Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 24-10-2008, 16:08
sinner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sinner sinner isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sinner - MSN üzeri Mesaj gönder
Arrow Balık Fosili evrime ışık tutuyor

Amerikalı bilim adamlarının, 375 milyon yaşındaki balık fosilinin kafatası üzerinde yaptıkları yeni incelemeler, evrim sürecine ilişkin ipuçları veriyor.

ABD'nin önde gelen haber ajanslarından United Press International'da yayımlanan habere göre, Amerikan Doğal Bilimler Akademisi'nin 2004 yılında Kanada'nın Kuzey Kutup Dairesi'ndeki Ellesmere Adası'nda bulunan "Tiktaalik roseae" balık fosili üzerindeki araştırmaları, su ortamından karada yaşama geçişin kafatasının iç yapısında çeşitli değişikliklere yol açtığını gösterdi.

Çalışmaları Nature dergisinin bugünkü sayısında yayımlayan bilim adamları, yaratığın, ilkel çene, yüzgeç ve pul gibi balık benzeri özellikler taşımasının yanında, kafatası, boğaz, kaburga ve kol, bacak gibi vücuda eklemle bağlı bölümlerinin dört ayaklı hayvanlara yakın olduğunu belirttiler.

Araştırmanın başında yer alan ve makalenin yazarı Jason Downs, Tiktaalik'in kafatası, damak ve solungaçlarının iskeletin bu bölümünündeki evrimsel değişikliğin örneklerini ortaya koyduğunu belirterek, "Karada yaşayan hayvanlara özgü kafatası özelliklerinin, sığ sularda yaşam için ilk adaptasyon örnekleri olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

http://arsiv.sabah.com.tr/2008/10/16...775FCF22E.html
Alt 24-10-2008, 17:33
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Geçiş formu arayanlara kapat olsun.
Alt 24-10-2008, 17:57
sinner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sinner sinner isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sinner - MSN üzeri Mesaj gönder

Al sana Ara form

Çoğu insan fosillerin çok bulunan şeyler olduğunu sanır ama,
bir canlı öldüğünde doğa onu hemen yok etme sürecine girer ki canlıların %99 öldükten sonra doğa dengesi içinde (yenilerek) yok edilir. Fosiller ise küçük bir istisna olarak doğada izole edilmiş bir ortamda korunmuşlardır.

Not: Evrimle ilgili haberi c/p yaptım kusura bakmayın sayın moderatörlerim bunun pek de forum kurallarına uymadığını öğrenmiş bulunmaktayım. Ancak link olarak verilince pek dikkat çekmediğini ve konunun tartışılmadığını düşündüm.

Konu sinner tarafından (24-10-2008 Saat 18:11 ) değiştirilmiştir.
Alt 24-10-2008, 20:17
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

gerçekten iyi oldu bu haber bana lazımdı...

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 25-10-2008, 20:55
simson simson isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ateizm tesadüfe bu kadar inanıyosa canlılardaki benzerliklerde tesadüf olabilir neden direk evrime bağlıyosunuz sorabilir miyim? soyu tükenmiş ama geçiş formu gibi gözüken ayrı bir tür neden olmasın cevap verebilir misiniz?
Alt 25-10-2008, 21:03
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

simson kavramadıgın şu. Bir olay olduktan sonra artık tesadüf olamaz. Tesadüf için olmama koşulu şarttır. Daha henüz olay yoktur ve tesadüften bahsedebiliriz, ama olaydan sonra tesadüften bahsedemeyiz.

Milli piyangonun sana çıkması bir tesadüftür. Ama çıktıktan sonra artık tesadüften bahsedemezsin, o bir gerçeklik olmuştur, olay olmuştur.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 25-10-2008, 22:27
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

375 milyon yaşındaki balık fosilinin üstünde yapılan incelemeler evrim sürecine ilişkin ipuçları veriyor.
Amerikan Doğal Bilimler Akademisi'nin araştırmalarına göre fosil, su ortamından karadaki yaşama geçişin, kafatasının iç yapısında çeşitli değişikliklere yol açtığını gösterdi.
http://galeri.internethaber.com/gall...p?id=2208&no=1

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 25-10-2008, 22:52
sowsow sowsow isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evrim dediğimiz şey bazıları inanmasada doğanın içinde bulunan bir olgudur..Bu din gibi birşey değildir sevgili müslümanlar inanmak yada inanmamakla alakası yoktur...mesela yüksekten akan su yıllar sonra kayayı aşındırır vb.((gibi)) yani hayatın her noktasında evrim vardır...((ara form bulun bulunda inanalım diyenler))Bu bulunan ara formları bile objektif olarak kabullenmenizi zaten beklemiyoruz böyle birşeyi kendinize yediremessiniz zaten.At gözlüğünü takmış gidiyorsunuz resmen herşey gözünüzün önünde ama kabullenmiyorsunuz...

DİNLERE ve FAŞİZME hayır!!!!!
Alt 26-10-2008, 01:24
simkalp simkalp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Ya siz değil balık fosili, geçmişe yolculuk yapıp, muhammedin milleti nasıl kandırdığını video çekseniz nafile.. Körü körüne inanıyorsa bir insan bunun çözümü yoktur.
İnsanları inandırmak, inandığını şeyden vazgeçirmekten daha zordur. Bırakın yatıp kalksınlar ele enseye su değdirsinler.
Alt 26-10-2008, 13:24
simson simson isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili dilaver sonuçta bi müdahaleyi kabul etmediğiniz için tesadüf oluyor bal gibi bi amaç taşımadan olan değişiklik tesadüf oluyor bir piyango bana çıkmışsa bu bal gibi tesadüftür ayrıca sorumun cevabı bu değil üstteki mesajımı tekrar okuyup cevap verirsen sevinirim.

ayrıca evrim yoktur demiyorum ben ben sadece evrimin sizin bahsettiğiniz evrim gibi olmadığını düşünüyorum üstteki mesajıma cvp gelmedi nedense hep biz yobazız siz aydınsınız. ben kendimi aydın olarak nitelemiyorum ben gerçeği arıyorum ve okuduğum herşeyi sizin gibi düşünerek değerlendiriyoreum empati kuruyorum bundan emin olun.

dikkatimi çeken şu oldu ne zaman sizin düşündüğünüzün aksi bi düşünce olsa hemen damgayı yapıştırıyosunuz saplantı haline gelmiş bu sizde eleştiriye açık olmayan bi evrimi kabul edemem.

ayrıca bilimde metafiziğe yer yoksa neden tanrı parçacığı diye bi olgu var bunu açıklayabilir misiniz lütfen?

eğer evren sonsuzdan beri vardır önkabulüyle başlarsa bilimsel araştırma elbetteki şans her problemin biricik çözücüsüdür. ama big bang bunu yalanlıyor.

lütfen cvp verecek olanlar birine değil hepsine cevap verin sorularımın. istirham ediyorum please

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil