Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-03-2019, 18:40
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sevgili hur-kus,
hur-kus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Şüpheci,
bu forumda "Hristiyanlık" diye bir bölüm varsa, ve özgür bir forumsa ki ben öyle olduğunu düşünüyorum; bu bölümde bu inanışa mensup az da olsa benim gibi üye veya ziyaretçi varsa yaptığım şey neden yanlış olsun?
Özellikle "ilgilenen varsa" diye yazdım.
Buyrun siz de gelin isterseniz, gözlemci olarak katılabilirsiniz bunda ne var?
Sizin ateist inancınıza uygun bir toplantı veya organizasyon olduğunda bunu ilan ederseniz ben bunu saygıyla karşılarım, belki de katılmak da isterim.

Mesih'in ölümünün anılması Hristiyanlar için çok önemli bir konudur. Bundan bahsetmek veya böyle bir kutlamayı haber vermek neden yanlış olsun?
Yok "bu forumda çoğunluk ve güç bize, bizim dışımızda kimse olmasın, başka fikirler konuşulmasın" diyorsanız, dinlerle ilgili bölümü kapattırın olsun bitsin.
Yeri gelince insan hakları demokrasi dersini herkes güzel veriyor.

Ülkemizde tek sesliğe, güçlünün azınlıktakileri ezmesine alıştık nasılsa,,
Umarım burası bozulmaz
Saygılar
Forumda fikir özgürlüğü var, ancak tabelada "kanarya sevmeyenler derneği (dinlerden özgürlüğün sesi)" yazıyor, bari burada kanarya güzellemesi (dini tebliğ) yapmayın.

Forumda kanarya ile ilgili başlıklar olduğu doğru, ne var ki güzelleme amacıyla açılmadılar. Hani kanarya (hiç bir rengini) sevmiyoruz ya, o başlıklara kendimizce niye sevmediğimizi yazıyoruz. Bunda haksız olduğumuz, yanlış bildiğimiz şeyler varsa itirazınızı yapın, tartışalım.

"Sarı kanarya sevenler derneği kurucusunun ölüm anması" tebliğinin ne fikir özgürlüğüyle ilgisi var, ne bu forumla ilgisi var. Bu tebliğin kanarya sevmeyenlere yapılması hem yersiz, hem tuhaf, hem düşüncesizlik. Bu tebliğe (kardeşim biz kanarya sevmeyenler derneğiyiz diyerek) yapılan itirazları fikir özgürlüğünün olmayışına, (ülkede lacivert kanarya sevenler daha fazla diyerek) ezilen azınlık olma ajitasyonuna bağlamanız, din istismarı yapan dindar tipolojisine bire bir uyuyor.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 27-03-2019, 20:00
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili hur-kus,

Forumda fikir özgürlüğü var, ancak tabelada "kanarya sevmeyenler derneği (dinlerden özgürlüğün sesi)" yazıyor, bari burada kanarya güzellemesi (dini tebliğ) yapmayın.

Forumda kanarya ile ilgili başlıklar olduğu doğru, ne var ki güzelleme amacıyla açılmadılar. Hani kanarya (hiç bir rengini) sevmiyoruz ya, o başlıklara kendimizce niye sevmediğimizi yazıyoruz. Bunda haksız olduğumuz, yanlış bildiğimiz şeyler varsa itirazınızı yapın, tartışalım.

"Sarı kanarya sevenler derneği kurucusunun ölüm anması" tebliğinin ne fikir özgürlüğüyle ilgisi var, ne bu forumla ilgisi var. Bu tebliğin kanarya sevmeyenlere yapılması hem yersiz, hem tuhaf, hem düşüncesizlik. Bu tebliğe (kardeşim biz kanarya sevmeyenler derneğiyiz diyerek) yapılan itirazları fikir özgürlüğünün olmayışına, (ülkede lacivert kanarya sevenler daha fazla diyerek) ezilen azınlık olma ajitasyonuna bağlamanız, din istismarı yapan dindar tipolojisine bire bir uyuyor.
kaptandede adam yazsın işte ne olcak hürkuştan zarar gelmez hürkuş dedemi seviyom ben
böbrek falan çalmasınlar ben ondan korkuyom. jw mw ama ne olcağı belli olmaz

güzel espressoyla, ıslak kek oluyo mu valla her easterda katedraldeydim. çok güzel mince pie falan oluyodu. öğlen akşam tıkınıp gidiyodum. biraz kalsak kısmet falan da bulurduk temizinden.

hristiyan kulüplerinin hastasıyım. ama din işi bana göre değil. normalde aşırı aşırı aşırı asosyelim ama hristiyan kulüpleri iyi oluyor. ajan gibi takılıyon.

zengin elemanlar falan oluyor. iş bile bağlarsın ama ben asosyelim.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 28-03-2019, 14:32
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Doğru kavramın kişinin verdiği kadar alması aldığı kadar da vermesi -dengelemesi- ya da taçık tartışmaya girmesi, bilgi örtüştürmesi olduğunu düşünüyorum. Tebliğciliği aşan kişisel tutum ve inanç tabi ki savunulmalıdır ve aksiyle/zıttıyla dengelenmeli, kişi karşı bilgi edinmeli.
Tebliğciye de ancak tebliğ, karşı tebliğ yapılabileceğini öngörüyorum.
Yani kişinin veriş, sunuş ve edim biçimi alış biçimini de temsil edecek tek yolsa?

Yunus köyü aç, tekkeye buğdaya bulgura yollanmış
Yunus demişler; Sen bulgura geldin biz sana bilgi verelim. Bilgiye tamah eder misin? Bu daha önemli.
Bizim Yunus köyü satmış Yunus..
Yani yeni kişinin yoluna bırakılması da bir yol. Belki yolunu bırakır. Bilgiye tamah eder.
Ama şu var. Kişi farkında olmaksızın konu dışında kalıyor.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 01-04-2019, 10:29
hur-kus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hur-kus hur-kus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"ictenlik"´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Doğru kavramın kişinin verdiği kadar alması aldığı kadar da vermesi -dengelemesi- ya da taçık tartışmaya girmesi, bilgi örtüştürmesi olduğunu düşünüyorum. Tebliğciliği aşan kişisel tutum ve inanç tabi ki savunulmalıdır ve aksiyle/zıttıyla dengelenmeli, kişi karşı bilgi edinmeli.
Tebliğciye de ancak tebliğ, karşı tebliğ yapılabileceğini öngörüyorum.
Yani kişinin veriş, sunuş ve edim biçimi alış biçimini de temsil edecek tek yolsa?

Yunus köyü aç, tekkeye buğdaya bulgura yollanmış
Yunus demişler; Sen bulgura geldin biz sana bilgi verelim. Bilgiye tamah eder misin? Bu daha önemli.
Bizim Yunus köyü satmış Yunus..
Yani yeni kişinin yoluna bırakılması da bir yol. Belki yolunu bırakır. Bilgiye tamah eder.
Ama şu var. Kişi farkında olmaksızın konu dışında kalıyor.
Sayın İçtenlik;

Bilgilendirici, samimi ve seviyeli cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Saygılar

"İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın."
Jesus Christ

Matta 7:12

www.jw.org
Alt 06-03-2021, 19:02
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 07-03-2021, 19:48
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İsa mesih hangi gün öldü?

İslam dininin kutsal günü olan CUMA günü.!
Alt 09-03-2021, 12:54
hur-kus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hur-kus hur-kus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Şüpheci Dinsiz, mukayese ettiğiniz hikayelerin cevapları verilmiş.

inciltarihi.com sitesinden alıntıdır.

Buyrun

Bu arada, ben paylaşınca kızıp forum kirlerine atıyordunuz ya paylaşımlarımı. Şimdi size cevap verip güncellediniz teşekkür ederim, görüşmeyeli epey terakki var

Başta Zeitgeist belgeseli olmak üzere son günlerde sorulan sık sorulardan biri şudur: İsa anlatısı aslında Mısır mitolojisindeki Horus'tan, Mitra'dan veya benzer figürlerden mi esinlendi?

Zeitgeist belgeselinin iddiasına göre, Horus ve/veya Mitra: Bakire İsis'ten doğdu; 25 Aralık'ta doğdu; doğduğunda 3 bilge kişi tarafından doğu yıldızıyla müjdelendi; Tifon gazabından kaçmak için Mısır'a gotürüldü; 12 muridi vardı; mucizeler gerçekleştirdi ve suyun üstünde yürüdü; El-Azur'u (Lazar'ı) diriltti; yaraları mucizelerle tedavi etti; kendisine verilen isimler "doğru yol", "gerçek", "aydınlık", "Mesih" "Tanrı Oğlu" ve benzer isimler; çarmıha gerildi ve dirildi.

Devam etmeden şunu belirtmek lazım: Zeitgeist belgeseli hiçbir tarih veya arkeoloji uzmanının görüşünü yansıtmamakta. Kendi görüşlerini savunmak için benzer görüşe sahip komplo teorisyenleri ve astrologları alıntılamaktadır. Dolayısıyla iddialar biraz araştırma zahmetine girecek olanlar tarafından çürütülecek cinstendir. Şimdi teker teker belgeselin iddialarını ele alalım:

Bakire İsis'ten Doğdu:
İsis bakire değildi. Kocası Osiris diğer tanrılar tarafından parçalanmıştır. İsis, bu parçaları bir araya getirip, Nil Nehri'ne gidiyor ve kocası tekrar hayata dönüyor. Yalnız tek bir sorun var. Kocasının erkeklik organını bulamadığı için sihirli bir organ yaratıyor ve böylece gebe kalıyor. Bakirelikle ilgisi yok. Mitras ise bir kayadan doğuyor; üstelik yetişkin olarak… Hiçbir kaynak bakire doğumundan bahsetmiyor.

25 Aralık'ta Doğdu:
İsa 25 Aralık'ta doğmadı. 25 Aralık tarihi 3.- 4. yy.da anma tarihi olarak özellikle Batı'da kullanılmaya başlandı. Çoğu Ortodoks Hristiyan İsa'nın doğuşunu 6 Ocak'ta kutlamaktadır. İncil metnini analiz ettiğimizde asıl İsa'nın doğum mevsimi sonbahar –Ekim olabilir- civarıdır. (Lütfen "İsa Hangi Tarihte Doğdu?" makalemizi okuyunuz)

Doğduğunda 3 Bilge Kişi Tarafından Ziyaret Edildi:
Bir kere Horus'u doğumunda hiç kimse ziyaret etmedi. Olsa olsa babası Osiris'in doğumunda 3 yıldız gözüktü. Ama bunu müneccimlerle bağdaştırmak biraz hayal gücü gerektirir. Kaldı ki, Kutsal Kitap müneccimlerin sayısından bahsetmez. 3 sayısı sonradan geleneklere işlendi ama İncil'de 3 sayısı geçmemektedir. Ayrıca, Mitras için böyle bir kayıt yoktur. Çobanlar doğuşunda Mitras'ın kayadan ayrılmasına yardımcı oluyorlar. (Lütfen "Yıldızbilimciler Kimdi?" makalemizi okuyunuz)

Tifon Gazabından Kaçmak İçin Mısır'a Götürüldü:
Aslında Horus çocukken Tifon'un gazabından kaçmak için bir müddet Mısır'dan uzaklaştırıldı. İsa ve ailesi ise, Hirodes'in gazabından kaçmak için 2 sene Mısır'da kaldılar. Yani tam tersi…

12 Muridi Vardı:
Horus'un 4'ü yarı-tanrı, 16'sı insan olmak üzere, 20 müridi vardı. Ayrıca onun yanında savaşmak üzere sayısızca demircisi mevcuttu. Bunu 12 havari ile ilintilemek, ancak Allah'a çamur atmak isteyenlerin ve kutsal değerleri hiçe sayanların üretebileceği bir çarpıtmadır. Mitras'ın müritleri yoktur; fakat güneş ile bağdaştırıldığı için rivayetlere göre 12 burcu yönetmektedir.

Mucizeler Gerçekleştirdi; Suyun Üstünde Yürüdü; Yaraları Mucizelerle Tedavi Etti:
Horus, asla suyun üstünde yürümedi. Balık tanrısı Oannes, sabahları sudan çıkıp akşamları dönermiş ama bunun dışında hiçbir tanrının suda yürüdüğüyle ilgili bir kayıt yoktur. Horus, mucizevi şekilde tedavi ederdi ama ölümünden sonra… Eski Mısır rahipleri hastaları iyileştirmek için Horus'un ruhunu çağırıp hasta olanın içinde mabet etmesi için dua ederlerdi. Bunun İsa'ya atfedilen mucizelerle uzaktan yakından alakası yoktur; kaldı ki, İsa tarihsel olarak Roma dönemi belgelerinde kanıtlanmış bir insandır; bir mit değildir.

El-Azur'u Diriltti:
Horus, hiç kimseyi diriltmedi. Bununla ilgili herhangi bir kayıt, hiçbir eski Mısır belgesinde yoktur. Olsa olsa annesi İsis, babası Osiris'i diriltti. Bu da maalesef sırf Hristiyanlık'a çamur atmak isteyenlerin uydurduğu bir paralelliktir.

Kendisine Verilen İsimler "doğru yol", "gerçek", "aydınlık", "Mesih" "Tanrı Oğlu" vb. :
Horus'a böyle isimler verilmemiştir. Babası Osiris'in benzer isimleri vardır. Mesela "Her şeyin Efendisi", "Yeraltının Rabbi", "Sonsuzluğun Efendisi", "Ölülerin Efendisi", "Büyük Koç", "Büyük Kelam", "Ruhların Başı" vb. Ama bunların hiçbirinin tümüyle Yahudilikte bulunan "Tanrı Oğlu" ve "Mesih" gibi ünvanlarla alakası veya bağı yoktur.

Çarmıha Gerildi ve Tekrar Dirildi:
Horus'un hikayesi, MÖ. 3000 senesine dayanmaktadır. O tarihte çarmıh diye bir şey yoktu. Çarmıh Roma döneminde icat edilen bir işkence ve infaz aletidir. Horus, asla dirilmemiştir, olsa olsa babası Osiris dirilmiştir; o da erkeklik organından yoksun bir şekilde… Mitras ise, hiç ölmüyor, dünyadaki görevi bittiğinde at arabasıyla gökyüzüne dönüyor.

SONUÇ: Horus ve İsa arasında bağlantı kurmak, ileri derecede bir hayal gücü gerektirmektedir. Kaldı ki, Horus bir mitolojik ilah; İsa ise, Roma kayıtlarında bile bulunan gerçekten yaşadığını bildiğimiz bir kişidir. (Lütfen "İsa Bir Efsane Midir?" makalemizi okuyunuz) Buradan öğreneceğimiz ders: İnsan okuduğu veya izlediği her şeyi araştırmadan kabul etmemelidir…

KAYNAKÇA:

Bedard, Stephen J. "Exposing The Spirit of the Age: A Response to The Zeitgeist Movie." 8 Nisan 2013. http://1peter315.wordpress.com/
Copan, Paul ve William Lane Craig ed., "Come Let Us Reason: New Essays in Christian Apologetics." B&H Publishing. Tennessee, 2012, sf. 169-186.
Strobel, Lee. "The Case For The Real Jesus." Zondervan. Grand Rapids, 2007, sf. 157-188.
Resim: http://theinquisitiveloon.files.wordpress.com/

"İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın."
Jesus Christ

Matta 7:12

www.jw.org
Alt 09-03-2021, 16:31
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yaşamıştır yaşamamıştır bilemem ama kitaplarda sözü edilen;

İsa diye biri var mı? Var.

Deccal diye biri var mı peki? Var.

Mesih İsa diye biri var mı? O da Var.

Mesih Deccal diye biri var mı? O da var.

Yani hem Mesih İsa'nın, hem de Mesih Deccalin var olması, bunların hadislerde filan sıkça geçmesi, yani sanki birileri İsa'ya açıktan deccaldir demek istiyor da maçası yememiş gibi, böyle kelimelerin etrafından dönüyorlar. Az zorlasan İsa Mesih Deccal hepsi aynıdır diyecek sanki.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.
Alt 09-03-2021, 17:58
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sn.hur kuş; alıntı yaptığınız yazı zırva. Ciddiye alınacak bir üslup yok zaten. Daha yazının başında karar verilmiş.!

Önyargılardan kurtulmadan gerçeği kavrayamazsınız. Önce bir kendi kendinize DÜRÜST olacaksınız, sonra bu konuları araştıracaksınız.
Yakındoğu'da İsa'nın arketipi olarak gösterebileceğimiz tanrılardan bazılarını sayayım;
BAAL, DİONYSOS, MİTHRA, DUŞARA, OSİRİS, HORUS, DUMUZİ, TAMMUZ, MARDUK, ADONİS.

İsa denilen şey, bu tanrıların yahudi versiyonudur. İsa, illaki Dionysos veya diğer tanrılarla birebir örtüşmek zorunda değildir ama bu tanrılar hakkında bilgi sahibi olan ve DÜRÜST olan birisi, bu tanrıların hepsinin İSA'nın arketipi/öncülü/selefi olduğunu görecektir/anlayacaktır.

Merak ederseniz, yıllar önce şöyle bir şey yazmıştım;
https://turandursun.com/forumlar/sho...7&postcount=78
Alt 09-03-2021, 19:56
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Uydurulan şeylere hikaye deriz, zamanında bu hikayenin gücünü merak etmiş ve bir deney yapmıştım.
Çevredeki insanlara öyle bir hikaye uydurdum ki, bir yıl sonra bu hikaye yayıldı ve sanki gerçekmiş gibi ağızlarda dolanmaya başladı.
Daha sonra ne kadar bu bir hikayedir, kafadan uydurdum desem de işe yarmadı, insanların uydurulan şeylere inanma yapısı gerçekten çok güçlü.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil