Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika > Aktüel Haberler

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-03-2022, 13:51
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Yaşlı kadını araca almayan taksiciler için karar

Yaşlı kadını araca almayan taksiciler için karar
İstanbul Fatih'te hastaneden çıkan ve taksiye binmek isteyen yaşlı bir kadını, kısa mesafeye gideceği gerekçesiyle almayan 2 taksiciye 1823'er lira para cezası kesildi. Araçlar da 3 gün trafikten men edildi. Sürücülerin çalışma ruhsatları askıya alındı.

https://www.f5haber.com/gundem/yasli...-karar-6198164
Alt 23-03-2022, 14:11
Pasteur Pasteur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu ne rezilliktir yahu. Taksi plakası ve kirası dünyanın neresinde var?

Bu işin tek yolu UBER sistemine geçmektir.

Bu taksi plakalarıyla 80 ler de trafiğe çıkmış, yaklaşık 20 bin plaka var. Bunlar dışında 20-30 milyonluk kentte kimse taksicilik yapamıyor. Bunlar ne vergi veriyor, ne çalıştırdıkları kişileri sgk ya bildirip para ödüyor. Bir de üzerine ülkede terör estiriyor. Bir ara über vardı. Bunlara binenleri bile dövüp tehtid etti bu maganda eşkiylar. Sahi bu milyonluk plaka sahiplerinin ve çalışanlarının ödediği vergi var mı bu ülkeye? De, bunların akıllara ziyan; her taksiler yetersiz dendiğinde kopartıkları fırtına, kıyamet nedir? Birileri toplantı ve yürüyüş hakkını, ifade özgürlüğünü kullanmaya kalkdığında sert müdahale de bulunan devlet. Vergi ödemeyen veya gerçek vergisini ödemeyenlere karşı acaba niçin bu kadar yumuşak davranıyor? 20-30 milyonluk şehre 20 bin taksi yeter miymiş? Taksi plakalarının değeri düşecek diye onların keyfine uygulama olurmuymuş? Ticaret kar zarar işidir. O onların sorunudur. Ki, esasında sorun morun yok. 40-50 senelik plakaların zararı olamaz. Özellikle"vergi vermediği", işci sgk' sı ibraz etmediği aleniliğine rağmen!.

Peh, ona buna(protesto hakkını kullanan öğrenci) terörist diyenler. Araba durdurup, vatandaş darp edebilen, bu vergi verip vermedikleri muama kişilere tek kelime etmemesi düşündürücüdür? Devletin gücü sanırım bunlara yetmiyor olsa gerek diye düşünüyorum!.
Alt 23-03-2022, 15:01
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Katılıyorum, ve bob diyorum.

Taksi plakaları fahiş fiyatla satılıyor. Sonra bir aracı araya girip o taksiyi kiralıyor. Üçüncü kişi olarak bir şoför ya da şoförleri idare eden bir başkası ondan kiralıyor. En son iki şoför geceli gündüzlü ondan kiralıyor. En sonuncuya ne kalıyor derseniz işte, asgari ücretten biraz fazla. Haliyle adamlar para kazanabilmek için deli gibi araç kullanıyor, müşteri seçiyor, işler az biraz terso gidince önüne gelene patlamak için yer arıyorlar.

Ayrıca ben taksicilere güvenmiyorum, çoğu para avcısı. Ne demek istediğimi açmayacağım, siz herhangi birinin para hırsıyla kıyaslayarak bana hak verebilirsiniz.

Uber olması veya tamamen bağımsız şirketler olması akla daha yatkın geliyor. Yani taksi lazım olunca en yakın taksi durağını değil, herhangi bir şirketi aramanız yeterli olmalı. Onlar da kalite kalite olabilir. Mesela araç lazımsa microsoft taksiyi ararsınız, 5 dakikada en kaliteli aracıyla gelir, veya Çemişgezek Taksi kiralamayı ararsınız, minibüs fiyatına sizi istediğiniz yere götürür ama yarım saat geç gelebilir. E hani her şey serbest piyasa, her şey özelleşti, isteyen istediği şirketi kurup istediği işi yapıyordu. O zaman devletin Taksi Karteline de el atması lazım. İsteyen taksicilik de yapmalı, istediği fiyatı da koymalı.

Ben öyle yolcular gördüm ki yarım saat E-5'in kenarında taksi bekledi, el etti hiç biri durmadı, bir kaç kez internetten yakındaki taksi duraklarını aradı, hiç birinden sonuç alamadı. Ve bu kişi turistti ya.

Taksiciler ülkemizi dışarda da rezil ediyorlar. Sanki bizler aç gözlü, küfürcü, kavgacı bir milletmişiz izlenimi veriyorlar. Türkiye'de taksiye binen bir turist bir daha Türkiye'ye gelmek istemez. Ben bu ülkenin bir vatandaşı olarak Taksi lazım olduğunda çağırmak içimden gelmiyor ya. Ben bile tedirgin oluyorum. Çünkü Taksiye bindiğiniz anda bir anda kendinizi Vietnam'da, Suriye'de veya Gürcistan'da hissediyorsunuz. Böyle sanki her an başınıza bir şey gelecekmiş gibi. Vallahi otostopla gitmek Türkiye'de taksiden daha güvenli. Benim bakış açım bu. Yanlış bir algıya sahip olabilirim ama bu benim suçum değil, taksicilerin benim üzerimde bıraktıkları izlenim bu. Bu onların hatası, veyahut sistem yanlış kurulduğu için sistemin bir hatası.

Taksi sistemi komple kaldırılmalı evet, katılıyorum buna.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil