Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 28-11-2013, 17:35
nogada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
nogada nogada isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Dünyada Gerçekten Müslümanlık kaldımı...!!!İçimde Fırtınalar kopuyor...

Bütün T.D yazarlarına ve takipçilerine selamlar ve saygılar...

Bu yazımı çok ama çok derin bir buhran ve üzüntü ve kırılmışlık içinde yazıyorum...

Ben İslam'ı her zaman güzel ANADOLUMUZUN tertemiz toprağında yetişmiş tasavvuf ile gönüllere dokunan büyük insanları ile sevdim...

Yunus Emre'ler,Hacı Bektaş-ı Veli'ler ve tabiki bence dünyanın gördüğü en büyük Hümanistlerden biri olan Mevlena Celaleddin Rum-i...

Tasavvuftaki insancıllığı,madde ve mananın birbirini tamamlaması,Allah için sev ve onun yarattığına aşık ol,sevgi sevgi sevgi,barış,dostluk,kardeşlik.Bunlardı benim savunduklarım,arzuladıklarım,sevdiklerim,mutlu olduklarım...

Bunlardı beni benden alan,çevreme o değerler üzerinden bakmam,Tanrıyı sevmem...!!!

Hep bunlar üzerineydi gönüden geçenler...

Lakin son zamanlarda inancım ve görüşlerim çok ama çok derin bir darbe aldı,bazı şeyler artık geridönülmez bi şekilde yok oldu gitti içimden,üzüldüm,neden diye sordum hep kendime...

Neden Neden Neden...!!!???

Arapların İSLAM'ı alıp kendi örfi adetlerine göre yorumladığını ve o kadarnlıktan belkide hiçbir zaman çıkamayacaklarını düşünürdüm.Çok okudum,çok ararştırdım,çok analizler yaptım,fakat bir cevap alamadım...

Bu gün TÜRKİYE'ye güzel ülkeme ve insanlarıma bakıyorum...!!!

Din kurslarında yapılan sübyancılık ve tecavüzler,din adına insanları kandırıp onları bçr veni sömürme,kadına yapılan ayrım ve şiddet,kız çocuklarının okullara gönderilmemesi ve eğitimden yoksun kalmaları,AAllah diyip tezavüzler,Allah diyip kafa kesmeler,Allah diyip soygun ve dolandırıcılık,Allah diyip bölücülük,Allah diyip adam kayırma,Allah diyip başkalarının onur ve itibarlarına gölge düşürme,Allah diyip torpil,Allah diyip Anti-Demokratikleşme ve sayısını hatırlamadığım kadar olumsuz gelişmeler...

Unutmadan en büyük sorunlardan biri Allah diyip pozitif bilimden uzaklaşma ve eğitim seviyesindeki büyük düşüş,işsizlik,üretememe,kaliteden noksan nesillerin yetişmesine ön-ayak olmak...(oysa bu toplum sadece eğitimli ve kaliteli bir nesil ile çağdaş medeniyete adapte olabilir)

İnsanlar din adına HURAFELER,MASALLAR,BATIL inançlara bel bağlamış,sokakta gezen sakallı adama hacı,hoca ve hatta eviliya gözüyle bakmaya başlamış,kimisinin adi suçlar işlediğine dair raporlar ve hatta görüntüler elde edilse bile ve bence,hatta ve hatta gözleriyle görseler bile inanmadıkları yada vardır bir hayrı diye akla zarar ve ziyan sözlerle sahiplendiği gerici,yobaz ve aslında TANRI'dan çok uzak insanlar yeşermiş,akıldan,bilimden,kıyaslamadan ve sorgulamadn uzak nesiller...

Yarın bir gün Türkiyedede Afganistan yada Irak yada Suriyede gördüğümüz korkunç manzaralar olmaz demiyorum artık,kesinlikle olabilir.Bu karanlık çağdışı insan potansiyeli ülkemde var ve ben bunu açık bir şekilde görüyorum...

Hergün daha karanlık ve daha yobaz,daha anti-çzgürlükçü,daha cahil bir topluma doğru koşar adımlar ile gidiyoruz...

Ve tüm bunlar benim inancımda ciddi sarsıntılar ve karamsarlık izleri bıraktı ve adeta sancılı bir şekilde olanları ve olacakları ve insaların nasıl bazı şeyleri,bu hale getirebildiklerinin derin üzüntüsü içindeyim şu an içinde...!!!

Bana sorarsanız İSLAM bumudur???

Hayır bu değildir derim...

Yine bana sorarsanız;

Peki ya İSLAM bunlara sebebiyet verebilirmi?

Bende evet verebilir derim...

Bana yine sorarsanız o zaman İSLAM bumu diye...

Son cevabımda şu olur...

EVET İSLAM BUDUR...!!!

Ama benim gönlümdeki müslümanlık ve Tanrı bunlardan değildir...

Sevgi ve Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 28-11-2013, 18:07
sertanyaril sertanyaril isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Müslümanlık ile insanlık kelimesini birbirine bağdaştırmamanız lazım. Müslümanlık öldü mü lafı çok yanlış bir laftır. Kime göre müslümanlıktan bahsediyorsunuz? El Nusra da müslüman işte, ama sokakta bir kadının omzuna elini koyup üç defa Allahu Ekber dedikten sonra "Bu kadın bundan sonra benim karımdır," deyip götürüyorlar ve kadına tecavüz ediyorlar. Onlara karşı çıkan olursa da sen Allah'ın askerine karşı mı geliyorsun, ben cihad yapıyorum deyip kafasını kesiyorlar ve vuruyorlar.

İnsanlık öldü mü demeniz gerekir.

Kuran'da Enfal Suresi'nde geçer. "Din bütünüyle Allah'ın oluncaya kadar savaşın," diye.
Dinde zorlama yoktur: İslam kolaylık dinidir anlamındadır. Yoksa cihad ayeti olur mu? Ehli kitap olanlarla (yahudi, hristiyan) cizye verinceye kadar savaşın der mesela.

Siz bir insan olarak bunları kabullenemeyebilirsiniz, normaldir. Yaşadığımız çağ ve toplum gereği hepimiz kültürümüzün getirdiği müslümanlığı kültürümüzle yaşıyoruz. Ama ben İslamın herkese çiçek dağıtılarak yayıldığına inanmıyorum. İslamdan önceki insanlar da kendi inançlarına bağlı insanlardı aynı bizim gibi. Biz nasıl dinimizi değiştirmek istemezsek onlar da aynı şekilde dinlerine bağlıydılar. İnancına bağlı bir insanın dinini değiştirebilir misiniz? Çok ama çok çok çok zordur. Ölümle tehdit etmen gerekir veya servet para dökmen gerekir onun önüne. İşte İslam da bu sebeple kanla, ölümle, parayla yayılmış bir dindir. Devlet halinde yayılmacılık yapmıştır. Eğer Allah beni savaşarak dinini yaymıyorum diye cehenneme atacaksa atabilir, zira ben insanların her şeyine değer veriyorum.

Bana göre hiçbir inanç, hiçbir tanrı hayat kadar önemli değildir. Tek bir hayatımız var bu dünyada ve onu çok iyi değerlendirmemiz gereklidir. Çünkü geriye bırakacağımız tek şey toz ve topraktır. Bu dünyada insan öldükten sonra bıraktığı tek şey bu olur sadece dine dayalı yaşarsa. İnançlar, umutlar ve dilekler içlerinde bir parça mantık barındırmıyorsa, hayatları kolayca mahveden boş yalanlara dönüşürler.
Alt 28-11-2013, 18:50
Kıdemli Üye

Sayın sertanyaril...!!!

Benim ne yazdığımı tam olarak anlayamadığınız kanaatindeyim,daha doğrusu ne yazmak istediğimi.Öncelikle ben siyasi islam'dan ve bunun toplumda açtığı yaradan ve sonuç olarak radikalleşmenin artmasından ve radikaleşmenin insanlığı ve dolayısı ile inançları nasıl etkileyip,neler yaptırabildiğinden bahsetmek istedim...

Öncelikle El-Nusra müslüman demişsiniz.El-Nusra,El-Kaide,Taliban gibi unsurlar size müslüman olarak gözüküyor olabilir lakin benim gözümde bırakın müslümanlığı sizinde değindiğiniz gibi insan sıfatında bile değiller...

Bunlar politik amaçlarla kurulmuş,amaçları farklı ama maske olarak kendilerine İSLAM makyajını seçmiş olan bir gruptur sadece...Amaçları selefilik ve vahabilik akımına hizme etmek ve devamlı suretle bir kaos ortamını hakim kılmaktır.Destekçileri,kurucuları bizzar U.S.A'dir...

Zamanında S.S.C.B'nin bölgedeki etkinliğini azaltmak için,arap milliyetçiliğini engellemek için,ümmetçi bir organizasyon olarak kurulmuş,aynı zamandada Rus Kominizminin bölgedeki etkinliğimi ümmet çatısı altında,cihatçı grup ve oluşumlar ile önlemeye çalışan bir grup olmuştur.Görüşleri ve silahlı eğitimleride bizzar CIA tarafından desteklenmiş,eğitilmiş ve büyük para babası küresel çağta firmalar tarafındanda fonlanmışlardır...

Günümüzde Komünizm tehlikesi kalmadığından,bölgedeki hakimiyetini kaybetmek istemeyen ve daima bögede kalıcı politikalarda bizzat rol almaya çalışan BATI dünyası için,yine bir nevi maça olarak kullanılmaktadırlar...

Amaç bu bölgede her daim varolacak olan kaos'un sürdürülebilmesi ve BATI'lı devletlerin özgürlüğü bahane edip buralara müdahele hakkını her zaman elinde tutma çabalarıdır.Lakin Komünizm ölmüştür ve başka bir araç olan radikalleşme ve mezhep çatışmaları bu konuda aktif hale getirilmiştir...

Şimdi gelelim,müslümanlık öldümü konusuna.Bir birey müslüman olarak çağdaş yaşamın içinde olabilir.Müslüman oluğta kafa kesmeyen veyahut Irak,İran,Afganistan,Libya,Tunus,Somali,Suriye gibi ülkelere benzemeyen bir çok Müslüman kimlikte ülke vardır.Kaldıki müslüman kimliği ile bu yukarında saydığım ülkelerin vatandaşı olarak başka ülkelerde bir çok başarılar elde etmiş ve çağdaş yaşam içinde yer etmiş insanlarda çokcana varolmaktadır...

Bu insanlar müslümanlar ama radikal yada cahil,yobaz,batılcı,vahşi veyahut piskopat şahıslar değillerdir...

Benim burda vurgulamaya çalıştığım İSLAM Coğrafyasının içine düştüğü derin yara ve bu yaranın büyüyerek çoğalması ve genişlemesi ve bunun karşısında insanların daha doğrusu İSLAM etiketindeki insanların bir karşı önlem ve çağdaşlaşma hareketinin olmaması...

Bu toplumsal gelişimi ancak doğru bir eğitim,siyasetten uzak bir anlayış ve özgürlükçü bir demoktrasi ile elde edebilir İSLAM Coğrafyası.Bunun en temel taşıda kaliteli ve katılımcı bir eğitim sisteminden geçer...

Evet müslümanlık kaldımı(öldümü dememiştim)derken söylemek istediklerim bunlardı.Bir nevi müslüman coğrafyanın silkinip kendine gelmesi ve kendi rönesansını yapması gerektiğini düşünüyorum...

Ama gözle görülür şekilde en azından yakın bir zamanda bu bir hayal gibi gözükmekte olsada benim inancım ileriki zamanlar için var olmaktadır...

Sevgi ve Saygılarımla...

Görmeyipte Korktuklarımız Sevmediklerimiz,Görmeyipte Sevdiklerimiz İnandıklarımızdır...!!!
Alt 28-11-2013, 19:03
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

nogada´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

(...)

Bana sorarsanız İSLAM bumudur???

Hayır bu değildir derim...

Yine bana sorarsanız;

Peki ya İSLAM bunlara sebebiyet verebilirmi?

Bende evet verebilir derim...

Bana yine sorarsanız o zaman İSLAM bumu diye...

Son cevabımda şu olur...

EVET İSLAM BUDUR...!!!

Ama benim gönlümdeki müslümanlık ve Tanrı bunlardan değildir...

Sevgi ve Saygılarımla...
*

Kesir b. Saib (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
Kureyza kabilesi çocukları bana şöyle anlattılar.

Kureyza savaşının arkasından beni Kureyza’lı çocuklar Rasûlullah (s.a.v)’e arz edildiler. Onlardan akıl baliğ olan etek, koltuk tüyleri bitenler öldürüldüler. Akıl baliğ olmayan ve etek koltuk tüyleriyle sakal ve bıyıkları bitmeyenler ölümden kurtuldular.

Nesâi: Tâlâk; 20/3375 - İbn Mâce, Hudud: 4 - Ebû Davud, Hudud: 17

*

317/4 Atiyye el-Kurezî'nin şöyle dediği rivayet edildi:

«Kureyzâ (savaşı) günü, biz (esir alınan Kureyzalilar), Resulüllah (S.A.V.) e gösterildik. Büyük olanlarımızın öldürülmesini 'küçüklerimizin de köle edilmelerini emretti. Böylece «kasığında kıl bitmiş» olanlar (tesbit edilip) öldürüldü, bitmeyenler sağ bırakıldı.»

a) Diğer bir rivayette şöyle dedi:

«Nebî sallallahüaleyhi ve sellem’e gösterildim:»
«— Bakınız; 'kasığında kıl bitmişse boynunu vurun, değilse kalsın? emrini verdi.

Beni böylece çocuk buldukları için kendi halime bırakıldım.»

Bir diğer rivayette şöyle dedi:

«Kureyza esirleri arasında idim. Beni de gösterdiler. Kasıklarıma baktıklarında "kılı bitmemiş" olduğum anlaşılınca köleler arasına kattılar.»

Müsned-i Ebû Hanife: Cihad ve Siyer bölümü

Konu Vefik Sami tarafından (28-11-2013 Saat 19:09 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-11-2013, 19:35
anthemoessa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anthemoessa anthemoessa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben İslam'ı her zaman güzel ANADOLUMUZUN tertemiz toprağında yetişmiş tasavvuf ile gönüllere dokunan büyük insanları ile sevdim...

Yunus Emre'ler,Hacı Bektaş-ı Veli'ler ve tabiki bence dünyanın gördüğü en büyük Hümanistlerden biri olan Mevlena Celaleddin Rum-i...

Tasavvuftaki insancıllığı,madde ve mananın birbirini tamamlaması,Allah için sev ve onun yarattığına aşık ol,sevgi sevgi sevgi,barış,dostluk,kardeşlik.Bunlardı benim savunduklarım,arzuladıklarım,sevdiklerim,mutlu olduklarım...

Bunlardı beni benden alan,çevreme o değerler üzerinden bakmam,Tanrıyı sevmem...!!!

Hep bunlar üzerineydi gönüden geçenler...

Lakin son zamanlarda inancım ve görüşlerim çok ama çok derin bir darbe aldı,bazı şeyler artık geridönülmez bi şekilde yok oldu gitti içimden,üzüldüm,neden diye sordum hep kendime...

Neden Neden Neden...!!!???

Arapların İSLAM'ı alıp kendi örfi adetlerine göre yorumladığını ve o kadarnlıktan belkide hiçbir zaman çıkamayacaklarını düşünürdüm.Çok okudum,çok ararştırdım,çok analizler yaptım,fakat bir cevap alamadım...
Baştan beri islamı yanlış anlamışsınız ve islamı, özünde islam olmayan şeylerle bağdaştırmışsınız. Gerçek islam, yani Kur'an'da ve hadislerde geçen islam, şu anda Suudi Arabistan'da yaşanan islamdır. Sizin bahsettiğiniz Yunus Emre islamı, Mevlana islamı yahut Ibn Arabi islamı, felsefi ve humanist ilkelerini Kur'an'dan veya hadislerden değil, başka yerlerden alır. Örneğin Sufizm/Tasavvufun felsefi olarak söylediği her şey, bırakalım Mevlana'yı islamın kendisinden 1500 küsür yıl önce Hinduizm metinleri Upanishad'larda yazar. Ayrıca Plotinus'un öğretileri de Sufizmi derinden etkilemiştir. Bunu sadece ben değil, pek çok islam alimi de dile getirir. Pek çok tasavvufi görüş, hatta hepsi, Hint'ten İran'a oradan da İran'la kültür ilişkisinde bulunan müslümanlara geçmiştir. İşte tasavvuf/Sufizm kültürünün temelleri böyle atılmıştır.

Yani Tasavvuf, Hint'te ve zamanında İran'da fazlasıyla bulunan mistik, felsefi ve humanist (ahimsa) görüşlerin derlemesidir. Zaten Kur'an'da fazlasıyla bulunan "bulduğunuz yerde öldürün, boyunlarını vurun, kafirler cehenneme, Allah kıskanç bir insan gibi başka tanrıya taparsan yakar" görüşlerinin "Fenafillah, kim olursan ol yine gel, Allah'ı hiçbir yerde değil kalbimde buldum, Tanrı herkesin yüreğindeki mabettedir" gibi öğretilelerle bağdaşmadığı ve alakasının olmadığı hemen anlaşılır.

Konu anthemoessa tarafından (28-11-2013 Saat 19:43 ) değiştirilmiştir.
Alt 28-11-2013, 20:23
Kıdemli Üye

Sayın fıratb84...

Benim yazdıklarım bir iç serzenişti sadece,yoksa bu dediklerinizin kaynaklarını elbette biliyorum.Hatta çok daha fazlasını.İlkel-Komünal toplumdan çağdaş topluma kadar din,siyaset,sosyoloji konularında bir çok eser okudum hem türkçe hem başka dillerde...

Ben islamı yanlış şeyler ile bağdaştırmadım,ben islamı doğru şeylerle özümsedim.Dinler veyahut dinsel etikete sahip olan ruhani inançlar,bir nevi meditasyondur,insan bazen kendini dünyanın alışılagelmiş bazı hallerinden sineye çeker ve rahatlar.Kimisi dua eder,kimisi etrafına bakar ve düşünür,kimisi derin sezgisel bir hayale doğru odaklanır vs...

Öncelikle yazdığınız şeylerinde hepsinden haberim var.İslam içindeki vahşetlerin(daha doğrusu hadis yada tanıklar aracılığı ile gelen sözlerin)hepsini okumuşumdur hemen hemen.Lakin bunlar sonuçta bir ZAN.Ve zan olan şeyler sadece bir tez ve inanın hepsininde anti-tezleri var.

Bir insan birşeye sabit bakarsa,onun ancak algıda seçicilik özelliği gelişir ve artık sadece belleğinde hazır tutulan(RAM'inde)bazı bilgiler üzerinden kendi dünyasına göre yorum yapar.Lakin burda tarafsız olmak ve bilgide ise her tarafın açıklamalarına yad esrlerine göz atmak gerekir.Sebep ise bir hakemlik yapabilmektir ve gerçeği ve yanlız gerçeği öğrenmektir...

Müslümanlar vardır birde Emevileşenler vardır.Gerçek islam neredeyse başlanfıcından beri siyasete kurban edilmiştir.Bu finin Peygamberinin bile ev halkı işkenceler çekmiştir,torunları öldürülmüştür,bunlar acı olaylarolmak ile beraber siyasi oalylardır aynı zamanda...

Kızılbaş Türkler diye bir eser var,orada Türk boylarının emevi zulmünden kaçan müslümanları nasıl koruma altına aldığı yer almaktadır.Buna benzer çok kitaplarda vardır lakin burda amacım her tezin bir antitezi olduğudur...

Ben islamı çok iyi biliyorum,hep kötü(bana göre siyasi)hem iyi(tasavvufi)şekilde...

En nihayetinde Kuran ayetleri bir kötünün elinde bir silaha,bir iyinin elindede güzelliğe dönüşebilir.Aslında as olan insandır...

Benim seçtiğim anlayış dediğim gibi işin felsefi ve tasavvufi yani adadolu sufizmi boyutuydu.

Siyasi ve çoğunluk üzerinde tek tipe indirgenmiş ve kurallarının geçmiş emevilerin yazmış olduğu islam değil seçimim...

Sanmayınki ben sadece bunlara odaklandım,hayır tam tersine çok araştırmacı ve sorgulayıcı bir insanım.Dediğim gibi her taraftan yeren yada çğen herşeyi okudum.Tüm dinleri,dinlerin alt yapılarını,felsefi akımları,geçmişten günümüze toplumların sosyolojik bağlarını,örf ve adetlerini.Benim burda bunları tam olarak anlatmam gerekse satırlar almaz,yada çok uzun zamanımı alır...

Sonuç olarak demek istediğim,insanların yönleri bireysellikten toplumu bireysellikten alan siyasi islama,inanışlarıdı zenginlikten,tek tip koyun sürüsüne getirmeye çalışan bir zihniyet var.Ve bu zihniyet kötü kişilerin elinde yeşeriyor ve insanlığa bir tehlike arz ediyor...

Ben 33 yaşındayım.Bilgisayar Mühendisiyim.Eğitimli ve çağdaş bir aileye mensubm.Laik ve Atatürkçü ama bireysel olarakda inançları olan biriyim.Her türde düşünceyede sonsuz saygım var.Bunun yanında Türkiye dışında birkaç ülkede görmüş ve oradaki insanları ve yaşamlarınıda incelemiş bir kişiyim.Bunlar arasında uzak doğuda var.Batı insanları ile doğu insanlarının arasındaki farkı net olarak gördüğümü ve analiz etttiğimi rahatlıkla söyleyebilirim...

Bunları deme sebebim,araştırmış,araştırmanın yanında sorgulamuş,sorgulamanın yanında bizzat farklı deneyimleri yaşayanlar ilede görüşmüş biriyim...Yani siz çok yanlış anlamışsınız gibi bir söz ile kesitilip atılacak biri değilim.Ben bir çok şeyi çok doğru anladım ama benim anlatmaya çalıştığımı pek fazla kişi anlamadı...

İslam=Siyaset veyahut hangi düşünce,akım yada din,ne olursa olsun,hedef kitlede insan ve onun oluşturduğu bir kitlesel zenginlik var ise,egemen olanlar bu kitleyi bir şekilde bazı maskeler altında ele geçirirler.Bu bireyselliği engelleyip,toplumsal olarak iyi veyahut kötü olarak ülkelere yada coğrafyalara yansır...Yani İslam coğrafyasının bu duruma gelmesinin ve bu durumun 21.YY'da hat safhalarda olmasının tek nedeni gelişmiş ülkelerin politikaları ve gelişmemiş ülkelerde olan onların maşaları...

Bu topraklardaki halk,batıdaki halktan daha az insan değil.Ama yaşadıkları şeyler ile birer hayvana dönüştürüliyorlar.Bu siyasi ve politik bir savaştır.Yakınmamın sebebide Türkiyeninde artık o ortadoğu ülkelerinin arasına hızla hatta koşar adımlarla girmesidir...

İslam,Hristiyanlık,Musevilik,Budizm,Hinduizm,Zerdü ştlük,Tek Tanrı,Çok Tanrı veyahut Komünizm,Sosyalizm,Demokrasi bunlar yani dinler olsun,düşünceler olsun,akımlar olsun,siyasi duruşlar olsun hepside insanın ihtiyacından çıkmıştır.Kimisi sezgisel,kimisi bilimsel,kimisi sosyolojiktir.Ama bu etikete sahip grup her ne olursa olsun,bir insan elinde şeytani hal alabilir ve aynı zamanda hertürlü güzelliğide getirebilir.Yeterki yanlış kişilerin eline geçmesin,yeterki doğrula ile sunulabilsin,yeterki silaha yada yozlaşmaya döndürülmesin...

Alt 28-11-2013, 20:11
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kurtulmak sarsıntılı oluyor, kurtulduktan sonra da bir müddet sarsıntı devam ediyor, evet. Ama hepsi geçiyor, atlatılıyor. Ve mutluluk ya da "hayat" mı demeli, o zaman başlıyor.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 28-11-2013, 20:11
Kozmik Perspektif Kozmik Perspektif isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Tasavvufun İslam'la ilgisi yok. Neoplatonistik doktrinden etkilenmiş bir akım. Tasavvufta insan kardeşliğinden söz edilirken Kuran'da din kardeşliği üzerinde durulur.

İslam'a dönmüş eski bir ateist
Alt 28-11-2013, 21:50
anthemoessa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anthemoessa anthemoessa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben islamı yanlış şeyler ile bağdaştırmadım,ben islamı doğru şeylerle özümsedim
Peki Kur'an'dan, Mevlana'nın bu muhteşem "hümanizm"ini yansıtan ayetler gösterebilir misiniz? Mesela "ne olursan ol, yine gel ister kafir ol ister puta tap Allah sadece yaptığınız iyiliklere bakar" yahut bu tarzda ayetler gösterebilir misiniz Kur'an'dan? Yanıtınızı bekliyorum. Madem siz islamı doğru anladığınızı söylüyorsunuz bunu Kur'an ayetleriyle kanıtlamanız gerekir.

İslam içindeki vahşetlerin
Ben islam içindeki vahşetlerden bahsetmiyorum. Ben bir dini, inanırlarının yaptıklarına göre değil, ana kaynağınin dediklerine göre değerlendiririm. Dolayısıyla müslümanların ne yapıp ne yapmadıkları beni ilgilendirmiyor. Kur'an'da ne diyor Kur'an'da! İşte ben buna bakarım ve Kur'an'a baktığımda hiç de iç açıcı şeyler gözükmüyor. Siz, Kur'an'ı okuduğunuzda benim 8 kere baştan sona okuyup da göremediğim insanüstü bir "hümanizm" görebiliyorsanız ayetleri yazarak beni aydınlatın.
Alt 28-11-2013, 22:04
Kıdemli Üye

Algıda seçicilikten bahsettim.Bu konu çok önemlidir dikkat etmenizi öneririm.

Mevlana dediğiniz şahıs olsun,Hacı Bektş olsun.Kurana sıkı sıkıya bağlıdır.Onlar başka kitaba uygun konuşmamışlardır.Sizin dediğinize göre tek gören sizlersiniz yani içindeki kötülükleri.Mevlanalar yanıldı,benim gibi düşünen milyonlar yanıldı,siz akıllısınız biz değil yani.Biz kör siz ise ileriyi görebilen...

Dediğim gibi KURAN bir kapı ise onun anahtarıda insandır.Önemli olan o anahtarın gerçek bir ustanın elindenmi çıktığı yoksa her kapıyı hileli şekilde açabilen bir maymuncukmu olduğudura yani kendi hüsnükuruntularına göre cımbızlayanmıdır başka bir deyişle,kendi yeteneklerine yada bakmak istediği gibi gören...

Bu arada Hadisler bakımından diyosanız.Hadislerin kim tarafından denildiğini yada gerçekten söylenip söylenmediğini kimse kestiremez...

Ben bir inanan olarak hiçbir ateistin düşüncesine karışmadım ve saygı duydum,benim siyasi bir şekilde dünya düzenini ve o düzen içinde yaşanan gelişmelerin insanlığı tehtit ettiğini açıkladığım yazımda,yine alıp benim düşüncelerimi eleştirme noktasına getirecekseniz,daha bana cevap yazmayın...

Yobaz sadece inananlardan çıkmaz,her daim görüyoruz ateistinde yobazı,müslümanında yobazından farksız...

Ben bir inanır olarak bu güne kadar hiç bir yorumunda 2300 küsür yorumda,islamcılık yapmadım,kimseyi yadırgamadım,kimsenin düşüncesine karşıda saçma sözler sarfetmedim(yok onu ispat et,yok bunu ispat et gibi ergen triplerine girmedim)herkezin aklı var,okuması var.okusun ararştırsın.ama konularda laf kalabalığı yapmasın...Ve tek taraflı değil,tarafsız bir şekilde çok taraflı olarak araştırsın.Siyasi komploları rahatlıkla görecektir her okuyan,her dönemde ve özellikle 19YY ve 21YY arasındaki dönemde,nelerin yaşandığını görmek yeter ve bunları görmek içinde az biraz araştırma bile kafidir...

Sevgi ve Saygılarımla...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil