Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-12-2006, 12:29
Üye Değil

Standart Behiç Aşçı Notları

Avukat Behiç Aşçı’ yı tanımayanlar için belirteyim; kendisi bugün itibariyle 262 gün tecrit için açlık grevine girmiş bir vatandaş.

Dün öğleden sonra, kendisini evinde ziyaret imkanı buldum. Ölümü yaşayan bir insanı size anlatmak için bu başlığı açtım, ve tabi kendisinin arzusunu yerine getirmek için.

Şişli, Abide-i Hürriyet Caddesi ‘nde bir apartman dairesine girdiğimde gözleri gülen 3 kişi kapıda karşıladı beni. Şaşırdım açıkçası, çünkü bir çeşit matem evine gireceğimi sanıyordum.

Normalde kendine güveni olan bir insan olmama rağmen, ölümün beklendiği bir evde nasıl davranılması gerektiğini kestirememekten ve açıkçası sol görüşlü bir ortam bekleyip bu ortamda nasıl davranacağımı bilemediğimden ötürü tutuktu hareketlerim. Acemi bir merhabalaşma sonrası bekleme odası olarak kullandıkları salona geçtim. Salonda koltuklar, sandalyeler ve bir haber kanalını gösteren bir televizyon, sehpanın üzerinde dergiler ve gazeteler… Bir köşede bir masa, üzerinde afişler, duvarlarda tecrit ve emperyalizm karşıtı afişler, tecridi protesto amaçlı açlık grevi yapıp ölmüş kişilerin resimleri... Odada 5 - *6 üniversiteli genç ve Behiç Bey’in refakatçileri ve arkadaşları bulunmaktaydı. Daha sonra Boğaziçi’nden 6 – 7 kişilik bir üniversiteli grup daha geldi. Ölü evi gibi sessiz konuşmalar sürüyordu. Konular, üniversite olayları, dün Boğaziçi’nde gerçekleştirilmiş olan tecrit karşıtı eylem, mahalle olayları, Behiç Aşçı’ nın sağlık durumu ve tabi ki tecritti. Sessiz, saygılı konuşmalar devam ediyordu.

Sonunda, Behiç Aşçı’ nın odasına çağırıldık. Verilen galoşları ayaklarımıza geçirip sıra ile geçtik. Yatakta uzanmış, son derece zayıflamıştı Behiç Aşçı... Orta yaşlı bir bayan, kad dolaşımını artırmak amaçlı ellerine masaj yapıyordu.İlginç olan, Behiç Aşçı hepimizden daha yaşam dolu idi.

“Kusura bakmayın arkadaşlar, artık uyku düzenim bozuldugu için daha yeni kalktım. Eee, hepiniz öğrencisiniz galiba?” *Olmamama rağmen sesimi çıkarmadım.

Anlatmaya başladı gülümseyerek.“Eee, sanırım insanlara birşeyler anlatmayı başarabildik ha ne dersiniz? Bunun politik bir görüş meselesi olmadığını unutmayın. Tecritte sol görüşlülerden daha ağır şartlarda sağ görüşlüler ve adliler var. Özellikle adliler için tecrit dayanılmaz boyutta. Birbirini öldürmeye başlamış adliler mevcut. Tecrit bir kesimin değil herkesin sorunu..... Tecrit insanın insansızlaştırılmasıdır..... Edirne’deki müvekkilim Ercan Kartal 6 yıl sonra bugün bir kişi ile havalnadırmaya çıkarılmaya başladı. Kendini nasıl korudu bilmiyorum 6 yıl boyunca... *”

Bir öğrencinin ‘iletmek istediğiniz bir şey var mı?’ sorusu üzerine cevabı “Sadece tecridi anlatın” oldu. Gülümseyerek kısa bir konuşmanın ardından bizi uğurladı.

Daha sonra imza defterini sıra ile imzaladık. Öğrenci arkadaşlar sessiz bir şekilde ayrıldı ve orada biraz daha birşeyler öğrenebilmek için Behiç Bey’in arkadaşları ile oturdum biraz. Birçok konu konuşuldu, medya, güncel olaylar, ama ben sadece Behiç Aşçı’nın isteği üzerine size tecridi anlatacağım.

2 çeşit tecrit uygulanmakta olduğunu söylediler ya tek kişilik ya 3 kişilik. Tecride önce siyasiler gönderilmiş iken şimdi adli vakalar daha çok gönderilmekte imiş. Adliler 3 kişilik hücrelerde uzun süre kaldıktan sonra, birbirlerine veya kendilerine karşı agresif hareketlerde bulunmaya başlıyormuş. Şu ana kadar 100 kişi tecrit yüzünden intihar etmiş. Arkadaşlarını kesenler de mevcut imiş. Olayın kesinlikle siyasi olmadığını vurguluyorlar.
‘Siyasiler biraz daha şanslı’ diyorlar. Biraz daha bilinçli oldukları için tecrit koşullarına biraz daha kolay adapte oluyorlarmış.

Hapishanelerdeki olaylara örnek vermek gerekirse,bir kağıda yazı yazıp yan hücreye atıp iletişim kuranlara önlem olarak dikenli teller döşenmiş hücre tepelerine, bu da işe yaramayınca, bir hücrenin sağını solunu boşaltıp öyle koymaya başlamışlar insanları hücrelere. “Kağıtta yazan şey ise sadece ‘Nasılsın?’ dı” diyor acı acı gülümseyerek arkadaşlardan birisi. Behiç Aşçı’nın müvekkili Ercan Kartal’ın 6 yıllık tecrit sonrası mahkemede ifadesini okurken yarıda kesip ‘Özür dilerim ama artık konuşurken kendi sesimi duyamadığım için yazıyı okuyamıyor, devam edemiyorum’ dediğini anlattılar.

İşin diğer bir yanı, tecridin standartlarının olmaması. Bir hapishaneye göre, bir mektupta geçen bir kelime sansürden geçebilirken öteki geçememekte. Zaten adlilere neden sansür uygulandığını anlamış değilim. Son zamanlarda popüler medyanın tecrid haberleri yapması üzerine, bu haberlerin olduğu sayılar hapishanelerde yasaklanmış durumda...

İşte böyle...
Size kısaca birşeyler anlatmaya çalıştım. Çekincelerimin olmasına rağmen, bu işin belli bir siyasi örgütün derdi olmadığını gördüm. Orada her düşünceden insanlar bulunmuş, milletvekillerinden edebiyat ve sanat dünyasına kadar bir çok kişi pasif de olsa destek vermekte. Bu insanlık suçunun sadece bir siyasi örgütün savaşı olarak görülmesi, gerek bu örgüt sempatizanlarının gerek bu suçu işleyen herkesin işine gelecek , ama asla bu sorunu çözmeyecek bir yaklaşımdır.

Not: Bu başlığı bu konunun sadece insanlık açısından ele alınması için açtım.
Bu başlığa en ufak ima ile dahi olsa, bir siyasi örgütün reklamını yapacak, konuyu politize edecek, provakasyon ve slogan atacak kişilerin mesajları tarafımdan anında silinecek ve bir uyarı alacaktır. (3 uyarıdan sonra uzaklaştırma cezası gelir. Bkz. kurallar) Bu çabanın tekrarı halinde üyemiz 2 uyarı daha alacaktır.Bu başlığın konusu insanlık bakış açısından başka bir yere taşınması durumunda başlık kilitlenecektir.

merwe

Alt 22-12-2006, 13:21
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Re: Behiç Aşçı Notları

Sevgili Merwe;
İnsanlara masallar anlatılıyor hiçde zor değil, ama işte bizim zor yanımız gerçeği anlatmak-anlamak çok daha zor oluyor, gerçek masal gibi anlatılmaktan ziyade belirleyici olarak yaşanibiliyor.

Gerçeği zorda olsa yaşanır kılan anlatımdan alıntı yapıyorum, başkada bir şey demiyorum.

2 çeşit tecrit uygulanmakta olduğunu söylediler ya tek kişilik ya 3 kişilik. Tecride önce siyasiler gönderilmiş iken şimdi adli vakalar daha çok gönderilmekte imiş. Adliler 3 kişilik hücrelerde uzun süre kaldıktan sonra, birbirlerine veya kendilerine karşı agresif hareketlerde bulunmaya başlıyormuş. Şu ana kadar 100 kişi tecrit yüzünden intihar etmiş. Arkadaşlarını kesenler de mevcut imiş. Olayın kesinlikle siyasi olmadığını vurguluyorlar.
‘Siyasiler biraz daha şanslı’ diyorlar. Biraz daha bilinçli oldukları için tecrit koşullarına biraz daha kolay adapte oluyorlarmış.

Hapishanelerdeki olaylara örnek vermek gerekirse,bir kağıda yazı yazıp yan hücreye atıp iletişim kuranlara önlem olarak dikenli teller döşenmiş hücre tepelerine, bu da işe yaramayınca, bir hücrenin sağını solunu boşaltıp öyle koymaya başlamışlar insanları hücrelere. “Kağıtta yazan şey ise sadece ‘Nasılsın?’ dı” diyor acı acı gülümseyerek arkadaşlardan birisi.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 22-12-2006, 14:10
mhmd mhmd isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sn. Merwe,

Suç ve ceza, insanlığın var olduğu günden itibaren olagelen ayrılmaz bir bütündür.
Bence, sapla saman biraz karışmış durumda.

Bir hafta önce bir haber düştü ajanslardan; X Alışveriş merkezinde yakalanan 6 yaşındaki çocuğa, özel güvenlik güçleri işgence etmiş...
Savunulacak hiçbir tarafı yok güvenlikçilerin.

Dün aynı çocuğun annesi, tüm güvenlikçileri ve X Alışveriş merkezi sahibini mahkemeye veriyor. "-Çocuğuma işkence yaptılar" diye.

Annenin 42 sabıkası var. Ekseri çoğunluğu hırsızlık. Bu annenin, henüz mümeyyiz olmayan, kanunen Reşit kabul edilmeyen kızının 70 küsur suçtan sabıkası var. (Tekrar ediyorum, özel güvenlikçileri savunmadığımı)

Siyasi suçlular diyorsanız ayrı. Lakin adi suçlular, organize suçlulardan bahsediyor isek; cezaya konu olan suçun mağdurlarından sormak lazım derim.

Saatte 160 km hızla giderken sokaktaki kızkardeşinizi ezerek öldüren sarhoş şöför.
Gece yarısı, okumanız için size para yetiştirmeye çalışırken, taksisinde kafasına silah sıkılarak vurulan babanızın gaspçısı.
Kapkaç yapılırken trenden atılarak tren ile istasyon arasında sıkışmadan hayatını kaybetmiş eşinizin kapkaçcısı.
Kadıköy meydanında özel arabasıyla birlikte kaçırılıp ormanda ırzına geçirilerek öldürülen avukat arkadaşınızın canileri.
Henüz ilk okul birinci sınıfa giden çocuğunuzu iğfal edip öldüren sapık.
.
.
.
Hayat sadece Aynüd gezegeninde kötü değilmiş!!!

Şimdi koyun bu mağdurların yerine ve bir daha bakın bakalım; sarhoş şoföre, katil gaspçıya, kapkaççıya, canilere, sapığa.

Bir de onlarla birlikte girin mahkeme salonuna ve son duruşmaya.
Aldıkları 5-10 yıllık cezaların; hafifletilmiş şekilleri, afları mafları ile 3-5 sene sonra sokakta karşılaşacağınızı düşünün.
Düşünün, düşünün..
Sonra da kağıttaki, "-NASILSIN" yazısını.
Sahiden, biz nasılız bu arada?

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın
Alt 22-12-2006, 14:36
Üye Değil

Tecrit nedir sn. mhmmd, bunu bildiğinizden emin değilim.

Tecrit nedir, ve bunu hangi insan hakeder?
Kriterler nedir?
Alt 22-12-2006, 14:38
Üye Değil

Yine anlaşılan bir denge kurabilmekten çok uzağız.

Suç'un cezalandırılmasınıdaki hedefimiz nedir? Çağdaş hukuk kuramları, bunun hedefini "suçluyu islah etmek" olarak göstermekte. Suçluyu islah etme ile İntikam alma farklı kavramlar. Biz, bir çelişki içerisindeyiz. Bir tarafta, ne suçluyu islah etmeye yönelik olan ne de herhangi bir caydırıcılık taşıyan uygulamalar, diğer tarafta ise yine herhangi bir islah amacı gütmeyen, amacı caydırıcılık ve bunun yanında ilkel bir intikam olan uygulamalar. Bu karışıklığın mhmmd'i de etkilediği görülüyor. Bir tarafta ak, bir tarafta kara varmış gibi ikili uzlaşmaz nokta arasında sanki seçim yapılmalı gibi bir izlenim edindim.

Behiç Aşçı, önemli bir noktaya değinmekte. Gazetede okuduğum ilgili bir haberde, kendisinin, var olan F tipi uygulaması içerisinde çözümlere gidilebileceğini savunduğunu gördüm. Aslında ilk ortaya çıktığında eski uygulamalara göre daha çağdaş, uygar ve etkili bir yaklaşım olan F tipi cezaevleri, "islah etme" hedefi yerine "intikam alma ve caydırma(?)" hedefine göre işlemekte anladığım kadarı ile.

Yani, özet olarak, amaç ne olmalı? Bu amaca uygun yaklaşım ne olmalı? Bu yaklaşımı var olan yapı içerisinde sağlayabilir miyiz? İlgili haberi tekrar bulabilirsem buraya göndermeyi düşünmekteyim. Behiç Aşçı'ya göre, var olan yapı içerisinde de bir çözüme gitme olasılığımız var. İnsanları harcamadan da, yok etmeden de yaptırım uygulama, yani cezalandırabilme olasılıklarımız var.

Bazı iyileştirmeler yapılsa bile eylem yapacaklar, bu durumu kabullenmeyecekler olabilir, olacaktır. Ama bu konu ile ilgilenirken, belki de bu uygulamalara karşı çıkanların kimliklerine değil de, uygulamanın kendisine, hedeflerine ve sonuçlarına dikkat etmemiz hepimiz için daha sağlıklı olur.

ben sınırlı bilgimle birşeyler karaladım sadece. Merwe'ye teşekkürler.

neutrino
Alt 22-12-2006, 14:43
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ben siyasi ve düşünce nedenleriden dolayı mahkum olanların bırakın tecritine mahkumiyetlerine karşıyım.Kasıtla adam öldüren ad(l)i suçluların ise (ki buna alkollü araba kullanıp ölümlü kazaya neden olanlar da dahildir) mağdur aile fidyeyle affetmediği sürece idam edilmelerinden tarafayım.Bi de onları tüyü bitmemiş yavruların boğazından kesilmiş vergilerle yıllarca besleyemem.
Alt 22-12-2006, 14:45
Üye Değil

Hiramusta,
İdam cezasını ya da düşünce suçlarını tartışmıyoruz.
Bu başlığın konusu, var olan bir uygulama ve bu uygulamanın sonuçları. Konu içerisinde kalalım mümkünse.

neutrino
Alt 22-12-2006, 14:46
Üye Değil

Sn.Hiramusta,

Kasıtla adam öldüren ad(l)i suçluların ise (ki buna alkollü araba kullanıp ölümlü kazaya neden olanlar da dahildir) mağdur aile fidyeyle affetmediği sürece idam edilmelerinden tarafayım.

demişsiniz.

Yani, adam zenginse, fidye ödeyecek parası var ise kurtulsun. Bu mu adalet?
Alt 22-12-2006, 14:48
Üye Değil

Merwe,

Hiramusta'ya yazmış olduğum mesaj sizin için de geçerli.

neutrino
Alt 22-12-2006, 14:52
hiramusta hiramusta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Bu fidyeyi yani tazminatı devlet kişilerin ödeme gücüne göre tesbit edebilir.Zaten affetme olayı zannımca çok ender gerçekleşir.Kimse ailesinin katilini kolay kolay affetme yolunu seçmez.

Önerilen Siteler