Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Büyük Patlama Teorisi

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 19-02-2015, 19:38
anthemoessa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anthemoessa anthemoessa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Verdigin linkte soyle diyor.

The simplest version of the inflationary theory, an extension of the Big Bang theory, predicts that the density of the universe is very close to the critical density, and that the geometry of the universe is flat, like a sheet of paper.

Sisme teorisinin en basit uyarlamasina ve big bang teorisinin uzantisina gore; evrenin yogunlugu, kritik bir yogunluga yakindir ve bu evrenin, geometri olarak duz , bir dosya kagidi gibi oldugu tahmin edilir.

Dolayisi ile, burada bir tahmin var, kesinlik ya da olgu ya da gozlem yok.
Verdiğim linkte alintiladigim kısmı okumadınız mİ? Bakın en aşağıda o yer. ctrl f yapıp yukardaki alintıdan iki kelime yazarak da bulabilirsiniz. Bir daha alintilayayim nasıl olduysa ilginç şekilde gözünuzden kacmis..... " We now know (as of 2013) that the universe is flat with only a 0.4% margin of error. This suggests that the Universe is infinite in extent; however, since the Universe has a finite age, we can only observe a finite volume of the Universe. All we can truly conclude is that the Universe is much larger than the volume we can directly observe.
Alt 19-02-2015, 20:04
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

firatb84´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Verdiğim linkte alintiladigim kısmı okumadınız mİ? Bakın en aşağıda o yer. ctrl f yapıp yukardaki alintıdan iki kelime yazarak da bulabilirsiniz. Bir daha alintilayayim nasıl olduysa ilginç şekilde gözünuzden kacmis..... " We now know (as of 2013) that the universe is flat with only a 0.4% margin of error. This suggests that the Universe is infinite in extent; however, since the Universe has a finite age, we can only observe a finite volume of the Universe. All we can truly conclude is that the Universe is much larger than the volume we can directly observe.
Orada bahsedilen bir olcum. Bu olcume gore yukaridaki aciklama yapilmis.

Yani bir teori ya da olgu degil.

Ayrica bir seyin mekan olarak genisligi sonsuz isezaten bu hem mekan olarak olculemez ve duz olmasi da boyutsuzdur. Halbuki evren gozlem olarak boyutludur.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 19-02-2015, 20:07
Üye

Ben sayfada yazılandan farklı bir şey söylemedim ki? Siz şaka mı yapıyorsunuz ya da kuru muhalefet etmek için mi yazıyorsunuz? Önce "orada öyle demiyor" (!) deyip, benim dediğim kısım ile alakasız yeri Türkçe'ye çevirdiniz şimdi de komikliği anlayınca "tamam da o teori değil" diyorsunuz. Ben teori ya da olgu mu dedim acaba? Sayfada ne yazıyorsa onu paraphrase ettim. Dediğim şey şu:

"Aslında artık biliyoruz diyebiliriz. Evrenin düz ve sonsuz olduğu, 2013 yılında, WMAP aracından gelen yeni veriler sayesinde, sadece % 0.4 hata payıyla yani
% 99.6 oranında bir kesinlikle, kanıtlandı."

Madem itiraz ediyorsunuz ve alakasız yerleri çeviriyorsunuz şu kısmı da çevirin, sizden ricam şu kısmı da tam tamına Türkçe'ye çevirmeniz.

"We now know (as of 2013) that the universe is flat with only a 0.4% margin of error. This suggests that the Universe is infinite in extent; however, since the Universe has a finite age, we can only observe a finite volume of the Universe. All we can truly conclude is that the Universe is much larger than the volume we can directly observe."

http://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_shape.html

Konu anthemoessa tarafından (19-02-2015 Saat 20:14 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-02-2015, 20:16
Kıdemli Üye

Ben sayfada yazılandan farklı bir şey söylemedim ki? Siz şaka mı yapıyorsunuz ya da kuru muhalefet etmek için mi yazıyorsunuz? Önce "orada öyle demiyor" deyip, benim dediğim kısım ile alakasız yeri Türkçe'ye çevirdiniz şimdi de "o teori değil" diyorsunuz. Ben teori ya da olgu mu dedim acaba? Sayfada ne yazıyorsa onu paraphrase ettim. Dediğim şey şu:

"Aslında artık biliyoruz diyebiliriz. Evrenin düz ve sonsuz olduğu, 2013 yılında, WMAP aracından gelen yeni veriler sayesinde, sadece % 0.4 hata payıyla yani
% 99.6 oranında bir kesinlikle, kanıtlandı."

Madem itiraz ediyorsunuz ve alakasız yerleri çeviriyorsunuz şu kısmı da çevirin, sizden ricam şu kısmı da tam tamına Türkçe'ye çevirmeniz.

"We now know (as of 2013) that the universe is flat with only a 0.4% margin of error. This suggests that the Universe is infinite in extent; however, since the Universe has a finite age, we can only observe a finite volume of the Universe. All we can truly conclude is that the Universe is much larger than the volume we can directly observe."

http://map.gsfc.nasa.gov/universe/uni_shape.html
Benim itirazim ortada bir olgu olmadigina.

Yoksa senin yazdiklarina degil.

Buradaki kanitlanma olcumseldir, mekansal degildir.

Yani insanoglu bugun hala evrenin boyutlarini bilemez. Cunku; evrenin, gozlemlenebilinen capinin 93 milyar isik yili oldugu ve eger Alan Guths'un sisme teorisi gecerli ise; gozlemlenen cosmosun capinin ancak bir helyum atomuna esdeger ve tum cosmosun capinin da bu olcum ile gunesin capina esdeger oldugunu soyleyebiliriz.

Yani butun cosmosun capi 100 septilyon isik yili, 10 uzeri 26'ya esdeger oldugunu soyleyebiliriz.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 19-02-2015, 20:24
Üye

Bilimsel verilere göre, WMAP aracından elde edilen bilgiler, Nasa'nın resmi sitesinde söylendiği gibi "WE NOW KNOW......." şeklinde cümle kurmak için yeterlidir. Bunun dışında ister ölçümsel ister olgusal ister egzantriksel de istersen X Y Z felsefene gir, durum bu: "We now know (as of 2013) that the universe is flat with only a 0.4% margin of error bitti. Bunu "olgusal değil" şeklinde yorumlayacaksak bilimin ulaştığı verilerin (özellikle astronomi ve astrofizik alanında) %99'u "olgusal değil" olur. Hatta biz bile "olgusal" olmayabiliriz.
Alt 19-02-2015, 20:29
Kıdemli Üye

Bilimsel verilere göre, WMAP aracından elde edilen bilgiler, Nasa'nın resmi sitesinde söylendiği gibi "WE NOW KNOW......." şeklinde cümle kurmak için yeterlidir. Bunun dışında ister ölçümsel ister olgusal ister egzantriksel de istersen X Y Z felsefene gir, durum bu: "We now know (as of 2013) that the universe is flat with only a 0.4% margin of error bitti. Bunu "olgusal değil" şeklinde yorumlayacaksak bilimin ulaştığı verilerin %99'u "olgusal değil" olur. Hatta biz bile "olgusal" olmayabiliriz.
Nedir bilinen ve bu bilginin bilimselligi nedir?

Alt 19-02-2015, 20:37
Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nedir bilinen ve bu bilginin bilimselligi nedir?
Onu, Nasa'daki o cümleyi yazan astrofizikçilere sorabilirsin. Ciddiyim, mail atarsan 3 gün içinde yanıt yazıyorlar. Böylece daha otantik bir kaynaktan daha tatmin edici yanıtlar almış olursun. Belki X Y Z felsefenden de bahsedersin, etkilenirler.
Alt 19-02-2015, 20:38
Kıdemli Üye

Onu, o cümleyi yazan Nasa'daki astrofizikçilere sorabilirsin. Ciddiyim, mail atarsan 3 gün içinde yanıt yazıyorlar. Böylece daha otantik bir kaynaktan daha tatmin edici yanıtlar almış olursun. Belki X Y Z felsefenden de bahsedersin etkilenirler.
"we know now" ile "it is a fact that" arasindaki farki biliyor musun?

Alt 19-02-2015, 20:39
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Bence linkteki % 0,4 lük hata payı derken ölçümlerin hata payını kastediyor.
Ama bu ölçümlerden evrenin düz olduğu sonucuna ulaşmak için ayrı bi oran yapmak gerekiyor.
Ölçümler %99 doğru evet ama bu ölçümlerin evrenin düz olduğunu göstermesi oranı %99 değil.

Ayrıca evrenin düz olması bizim bildiğimiz anlamda düzlük olmasa gerek.
Bizim bildiğimiz düzlük iki boyutludur.
3 boyutlu evrenin düz olması ne demek acaba..bununla ilgili bilimsel bir şey okumuştum ama hiç hatırlamıyorum..çok fazla teknik bilgi vardı sanırım içeriğinde

Edit: % 99 luk oran evrenin düz olduğu yönündeymiş, haklısın fırat..Dünyamız düz çıkmadı ama evren düz çıktı çok ilginç

Konu Yıldıztozu tarafından (19-02-2015 Saat 20:49 ) değiştirilmiştir.
Alt 19-02-2015, 20:42
Üye

"we know now" ile "it is a fact that" arasindaki farki biliyor musun?
"We now know" yerine "it is a fact that" yazsaydı "tamamdır demek ki olgusal bu" mu diyecektin? Big Bang ile ilgili benzeri yollarla elde edilmiş pek çok veri için artık "it is a fact that" ifadesi kullanılabiliyor. O halde olgusal mıdır bunlar? Boş bir tartışma gerçekten...

Astronomi ve astrofizik ile ilgili bilgilerin %99'u "olgusal değil" senin mantığına göre.

Önerilen Siteler

Etiket
big bang, evren, kozmoloji

Başlık Düzenleme Araçları
Stil