Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Sanat > Resim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-03-2019, 02:12
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Her şeye muhalif sevgili karakedi
Niye sanat olmuyormuş,niye ressam olmuyormuş?
Bakınız;

-Mağaralar vajinayla bir görülüyor..Bu mağaraların bir mabed olarak kullanıldığı söyleniyor..Mağaralarda ritüller yapıldığı,kadınların doğum için buralara geldiği gibi şeyler söylenir..

Bu mağaranın vajina olarak görülmesi,İslam'a bile sirayet etmiştir..Muhammed'in vahiy aldığı söylenen mağaranın adı Hira,eski Arapçada vajina anlamına gelir..Bunu da bir not olarak belirteyim..

Mağaradaki resimleri/çizimleri kadınların yapması da,bir anlamda doğru..Çünkü kadınlar,ilkel insanların anlayışına göre yaratıcı/üretici güçtür..Erkek ise öldürücü/yok edici bir güçtür..Bu bakımdan kadının bir şeyler üretmesi,yani resim yapması gayet doğal..

Çizilen resimler de,genelde korku ve saygı duyulan tanrılar olarak görülmüş..Suni avcı olan ve bunun farkında olan atalarımız,doğadaki gerçek avcıların/yırtıcıların gücünden etkilenmiş ve bunu resim olarak mağaralara nakşetmiş..Bu resimlerin de bir sonraki versiyonu heykel/yontu olarak devam etmiş..
sağolun sevgili Ahlaksız. siz büyüklerime katkılarımla naçizane destek olmaya çalışıyorum. olabiliyorsam ne mutlu bana

sanat/ressam değil çünkü ressamlık, sanat günümüzde sanatsal kaygılarla yapılan entelektüel bir faaliyettir. maddi yaşamda karşılaşılan olay ve olguların düşünce dünyasında algılanması, kişinin bilinç yapısı ile şekillenmesi ve geri tekrar maddi dünyaya çeşitli tuval, boya, fırça gibi araçlarla yansıtılmasıdır.

ilkellerdeki mağara "sanatı" dediğimiz olay ise sanatsal bir entel faaliyeti değil, direkt olarak ekonomik bir faaliyettir. av dışında resmedilmir bir şey var mı mesela? bir nehrin çağıldayan dalgaları, söğüt ağacına konmuş bir kuşun şakıması...? en basitinden güneş bile yok. sadece av hayvanı.

tabii sanatsal bir değeri var. ama bugün bildiğimiz anlamda ne bunları yapan kişi bir ressam, ne de yaptığı şey bir resim sanatıydı. biz o dönemi anlatırken kolaylık olsun diye resimci, sanatçı diyoruz o ayrı. tabii böyle demekle alıntı yaptığınız kitaptan örnek verebilirsiniz. belki benim de bilmediğim bir şey vardır. onun dışında benim bilgim bu yönde.

kadının doğurma vesilesiyle bir üretici/bereket gücü olduğu doğru. fakat ben yine de pratik nedenlerden dolayı bu resimleri avcı grubun içinden birinin çizdiğini düşünüyorum. kadının çizmesi bana mantıklı gelmiyor. Felasife üstadın söylediği mantıklı duruyor. şaman tarafından çizilmiş olabilir. hatta bu faaliyette zamanla bir uzmanlaşmaya da gidilmiş olması lazım.

yani şu resim bence "kadında doğurganlık var, o çizsin" mantığının yapabileceği bir şey değil. bugün elinize boya alın, gidin bir duvara şunu çizmeye çalışın. ne kadar saçmaladığınızı göreceksiniz. henüz modern resim sanatında perspektif, orantı konularının oluşmadığı bir ilkel dönemde bu resimlerin bu kadar kaliteli şekilde çizilmesinin bence başka açıklaması yok.

hele şu kırmızı bizon resmi... böyle bir araştırma var mı bilmiyorum ama bence avcı-şaman tarafından çizilmiş olması yüksek ihtimal. şamanın kadın olduğu fikrine de pek katılmıyorum ama bu konuda geniş bilgim yok. anaerkil deyince de kadının baskın olduğu bir yapı gelmemeli diye düşünüyorum. soy ana-soyudur ama baskın olan bence yine avcı-erkektir veya avcı-şamandır. büyük ihtimalle de av lideri.

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 15-03-2019, 02:24
Üye

Rapi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Arjantin'de bulunan ve "Eller Mağarası" adı verilen bu mağara bu açıdan oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca Endonezya'da bulunan Sulawesi Adasında bir mağarada bu el izi resimlerinden olması daha da ilgi çekicidir. Bu el izleri insanlığın en temel hislerinden olan kalıcı olma arzusundan meydana gelmiş olabilir mi ?

Belki de Büyücüler kalıcı olabilmek için ellerini boyayıp imzalarını attılar ve büyüleri gerçekleşti… Böylece varlıklarını günümüze dek sürdürdüler…
bu arada bu el resimleri elin boyanması ve duvara çarpılmasıyla değil, elin duvara koyulup ağza alınan boyanın püskürtülmesi ile çizilmiş. hani önemli bir detay değil de, böyle bir teknik uygulamışlar. yüksekteki resimler için de yardımcısının omzuna çıkarak çizdiği düşünülüyor. ama işte bunlar hem afaki çıkarımlar. sonuç olarak bunlar ekonomik kaygılarla, pratik faaliyetlerle çizilmiş şeyler. geçen romantik bir köşeyazarı kadın "rahip imhotep bey'ciğin antik mısırda ne gibi ulvi görevler üstlendiği..." falan gibi şeyler yazıyordu. aslında imhotep dediğin sömürü çarkının tepesindeki adam. sanat manat derken bu konuda da romantizme kaçmayalım diye dedim. yani kadın sanatçıdır, erkek soykırımcı öldürücüdür falan olmasın yine sayın üstadım

ben isterim ki
Alt 15-03-2019, 02:58
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ilaveten, carpitmalar var, mesela (!) glykon amca birilerini dener, kadini seytan yaparlar bir kesim. Sonra seytan carpti derler.
Yani erkeğin hikayesinde erkek nasıl kahraman olacak? bu da aynen öyle, ben zaten Lilith'te bu glykom olmasa da kadının, daha doğrusu Lilith üstünden ananın dramını da anlatmaya çalıştım.
Lilith'in Adem'i doğurması zaten tam bir felakete dönüşüyor, Adem de gücü eline geçirdiği nispette de erkeği kutsuyor, sonrası da malum.
Erkek kutsanmış, kadında lanetlenmiş, mistik dünya böyle, neresinden tutarsan elinde kalıyor yani.

Bu ara Lilith'i de ihmal ettim, kızar sonra bana

Rapi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kadınların çocuk bakımı, çocuğun anne bakımına bağımlılığı onun toplayıcılığa, erkeğin fiziki kuvvetinin takım halinde avlanma için daha elverişli olması vb. erkeği yaşanılan bölgeden uzağa avlanmak için gitmesine olanak sağlıyor.

Şamanizm inancı ile sanat bağı olsa da bu da yine sonraki yüzyıllara dayalı bir bağ; tarihsel olarak mağara resimleri çok daha eski.
Anlıyorum, dediğim size uymadı, olsun zararı yok, verdiğiniz sunumda mesela Şamanlık ile ilgili bir şey yok, çünkü Bilim bu konuda, yani Şamanlık konusunda onları görmezden geliyor, bir sürü tanım yapmış ama Şamanlık yok, oysa etkili insanlar bunlar.

Mesela erkeğin avlanmak için çok uzaklara gitmesi, Şaman toplumların da çoğunca yoktur desem bana ne dersiniz bilmem
Şamanik toplumda siz avlanmazsınız, av peşinde koşmazsınız, av size gelir, hangi avı avlayacağınız da, avlağın nerede olduğu da Şaman tarafından belirlenmiştir.
Şamanik toplum bu demek.

Verdiğiniz sunumda Şaman yok mesela, çünkü bilim Şamanlarla ilgilenmiyor, onları yok sayıyor.
Fakat ilkel toplumlar bunlarla ayakta, bunlar onların gerçeği, bizlere ne kadar ters gelsede bu böyle, Şamanları yok saymak bu toplumları da görmek, bilmek olmaz ki.

Resimlere gelince, karakedi'nin dediği gibi bunlar av resimleri, hatta o resimler o hayvanların ruhları ile ilgili resimlerdir de diyebilirim, çünkü o insanlar ruhani yaşıyorlardı.
Bilim bunu kabul etmesede torunları bile bugün böyleler. O yüzden saygı amaçlıda, o hayvanla iletişim amaçlıda, şükran amaçlıda bilemeyeceğimiz pek çok amaç doğrultusunda resim çiziyorlardı.
Bize göre resim, onlar için canlı belki veya ruh!
Bilemiyoruz...

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 15-03-2019, 04:18
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Arkadaşlar şöyle bir görüşüm bulunuyor.

Kadınların bunca ötelenmesi onları ilerde daha güçlü yapacak gibi geliyor.

Her şeyden önce birbirimize sapına kadar bağımlıyız.
Temel ihtiyaçları karşılama konusunda bilim beden gücünün zorunluluğunu azaltıyor.
Bu da kadının erkeğe olan temel ihtiyaç bağımlılığını gittikçe zayıflatıyor.
Kadının erkeğe göre evin direği olma noktasında bir hayli artıları olduğu düşünülürse bu bağımlılığın azalması sayesinde kadınların artıları daha elzem konuma geliyor.
Tabi iş bununla da bitmiyor, eninde-sonunda kadının ötelenme anlayışı bir şekilde son bulacağından kadın daha da değer kazanıyor.

Zaten bu görüşümü doğrulayan bugün için de sinyaller verdiği açık.

Eskiden kadın çalışmak istese dayak yerdi, şimdi ise eve katkı hesabıyla kadının çalışması isteniyor. Hatta bir arkadaşım evlenmeden önce çalışmayan kadını boşarım demişti, gerçekten karısını çalışmadı diye boşadı.
Eskiden köylerde elleri nasır tutmuş kadın pek görmezdim, şimdi hepsinin eli nasırlı.
Ahan da daha dün bir grevi zaferle noktalayan kadınlardı.
Velhasılı kelam bundan sonra kadınlar erkekleri ötelemezse öpün başınıza koyun
Alt 15-03-2019, 19:59
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ilkellerdeki mağara "sanatı" dediğimiz olay ise sanatsal bir entel faaliyeti değil, direkt olarak ekonomik bir faaliyettir. av dışında resmedilmir bir şey var mı mesela?
Sevgili karakedi;önüne yine bir kitap koydum ama her zamanki gibi görmezden geldin..Mağaralara çizim/resim yapanlara ressam deniyor ve buna da sanat deniyor,bu konuda kitaplar bile yazılmış ama sen yine bildiğini okuyorsun..

Bu yapılan resimler/çizimler entelliğin dik âlâsı..Tabi ki avla/ekonomiyle ilgili ama asıl mesele burada inanç..Bu resimleri kadınlar,şamanlar veya sırf bu işi yapan bir grup insan yapmış olabilir..Bu resimlerin yapılma nedeni KORKU ve SAYGI..
Bu resimlerde görülen hayvanlar,o dönemdeki insanların tanrıları..Niye?Çünkü o dönemde TOTEMİZM denilen şey ortaya çıkıyor ve biz ilkel insanların,bir hayvanı kendilerine tanrı olarak seçtiklerini veya böyle düşündüklerini biliyoruz..Haliyle ilkel insanların korktukları veya saygı duydukları tanrılarının resimlerini çizmeleri ve bu resimlerin yanında ayinler yapmaları gayet doğaldır..

Bu resimleri yapanların da kadın olma ihtimali akla çok daha yatkın..Niye?Çünkü erkek hep av peşinde ve resimle,cartla curtla uğraşacak zamanı yok..Çünkü avlanamazsa,klan aç kalır..Haliyle bu zor işi,kadınların yapması,daha normal..Kadınlar,bu hayvanları bu kadar iyi bir şekilde nasıl bilebiliyorlar?Biliyorlar,çünkü sürekli hayvan kesip,temizliyorlar..

Bu insanlar duvarlara çizdikleri tanrılarını da zaman zaman öldürüp yiyiyorlar ama burada bir süreklilik yok..Daha basit avlara yöneliyorlar ve tanrı olarak gördükleri hayvanlara da hem saygı duyuyorlar,hem de güçleri karşısında korkuya kapılıyorlar..

Boğa veya öküz dışında da farklı şeyler resmedilmiş tabi..Vajina resmetmişler,Ay'ı resmetmişler,spiral resmetmişler..vb
Alt 15-03-2019, 20:47
Üye

o zaman sizin mantığınıza göre... erkekler av peşinde koşmaktan resim çizmeye boş vakti olmuyorsa, kadınların da bütün gün çocuk bakıcılığı yapmak ve toplayıcılıkla uğraşmaktan resim çizmeye vakti kalmayacaktır. bu sebepten bana avcı-şamanın çizmiş olabileceği, şamanın da erkek olduğu fikri daha mantıklı geliyor. ha böyle üzerinde polemik yapacak kadar önemli bir detay mı, bence değil. ama toplayıcı-kadın tarafından çizildiğini sanmıyorum. bu detaylar bana tarih deryasında miniminnak detaylar gibi geliyor, o yüzden üzerinde durmuyorum.

tabii böyle derken ben de saygın ekollerden edindiğim bilgiye dayanıyorum. google'da search yapıp kafadan sallamıyorum.

ilkellerin bu kadar da ölümün kıyısında yaşadığını sanmamak lazım. öyle ki, homo sapiens bir dönem toplu av dahi yaptı, bazı mağaralarda yüzlerce, binlerce geyik-bizon kemiği falan bulundu.

yani bir miktar artı-ürüne sahiplerdi, ertesi gün ne yiyeceğiz acaba ölecek miyiz gibi süreklilik gösteren bir durum yoktu. bu yüzden pek tabii ki avcı-erkek tarafından da çizilebilir. bunu bizim bugünkü yaşantı ile hayal etmemiz sorunlu olabilir. hayatımızda o kadar saçma sapan gereksiz detaylar var ki, ilkeller öyle değil. adam oturup bir ok-yay için haftalarca emek harcayabiliyor. yaşantısı çok sade. tabii ki bu aralıkta resim de çizebilir. cro-magnondaki bütün resimlerin hepsindeki bütün detaylar tamamen aynı anda çizilmiş değil ki. zamanla kuşaktan kuşağa aktara aktara çizilmişler. neden erkek çizemesin...

her gün ertesi gün açlıktan ölümün eşiğine gelmekten son anda kurtulacak kadar sabahın köründe çıkıp gece yarılarına kadar tavşan kovaladıklarını düşünmemek lazım. artı-ürün elde edebiliyorlardı. cro-magnon döneminde ilkellerin tuzlama vb yöntemlerle et kurutma tekniğini keşfettiği, etleri daha uzun süre saklayabildikleri de biliniyor.

yukarıda resimleri paylaştım. henüz perspektif/orantı vs gibi tekniklerin olmadığı dönemde, bu kadar kaliteli ürünlerin çıkartılmış olması, çizen kişinin çizdiği şeylerle her gün haşır neşir olacak kadar konuya hakim olduğunu gösteriyor. bu yüzden kadın tarafından çizildiği ihtimalini bence düşürüyor. kadının hayvanlarla derisini dikip don yapmak dışında alakası yok. bütün gün çocuk bakımı ve toplayıcılıkla uğraşıyor. bu da resimlerin avcı grup tarafından çizildiği ihtimalini artırıyor. bazı resimlerin mağaranın 2km dibinde bulunmuş olması, resimlerin şaman tarafından çizildiği ihtimalini güçlendiriyor. yani ateşten meşale yapıp, dağın kalbine iniyor, mağaranın ağzına çizmiyor. tamamen atmosferik bir ortam ve ritüel dahilinde çizilmiş olabilir. kadınlar niye çizsin bunu. bence alakasız.

ilkellerdeki inanç meselesi ile günümüzdeki ten tanrılı dinleri kıyaslamak doğru değil. modern insanların inancı ruhani dünyadan maddi dünyaya iniyor, ilkellerde ise maddi dünyadan ruhani dünyaya çıkıyor. günümüzde tek tanrılı dinler islamlık, hristiyanlık artık maddi dünyadan kendini soyutlamasını becerebilmişler. ilkellerdeki ise inanç tamamen günlük, pratik faaliyetlerden doğmuş. hayatını borçlu olduğu hayvanı yüceltmiş. cro-magnon döneminde mesela doğa ve gökyüzü hakkında hiçbir inanç öğesi yok. bu da inancın kendi pratik faaliyetlerinden çıktığını gösteriyor. yani homo sapiens bu resimler üzerinden avladığı hayvanı yüceltmiş, onu avladığı için özür dilemiş, avın bereketini artırmış, ona karşı hayranlık ve saygı duymuş, ritüeller gerçekleştirmiş, onun soyundan geldiğini düşünmüş olabilir. bu tamamen kendi ekonomik ve pratik faaliyetlerinden doğan bir şey. sanat amacıyla çizilmemiş bir şeye zorla sanat yakıştırması yapılıyor. yapılış amacının günümüzdeki modern resim sanatı ile alakası yok, resmin yanında el var "işte ressam buraya da imzasını atmış" diyor, bana komik geliyor.. cro-magnonlara ressam, yaptıklarına sanat diyen marjinal gözükmeye çalışıyor, kitabı çok satsın istiyor olabilir. harari'nin yaptığı gibi dikkat çekerek popüler olmaya çalışıyor olabilir.

ben isterim ki
Alt 14-09-2019, 13:41
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Mary Barnes ismine rastladım dün anti piskiyatri ile ilgilenirken. İlginç bir yaşam öyküsü dışavurması. Böyle bir insan da yaşamış. Ama aslında karşıtları/diğerleri yaşamış mı ya da diğerleri anti yaşamış...
Foucault'un "Normal insan kurgudur" sözüne gideceksek, ineceksek örneğin sanırım Mary hariç kimse yaşamadı, yaşamıyordu...

Louis Wain diye birinin kedi çizimlerini gördüm sonra.. O da ilginçti..

Bütün bir hastane dolusu (hatta toplum dolusu) insana rağmen Mary Barnes olmayı yeğlerdim...

Burda hastane dolusundan kasıt doktor hemşire çözümlemeci ve diğer ilgili kimse...

Evrensel suje Mary Barnes gibi, dediğimi anlıyor musun? Diğerleri kurgu ya da kolektif. Yani matriksteki uyanmış suje ya da debelenen suje Mary

Normal insan kurgudur.
Bay Foco

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 05-12-2019, 04:01
007 007 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yanlış bir iddia

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil