Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kur'an'da Mucize Yoktur

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-07-2007, 00:55
NedimYilmaz NedimYilmaz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Re: Allahin imtihani dedigimiz nedir?

İmtihan'ın sonucu kadındır.

Nebe 31/34;

Şüphesiz takvâ sahipleri için de başarı ödülü vardır. Bahçeler,bağlar, Göğüsleri tomurcuk gibi kabarmış yaşıt kızlar, Ve içki dolu kâse(ler) .

Kadınlar lezbiyen ise güzel, fakat normal kadın ise cennette ne yapacak bilmiyorum, *çünkü onlara cinsel bir ödül konmamış.
Alt 08-07-2007, 05:50
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder

Eğer,
farzımuhal,bu yaşadığımız dünya Allahın insanlar için yarattığı ebedi alem olsaydı.Yani Allah insanı yaratmayı istemiş ve de onu dünyada nimetlerle ebedi nimetlendirmeye niyet etmiş olsa idi; bu halde dünyamız tek mekan olacaktı yani.cennet cehennem ve imtihan yok.

işte bu ebedi alemimizin hali bilmem kaçbin sene sonra şimdiki gibi yaşanmaz hale gelirdi bazılarımız için.bu dünyanın bu adaletsiz halinde,savaşlar,açlık ve küresel ısınma vs. gibi problemlerle ebedi olarak bu dünya yaşasa,iyiler ile kötüler,zalimler ile mazlumlar hep *içiçe ,güçlünün güçsüzü ezeceği bir ortam devam edecekti.Dünyanın ilk yaratılış ve insanın ilk dünyaya gönderiliş zamanlarını cennete benzetebilirsek hayalimizde;işte günümüzde tamamen cehenneme dönmüş haliyle muhatap olduğumuzu idrak edebiliriz.
bir imtihana tabi olmadan direk cennette yaratsaydi bizi Allah,aha 10bin sene içinde cennetin alacağı hal bu günümüz dünyasıdır.yani biz insanlar onu bu hale çevirirdik.
şu anda kime sorsak,evet zalimlerden,ezenlerden,adaletsizlerden uzak olmak ister,onların tecrit edilmesini ister.
Allahın imtihanının bir sonucu da zalimlerle mazlumların ebediyyen tecrit edilmesidir.herkes yerini bulur.bozguncular ayrı yere ,hakka razı olanlar ayrı yere alınır ve ebedi tecrit ile (cezasını çeken cennete girerken artık onda bozgunculuk,zulum vs. gibi kötü hasletler kalmaz.tam bir cennet ehli olur,ebedi nimetlenmeye o da davet edilmiş olur.)
şimdi en başta,cennete ve de cehenneme ayırılsa insanoğlu,Allah ezeli ilmi ile, kendisi bildiği ,cehennemi hak kazanacak insanları direk cehennemin içinde yaratsa,mesela,bir zalim caniyi direk cehennemde yaratsa ve dese ki,sen çok zalim olacan gibi duruyon,dünyaya münyaya gitmeden gir cehenneme..e bu adam itiraz etmeyecek mi,aklına bir şüphe girmeyecek mi,ya ben niye kötü oluyum ki,gönder beni dünyaya da bir dene,belki iyi biri olacam,yani bir denesen ne olur,imtihan etmeden cehenneme atmak mı yaklışır bir yaratıcıya derse pek de haksız olmaz.
imtihanın sonucunu Allahın bilmesi demek ayrıdır,Allahın iradelerimizi zapt u rapt *altına alıp,bize zorla fiiller işleterek yönlendirmesi ayrıdır.Allah biliyorsa biliyor bu kimin iradesini elinden alıyor ki?işte Allaha karşı herşeyi rahatlıkla yazıyorsunuz demek ki kendi iradeniz serbest yani.Allahın bilmesi sizi engellemiyor.
Allah bilse de,bizim de tamamen ikna olacak şekilde bilmemiz gerekmektedir.kim sebebsiz yere ebedi cehennemde *kalırken ,hiç suç işlemeden bu cezaya çarptırılmasının mantığını anlar ki?şimdi ise,herkes kendi hayatını ve iradesini yaşıyor.yarın kimse hiçbir şeye itiraz edemez.aha yaşadın bak,sana şans verildi,sen de anladın ki cehenneme giden yolun rotasını sen kendin çizdin denecek.

(yazdığım karşılıklı konuşma içerikleri (Yaratan ile yaratılanlar arasındaki)benim kendi anlatımım olup,gerçek durumun mecazi ve *basit anlatımıdır.)
Alt 08-07-2007, 11:34
thunderpoint - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
thunderpoint thunderpoint isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili soro kardeşim,

Bir tatmin oldum, bir tatmin oldum, bir bilsen. *Şimdiden yavaş yavaş Deistleşmeye başladım bile...

Yahu kardeşim ne yaptın sen; bu yazıyı sırf yazmış olabilmek için mi yazdın? Girişe bak: "Eğer, farzımuhal" İkisi de aynı anlamda zaten; bunu bilmeyen bir insanın tutup da "Şöyle yapsaydık cennete direkt -direk değil üstelik- giderdik... Baştan cehenneme koysaydı şöyle olurdu." deme hakkı bulunur mu? Doğru yazmak ve konuşmak, aklını doğru ve iyi kullanmanın göstergesidir.

Yatağa uzandığınızda bir şeyler tasavvur ediyorsunuz. Düşünebildiklerinizi düşünülebileceklerin hepsi zannettiğinz için buna inanıyorsunuz ve aynı sebeple bu tahayyülünüzü topluma 'varmış, doğruymuş' gibi aktarıyorsunuz.

Sizi kırmak niyetinde değilim? Herkes orijin sorunu 'es' geçip kafasındaki oluşumu zerketmeye çalışıyor ve bu forumun binlerce üyesi var; kaosu bir düşünün... Sevgiler...
Alt 08-07-2007, 11:49
Kıdemli Üye

arkadaşım benim şahsımı veya sahip olduğum kültürümü değil.fikirlerimi eleştiriniz.neyi nasıl ifade ettiğime takılmadan kasdedilen manayı anlamaya çalışınız.ben burada güzel türkçemiz topikinde yazı yazmadım.ayrıca da herkes filozofca yazılar yazacak diyebirbeklentiye giren yanılır.derdimizianlatalım yeter.gerisini kompozisyon derslerine bırakalım.

eğer ile farzımuhalin aynı şey olduğunu size kim söyledi?

farzımuhal=bu dediklerim hakikatta muhaldir,imkansızdır,olamaz amma olduğunu farzedersek demektir.
eğer=mümkün olup olamama hakkında bir hüküm içermez.

-eğer benim yazımı okumasaydın bana cevap yazmazdın.okumama imkanın vardı.

-farzımuhal havasız yaşayabilseydin,su dibinde 3 saat yaşardın.havasız yaşayamazsın.

gibi.

arkadaşım,dini hakikatler göze görünmez.akla görünür.benim yazdıklarım da aklıma görünenler.bunları tutup da objektif maddi varlıklar gibi göze gösteremeyiz,aklıma ve mantığıma görünenler de ikna olmak için yeterli benim için.

forumlarda herkesten kendi özgün fikirleri ve ayrıcalıklı düşünceleri istenir.kimse kimse ile aynı görüşü paylaşmak zorunda da değildir.ve de binlerce kişinin ayrı fikir sunması da forumu zenginleştirir ve de forumdan maksad da budur zaten.tektipci yaklaşımlar fazlaca revaç bulmaz.
Alt 08-07-2007, 15:42
Üye Değil

Sevgili soro,

kasdedilen degil, kast edilen. Farzimuhal konusunda haklisin, farzimisal ile eger ayni anlam tasir. Guzel turkcemizi sevelim, sevmeyenlere sevdirelim.

Obur dunyada vucud olmasini anlayamiyorum, eger vucud olursa hayat yine biyolojik imkanlarla sinirli kalacak. Mesela sarap akitan nehir, bir sure sonra bakteri ve meyve sineklerinden gecilmez hale gelir. Onu bunu bosverin, eger vucud orada yasayacaksa, bir ekosistem olmak zorunda, yani yiyecek icecek tarim vs yine hep tabiat sartlarina bagli kalacak, oyle pat diye gokten inemeyecek. Eger vucud ve beyin olursa sikintidan patlariz orada, dogal olarak huyumuz suyumuz degisir, sikintidan kavga dovuse baslariz. Beyin olacagi icin psikolojide olacaktir, bu sebeple intahar vakalarininda gorulmesi dogal. Yani tarif edilen o cennette aslinda, sicaktan bunalmis uc bes bedeviyi birkac saat eglendirmek mumkun ama sonsuz saadet felan, yapmayin bunlar insanin fitratina aykiri. Tarif edilen cennet hayati cok bos ve anlamsiz kilacaktir.
Alt 08-07-2007, 22:59
Kıdemli Üye

sevgili respendial,

cennetin tarifinde gözün görmediği,kulağın işitmediği ve dolayısıyla *hayale de tam sığmayan,her türlü maddi ve manevi terakki ve lezzetten bahsedilmektedir.

maddi nimetler için maddi vucudumuz gerekmektedir.amma bunun özellikleri şimdikinden farklı olacaktır,mesela kazurat yoktur denir,(tuvalet ihtiyacı)
vucuda girenin ve vucuttan cıkanın bir başka boyut kazanıp da dünyadaki gibi müşkilatlara yol açmaması sağlanmıştır .
cennetle ilgili her anlatılan şey,elbette ilk elden muhatatap olan ilk müslümanların daha rahat kavrayabileceği ve fakat günümüz ve ileriki insanların da *tefsir ve tevillerle anlayabileceği kıvamda anlatılmıştır.yani basit maddi lezzetler noktasında.
cehennem de hakeza,yine her insanın anlayabileceği tarzda bir ceza yeri olarak tarif edilmiş,suçtan ve suca meyilden insanları uzaklaştırmak için tehditkar ifadelere yer verilmiştir.
aslında cennette ve cehennemde her bir insan ferdi kadar derece vardır,zira herbir insanın ameli durumu,imani durumu farklıdır.yani birebir aynı değildir,bu da dereceelenmeyi ifade eder.
işte milyarlarca dereceli yerler olan cennet ve cehennem sadece ana hatları ve vazifeleri ile ifade edilmişlerdir.daha detaylı kısımlar,daha detaylı öğrenmek isteyenlerin biraz çabalamasıyla anlaşılabilmektedir.
bu dunyadaki her türlü menfi ve kötülük ve bozulma ve arıza ,ahirette cehennemde yerini bulur.
tam tersi her türlü müsbet durum,iyilik ve terakki de cennette yerini bulur.
birbirlerine müdahaleleri olmadığı için,zıtlar karması yoktur ve içiçe girift olmadıklarından birbirini bozma,ve birbirine müdahaleleri *olmaz.
bahsettiğiniz maddi vucudumuzun arızaları ise,dediğim gibi hiçbir menfilik olmadığı ve müdahale etmediği için zuhur edemez.yani saf iyilik,doğruluk,müsbetlik vardır.bu ise basit ve homojenlik olup arıza çıkarmaz.
tabi bu anlattıklarım ve de ahiret hakkında anlatılanlar hep,görülmemiş bir şeyi anlatacak toplumsal lisan ve kelimeler olmadığı için hep bildik en anlamı yakın kelimelerle anlatma yöntemidir.
aynen Allah arşın üstündedir ,kürsüdedir lafızları gibi,maddi olmayan veya anlatılması imkansız olan şeylerin benzer maddi ve basit kelimelerle anlatılması gibi.

ayrıca beynimizin ve vucudumuzun çok azını tanıyoruz henüz.ruhumuzu ise hiç tanımıyor gibiyiz.
aslında kendimizin nelerden hoşlandığımızı biliyormuyuz tamamen acaba.
mesela,ben hiç beyzbol oynamadım,şu an bir eksikliğini hissetmiyorum.elimde sopa sağa sola savurup da vaktimi ne ziyan ediyim,vapura biner birboğaz havası alırım diyorum kendi kendime.
ama beyzbolu öğrensem,bu konuda iyi bir oyuncu olsam ve de iyi bir takımım ve *arkadaşlarım olsa,ne güzel vakitler geçirsem oyunlar sırasında,o zaman hayatımın anlamı beyzbolla tamamlandı,ne güzel oyunmuş,yıllarım beyzbolsuz heba oldu geçti be tüh,diyebilirim belki.

şimdi bilmediğim zevkler ve lezzetler hakkında evvelce söylediğim gereksiz,zaman kaybı,sıkıcı gibi ifadeler,işin içine girince tam tersi değişiyor bak.
cennet hakkında da benzerdurum söz konusu olabilir.zira anlatılanlar hiçbirzaman gerçek durumu tam olarakifade edemez.zira kelam yokanlatacak. cennette &/&%+=!~&½#* varmış desek kim anlayacak.bu kelimenin anlamı yok lisanımızda çünkü.e o durumun gerçek kelimesi de bu mesela,nolcakşimdi; haliyle anladığımız gibi anlatacaz,cennette şu var bu var herneyse işte.
hastalıklarımızda da *menfi canlılar * ile *müsbet canlılar çarpışırlar vucudumuzda veya ruhumuzda.cennette isemenfiler ayrılmıştır artık.
Alt 19-07-2007, 08:56
Üye Değil

sorogren kardeşimize bakıyorum da risalei nurlardan döktürmüşte döktürmüş fakat bilmediği birşeyler var.Risalei nur bir kere safsatalar silsilesinden oluşmaktadır.Dilinden hiçbirşey anlayamazsınız..Ayrıca içinde birsürü çelişkili ifadeler vardır..Herneyse bakacak olursak;Allah madem insanları imtihan ediyor,madem bu insanların sadakatini denemek istiyor ve madem Bu tanrı insanları sınıyor da,hiçbirşeyi bilmiyor mu bu Allah? tanrı herşeyi biliyor ve görüyorsa o kulunun gelecekte de neler yapabileceğini gayet rahat bir şekilde görür.Fakat nedense islam dininde bir sınav almış başını yürüyor..İşte dinlerin saçmalıkları da bu noktalardan kaynaklanıyor.Tanrı;''aa şu kulum ne yapacak ona bir musibet vereyim de başına ne gelirse gelsin beni bırakacak mı,bırakmayacak mı?'' diyemi düşünüyor yani??? * Ayrıca bu sınav yeri dünyadan başarı ile ayrılmış insanlara huriler verilecek miş(!) Kuranda bu huriler için memeleri yeni tomurcuklanmış olan hurilerle eşleştiririz der,ve bazı ayetlerde ise iri gözlü el değmemiş hurilerden bahseder..İslamın çelişkili yönü de burda zaten Nedense islamiyet hep erkek üzerine programlanmış bir dindir..Erkek istediği kadar kadınla evlenir(4 tane) kadın evlenemez,erkek hurilerler eşleştirilir kadına ise öyle bir hak yoktur..Yani tamamen sorgulanmaya açık bir konu bunlar..Fakat bazı örümcek kafalı insanlar bunları anlamamakta ve görmemektedirler.
Alt 17-10-2007, 14:14
arifsahin arifsahin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

sorogren çok saçmalıyorsun kendi denizinde bogulup gidiyorsun devam et saçmalamaya uzun uzun yaz okuyan birilerini bulursun copy paste yap sen habire ......at gözlüğünü çıkarmak kimileri için çok zordur çünkü çıkaracak kadar ne beyinleri nede cesaretleri vardır..
Alt 15-04-2008, 23:36
Nxcore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nxcore Nxcore isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nxcore - MSN üzeri Mesaj gönder

Allahın imtahanı diye birşey yoktur insanlar maddi-siyasi çıkarlarını yaptırmak istediklerini maneviyatla sömürdüğü için böyle şeylerin arkasına sığınıyorlar.
Tanrı yarattığı kulu tanımıyor mu sanki? Beni yaratmışsa her fonksiyonumu bilmeli değilmi? Neden imtihan ihtiyacı işte egoistçe br durum. Bunu yapmazsan cennete yaparsan cehenneme. Günah dediğimiz şeyler siyasi-maddi çıkarlı yaptırımlardır. Sevap ise sadistçe olan yaptırımları sonucu ( kazandığımızı zannettiğimiz ) ödüldür.
Alt 20-04-2008, 14:02
Putataparosman Putataparosman isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Her şeyi bildiği iddia edilen olmayan bişeyin, olmuşcası ve herşeyi bilerek bilmiyormuş takiyyesi ile yaptığı varsayılarak "sözde insan"lara uyguladığı ASS'dir.(Ahiret Seçme Sınavı) Kısıca konu başlığının cevabı budur.
* * Bu "sözde insan"lar istedikleri günahı işler ve iki domalıp affedildiğini var sayarak hastalıklı yaşamlarına devam ederler. Bir yandan çağdaş olduklarını zannederken bir yandan çıkardıkları ayaklanmalarla bir bakarızki madımak yakmıştır veya bir insanın kafasını kesip tahta parçasına saplayıp gezdirmiştir... Veya dışarıdan bir örnek vereyim o çok sevdiğiniz mekkeden: İlk okulda yangın çıktığında polisin başı açık kız öğrencileri döve döve yanan binaya sokmasıdır. İşte Alalhın imtihanı gibi düşünebileceğiniz şeyler ama sizler için değil biz insanlar için.
Burada yapmış olduğum tüm müslükleri aynı kefeye koymamın nedeni "sonuç" tan yolarak üretilmiş bir tabirdir. Elbette cici müslükte vardır. Hitler kaka diye bütün nazi askerleri kaka demek değildir elbete içlerinde ben kaka değilim ben böyle yapmam diyip işi bırakanlarıda çıkmıştır. (Varsayım) Yani neticede içinizde insan olanlarda var onların zamanla beyinlerini küften arındıracağına, bilimin ışığına utançtan pembeleşmiş poposuyla geleceğine ve üzülerek geçmişine lanet edeceğine inanıyorum. Gerçeği görebilecek potansiyelde insanlara gerçeği farkettirmek için çabalamış bir insandı rahmetli. Çokta güzeldir kitapları. Okursanız bu suallerinizin cevaplarını fazlasıyla bulursunuz. Abdestsiz açmayın kurandan kıymetlidir. Araştırarak bilim ışığında üretilmiştir. Fentezi ürünü değildir.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil