Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-03-2015, 21:22
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
http://www.mailce.com/kalbin-gorevleri.html
Kalbin nasil calistigina dair BILIMSEL aciklama.
Kalbin Çalışması
Kalbin çalışması kulakçık ve karıncıklardaki kalp kaslarının kasılıp gevşemesi ile gerçekleşir. Kalp kaslarının kasılmasına sistol, gevşemesine diastol denir.
Kalb kaslarinin kasilma ve gevsemesini ne saglar?

Kulakçık ve karıncıklar birbirine zıt olarak çalışırlar. Yani kulakçıklar kasılırken karıncıklar gevşer. Kalbin her odacığı kasılma ile içerisindeki kanı boşaltırken, gevşeme sayesinde kalp tekrar kan ile dolar. Kulakçıkların kasılması ile kan kulakçılardan karıncıklara geçer. Bu sırada karıncıklar gevşer. Hemen sonra karıncıklar kasılır ve karıncıklardaki kan atardamarlara geçer.
Kulakciklar ile karinciklarin birbirine zit calismasini saglayan nedir?

Bu sırada kulakçıklar gevşer ve toplardamarlardaki kan kulakçıklara dolar. Kalbin yapısındaki tek yönlü kapakçıklar kapandığında kanın geri dönmesi engellenir.

Kalbin çalışması otonom sinirlerle kontrol edilir. Otonom sinirlerin etkisiyle sağ kulakçık duvarında bulunan S.A (sinoatriyal düğüm) uyarılırsa kulakçıklar kasılır. S.A düğümden yayılan uyarılar fibrillerle kulakçıklarla karıncıklar arasında bulunan ikinci sinir düğümü olan A.V’yi (Atrio ventriküler düğüm) uyarır. A.V’den çıkan his demetleri tüm karıncığa yayılır. A.V düğümünün uyarılması ile uyartılar his demetlerine (purkinje lifleri) geçer ve karıncıklar kasılır.
Otonom sinirleri uyaran nedir?

Kalbin Çalışmasını Etkileyen Faktörler
1. Sinirler: sempatik sinirler Kalp atışını hızlandırır. Parasempatik sinirler yavaşlatır.
Sinirlerin hizlandirip yavaslatmasini saglayan nedir?

Kisaca kalbin calismasini organize eden nedir?

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 08-03-2015, 22:35
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sen iki asir oncesinin bilgileri ile ne bugunu algilayabilirsin ne de modern bilimi algilayabilirsin, ne epistemolojiyi alguilayabilirsin, ne de soyutu algilayabilirsin.
ben sana 2 asır öncenin bilimini bile anlatamıyorum ki, kaldı ki 2.000 yıl önceki düşünme/hayal ufkunu izah edebileyim. Bilimin dediklerini de, sana idrak ettiremiyoruz ki, sanki binlerce yıl evvelden kalma bir dinazor var karşımızda....
Zaten kendi beyninde celiskili oldugun ve materyalizme tutunayim darken "zihin yoktur" soylemin ile, ister istemez cark ettigin yazi ve mesajlarinda ortada.
Halbuki yazarken de demiştim, itiraz ZİHİNE değil, senin ona yüklediğin RUHANİ ANLAMA, BİÇTİĞİN YÜKLEDİĞİN ABSÜRT KAPSAMA/ÇERÇEVEYE DİYE, 6 defadır tekrar ediyorum şuncacığın FARKINA varamadın Hep böyle bilimdi, felsefeydi, kendi ağzından çıkan absürtlere değilde, saklandığın kelimeleremi sarılacaksın, bu hiç adil ve saygın değil!?

Zihin dedik tanımı verdik, olmadı anlattık, olmadı link verdik, hala da olmadı, 7.kez veriyoruz. zihin yok demiyoruz, ruh gibi belirlediğin bir yapıya sahip zihin yok diyoruz, aynı şeymi? fırıldaklığı bırak, avareliği bırak.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zihin
Zihin ya da bilinç; düşüncenin, algılamanın, belleğin, duygunun, isteğin ve düşlemenin bazı birleşimlerinde görünür olan bilincin ve zekânın kolektif görünüşlerini kapsar. Zihin bilinç akışı olarak tanımlanabilir. İnsan beyninin bilinçli süreçlerin tümünü içerir.

2 asır evvelin değil, günümüzün ifadesi, sen nerenle okuyorsun ben bilmem, ama idrak edemeyişin sebebi, 2.000 yıl eskide kalmış dağarcığınla ilgili olabilir, bana öyle geliyor ki, 2.000 derken dahi çok fazla iyimserim.

Bekle şu sözünü çerçeveletip geleyim,duvarıma asacağım

"Zihin kendini algilamak icin beyni kullanir." Evrensel-İnsan 08 mart 2015.

Vay kalleş bilim, zihinin "beyindeki bilinçli aktivitelere denmesi" derken, bizim TEOLOG zat-ı şahane ve O'nun yeni tanrısından haberi olmamış, meğer ruh(zihin) bedeni kullanırmış?!... Bunuda çerçeveleteyim;

"Gordugun gibi, zihin ile beyin yan yana. Ne sadece beyin (materyalizm), ne de sadece zihin( idealism)" Evrensel-İnsan 08 mart 2015.

Zaten senin gibisinden felsefe adına bundan fazlası beklenemezdi, felsefeyi böyle kelime sanan, kelime oyunu sanan bir ne oldum delisi sanki.. Materyalizm zihini RET ETMİYOR, HER ŞEY ZİHİNLERDE PLANLANDI, HER ŞEY zihinin tertipidir şeklinde olan görüşü/yargıları ret eder, idealizmde=zihin demek değil! Materyalizmini merak mı ettin? Bir daha vereyim; "Zihin(!) beyinin(!), daha doğrusu öznenin! bilinç temelli aktivite/faaliyetlerinin tümüne birden verilen isimdir!"

Bir insan kaçık değilse, şu yukarıdaki tanımı anlamaması için, O'nu cehalet ya da kafayı teolojik-saplantı ile bozmuşluk dışında alıkoyacak bir şey bulamadım. Israr et bakalım RUH-BEYİN safsatasına, nereye varacaksın, bu güne kadar burnundan ötesine varamadın, ardında tonlarca kir bıraktın, ne yaptıysak muvaffak olamıyoruz, yüce zihinden dileyelim ki, bir gün bizi, kirinden kurtarsın...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu

Konu spartacus tarafından (08-03-2015 Saat 22:42 ) değiştirilmiştir.
Alt 08-03-2015, 23:17
Kıdemli Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ben sana 2 asır öncenin bilimini bile anlatamıyorum ki, kaldı ki 2.000 yıl önceki düşünme/hayal ufkunu izah edebileyim. Bilimin dediklerini de, sana idrak ettiremiyoruz ki, sanki binlerce yıl evvelden kalma bir dinazor var karşımızda....
Cunku senin dediklerin zaten bilimin dedikleri degildir, neyi idrak ettireceksin?

Bir seyi gayet guzel idrak ettiriyorsun, metafizik varliksal temeldeki materyalizmin tozunun indirgemeci ve monist mantigini. Onda da ara sira bocaliyorsun ama; bunun farkinda ve bilincinde de degilsin.

Halbuki yazarken de demiştim, itiraz ZİHİNE değil, senin ona yüklediğin RUHANİ ANLAMA, BİÇTİĞİN YÜKLEDİĞİN ABSÜRT KAPSAMA/ÇERÇEVEYE DİYE, 6 defadır tekrar ediyorum şuncacığın FARKINA varamadın
"Benim yukledigim" demek istedin de, dilin surctu herhalde. Cunku bir materialist icin zihin ancak ruhani anlam tasir, oyle degil mi?

Yalniz bunun benim ile ilgisi olmadigini algilayamayan beyinlere bir daha veriyorum.

Zihin kendini algilamak icin beyni kullanir.

Gordugun gibi, zihin ile beyin yan yana. Ne sadece beyin (materyalizm), ne de sadece zihin( idealism)

Ayrica bu birlikteliklerinde biri digerinden de farkli, ama ayri degil. Yani beyin iler zihni ayiramazsin, ama ikisinin birbirinden farkini ortaya koyarsin.

Ne de dualism- Cunku beyin ve zihni de kavramsal bilgi ile dile getirirsin/ortaya koyarsin.

O yuzden benim ile yazisirken, metafizik ve varliksal yaklasim gecerli degildir.

Hep böyle bilimdi, felsefeydi, kendi ağzından çıkan absürtlere değilde, saklandığın kelimeleremi sarılacaksın, bu hiç adil ve saygın değil!?
Bu da yeni gelistirdigin taktik mi?

Neymis "saklanmdigim kelimeler?"

Ya da "kelimelere saklanmak/sarilmak" ne demek?

Once bunu bir acikla. Sonrada

"Adil ve saygin degil" darken neyin adil ve saygin olmadigini acikla.

Ben sana istersen aciklayayim.

Burada adil ve saygin olmayan tek sey, senin lakabim Adina ahkam kesmen ve bu ustelik sadece karsi oldugun idealism temelinde yaptigin ahkam kesme ile de kendi ozelliklerini desifre etmen.

Ustelik lakabimin o kadar "benim metafizigin varliksal felsefeleri ile hic bir ilgim yok" cumlesini zilyon kere yazdigi halde.

Ayrica hic ruhtan bahsetmeyen lakabima, algilayamadigin yan yana koyma temelinde ustelik beyin ile zihni birlikte aciklarken ve birinin digerinden ayrilmadigini soylerken ve de ikisi arasindaki farki ortaya koyarken, hala "sadece zihin var senin icin" demek mi adil ve saygin olan?

Zihin dedik tanımı verdik, olmadı anlattık, olmadı link verdik, hala da olmadı, 7.kez veriyoruz. zihin yok demiyoruz, ruh gibi belirlediğin bir yapıya sahip zihin yok diyoruz, aynı şeymi?
Valla senin burda gene digger yarin devreye girmis. Ben hic bir yerde hic bir zaman "ruh gibi belirlenen bir yapiya zihin" demedim.

Ustelik beyin ile birlikteligini de defalarca acikladim.

O zaman iki sey var;

Ya bir acik iftira.

Ya da ufkunun digger mucadele ettigi idealism ile degerlenmdirme.

Hangisi?

Ben ikinci oldugunu dusunuyorum ve bundan da gina geldi.

Yalniz ne yaparsin ufkun bu kadar.

Belki bir gun algilarsin.

Hayir baska dilde yazisalim diyecegim de, konu dil sorunu degil ki!

Konu senin dar ufkunun algisi sorunu.

fırıldaklığı bırak, avareliği bırak.
http://tr.wikipedia.org/wiki/Zihin
Zihin ya da bilinç; düşüncenin, algılamanın, belleğin, duygunun, isteğin ve düşlemenin bazı birleşimlerinde görünür olan bilincin ve zekânın kolektif görünüşlerini kapsar. Zihin bilinç akışı olarak tanımlanabilir. İnsan beyninin bilinçli süreçlerin tümünü içerir.
Istersen once su benim demediklerimi demis gibi gosterme firildakligini ve yazilanlari algilayamama ve carpitma avareligini sen bir birak.

Ayni seyleri ben de kac kere yaptim. Zihinin ne oldugunu verdim, beyinin ne oldugunu verdim, ustelik ikisinin biribirinden, birini digerinden ayirmadan birinin digerinden farkini verdim.

2 asır evvelin değil, günümüzün ifadesi, sen nerenle okuyorsun ben bilmem, ama idrak edemeyişin sebebi, 2.000 yıl eskide kalmış dağarcığınla ilgili olabilir, bana öyle geliyor ki, 2.000 derken dahi çok fazla iyimserim.
Aramizda senin ile beyin olarak en az 3 asir, zihin olarak ta sinirsiz/belirsiz asir fark var.

Cunku sen daha zihnini kullanabileceginin farkinda degilsin. Iste o zaman yani farkinda oldugun zaman, aramizdaki fark; soyle bir homo sapiens sapiens'in evrildigi tarihten itibaren belirebilir.

Bekle şu sözünü çerçeveletip geleyim,duvarıma asacağım

"Zihin kendini algilamak icin beyni kullanir." Evrensel-İnsan 08 mart 2015.
Asmaskla yetinme beynine de as. Belki boylece zihnini sende kullanmaya ve beynine hukmetmeye basliyabilirsin, yalniz dikkat et tehlikelidir. Her beyin kendisine hukmedeni sevmeyebilir. O zaman mazallah sosyo-psikolojik sorunlar baslar.

Vay kalleş bilim, zihinin "beyindeki bilinçli aktivitelere denmesi" derken, bizim TEOLOG zat-ı şahane ve O'nun yeni tanrısından haberi olmamış, meğer ruh(zihin) bedeni kullanırmış?!... Bunuda çerçeveleteyim;
Demek digger yarin gizli gizli tanrisini ariyormus, eh boylece o da ortaya cikti.

Cunku senin idealizme karsi takintin; durmadan senin oteki yarinin sirlarini desifre ediyor.

"Gordugun gibi, zihin ile beyin yan yana. Ne sadece beyin (materyalizm), ne de sadece zihin( idealism)" Evrensel-İnsan 08 mart 2015.

Zaten senin gibisinden felsefe adına bundan fazlası beklenemezdi, felsefeyi böyle kelime sanan, kelime younu sanan bir ne oldum delisi sanki.. Materyalizm zihini RET ETMİYOR, HER ŞEY ZİHİNLERDE PLANLANDI, HER ŞEY ZİHİNLERDEDİR şeklinde olan yargıları ret eder, idealizmde=zihin demek değil! Materyalizmini merak mı ettin? Bir daha vereyim; "Zihin(!) beyinin(!), daha doğrusu öznenin! bilinç temelli aktivite/faaliyetlerinin tümüne birden verilen isimdir!"
Gene zirvalamalar caresizlik icindeki cirpinislar ve en onermlisi iki yarinin bir beyinde catismasi. Birisi "zihin yok" diyor, cunku "zihin=ruh" diyor. Digeri materyalizm de kalmak icin kiliflar buluyor.

Eeee iste insanoglu boyledir, ufku zorlaninca kendi icindeki digger yarisi da ortaya cikar.

Ya bu yari kendisine yanit verenin Adina yazar, ya da digger yari ile celiskiye duser.

Alacatan beterinden korusun.

Bir insan kaçık değilse, şu yukarıdaki tanımı anlamaması için, O'nu cehalet ya da kafayı teolojik-saplantı ile bozmuşluk dışında alıkoyacak bir şey bulamadım. Israr et bakalım RUH-BEYİN safsatasına, nereye varacaksın, bu güne kadar burnundan ötesine varamadın, ardında tonlarca kir bıraktın, ne yaptıysak muvaffak olamıyoruz, yüce zihinden dileyelim ki, bir gün bizi, kirinden kurtarsın...
Sen once bir yarinin yazdigini digger yarina anlat. Lakabim icin hic endisen olmasin. Ben senin yazdiklarini senden daha iyi alkgiladigimi zaten yanitlarim ile veriyorum.

Yalniz sen hala beyin zihin birlikteligindeki alginin bir yarinin algisi olan zihin=ruh esitliginden cikamadin.

Birsey degil, burada kalirsan; yarin yukarda desifre ettigin tanrini da tanrilastirarak bulabilirsin, mazallah!

Kir en basta senin yazilanlari algilayamayip, kendi kendine ve kendini ikiye bolerek kendi celiskilerini ve ozelliklerini desifre etmektir.

Halbuki "ozel yasam" gizlidir.

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 08-03-2015, 23:45
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sorun su; Tartisma akisinda hafiza kokten cope atiliyor, keza diger komplike islevselliklerde.

Cunku senin dediklerin zaten bilimin dedikleri degildir, neyi idrak ettireceksin?
Senin one surdugun cumlen bilimsel degil evrensel.

Beyin dusunmezse, organlar durur cumlesi. Bunu hicbir sekilde izah edemezsin.

Cunku beynin yalniz ve yalniz tek islevi dusunmek degil, bu yuzden zihne indirgeyemezsin.
Alt 08-03-2015, 23:56
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Senin one surdugun cumlen bilimsel degil evrensel.

Beyin dusunmezse, organlar durur cumlesi. Bunu hicbir sekilde izah edemezsin.

Cunku beynin yalniz ve yalniz tek islevi dusunmek degil, bu yuzden zihne indirgeyemezsin.
Ederim. "beynin dusuncesini durduramazsin"

Aksini bilimsel olarak ispat et.

Ya da beyin dusunce iliskisindeki bilimsel olani ortaya koy.

Materyalist olarak "dusunce yoktur" da diyebilirsin de, bilimsel olmaz.

Alt 09-03-2015, 01:10
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Ederim. "beynin dusuncesini durduramazsin"

Aksini bilimsel olarak ispat et.

Ya da beyin dusunce iliskisindeki bilimsel olani ortaya koy.
Edemezsin, once bir linkini attigin bilim insanin ne dedigini anla, ogren, ondan sonra iddia et. O linkte soruyu sorani degil, bilim insaninin cevabini dikkatlice oku. Onune gelen linki atarsan durum bu sekle doner.

Ne anladin sen bilim insanin soylediklerinden o linkte?
Alt 09-03-2015, 01:42
Kıdemli Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Edemezsin, once bir linkini attigin bilim insanin ne dedigini anla, ogren, ondan sonra iddia et. O linkte soruyu sorani degil, bilim insaninin cevabini dikkatlice oku. Onune gelen linki atarsan durum bu sekle doner.

Ne anladin sen bilim insanin soylediklerinden o linkte?
Ben de sana link verdim. Sen hic bir yerde "beyinin dusunmedigi anlar da vardir" diyen bir bilimsel yazi gosteremezsin.

Alt 09-03-2015, 01:45
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Ben de sana link verdim.
Bana link vermedin demedim, okudugun linkten ne anladin? Bilim insaninin verdigi cevaba yonelik? Bunu anlat bize.
Alt 09-03-2015, 01:49
Kıdemli Üye

Bilişsel bilim, beyinin çeşitli alanlardaki soyut verimini araştırır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_science

Alt 09-03-2015, 01:50
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Anladim, demek anlatacak birseyin yok, iddia ettigin cumlene yonelik.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil