Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-04-2008, 12:10
copperman copperman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Domuz eti ve Alkol Yasağı..

İslam da domuz etinin ve alkolün yasak olmasının asıl nedenini merak ediyorum. Bu konuda yeterli bir bilgi bulamadım. Muhammed in keyfine ve kadınlara düşkün oldugunu biliyoruz, bu durumda alkol de kullanmasi muhtemeldir diye dusunuyorum.
Eger kendi yasaklamissa duz mantikla dusunursek :

Saraptan ve diger ickilerden hoslanmiyordur, kendi bencilliginden herkese yasaklamis olabilir.

Steril olmayan kosullarda domuz yiyip hastalanmistir ya da boyle vakalari cok goruluyodur o yuzden yasaklamis olabilir. Ya da tevratta *yasak diye kopyalamistir.

Ayrica Muhammedin hayati boyunca hic icki icmedigi soylenir. Bu dogru mu? Eger dogru ise *kisisel olarak alkolden hoslanmadigi kesinlesmis olur. Gunumuzde de dini nedenlerden degil de kendi sevmediginden icki icmeyen insanlar coktur.

Yukarida bahsettigim konularda bilgili olan arkadaslarin beni aydinlatmalarini rica ediyorum.
Alt 08-04-2008, 12:21
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Re: DOMUZ ETI VE ALKOL YASAGI

9- Yeni Üyelere Başlık Açma Koşulu

Yeni üye forumlarda başlık açabilmek için hali hazırdaki konulara en az 10 mesaj yazmış olmalıdır. Üye bu sayede forumun işleyişi ve konular hakkında bilgi sahibi olabilecektir. Ancak yeni üye mesaj kotasını doldurmadan "Tanışalım" isimli bölümde kendini ifade edebileceği bir yeni başlık açabilir.

sevgili coperman, tüzüğümüze *uygun olarak başlığını ilitliyorum. 10 mesajı doldurduğunuzda başlığınız açılacaktır.bu arada sitemize hoş geldin umarım kalıcı olursunuz

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 25-04-2008, 16:39
Kıdemli Üye

copperman adlı üyemiz 10 mesaj barajını doldurduğu içn başlığı açılmıştır

Alt 25-04-2008, 16:49
Kıdemli Üye

Bakara *173 *
(Medenî 87) *Allah size ancak ölüyü (leşi), kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesileni haram kıldı. Her kim bunlardan yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına saldırmadan ve haddi aşmadan bir miktar yemesinde günah yoktur. Şüphe yok ki Allah çokça bağışlayan çokça esirgeyendir. * *

sevgili copperman muhammedin domuzu niye yasakladığı yıukardaki ayette açıklanmış.
büyük ihtimalle domuz muhammede pis ve çirkin göründüğü için yasaklamıştır.

içkiye gelince, içki namaz kılınırken problemler çıkardığı için yasaklanmıştır.
kuran (dolayısıyla muhammed) önce sarhoşken namaza yaklaşmayın demiş. işin önünü alamayınca topyekün yasaklamıştır.
tabi bu yasağa muhammedin zamanında ne kadar riayet edilindi bilemeyiz ama sahabe olan muaviye (602-680)
sarayında *içki su gibi içildiği biliniyor

Alt 29-04-2008, 00:39
copperman copperman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dogru, bir dinde icki yasaksa hep yasaktir ayrica sarhos namaz kilmayin demek namaz zamani haricinde icebilirsin demek. Al sana bi tutarsizlik daha.
Alt 15-09-2010, 03:41
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Islam dininde iki tane peygamber vardir. Biri Muhammed, digeri ise Ömer. Muhammed, Ömer'e nazaran biraz daha yumusak baslidir. Ömer ise tam bir despottur. Alkol yasaginin gelmeside, tamamiyle Ömer'in baskilarindandir. Yani Ömer, kraldan fazla kralcidir. Her ne kadar rivayetlerde Hamza'dan bahsedilse, bas aktör Ömer'dir.
Alt 15-09-2010, 09:43
axzel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
axzel axzel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu dusunce yapısına göre:::

doktorumda bana kızartmayı yasakladı bence kızartma yememi istior ve eminim kızartma ve yağlı şeylerden hoşlanmadığı için yapmışdır bunu.

hmm zaten dusunce yapısını yazmış sayın copperman ; "düz mantık"

ben zaten hep bunu söylüordum genelde bu çeşit (ateistlerin düştüğü tarz) yanılgıya düşenler he böyle "düz mantık" bir visiona sahip oldukları için bu sonucları cıkarma basarısı gösteriorlar..

biri size bir şeyi yasakladığında, o şeyden uzak durmanızı istediğinde bunun ardında art niyet arayan hangi mantıkdır ki.. hayata bakış tarzınızı yansıtan bu bakış açısı, tıpkı bardağın sürekli boş tarafını görmek gibi, hatta dolu olsa bile neden boş yer yokki gibi serzenişler... böyle bakış açısına sahip birine cevap bile verilmez çünkerü karşıdaki kişinin amacı doğruyu bulmak değildirki.. bende cevap vermiorum neden alkol veya domuz eti haram konusuna,,

saygılar..
Alt 15-09-2010, 11:22
reis reis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

copperman´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İslam da domuz etinin ve alkolün yasak olmasının asıl nedenini merak ediyorum. Bu konuda yeterli bir bilgi bulamadım. Muhammed in keyfine ve kadınlara düşkün oldugunu biliyoruz, bu durumda alkol de kullanmasi muhtemeldir diye dusunuyorum.
Eger kendi yasaklamissa duz mantikla dusunursek :

Saraptan ve diger ickilerden hoslanmiyordur, kendi bencilliginden herkese yasaklamis olabilir.

Steril olmayan kosullarda domuz yiyip hastalanmistir ya da boyle vakalari cok goruluyodur o yuzden yasaklamis olabilir. Ya da tevratta *yasak diye kopyalamistir.

Ayrica Muhammedin hayati boyunca hic icki icmedigi soylenir. Bu dogru mu? Eger dogru ise *kisisel olarak alkolden hoslanmadigi kesinlesmis olur. Gunumuzde de dini nedenlerden degil de kendi sevmediginden icki icmeyen insanlar coktur.

Yukarida bahsettigim konularda bilgili olan arkadaslarin beni aydinlatmalarini rica ediyorum.

sayın copperman size ömer hayyam'ın meşhur dizeleriyle cevap vermek isterim...

Tanrı, cennette şarap içeceksin der
Aynı Tanrı şarabı nasıl haram eder
bir arap Hamza nın devesini öldürmüş
Şarabı yalnız ona haram etmiş Peygamber

ö. Hayyam
Alt 15-09-2010, 11:28
melih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
melih melih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İçki Hamza'dan dolayı yasaklanmıştır.
Hamza,Uhud savaşında öldükten hemen sonra içki yasaklanmıştır.
Hamza şaraba çok düşkündü.
Muhammed Ömer'in baskılarına rağmen şarabı yasaklıyamıyordu,nedeni ise Muhammed şarabı yasaklasa bile Hamza'nın şaraptan vazgeçemeyeceğinden çok emindi.
Bu da Muhammet'de biraz karizma eksikliğine sebeb olurdu.
Birde Uhud savaşının kaybedilmesinin sebeblerinden birisi de,müslümanların savaştan önce alkol alması.
Domuz eti şak diye yasaklandı ama içki öyle olmadı.
İnanın Hamza,Muhammet'den sonra ölseydi,şu anda islamiyetde şarap yasak olmayacaktı.
Alt 15-09-2010, 11:47
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Axzel

Burada yapılan işlem ile ilgili yine yanılgıya düşüyorsun. Durum şu:
Bir ateiste göre allah yok, muhammed de peygamber değil.
Peki neden alkol ve domuz etini yasakladı diye sorguya çekiyoruz.
Yani ortada bir doktor da yok.
Teorik olarak okuma yazma bilmeyen epilepsi hastası bir ticaret adamı niye alkolü ve domuz etini yasaklamış diye sorguluyoruz.

Bence şarabı hayatı boyunca 1 veya 2 kez içmiştir. Sebebi alkol kanı sulandırarak kan basıncı ve tansiyonu yükseltir. Bu tansiyon ve kan basıncı da epilepsiyi tetikleyebilir. 1-2 kere denedikten sonra sorunla karşılaştığı için içmiyordur.

Alkolü yasaklamasında bildiğiniz gibi 2 hikaye vardır, birisi savaş öncesinde alkollü hamzanın deveyi öldürmesi, diğeri ise alkol içip eğlenen bir grubun sonradan kavgaya tutuşması gösterilir. Bence bu 2 durum ve kendisinin alkol içememesi bu yasağa sebep olmuş olabilir.

Domuz eti ile ilgili olarak da, domuzun sindirimine yardımcı olan kurtçuklar olduğu biliniyor. ayrıca bakteriler kanında yaşamasına karşın bağışıklığı yüksek olduğu için hasta olmuyor. Yiyeni ise hasta edebiliyor. Bir de Arap yarım adasında o dönemde kesilen et sıcakta bekletiliyor. Dolayısıyla mikrop bakteri ve kurtçuklar seri şekilde çoğalabilir ve bu hastalığa sebep olabilir. Bence kendisi de bir iki kere hasta olmştur aynı şekilde çevresindekilerin de hasta olduğunu görmüş ve önemli bir savaş öncesi bir kaç askeri kullanamamıştır, yasaklamıştır.

Saygılarımla

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil