Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-04-2014, 19:13
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Dinlerden ozgurluk, hur dusunce zaten demokrasi olan ulkelerde var. Bizde de var oldugu gun, demokrasi gercekten kapimizda demek olacaktir.
Sevgili Kapitan, ben de dernek fikrine, hala insana fisleme uygulayan bir ulkede, pek sicak bakmiyordum; Lakin sanal alem de bir nevi masturbasyon, kendin soyle kendin oynayi gecemiyoruz bir turlu. Dunyanin gozu ustumuzdeyken, belki de dernek acilimi iyi bir zamanlamaya rasgeldi. Umarim her iki dernek de, basarili olur.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 25-04-2014, 19:56
errata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
errata errata isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sağlam arkaplanı olan karakterlerden oluşan, üretken bir fikir/düşünce kulübü, dernek vs. türü şeylerden daha etkili olur diye düşünüyorum.
Alt 25-04-2014, 21:59
AhbAp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
AhbAp AhbAp isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Dernekleşme ya da bir şekilde kurumsallaşma ne gibi faydalar getirir konusunu kestirmek zor. Ancak büsbütün faydasız olduğunu düşünmüyorum.

Öncelikle bu gibi konulara hayli uzak Türkiye Halkı için ateist kişiler, bir elin parmaklarını geçmeyen sayıda zannediliyor hissedebildiğim kadarıyla. En azından -her ne kadar çok tepki çekeceğini düşünsem de- bunun duyurulması açısından olumlu bir adım olarak yorumluyorum. İkincisi, Ateizm Derneği'nin tüzüğünde yer alan amaçlardan biri olan, ateist olduğu için dışlanan, mahalle baskısı gören, işte-okulda sıkıntı yaşayan kişilere hukuki destek verilmesi ve dayanışma aranılması da olumlu bir gelişme olacaktır.

Mesele, bu veya benzeri bir oluşumun ve hatta bireysel çabaların ne yönde ilerleyeceği ve nasıl bir durum yaratacağıdır.

Gözlemlerime dayanarak şunu söylemekte hiçbir sakınca görmüyorum ki, Türkiyeli ateistler, dünyanın geri kalanındaki ateistlerin genelinden daha bilgili ve bu konuda bir şeyler yapma konusunda daha azimli. Ancak ateizm ya da ateistlikleri ile ilgili ifadelerinde, sohbetlerinde ve tartışmalarında ciddi hatalar yapıyorlar.

Bu forumda da geçmişte, özellikle moderatörlük ve yönetim kurulu üyeliği yaptığım dönemde farkettiğim üzere, genellikle teistleri ezmeye çalışan bir üslup söz konusu. Türkiyeli ateistler, (bilerek tırnak işareti içerisinde yazıyorum) "teistlerin ne kadar aptal" olduklarını ispata çalışma konusunda pek bir ısrarlı. Ki bu konudaki moderatör uyarılarına veya mecbur kalındığında ceza verme/uzaklaştırma durumlarına karşı ağır eleştiriler ve hatta küfürler aldığımızı hatırlıyorum.

Bunu şu nedenle yazdım: Ateizm Derneği ve diğer oluşumlar nasıl bir üslup kullanacak ve neyi amaçlayacaklar? Ateizm Derneği örneğin, amaçlarının tebliğ ve propaganda olmadığını, sadece kendilerini savunma ve birbirleriyle dayanışma amacı güttüklerini açıkladı. Sadece bununla yetinilmesini kabul etmeyecek ateistler de olacaktır. Aslında ben de bunlardan biriyim: Dindarlarla değil ama dinlerle mücadele edilmesi gerektiğine inananlardan. Richard Dawkins bunu yapıyor, Sam Harris bunu yapıyor. Dini konuları tartışmaya açıyorlar. Kişilerden örek verdim çünkü yurtdışı ateist oluşumlarla ilgili hemen hemen hiçbir şey bilmiyorum.

Elbette yüzler ve isimler ortalığa serilmişken, çok dikkatli bir üslup kullanılacağından kuşkum yok. Ama bir şekilde, din denilen olgunun -hemen olmasa bile yeterince bir zaman sonra- tartışmaya açılması gerekecek. Konu sadece ateistleri ya da non-teistleri korumak boyutunda olamaz. Okullardaki din dersleriyle zehirlenen çocukların durumunu düşünmek ihtiyacı oluşacaktır mesela. Ateizm hakkında yalan yanlış şeyler de bilseler ve kendi dinlerine tamamen otomatik bir şekilde iman eden çocukların, kızların ve kadınların da savunulmaya hakları var. Dolandırılıp, hukuki haksızlıklara uğrayıp, hakkının alınmasını Allah'a ve ahiret gününe havale edenlerin de korunmaya ihtiyaçları var.

Ateistler ve diğer özgür düşünceliler, bilmediği şeylerce ezilen bir halkın arasında asla özgür olamayacaklardır. Mesele şu ki, bu ateistlerin bir kısmı, zaten mücadele yanlısı olmayacak, diğer kısmı ise mücadele konusunda ve şeklinde anlaşamayacaklardır. Ateistlerin kendi içlerinde açmaları gereken ilk konu budur.

When You Kill A Man, You're A Murderer
Kill Many And You're A Conqueror
Kill Them All And You're A God!

----------------

war is over
(if you want it)
Alt 26-04-2014, 00:26
bilig bilig isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence dernek kurulması olması gereken bir gelişmeydi. Tek bir çatı altında toplanmak çok daha iyi olur, işin içine ideolojik görüş karıştırılmamalı, aksi halde bölünmeler olur. Ülkemizde küçük olsun benim olsun mantığı da olduğundan işin içine ideoloji girerse dağılma kaçınılmazdır.

Bence bu için en önemli ayağı yurt dışındaki Non-Teist kişilerle de irtibatta olmak ve ortak hareket etmektir. Ortak çalışmalar, seminerler vb. yapılmalıdır. Özellikle ve öncelikle Orta Doğulu Non-Teistlerle birlik olunmalıdır, Avrupa, Asya ve diğer bölgelerdekilerle de tabii. Mesela İngiltere'de Ex-Muslims diye bir oluşum var onlar gibi sivil toplum kuruluşlarıyla da ortaklaşılmalıdır. Özellikle Azerbaycan ve İran'da tahminlerinizin çok üstünde Non-Teist var ve bir dayanışma bekliyorlar, buna Türkiyeli Non-Teistler önayak olmalıdırlar. Bildiğiniz gibi o ülkeler demokrasi alanında Türkiye'nin de çok çok gerisindeler ve bu gibi oluşumlar kuramazlar. Kendilerini yalnız ve çaresiz hissediyorlar, tüm Orta Doğulu Non-Teistlerin sesi ve yardımcısı olmalıyız.

Uluslararası kuruluşlarla da birlikteliğimiz Türkiye'deki aşırı İslamcıların bizlere karşı herhangi bir saldırı vb. yapmalarını engelleyecektir, böyle bir şeye cesaret edemeyeceklerdir bu nedenle uluslararası kuruluşlarla (insan hakları örgütleri vb.) omuz omuza olmak da önemli.

Yani bu işi küçük düşünmemeliyiz, öyle Türkiye içi bakmayalım. Suriye, Irak, İsrail, Filistin, Ürdün, Lübnan gibi ülkelerde de hatırı sayılır Non-Teist var, onlar da bir ilk adım, dayanışma ve birlik bekliyorlar.
Alt 26-04-2014, 00:31
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

25-04 itibarıyla Ate-Der'in mekanı tutulmuştur. 28-04 itibarıyla Ate-Der başvurusu dernekler masasına iletilecektir. Yani bir kaç gün içerisinde Ateistler Meclisi de dernekleşmiş olacaktır.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 26-04-2014, 05:43
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

'Hayırlısı' olsun. İki tane birden ateist derneğimiz olacak. Çeşitlilik iyidir. Ama herkes farkı soracaktır. Kendi farkını belirtirken ikna edici olmak ve karşı tarafı karalamamak iki derneğin de yararına olacaktır.

Ben elbette iki girişimi de (Ateistler Meclisini daha fazla olmak üzere) destekleyeceğim.

''Tanrıya inanmayan herkes şu konuda şöyle düşünür'' denemeyeceği için, fikir ayrılıkları kaçınılmazdır. İnsanlar ortak inançlar üzerinden bir araya gelir, ortak inançsızlıklar üzerinden değil. Noel Babaya inanmayan birini ne kadar sevebilirsem Tanrıya inanmayan birini de ancak o kadar sevebilirim. Ateistlik, yapısı gereği bireyseldir. Bir ateistin teorik olarak karısını dövmesi, ırkçı olması v.b. de mümkündür üstelik. Bu yüzden, bir ateizm derneğini diri tutabilmenin yegane yolu, üyelerini mümkün olduğunca bir araya getirmemektir. Tanışma toplantıları v.s. kaş yapayım derken göz çıkarır sadece. Bölünüp sizden evvel dernekleşenlere bakınca görüyorum ki göz çıkarmış da zaten. Doğrudan demokratik, meclis tipi örgütlenmeler ateizm söz konusu olunca sadece hız keser, bölünme doğurur. Neticede siyasal bir parti veya toplumsal hareket kurmuyoruz. Niye bu toplantıları bu kadar uzattınız ki arkadaşlar? Dernek kurmak için birkaç kişi yetiyor. Önce derneği kur, TV'leri dolaş, ismini duyur, toplumun ilgisini çek, sonrasında kitleselleşmek falan çok daha basit mevzudur. Geç kalındığı için her yere bu arkadaşlar çıktı. Parti veya toplumsal bir hareket değil dernek kurmaya çalıştığınızı unutmayın.

Bölünmek de moralinizi bozmasın. Bu işlere girip de bölünmeyen yok arkadaşlar. LGBT derneklerini düşünün. Bir tane mi sadece? Lambda'sı var, Pembe Hayat'ı var, Kaos GL'si var, var oğlu var... Antikapitalist Müslümanları düşünün, onlar da ikiye bölündü: Antikapitalist Müslümanlar ve Devrimci Müslümanlar olarak... Feministlere bakın; bir tane mi sadece? Sosyalist feministi var, liberal feministi var, anarko feministi var, var oğlu var... Fakat diğerlerinden farklarını nasıl açıklıyorlar? Hep ideolojik olarak açıklanıyor. Siz nasıl açıklayacaksınız? ''Ne farkınız var?'' sorusuna iki taraf da nasıl cevap verecek? Şimdilik esas önemli olan budur. Fakat geç kalınmış olması, kitle iletişim araçlarından diğer derneğin faydalanmış olması bir eksikliktir sizin adınıza. Dernek niye kurulur? Ses duyurmak için. Ama geç kaldığın için sen değil öbürü duyurduysa sen niye dernekleşiyorsun o zaman diye sorarlar adama.

Neyse geç olsun da güç olmasın... Hepsini destekleyeceğiz. Ama en başından beri, kurulacak derneğin ateist adını almasına taraftar olmadığım ve ate derneklerin uzun ömürlü olacağını sanmadığım için, fikri desteğin ötesinde destek sunabileceğimi sanmıyorum şahsen. Zaten daha ötesine ne vaktim var ne maddi gücüm. Ben hakikaten proleterim.
Fakat fikri destek de az şey değildir.
Yolunuz açık olsun...

Konu Jolly Jocker tarafından (26-04-2014 Saat 05:49 ) değiştirilmiştir.
Alt 15-04-2018, 04:05
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Cumartesi, Nisan 14, 2018 10:00

4 yaşındayız! #ArtıkYalnızDeğiliz

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 23-03-2019, 11:06
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ateizm Derneği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bunlar ateist" ifadesine dair açıklama yaptı.
Açıklamada, "Toplumun yüzde 3'ünü temsil eden bir düşünceyi aşağılama amaçlı kullanmak hem bir gerçeği görememek hem de Anayasa'nın laiklik ilkesini ihlal etmektir" denildi.
Derneğin Facebook sayfasında yapılan açıklamada "Seçimlere yaklaşıldığı günlerde cumhurbaşkanının bir partiyi ve onun adayını suçlamak adına ‘dinsiz imansız ve ateist' gibi söylemlerle inançsızlık özgürlüğünü bir hakaret gibi kullanması bizi üzmektedir" ifadelerine yer verildi.
https://odatv.com/ateistler-erdogana...-23031959.html
Alt 24-03-2019, 09:05
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Seçimlere yaklaşıldığı günlerde cumhurbaşkanının bir partiyi ve onun adayını suçlamak adına 'dinsiz imansız ve ateist' gibi söylemlerle inançsızlık özgürlüğünü bir hakaret gibi kullanması bizi üzmektedir" ifadelerine yer verildi.

Neden üzülüyorlarmış Nufusun % 3 ü ateist se niçin üzülüyorlar mücadele etsinler. Bak Cumhur Başkanı onlarla mücadele ediyor onları aşağılıyor onlara hakaret ediyor 80 milyonun % 3 ü küçük rakam değil ki.

İşte konu ateist olmak değil sınıfsal birlik olmaktır Bir çok ateistin cumhur başkanı ile çeşitli iş birliği var çıkar birlikleri var. Onların bu çıkar birlikleri düşünsel birlikten önemli.

Bütün mesele maddi olarak hangi taraftasın yaşam biçimi olarak hangi taraftasın mülkiyet olarak hangi taraftasın. Nasıl bir özgürlük savunuyorsun.
Alt 24-03-2019, 09:50
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

80 milyonun yuzde 3u 2.5 milyon kisi yapar. 1 milyon eytli istanbulda bulustu, akp'nin etekleri tutustu. 2.5 milyon ateist istanbulda toplansa hukumet degisir. Ama demek ki ateistler de kendi icinde birlik degil. Kimisi solcu kimisi sagci. Kimi isci kimi onlari somuren patron. Kimi belki laf olsun diye ateist. Zaten 2.5 milyon ateist toplansa butun solcu partiler onlara haklarini almalari icin destek verir. O zaman da ateizm dernegı biz siyaset istemiyoruz solcular gitsin der.

Ee o zaman kardesim boyle ceremesini cek ne diyeyim. Ne asagi tukuruyorsun ne yukari. Ancak oturdugun yerden aciklama yaparak teessuflerini istirham ediyorsun. Dostlar alisveriste gorsun mantigi...

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın

Önerilen Siteler

Etiket
ateist dernek, ateizm