Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-02-2010, 16:04
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

ALKA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Burada haklisiniz, bu metinlerden sadece o dönemin dünya ve dini anlayisi, sosyo kültürel yapisi hakkinda bilgiler elde edebiliriz. Bir de dini inanis bicimlerin nasil sekillendigi ve gelistigine dair fikirler elde edebiliriz. Bu, dini felsefelerin ortaya cikis kosullarini ve nedenleri hakkinda da ipucu verebilir. Benim gözlemledigim mezheplerin olusumuna benzer dinlerin de kendilerinden , bir öncekinden bagimli olarak evrilme gösterdigi ve zaman icinde ayrisip farklilastigidir. Bunlari okumak eglenceli de olabilir, can sikici da olabilir. Ama insanlik tarihine ait olduklari ve insanlik tarihinin bir parcasi olup insanliga söyle ya da böyle yön verdikleri, günümüz toplum yapisina iz biraktiklari kesin.
Katılıyorum ,pekçok inanış birbirinden etkilenmiş ,öncekini geliştirip bir yön vermiş olabilir. Birikimli olarak ilerleyen bir inanış biçimi de diyebiliriz. Bu noktada katılıyorum.
Alt 16-02-2010, 17:33
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

UlulElbab Diyor ki
"Kutsal metin"ler arasına alınmamasını bir anlamda anlayışla karşılıyorum...

İnsanlara bazı şeyleri açıklamakta zorlanacakları kesin
Tevrat'in basinda meleklerle insanlarin cinsel iliskiye girme öyküsü geciyor zaten. Herhalde sadece kisaltilmis. Apokriflerde daha fazla detay varmis.

(Yaratilis, Bölüm 6, Tufan)
1 Yeryüzünde insanlar çoğalmaya başladı, kızlar doğdu.
2 İlahi varlıklar insan kızlarının güzelliğini görünce beğendikleriyle evlendiler.
3 RAB, "Ruhum insanda sonsuza dek kalmayacak, çünkü o ölümlüdür" dedi, "İnsanın ömrü yüz yirmi yıl olacak."
4 İlahi varlıkların insan kızlarıyla evlenip çocuk sahibi oldukları günlerde ve daha sonra yeryüzünde Nefiller vardı. Bunlar eski çağ kahramanları, ünlü kişilerdi.
5 RAB baktı, yeryüzünde insanın yaptığı kötülük çok, aklı fikri hep kötülükte.

Burda Nefiller olarak gecen yaratiklar devler diye aciklanir. Tevratta devlerin kökeni konusunda bilgi yoktu, demek ki meleklerin (insan) kadinlarla ciftlesmesinden olan yaratiklarmis.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/

Konu sargon tarafından (16-02-2010 Saat 17:40 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-02-2010, 19:54
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

sargon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tevrat'in basinda meleklerle insanlarin cinsel iliskiye girme öyküsü geciyor zaten. Herhalde sadece kisaltilmis. Apokriflerde daha fazla detay varmis.

(Yaratilis, Bölüm 6, Tufan)
1 Yeryüzünde insanlar çoğalmaya başladı, kızlar doğdu.
2 İlahi varlıklar insan kızlarının güzelliğini görünce beğendikleriyle evlendiler.
3 RAB, "Ruhum insanda sonsuza dek kalmayacak, çünkü o ölümlüdür" dedi, "İnsanın ömrü yüz yirmi yıl olacak."
4 İlahi varlıkların insan kızlarıyla evlenip çocuk sahibi oldukları günlerde ve daha sonra yeryüzünde Nefiller vardı. Bunlar eski çağ kahramanları, ünlü kişilerdi.
5 RAB baktı, yeryüzünde insanın yaptığı kötülük çok, aklı fikri hep kötülükte.

Burda Nefiller olarak gecen yaratiklar devler diye aciklanir. Tevratta devlerin kökeni konusunda bilgi yoktu, demek ki meleklerin (insan) kadinlarla ciftlesmesinden olan yaratiklarmis.
Evet Sayın Sargon,haklısınız ancak çok kısa değinilmiş..O nedenle o kadar dikkat çekmiyordu...

ENOK ta geniş yer ayrılmış...Tanrının emrine uymayan ve İnsanlarla BAĞ kuran Melek??lerin isimlerine kadar verilmiş...

NuH'un dedesi olan Enok , Nuh Tufanı diye bilinen hadiseyide haber veriyor...

Aslında Kuranda da geçen ve Nuhun bir Oğlunun kurtarılmaması neden ile Allaha Sitem etmesi ve cevap olarak O senin Soyundan değildi gibi bir cevap almasıda ilginç...

Apaçık bir GEN operasyonuna işaret ediyor...

Diğer Apokrifleri de inceledikce bazı karanlık noktalar aydınlanıyor...

Tobit, Yudit, Ester, Bilgelik, Sirak, Baruk, Yeremya’nın Mektubu, Azarya’nın Duası ve Üç Genç Adamın Ezgisi, Suzanna, Bel ve Ejderha, 1.Makabeler, 2.Makabeler, 3.Makabeler, 1.Esdras, 4.Ezra, Manaşşe’nin Duası, 151.Mezmur ve 4.Makabeler...

Bunlarla birlikte diğer İncile dahil edilmeyenleri bir araya getirdiğimizde

DİNLER kavramının olmadığının;

Aksine tamamının BİR AĞACIN kolları gibi aynı köke dayandığını göreceğiz...

İslam da ki Hadis,Rivayet v.s leri Apokrif olarak kabul etmek mümkün değil çünkü onlar zaten bu metinlere vakıf olanların anlattıklarının anlatılmasıdır...

Arab ve Yunan Rivayetleri işi karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor diye düşünüyorum...

Sevgili ALKA,

Gençliğimin bir döneminde Gov.Cardlı Turizm Rehberi olarak çalışmıştım ve Tarihi mekanları,Mitoloji ve Tarihi/Dini konuları bilmek işimin bir parçasıydı...

İşim gereği çok değerli Uzmanlara Çorum -Boğazkalede.Hititleri incelemiş...Kapadokya ve VAN da...Adıyaman ve Urfada...Ayrıca Hakkari ve Mardinde..Rehberlik yapmıştım.

Bazı kazı çalışmalarına şahitlik etmiş konunun uzmanlarının yerel halk ile iletişimini sağlamıştım.Kürtce..Arabca..ve Aramice bilen bir kişi olarak...

Ayrıca Efeste...Çanakkale ve Biga da bazı çalışmalara katılmıştım...

Şimdi bir Bilgisiyar Mühendisi olarak bu konulara Hoby olarak ve kendimi geliştirmek için ilgi duyuyorum o kadar

Yolculuklar Diyor ki
Bunun sorumlusu Müslümanlardır

Keşke herşeyi kendi üstlerine çekip, tüm alengerli olayları işaret edip, bunları Kutsal Kitap'ın tahtifatına işaret gösterip, herşeyi Kuran'nın gerçekliğine yormasalardı.

İşte o zaman at gözlüklerini çıkartıp çok daha objektif bir şekilde araştırmalar yapılıp sonuçlar alınabilirdi.
Sevgili Yolculuklar,
Haklı olduğunuzu düşünmekle birlikte..amacımız "Sorumlu" bulmaktan ziyade
ortak nokta bulabilmek olmalı diye düşünüyorum.

Binlerce yıllık Freskleri kazıyarak üzerine Sevgilisinin ismini va kalp çizen bir Cahil ister müslüman olsun isterse Hristiyan...bu hiçbirşeyi değiştirmeyecektir..
Bu ancak geri kalmışlığın tezahürüdür...

Sevgi ve Saygılarımla...
Alt 17-02-2010, 03:08
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

sargon´isimli üyeden Alıntı
Tevrat'in basinda meleklerle insanlarin cinsel iliskiye girme öyküsü geciyor zaten. Herhalde sadece kisaltilmis. Apokriflerde daha fazla detay varmis
Aslinda vermis oldugunuz Enok'tan bahseden örnek gibi kanonik (dini otorilerce kabul edilmis) Kitabi Mukaddes'te de dinlerin orijinlerine dair bir cok ipuculari bulmak mümkün, bunun icin cogu zaman apokrif metinlere basvurmaya gerek kalmiyor.

Mesela "Songs of Solomon" olarak bilinen Süleyman'in "Ezgiler Ezgisi"ndeki tarif ettigi yakup dudakli, zümrüt gözlü, kollari akit taslariyla süslü, Süleyman'in önünde coskuyla dans eden kadin orijin olarak aslinda bir kadin sevgili degil, Sümer terminolojilerinde ve siirlerinde de ismi gecen bir puttur; Tanrica Inanna'nin süslenmis putu.

Sümerler'de bu putun tahtadan yapildigini, bu tahtanin her tarafinin kiymetli taslarla süslendigini ve bu putun bir tabutta tasindigini eski arkeolojik metinlerde bulabilmekteyiz. Bunun yaninda Tanrica Inanna ve Tanri Temmuz her bahar evlenir, kirlarda dans yapar ve birlesirlerdi. Bu birlesmeden dolayi her yer yesillenir, kuzular ve buzagilar dogar, hayat yeniden üreyip cogalirdi.

Babil kulesinde ise Tanrica Inanna ve Tanri Tammuz'un her bahar birlesmesi olayi dönemin krali ile tapinagin ana rahibesi bu olayi temsilen birlesirler ve bu is icin kulenin en üstteki odasi (gerdek odasi) kullanilirdi. Ana rahibe kralla birlesmeden önce yikanir, süslenir, kralin kendisine her türlü hasat ve ürünlerini hediye olarak getirmesini ve tapinagin ambarina koymasini odanin kapi arasindan gözetler ve ancak ondan sonra birlesirdi. Ibrani terminolojisi ile Sümer terminolojisi inanilmaz bir sekilde benzesirler.

Süleyman'ın Ezgiler Ezgisi.

Bölüm 8

1 Ne güzel sandaletli ayakların, Ey soylu kız! Mücevher gibi yuvarlak kalçaların, Usta ellerin işi.
2 Karışık şarabın hiç eksilmediği Yuvarlak bir tas gibi göbeğin. Zambaklarla kuşanmış Buğday yığını gibi karnın.
3 Sanki bir çift geyik yavrusu memelerin, İkiz ceylan yavrusu.
4 Fildişi kule gibi boynun. Bat-Rabim Kapısı yanındaki Heşbon havuzları gibi gözlerin. Şam'a bakan Lübnan Kulesi gibi burnun.
5 Karmel Dağı gibi duruyor başın, Pırıl pırıl mora çalar saçların. Kaküllerine tutsak oldu kral.
6 Ne güzel, ne çekicidir aşk! Zevkten zevke sürükler.
7 Hurma ağacına benziyor boyun, Salkım salkım memelerin.
8 "Çıkayım hurma ağacına" dedim, "Tutayım meyveli dallarını." Üzüm salkımları gibi olsun memelerin, Elma gibi koksun soluğun,
9 En iyi şarap gibi ağzın. [Kız] Sevgilimin dudaklarına, dişlerine doğru kaysın.
10 Ben sevgilime aitim, O da bana tutkun.
11 Gel, sevgilim, kıra çıkalım, Köylerde geceleyelim.
12 Bağlara gidelim sabah erkenden, Bakalım, asma tomurcuk verdi mi? Dalları yeşerdi mi, Narlar çiçek açtı mı, Orada sevişeceğim seninle.
13 Mis gibi koku saçıyor adamotları, Kapımızın yanıbaşında Taze, kuru, Her çeşit seçme meyve var. Senin için sakladım onları, sevgilim.

http://www.wordplanet.org/tr/22/1.htm
Alt 19-03-2012, 23:38
Üyeliğini Sonlandırmış

Apokrif yazıların listesi:

Apocrypha: The Gospel of Thomas
Apocrypha: Oxyrhynchus 1224 Gospel
Apocrypha: The Egerton Gospel
Apocrypha: The Gospel of Peter
Apocrypha: Secret Mark
Apocrypha: The Gospel of the Egyptians
Apocrypha: The Gospel of the Hebrews
Apocrypha: The Apocalypse of Peter
Apocrypha: The Secret Book of James
Apocrypha: The Preaching of Peter
Apocrypha: The Gospel of the Ebionites
Apocrypha: The Gospel of the Nazoreans
Apocrypha: The Oxyrhynchus 840 Gospel
Apocrypha: The Traditions of Matthias
Apocrypha: The Gospel of Mary
Apocrypha: The Dialogue of the Savior
Apocrypha: The Gospel of the Savior
Apocrypha: The Epistula Apostolorum
Apocrypha: The Infancy Gospel of James
Apocrypha: The Infancy Gospel of Thomas
Apocrypha: The Acts of Peter
Apocrypha: The Acts of John
Apocrypha: The Acts of Paul
Apocrypha: The Acts of Andrew
Apocrypha: The Acts of Peter and the Twelve
Apocrypha: The Book of Thomas the Contender
Apocrypha: The Acts of Thomas

Pek cok arastirmaci, Nag Hammadi profesoru ve Yeni Ahit profesoru bu kadar emin degilken siz nasil bu derece emin olabildiniz?

Nag Hammadi araştırmacılarının çoğu Thomas incilinin birinci yüzyıldan sonra yazıldığını söyler. Bazı araştırmacılar, en erken ( halkın kullandığı genel , geleneksel ifadeye göre: çatlasa patlasa) İ.S. 50/70 olduğunu söylese de genel görüş 130- 170 yılları arasında yazıldığı üzerinedir. Otorite değilim ve kesin bir tarih de veremem. Yaptığım şey çoğu uzmanın genel kabul ettiği görüşü yansıtmaya çalışmaktır. Thomas inciline geçmeden önce gnostik akıma ilginizin olduğunu bildiğimden genel bir bilgiyle giriş yapacağım.

Apokrif eserleri, İsa'nın çocukluğunu konu edinen apokrifler, Yahudi/ Hristiyan incilleri, Sapkın/ heretik kabul edilen inciller, Deyişleri derleyen inciller ( thomas da girer içerisine), Ahlak dersi incilleri, Elemler incilleri, Gnostik/ Ezoterik Koleksiyonlar, Genel Gnostik yazılar, Şit / Kayin yanlısı gnostik yazılar, Meryem anaya ilişkin yazılar, Lukius yazıları, Hvarilerin yaşam öyküleri, mektuplar, vahiyler gibi sıralayabileceğimiz eserler dizgesi olarak tanıyor, biliyor ve kategorize ediyoruz.

Konumuz gereği sadece "Gnostik/ Ezoterik Koleksiyonlar" ve "Genel Gnostik yazılar" a değinelim. Zaten Thomas İncil'i de bunlarla bağlantılıdır.

Gnostik/ Ezoterik Koleksiyonlar :

Genel Gnostik yazılar : 1. yüz yılın sonlarından 3.yüz yıla kadar uzanan "Petrus'un Vahyi", "Mesih İsa'nın Bilgeliği", "Kurtarıcı'nın Diyalogu", "Mecdelli Meryem'in İncil'i", "Gerçek İncil" gibi eserlerdir. Gnostik öğretisine göre mükemmelliğe "üstün bilgi" aracılığıyla ulaşılır. Fiziksel dünya kötü bir serap gibidir. Thomas İncil'i her ne kadar bu sınıflandırmaya girmese de GFnostiklerle bağlantılı olarak düşünülür ve daha çok "Deyişleri Derleyen İnciller"in alt disiplini olarak bilinir.

Thomas İncil'i gibi Filipus İncil'i de aynı kategoridedir. İsa'ya atfedilen konuşmaları aktarmaya çalışır; ancak bazıları Yahudi/ Hristiyan geleneğiyle hiç uyuşmayan, fiziksel dünyanın kötü, gizli bilgilerinse saf olduğunu savunan belli belirsiz gnostik bir anlayış sunar. Thomas İncil'inin birinci yüzyıldan sonra yazıldığına ilişkin görüş yaygındır. Metnin incelenmesi de bu sonucu haklı çıkarmaktadır. Luka kitabından deyişler aktaran ve onları geliştiren, gnostik/ panteist anlam ifadeleriyle yüklü bir şekle sokan Thomas İncil'i Bazı kilise babalrınca heretik olduğu gerekçesiyle reddedilir. Mesela İskenderiyeli Klement, mesela Origen yada Kudüslü Kiril gibi.

Thomas İncil'i tüm kiliselerce kanonik görülüp. kabul edilen snoptiklerle uyuşmayan bazı niteliklere sahiptir. Dikkate değer olan bir örneği burada paylaşmak isterim.

Thomas İncil'i 114. ayet/Söz:

Simon Peter said to him, "Let Mary leave us, for women are not worthy of life." Jesus said, "I myself shall lead her in order to make her male, so that she too may become a living spirit resembling you males. For every woman who will make herself male will enter the kingdom of heaven."- Ayrıca ;114

Türkçesi :

"Simun Petrus Ona 'İzin ver Meryem ayrılsın, çünkü KADINLAR YAŞLAMI HAK ETMEZLER' dedi. İsa:" [COLOR="rgb(160, 82, 45)"]Bir erkeğe dönüşmesi için ben kendim ona rehberlik edeceğim; Öyle ki, o da sizin gibi yaşayan bir ruh haline gelsin. Çünkü kendini erkek yapan bir kadın Göklerin Egemenliğine girecektir.[/COLOR]" diye yanıt verdi.

Bu ve benzeri ifadeler genel İsa portresiyle de uyuşmuyor. Üstelik Luka'dan alıntılar yapıyor ve onları geliştirerek sunuyor. Dikkat edilmesi gereken nokta şu: ilk dönemim daha ilkel aşamasını yansıtmak yerine ikinci yüzyılda hız kazanan ve geliştirilen gnostizmin etkileri hakim. İlk dönemde daha ilkel bir biçim ve ifade vardı; Gnostizmle bu metinler geliştirildi. İsterseniz 8 yada 77. söze/ ayete bakabilirsiniz.

Dikkat çekmek istediğim ikinci bir nokta ise sünnetle ilgili. İlk dönemde süğnnet problem değil ve sorgulanmıyor. Zaten snoptiklerde de bu açıkça görülür. Sünnet NE ZAMAN sorgulanmaya ve problem yumağı haline geldi? Gentil denilen Yahudi olmayan insanlara aşılanırken. Çünkü Yahudi olmayanlar için sorun yada sorgulanan bir olgu oldu. Çünkü bu olgu onlarla ilgiliydi.

"]Thomas İncil'i 53. ayet/Söz:

His disciples said to him, "Is circumcision beneficial or not?"
He said to them, "If it were beneficial, their father would beget them already circumcised from their mother. Rather, the true circumcision in spirit has become completely profitable.
"

Türkçesi :

Öğrenciler ona, 'sünnet yararlı mı, değil mi?' diye sordular. O da onlara "yararlı olsaydı babalar ( çocuklarını) annelerinden sünnetli olarak ''doğururlardı''. Aksine, tümüyle yararlı olan (asıl) şey ruhsal sünnettir." dedi.

Bu konular, ikincil dönem kilise konularıdır ve birinci dönemde sorun yada sorgulanan bir olgu olarak görülmemekteydi. Bu tür incil mesajları yahudi olmayan insanlara ulaştırıldıkça yahudi gelenekleri de sorgulanmış ve geleneksel görüşün dışında açıklamalar daha iyi bir şekilde sunulmuştur. Bu bir gerçektir.

(a)Bir de Thomas Incil`i, ne Isa`nin dirilisinden ne ikinci gelisinden ne de kefaretten soz eder, (b)sadece Isa`ya ait sozlerin derlemesidir

Cümlenizin -b- kısmına katılıyorum kesinlikle. Bu noktada sizinle aynı fikirdeyim çünkü Thomas İncilinden ikimizde haberdarız. Açıp okuyabiliriz. Şurada farklı versiyonlarıyla mevcut. Benim de kaynak olarak verdiğim.

Thomas Incil`i, ne Isa`nin dirilisinden ne ikinci gelisinden ne de kefaretten soz eder

Aslında durum şöyle;

Thomas İncil'i :
  • Üçlü birlik'i yani Baba/Oğul/Kutsal Ruhun varlığını (30,44)
  • İsa'nın Tanrı oğlu olduğunu (37)
  • Baba tarafından gönderilip kurban edilen oğul olduğunu (65)
  • Her şey üzerinde nur ve her şeyin kaynağı olduğunu (77) yazar.

Sanırım şimdi daha geniş bir bakış açısıyla bakabildik. Konuyu açalım, fikrinizi paylaşabilirsiniz. Diğer arkadaşlar da katılabilir. Yanlışımız düzeltilebilir.

Kaynak:

C.Madrigal/ Apologia
http://www.earlychristianwritings.com/apocrypha.html
http://www.earlychristianwritings.com/thomas.html
http://gnosis.org/welcome.html

Konu Natan tarafından (11-05-2016 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-03-2012, 01:23
anthemoessa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anthemoessa anthemoessa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nag Hammadi araştırmacılarının çoğu Thomas incilinin birinci yüzyıldan sonra yazıldığını söyler. Bazı araştırmacılar, en erken ( halkın kullandığı genel , geleneksel ifadeye göre: çatlasa patlasa) İ.S. 50/70 olduğunu söylese de genel görüş 130- 170 yılları arasında yazıldığı üzerinedir.
Yani tarihlemede kesinligin olmadigi konusunda hemfikiriz. Thomas Incili`nin kanonik inciller doneminde yahut onlardan once yazildigini soyleyen, soylemenin de otesinde, kanitlar/argumanlar sunan konusunda uzman bilim insani sayisi hic de az degildir. Bu isimlerden ornek vermek gerekirse: Robert E. Van Voorst, Gers Theissen, Marvin Meyer, Casey Maurice, Stevan L Davies, Helmut Koester, Gregory J. Riley, April Deconick, Elaine Pagels, ALbert Hogeterp gibi...

Carlos Madrigal bildiginiz gibi Protestan bir hristiyandir ve gorusleri de tabi ki bu yonde olmak zorundadir. Kendisinin "Uc Tanri mi tek Tanri mi" ve "Apologia" kitaplarini okudum ve begendim gercekten bilgili bir hristiyan oldugu suphesiz. Ancak Nag Hammadi konusunda uzman degil. Zaten daha once bahsettigim, Thomas Incili`nin kanonik Incillerden sonra yazildigini soyleyen bilim insanlari cogunlukla (ama tabi ki hepsi degil) hristiyan olan Yeni Ahit profesorleridir. "Early Camp" in icinde ise daha cok liberal veya inancsiz Yeni Ahit uzmanlari vardir.

Thomas Incili`nin 114. deyisi zaten Nag Hammadi uzmanlarinca da tartisilan bir deyistir ve otantikligi konusunda textual anlamda supheler vardir. (Sonradan ilave edilmis olabilir). Kaldi ki bu deyis otantik bile olsa, kadinlarin Yeni Ahit`te de asagi varlik olarak goruldukleri kesindir. Dolayisiyla bu deyisi ve anlatmak istedigi sembolik manayi anlamak icin o gunku kulturun kadina nasil ve ne gozle baktigi goz onune alinmalidir.

Thomas İncil'i :
  • Üçlü birlik'i yani Baba/Oğul/Kutsal Ruhun varlığını (30,44)
  • İsa'nın Tanrı oğlu olduğunu (37)
  • Baba tarafından gönderilip kurban edilen oğul olduğunu (65)
  • Her şey üzerinde nur ve her şeyin kaynağı olduğunu (77) yazar.
Gnostik teolojiyle literalist kilise teolojisi ayni olmadigi icin bu tip benzerliklerin bence bir onemi yoktur.

Thomas Incil`inin Isa`nin dirilisinden, ikinci gelisinden ve kefaret teolojisinden soz etmemesi, cesitli arastirmacilar tarafindan onun kanonik Incillerden daha primitive yani daha "ilkel" dolayisiyla gelistirilmemis yani daha eski olduguna dair bir kanit olarak gosterilmistir. (Kanitlardan sadece biri olarak)
Alt 20-03-2012, 11:53
Onur Üyesi

sevgili Natan,

ALKA'nin hangi söyledigine karsi ciktigini tam anlayamadim. Nag Hammadi metinlerinin kanonik incillerden daha önceye ait olabilecegine mi? Firat'in aciklamalarindan öyle anliyorum, ama ALKA böyle bir iddiada bulunmamis.

Mısırlı bir gösterici
Alt 20-03-2012, 12:10
Üyeliğini Sonlandırmış

Hayir sevgili sargon;

Alka'ya karsi ciktigim bir durum yok.
Alkanin actigi basliktan devam edelim dedik, konu itibari ile.
Bazi apokrif metinlerin daha sonra yazildigi uzerine fikir belirttim.

Sen ne dusunuyorsun apokriflerle kanonize edilmis kitaplar arasi etkilesim uzerine?
Alt 20-03-2012, 14:04
Onur Üyesi

sevgili Natan

eskiden sitede hiristiyanlik konusunda fazla bir birikim yoktu. Arada bir firat gelip birseyler yazar ve biz de onun yazdiklarindan yararlanirdik. Ama simdi sitede hiristiyanligi bilen, kimisi gecmiste hiristiyan olmus olan epey arkadasimiz var ve Turan Dursun sitesi sadece müslümanlikla ilgili degil hiristiyanlikla da ilgili iyi tartismalarin yapildigi bir yer oldu.

Ben sizin birikimlerinizden yararlanmaya calisiyorum su anda. Mircea Eliade'nin, kitaplarinda, apokrif metinleri bir anlayisi olusturan ögeler olarak gayet rahat sekilde kullanmis oldugunu görüyorum. Yani bilimsel acidan dini liderlerin hangi kitaplari kabul ettiginin hic bir önemi yok. Bu kabul etme/etmemenin bircok nedenleri olabilir. Bütün metinler ayni derecede önemlidir ve hiristiyan teolojisinin parcalarini olusturuyorlar.

Oncelik/sonralik konusunda firat'in verdigi kaynaklar var. Onlardan yararlanmak lazim. Sagolsun, hiristiyanlik konusunda gördügüm en iyi kaynak saglayici kendisi.

Aslinda bizim gibi kisilerin bu apokrif metinlerle daha fazla ugrasmasi lazim. Zira insanlar sadece resmi metinleri biliyor ve bu da tek yanli bir propagandayi kolaylastiriyor.

Mısırlı bir gösterici
Alt 20-03-2012, 21:35
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sargon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslinda bizim gibi kisilerin bu apokrif metinlerle daha fazla ugrasmasi lazim. Zira insanlar sadece resmi metinleri biliyor ve bu da tek yanli bir propagandayi kolaylastiriyor.
Ben de aynı görüşteyim,misal Muhammed bu metinlerden de çok yararlanmıştır bunların dışında Talmudlardan,Midraşlardan diğer yorumlar ve diğer dinlerin kitap dışı geleneksel inanışlarından da çok şey almıştır Kur'an'a.

Bunlar üzerinde kapsamlı bir çalışma gerek.

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook

Önerilen Siteler

Etiket
apokrif

Başlık Düzenleme Araçları
Stil