soğudum ki zaten soğuktum iyice beni mahvetti.

Aslında sözü fazla uzatmak istemiyorum.Şu an yaşım 16 ve özgür düşünüyorum.Hiçkimseden korku duyma ihtiyacı hissetmiyorum.En önemlisi kuranı kim olduğu belli omayanadının muhammed oduğunu söyeyen birinin yazdığını hemen hemen her DEİST kardeşim biliyor.Mucizelere asla ama aslaaaaaaa inanmam. Yani kısaca aklımın almayacağı ve gözümle görmeyeceğim hiçbir şeye inanmayacağım. Bu dünyayı , gezegeneri , insanları , hayvanları ,bitkileri , dağları taşları yaratan yaratıcıya en önemlisi bizi yaratan yaratıcıya son derece teşekküer ediyorum. Ama kimsede kimseyi kandırmasın: muhammed, cin , melek , ibllllllis , şeytan , kuran ´´ diye bir şey YOK.

Saygılarımla
Alt 26-09-2010, 15:46
think think isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

öncelikle, bu kadar muhafazakar bir aile ortamında büyümene rağmen daha orta okulda sorgulamaya başlamışsn ve 16 ında tamamen dini terk etmişsn. bu gerçekten büyük bir başarıdır

ve aramıza hoşgeldin
Alt 26-09-2010, 15:47
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Çoğumuzun orta yaşlarda yakaladığı şeyi sen gencecik yaşında yakalamışsın; ne mutlu sana. Bu yaşta bu kadar akıllı, cesur ve birikimli olmak her babayiğidin harcı değil; ama sen gibiler sandığından çok gerçekten. Önünüzde saygıyla eğiliyorum.

Kabül edersen sana bir abi öğüdü vermek istiyorum. Birincisi: Özgürlüğün bedeli vardır Emre; bu bedel sadece boşa geçmiş yılların değildir. O yüzden aklını her daim cesaretinin bir adım önünde tut; arkanı kolla ve kendini gereksiz yere ateşe atma. İkincisi:Bu yaşta birşeylerin ayrıdına vardım diyerek kimseye üsten bakma ve kendini birşey sanma. Daha yolun başındasın; en başındasın. Üçüncüsü: Hayatta tek kandırmaca ve sömürü din değildir; aynı akıllılığı ve cesareti hayatın her alında göster, her anlamda mert ol.

Sevgiler, saygılar...
Alt 26-09-2010, 15:50
AerA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AerA AerA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın emre1994 ;

Samimi anlatımınız için teşekkür ederim.

Dip Not : Garden Cafe'ye fazlaca takılmayın. Külliyen kafir dolu orası...

Teoloji gece yarısı, karanlık bir mahsende, orada olmayan kara kediyi aramaktır. Robert A. Heinlein
Alt 26-09-2010, 16:17
ExEgoist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ExEgoist ExEgoist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sayın emre94,
Aklın olgunlaşması,bu dünyada yaşadığınız yıl ile ölçülemez...Sizin aklınızda biz 40lı yaşlardakiler kadar olgun...
Bilirim ki sizin yaşınızda ki insanlar bir kimlik arayışı içindedirler.Her yeni kimliği üst kimlik olarak kabul eder ve bir sonrakini onun üstüne bina ederiz...
Temeli sağlam olan binalar dayanıklıdır...
Karar vermek için acele etmemeliyiz...Kararsız kalmak herzaman ve her şart altında negatif/olumsuz birşey değildir...
Varoluş ile ilgili uzun süre kararsız kalanlar,ileri gidebilenlerdir...
Çünkü karanlık karşısında ilk verilen tepki,bir -izm'e sığınmaktır...
Oysa kararsızlıkda kararlı olanlar ışığı görürler...
Yumurtaya ulaşırlar...kabuğu delerler...kuyruklarına artık ihtiyacları yoktur...
Bir spermin Rahimde ki yolculuğunu düşünün...
Sperm ile katettiği mesafenin oranını düşünün...
Düşünün işte düşünmek güzeldir...

En çokda zaten büyük bir sınavın içinde yaşayan insanları sürekli sınavatabi tutan Sisteme kızıyorum...
Çocuk yaşlardan itibaren sürekli -saçma- çokdan seçmeli sınavlara girme mecburiyeti bir zulumdür.
Bu sistem değişmeli...
Saygılar...

Konu ExEgoist tarafından (26-09-2010 Saat 16:23 ) değiştirilmiştir.
Alt 26-09-2010, 19:49
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

Saygideger emre1994;

Din ve inanis yolunda "erken" basladigin, "serbestlige" ayni yolda ve bilincliligini ve farkindaligini artirarak devam etmeni diliyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 26-09-2010, 20:22
Deep Impact - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deep Impact Deep Impact isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili emre, sevgiyle kal, ne denir başka, daha ne yazılır bu mesaja

İnsan, güzele meyillidir.
Alt 26-09-2010, 21:24
tamercosgun tamercosgun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

emre1994´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
merhabalar...

Ben son derece müslüman bir ailenin oğluyum.annem babam ablam çevremdeki hemen hemen herkez ibadetini yapan kişilerdir.küçükken yaşım on iki on üç ken namazımı orucumu , hemen hemen her ibadetimi yapardım.Yapardım ama niye yaptığımı bilmezdim.Sırf allah beni sevsin beni cennetine alsın ona karşı güzel bir kul olabilmekdi. Ama gerçektende öyleydi. Allahtan çok korkuyordum.Bunda çevremin payı oldukça büyük. Bana hep derlerdi eğer sen bunu yapmazsan eğer namaz kılmazsan oruç tutmazsan vs vs gibi konuşarak bende bir korku olmaya başladı.O zaman ilk sorumu kendime sordum. Allah neden kendi yarattığı kuluna işkence yapmak , korkutmak ister. Demekki bu allah kendini bişey zannediyor.Neyse ben korku içinde yaşamaya devam ettim bir süre.

Yaşım birazdaha ilerledi. Din hocama aklıma takıldığım her soruyu sorardım. Oda cevaplamaya çalışırdı ama benim istediğim cevaplar ince cevaplar değildi.Hepsini kabataslak cevaplardı. Din kitabını okuttururdu bize. İnanın gerçekten her sureden her hadisten mutlaka bir soru bulup o soruyu direk hocaya sorardım.Hoca bana şöyle derdi. Eğer ayetleri sureleri en ince ayrıntısına kadar düşünürsen işin içinden çıkamazsın dersi.İnanın böyle bişey olamaz. Demekki din hocasıda ayetleri en ince ayrıntısına kadar düşünseydi belki o da çelişkili bulurdu.Bu soruyu ona sormadım.kendimce fikirer yürütmeye çalıştım.Neyse orta oku bitti resmen din hocası beni dinsiz olarak görüyordu.Halbuki ben kafamı karıştıran soruları sorup bir cevap alıp kendimce yorumlar yapıp doğruyu bulmaktı.Ama sonuçta hoca anlayacağını anlar.Ortaokulll bitti.Liseye başladım.yine tek düşünden inanmaktı.Yaratıcıydı.Sadece bunun ikisini düşünyordum.Benim arkadaşarımın büyük çoğucuma namazlarına gitmezdi.Bende dahil.Niye gidiyim ki. Vaktimi boşboşa harcayım.20dakka namaz kılacağıma 20 tane soru çözüp kendimi geliştirirö.Zaten muhammed dememişmi ´´İlimle geçen bir geçe ibadete geçen bin geceden daha hayırldıır.Rumuz:muhammed. Cumaya nerdeyse kimse gitmezdi.Bi gün sınıfa müdür geldi.Müdürümüzde tam bir cematçi.Direk geldi şu soruyu sordu: ´´Áranızda kaç kişi müslüman ? ´´ dedi. Ben size soruyorum bu soru ne demek.Allah kahretsinki o gün dinden bi soğudum ki zaten soğuktum iyice beni mahvetti.

Aslında sözü fazla uzatmak istemiyorum.Şu an yaşım 16 ve özgür düşünüyorum.Hiçkimseden korku duyma ihtiyacı hissetmiyorum.En önemlisi kuranı kim olduğu belli omayanadının muhammed oduğunu söyeyen birinin yazdığını hemen hemen her DEİST kardeşim biliyor.Mucizelere asla ama aslaaaaaaa inanmam. Yani kısaca aklımın almayacağı ve gözümle görmeyeceğim hiçbir şeye inanmayacağım. Bu dünyayı , gezegeneri , insanları , hayvanları ,bitkileri , dağları taşları yaratan yaratıcıya en önemlisi bizi yaratan yaratıcıya son derece teşekküer ediyorum. Ama kimsede kimseyi kandırmasın: muhammed, cin , melek , ibllllllis , şeytan , kuran ´´ diye bir şey YOK.

Saygılarımla
Arkdaşım belki din hocanın bilgi birikimi çok azdı; insan çevresini bildiği kadarıyla görür. Keşke karar vermeden önce sorularının cevabını bu yolda ilim yapan akademisyenlere sorsayıdın. Bende bir gün senin gibi belirsizlikler içerisinde kayboldum, en basit bir soruya bile cevap bulamaz oldum ki ben iki üniversite mezunuyum akıllı gecinenlerden idim; benim evimde, cevremde tambir sosyalisttir (ancak ateist değildir) dolaysıyla dini konuda yüzleşmekten korktuğum bir konuda olmadığı gibi dini bir baskıda görmedim ancak her sorunun bircevabının mutlaka olması gerekiyor diye düşündüm. Sordum araştırdım sordum araştırdım ve Allah'ı buldum. şuanda Allah'ın varlığına %100 inanıyorum. Senden istediğim Akademik sahada sorularına cevap ara.
Alt 26-09-2010, 21:59
´´asanda , hasanda ´´ ´´asanda , hasanda ´´ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

´´asanda , hasanda ´´ - MSN üzeri Mesaj gönder

Arkadaşar güzel cevaparınız için teşekküer edeim.

Sayın tamercasgun...

Bakın şunu birkezdaha tekrarıyorum. Aklımın almayacağı ve göze görmeyeceğim hiçbir şeye inanmayacağım , zaten bunuda hikayemde yazmıştım. Ama siz diyorsunuzki daha iyi bilen birine sorun diye. Sordum. Sonuç : hiçbi değişiklik yok. Hepsi yobazca düşünüyor.Ayrıca inanadım demekede inanaımıyor. Örneğin mucizeler. Hangi müslümana sorarsan sor muciziye inanırlar. Ne saçma bişey .İşte ben bunu anLamıyorum anlamakta istemiyorum.

Saygılarımı sunuyorum
Alt 26-09-2010, 23:06
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

emre1994 bu daha iyi bilen birileri iddiası hiç bitmez.
Aynen evreni hatasız ve sistemli yarattığına "inanılan" iç içe paradox tanrıların bitmeyeceği gibi.

Hiçbir zaman başına gelmeyecek olağanüstü olaylara, meta ötesi hikayelere ve daha kötüsü karşılaştığın insanların %95'inin bunlara inanmasına inat allahsızlaşman mantıksal bir tahminle ufkunun açık olduğunu gösteriyor. Bu ufku hiç kaybetme ve devamlı genişlemeye çalış. Henüz çok gençsin ve ne muhteşem ki aklının alabileceği çok şey var. Bir kere ben yaşa geldiğinde benim gibi köhnemişlerden kat kat ilerde olabilme ihtimalin çok yüksek.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil