Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Özgür Düşünce Platformu > Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum?

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-04-2016, 18:15
Dusunen adam Dusunen adam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Bende mi kafir oldum?

Selam,

Evrene ve hayata objektif ve rasyonel olarak baktigimda, bir yaratici gucun olma ihtimalinin buyuk oldugunu dusunuyorum. Fakat son bir kac gundur, Kuranin Allah'tan geldigine artik inanamiyorum, kendimi kandiramiyorum. Durust olmadigimi farkettim, galiba ben hic bir zaman gercekten inanmadim Kuran'da yazan bir suru seye..

Sadece 'kafir' olmamak icin ve cehennem korkusuyla kendimi hayatim boyunca zorlamisim 'inanmak' icin. Aklimin ve vicdanimin asla ve asla kabul edemedigi bir suru sey var Kuran'da, bunlar saymakla bitmez..

Soyle dusundum, eger Allah varsa, bende samimi olarak ve arastirarak Kuran'in Allah'tan gelemeyecegi sonucuna ulastiysam, neden Allah beni ebedi bir 'cehenneme' atsin? Aklim ve vicdanim'dan baska birseyim yok ki, samimi ve durustce baktigimda, gercekten Kuran'da sayisiz tutarsizliklar, mantik disi ifadeler ve hukumler oldugunu gordum.

Diger bir konu, inanip-inanmama meselesi kafama cok takiliyor. Bir insan sadece "bana gore Allah bir tane degil iki tane" dedigi icin neden "musrik" olarak ebedi cehnnemlik olsun? Allah kendine guvenmiyor mu, neden bu kadar basit bir soylemden dolayi "ofke patlamasi" yasayip korkunc ve ebedi iskencelerle tehdit ediyor insanlari? Bunun zerre kadar inandiriciligi var mi Allah askina? Son derece mantik disi, son derece "cocuksu" bir soylem bu. Allah insan gibi kiskanc mi? Zayif ruhlu mu? Kibirli mi? Ofkesine yenik dusup korkunc ve inanilmaz adaletsizlikler ve iskenceler yapabilir mi? Ofkesini kontrol edemiyor mu? Sorulari cogaltmak mumkun.

Kaldi ki, Allah'in kitaba ihtiyaci var mi? Milyarlarca insan hic bir kitaba inanmadan insanca yasiyor. Kitaba inananlarin ulkelerine bakiyorsun, hepsi dunyanin en rezil, en ahlaksiz ve adaletsiz toplumlari. 50 kusur Musluman ulke resmen pislik icinde debelenip duruyor, fakat bu insanlar guya "ebedi cennetlik", geri kalan milyarlarca insan da ebedi cehennemlik, oyle mi? Bu ne bicim adalet anlayisi, bu ne bicim Allah?

Son olarak su hakikati durustce kabul etmek zorunda kaldim; genel olarak, bir insan ne kadar dindar olursa, o kadar sapik, ahlaksiz, siddet yanlisi ve zalim olma ihtimali artiyor. Peki Allah kitap gondererek insanlari bu sekilde sapitip azdirabilir mi? Allah insanligi "kafir" ve "mumin" diye boler mi. Birbirleriyle dusman olup savassinlar diyebilir mi? Boyle bir sey olabilir mi, bu ne bicim Allah? Nerede kaldi merhamet, baris, adalet? Madem "Islam' bu kadar muhtesem otesi birsey, neden Islam'in dogdugu Suudi Arabistan dunyanin en yobaz, barbar ve vahsi insanlariyla dolu?

Vicdanimin bana haykirdigi butun bu gercekleri soyledigim icin simdi "resmen" kafir mi oldum? Simdi ebedi bir cehennemde yakit mi olacagim?
Alt 25-04-2016, 18:42
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kafir sözcüğünün arapçadaki ilk anlamı ''gerçeği örten, saklayan'' gibi bir şeydir.

Siz tam tersi gerçeği arayan ve keşfeden konumunda olduğunuza göre bu anlamda kafir sayılmazsınız.

Dusunen adam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Soyle dusundum, eger Allah varsa, bende samimi olarak ve arastirarak Kuran'in Allah'tan gelemeyecegi sonucuna ulastiysam, neden Allah beni ebedi bir 'cehenneme' atsin? Aklim ve vicdanim'dan baska birseyim yok ki, samimi ve durustce baktigimda, gercekten Kuran'da sayisiz tutarsizliklar, mantik disi ifadeler ve hukumler oldugunu gordum.
Bu sebep tek başına dinlerin ve imtihan safsatasının gerçek olamayacağını göstermek için yeterli.

Zihninizdeki evrenin yaratıcısı tanrı ile, Kuran'ın Allah'ı uyuşmuyor değil mi?
Bir tarafta kuantumu, izafiyeti yaratan süper zeki varlık Tanrı, diğer tarafta insanın abdestiyle, osurmasıyla ilgilenen, ateşler vaat eden öfkeli bir Allah.
Alt 25-04-2016, 19:15
SlayerCommand SlayerCommand isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Aynen sadece Allahın verdiği aklı kullanarak sorgulayacağımız ve Allahın yapmayacağını sandığımız şeylere inanmadığımız için ben eğer varsa da yanacağımızı düşünmüyorum
Alt 25-04-2016, 19:23
Dusunen adam Dusunen adam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu sebep tek başına dinlerin ve imtihan safsatasının gerçek olamayacağını göstermek için yeterli.

Yalniz bu da bana sorunlu bir bakis acisi gibi geliyor, cunku o zaman Hitler, Isid ve dunyanin gelmis ve gecmis butun zalimlerin yaptiklari yanlarina kar kalacak demektir. Umarim oyle degildir, umarim bir sekilde ettiklerini bulurlar. Dinlerin safsata oldugu bencede ortada, bu konuda katiliyorum. Gerci butun dinlerde bazi guzel sozler ve ogutler de var ama bir suru safsata da var.

Zihninizdeki evrenin yaratıcısı tanrı ile, Kuran'ın Allah'ı uyuşmuyor değil mi? Bir tarafta kuantumu, izafiyeti yaratan süper zeki varlık Tanrı, diğer tarafta insanın abdestiyle, osurmasıyla ilgilenen, ateşler vaat eden öfkeli bir Allah.
Evet biraz kaba bir ifade olsa da aynen oyle
Alt 25-04-2016, 21:14
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Yok kafir ( gerçeklerin üzerini örten) olmamışsın ,bilakis örtüyü kaldırmışsın ve gerçekler meydana çıkmış.örtüyü diler kapat ,dilersen aç.

Ayrica foruma hoş geldiniz.Eski bir üye olarak.
Alt 27-04-2016, 04:38
Pardon Yani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Pardon Yani Pardon Yani isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dusunen adam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yalniz bu da bana sorunlu bir bakis acisi gibi geliyor, cunku o zaman Hitler, Isid ve dunyanin gelmis ve gecmis butun zalimlerin yaptiklari yanlarina kar kalacak demektir. Umarim oyle degildir, umarim bir sekilde ettiklerini bulurlar. Dinlerin safsata oldugu bencede ortada, bu konuda katiliyorum. Gerci butun dinlerde bazi guzel sozler ve ogutler de var ama bir suru safsata da var.
Isin gercegine bakilirsa sorunlu bir bakis acisi degil, cünki biz düsünen canlilar olarak herseyde bir mantik, adalet olsun istiyoruz. Bu saydiniginiz canilerin yaptiklari yanlarina kaar kalmasin istegi, malesef biz istiyoruz diye olmak gibi bir zorunlulugu yok.

Bu dünyada okadar adaletsiz isler oluyorki, ben bunu doganin saglamis oldugu yapisiyla alakali olduguna düsünüyorum. Güclü, zayifi yok etme dürtüsü, buda hayatda kalma amacina uygun bir davranisin göstergesi. Sorun düsünen varliklarin iyiyi, kötüyü ayirt edebilme yetisinin kimi insanlarda olusmadigi. Bu canilerin yaptiklarina, onlara bu gücü, imkani verende malesef yine insanlar. Insanlik adina yapilabilecek en faydali olan ise, her breyin iyi bir egitimden gecip bilinclenmesi. Kimse, kimsenin kulu, kölesi olmayacagini asilamak.

Bu gibi olaylar icin bir cok önlemler alinabilir. Kanunlar, yasalar gelistirip önüne gecilebilir. Eger dinlere bakilirsa, yaratilan herkezin ne yapacagini bile, bile hem piskopat ruhlu insanlari yarat, hemde bunu niye yaptin diye cezalandir. Bir piskopatin yüzünden yok olup giden onca canlari hesaba katma. Böyle bir varsayim, akli basinda olan icin kabul edilecek bir adalet anlayisi olamaz. Velhasil cennetde, cehennemde bu dünyada yasaniyor, gercekler ne kadar acida olsa, biz istiyoruz diyede degismiyor. Ama insan denen varlik, mükembeli saglayamasada, iyi olan saglamak icin daima faydali olani gelistirebilir, bu gayetde mümkün.

Forma Hosgeldiniz...

Önerilen Siteler