Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-03-2019, 11:38
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Orta Anadolu Türkleri neden Türk'e düşman?

Asırlardan beri Türklerin aleyhine ne kadar girişim varsa hepsinin arkasında Orta Anadolu Türkleri çıkıyor.

Arap dini ve Arap milliyetçiliğini kullanan Osmanlıyı 6 asır ayakta tutan onlar.

Arap dini ve Arap milliyetçiliği için günümüz laik sistemin yıkılmasına çalışan onlar.

Bütün bunlara karşı gelen diğer Türklerin öldürülmesinde rol oynayan onlar.

6. Filonun önünde secde eden ve diğer Türklere saldıran onlar.

Bir Türk düşmanı olan Tayyibi diktatör yapan onlar.

Bir Türk düşmanı olan Bahçeli ve MHP'yi baş tacı eden onlar.

Ülkücülük adına kendinden olmayan bütün Türkleri düşman sayan onlar.

İşçi, emekçi Türklerin bütün direnişlerinin karşısında kolluk kuvveti yapan onlar.

Bir başka Türk düşmanı olan Fetonun Türk düşmanlığı faaliyetlerini sürdüren onlar.

Bulgaristan'dan gelen Türkleri dışlayan ve buna karşılık Suriye Araplarına kucak açan onlar.

Orta Anadolu Türklerinin bunca Türk düşmanlığı nedir, neye dayanıyor, altında ne yatıyor?
Alt 26-03-2019, 11:42
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bence cahıl kalmışlar beyinleri evrimleşmemiş.
bak şimdi bu bunların beyni: o
evrimleşince böyle: O

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 26-03-2019, 12:53
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Asırlardan beri Türklerin aleyhine ne kadar girişim varsa hepsinin arkasında Orta Anadolu Türkleri çıkıyor.

Arap dini ve Arap milliyetçiliğini kullanan Osmanlıyı 6 asır ayakta tutan onlar.

Arap dini ve Arap milliyetçiliği için günümüz laik sistemin yıkılmasına çalışan onlar.

Bir Türk düşmanı olan Bahçeli ve MHP'yi baş tacı eden onlar.

Ülkücülük adına kendinden olmayan bütün Türkleri düşman sayan onlar.

İşçi, emekçi Türklerin bütün direnişlerinin karşısında kolluk kuvveti yapan onlar.

Bir başka Türk düşmanı olan Fetonun Türk düşmanlığı faaliyetlerini sürdüren onlar.

Bulgaristan'dan gelen Türkleri dışlayan ve buna karşılık Suriye Araplarına kucak açan onlar.

Orta Anadolu Türklerinin bunca Türk düşmanlığı nedir, neye dayanıyor, altında ne yatıyor?
Şimdi bizim köy de .... oğlu/oğulları denen bir soy kütüğü var. Hepsi birbirine akraba sanırız. Köyün bir yarısı, soyu ya da yüzü ve mahallesi.

Bu ... dediğim şey "Serhat", ... onun gibi bir şey .. Tam ad yazmadım.
Bunların huyu başkadır.
Evi yol kenarına yapar. 100 dönüm arazi olsun yoldan 30 metre uzağa ev kurmaz. Arabayı yolun içine ya da kenarına parkeder. Saraydan bozma evi olsa garaj kurup onu içeri almaz.
Kamusal alanı parseller. Yola toprak arazi vermez. Yol genişletsen biri mutlaka silah çeker. Hadi aldın kazığı beri yolun içine çakar. Biraz daha daraltır. Fırsat varsa da yıldan yıla karşıya yürür. Yolun karşıdan sömülürmesini bekler. Her işini yolda görür. Çöpünü yola atar. Odunu yolda keser. Yolda araçla giderken birini görse, biriyle karşılaşsa, yolun sağına çekip sohbet etmek varken orta göbekte durur.

Ben bu kavramı uğraştım-araştırdım. Bu kavram Osmanlı da akıncı, ön kolcu hatta fedai türü bir asker birliği vb. anlamına geliyormuş. Belki de gerçekten öyleydiler ya da ataları öyleydi ve bu toprak onlara verildi. Şimdi düşündüm Yençieri deneni, asker tabanı, sosyal tabanı, eskiden nasıl toprak bahşedildiğini.
Bu taban deneni durdum düşündüm..

Araba benzinle çalışan at; sefere gidecek adam...

(Tüccar, başkan, muhtar, (köy kent başkanlığı farketmez) varsa dernek başkanlığı, varsa kooperatif üyeliği azalığı yöneticiliği hepsini üretir ele geçirir ya da bunlara verilir.. Yani siyasette bunlar'a verilmiştir..)

Şimdi belki de biraz Jung-çu bir Psikanaliz ya da alt-analiz gerekiyor tüm topluma. Tebaa bilinci var ama geçmiş belli sosyolojik takımların kırıntıların izleri var. Bunların yıkıma girişilmesi gerek..ya da bilmiyorum..

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 26-03-2019, 15:04
Üye

Hocam bir kere beslenmeleri gerekiyor.
Karbonhidrat ve çöp beslenmesinin bitirilmesi gerekir.

Eğitim öğretim tabanının değişmesi gerekir..

Burada en az 5-6.00 lira bir asgari ücretten sosyal nafaka sisteminden ve ciddi bir bilgilendirme, yapısaldan sözediyoruz..

İnsan fizyolojisi ve beslenme üzerine çok açık bilim-bilgi verilmesi öğretilmesi, yapılması ve toplumun buna uyması, bunun öneminin anlaşılması gerekir. Çalışmayan fizyoloji gibi. Ya da uygun çalıştırılmayan..
Asgari yeme-beslenme koşullarına bakalım..
Bunun bilimini üretelim ters çevirelim..

Bir tabanın ne yedirildiğine ve öğününe bakalım. Modern bilimle karşılaştıralım. Bu insanlardan düşünebilmesini bile bekleyemeyiz..

Sağlıklı protein ve yağ alamıyorlar. İnsan fizyolojisinin yakıtı ya da temel enerji kaynağından yoksunlar bir kere. Toplumun yüzde seksen doksanı böyle...

Savaş sonrası kıtlık beslenme alışkanlıkları sürüyor.. Ya da bin yıllık mı demeliyim?

Jung çalışmalıyız.Önemsemeliyiz...Bir bakmalıyız....

Toplumum yüzde kaçı gerçekten besine, temel nitelikli yiyecek maddeleri ve gerçek besine, gerçek birebir fizyolojik ihtiyaçlara ulaşıyor?
Bozuk kimya, bozuk yapısal, bozuk hepsi...

Ben soruyorum. Yanlış eksik beslenen fizyoloji kimya ve zihne ne olur, ne üretir?
Hastalık mı diyoruz.
Sosyal sağlık nedir?
Psikopati, sosyopati, sosyal düzensizlik, sosyal sağlıksızlık üretir mi üretmez mi?
Karbonhidrat beslenmesini, yetersiz beslenmeyi ve bunun objektif açılım ve gerçek sonuçlarını çok net inceleyelim derim.

Protein bedenin fizyolojinin yapıtaşıdır. Bir tür iletken. Dışarda bilim yok. İnsan sevgisi yok...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 26-03-2019, 15:20
karakedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
karakedi karakedi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın bilgivehis,

marksizm'e yetersiz deyip türkiyenin sorunlarını ırkçı bir perspektifle değerlendirmeniz manidar olmuş.

hayır hepsini geçtim. madem soruna böyle yaklaşıyorsunuz, neden soru soruyorsunuz. orta anadolu türkleri, türk ırkının en yobaz budunudur deyin geçin. sizce böyle bir yaklaşımın başarı şansı var mı? başarı şansı olmayan bir yaklaşımın türkiyenin sorunlarını anlama şansı var mı? bence yok.

eski tarihlerden beri anadolu'nun kıyı bölgeleri avrupa coğrafyasında yaşayan kavimlere yakın olduğundan deniz ticareti ile gelişti. dolayısıyla bu bölgelerde yaşayan insanlar da para işleri ile uğraştılar, sermaye birikimi gerçekleştirdiler. osmanlı 1300de kurulduğunda bu ilişkileri devraldı, çok fazla değişiklik yapmadı. tımar sistemi ile yönetilen osmanlı ekonomisinde, ticaret ve esnaflık ilkel bir anlayışla sürdürüldü. sanayi daima, üzerinden vergi alınacak bir haraç kapısı olarak görüldü. ticaret hayatı yeniçeri ağalarının kontrolüne bırakıldı, sanayide sermaye birikimine müsaade edilmedi. yeniçeri ağalarının kazandığı paralar da böyle yalıydı, konaktı, cariye hanı, altın şamdan, kıyafetler falan böyle saçmasapan şeylere harcandı. osmanlı bir savaş ülkesiydi, savaş timar üzerine kurulu köy ekonomisinden besleniyordu. köy ekonomisinde de herşey padişaha bağlıydı, tanzimat döneminde ayan sınıfı ortaya çıkmaya başladı ama bunlar da avrupadaki gibi ticaret-sanayi kökenli olmadığı için köylünün alınterinden kazandıkları sermayeyi ölü yatırıma gömdü. bizim kemal sunal filmlerinde gördüğümüz ağalar osmanlının son zamanlarında çıktı işte. bu kan emici dümbelekler köylünün aydınlanmasını önledi, aslında anadoluda avrupadaki kadar olmasa da köylü ayaklanmaları vardı.

neticede orta anadolu bölgesinin geri kalmasının tarihsel geçmişi bu.

osmanlı rumeliye yayılınca, oradaki halkları içine aldı. rumeli halkı, yahudiler, ermeniler, egeliler... bunlar da ticaret işlerinde, esnaf sanayisinde uzmanlaşmaya başladı. bu bölgeler ekonomik olarak gelişti. bildiğim kadarıyla osmanlı marmara ve ege dışında bir ekonomi bölgesi yaratmadı. doğuda bazı kervansaray merkezleri var. ama bunlar önemsiz şeyler. zaten ipekyolunun önemi azalınca bunlar puff diye söndü. avrupa amerikayı keşfetti, deniz ticaretinin dibine vurdu. osmanlı da böyle kömeş gibi ağzını ayırdı.

dikkat ederseniz devrim olmadığı sürece, yani nitelikli bir değişim olmadığı sürece yıllar öncesi tarihten gelen ilişkiler hep korunmuş. izmirin ve etrafının tarihi çok eskidir belki 5bin yıllık. istanbul/konstantinopolis de çok eski bir merkez. bugün orta anadolu nasılsa aşağı yukarı antik çağda, hitit zamanında vesaire böyleydi. o yüzden bunu türk ırkına bağlamak sakıncalı ve yanlış.

bunlar toplumun kutuplaşmasına sebep olacak, nifak tohumu ekecek yaklaşımlar. AKP bizi yıllarca böyle yok sen batılısın, sen anadolulu cahilsin. yok köylü şehirli. yok kürt türk. yok alevi sünni diye bizi birbirimize düşürdü.

cumhuriyet, orta anadolu ve doğunun ekonomik olarak geri kalmışlığını kırmak niyetindeydi. fakat Kemalistler kurtuluş savaşı sırasında milli "burjuvazi"den ve taşaradan maddi destek aldığı için taşradaki aşiret-ağa-ümmet ilişkileri üzerine gidemedi. Atatürk o dönemdeki solcuları da bolşevik düzene kayma korkusundan dolayı tasfiye ettiği, bir kısmını da hapse attırdığı için, kendi ölümünden sonra aydınlanma kavgasını savunacak adam kalmadı. eğer atatürk solcularla ittifak yapsaydı bugün türkiye AKP ye yenilmezdi.

olay bu.

köy enstitüleri ve köy-kent projesi de CHP nin pısırıklığı yüzünden, DP iktidarı tarafından kaldırıldı. "orta anadolu" ya kök salan yobazlık tekrar hortladı. AKP şanslı bir konjonktürde, 2001 ekonomik krizine karşı oluşan muhalefeti arkasına alarak yükseldi. ve o gün bugündür anadolu coğrafyasında muhafazakar esnaf sınıfından ve anadolu köylüsünden ciddi oranda oy alıyor. bunu kırmanın yolu da insanlara böyle ırkçı kutuplaşmalar yapmak değil.

olaya ırk bazında bakmak ve "orta anadolu türkleri"nin ırksal özelliklerini tahlil etmeye çalışmak, bu ırkın ırksal özelliklerinde yobazlık geni aramak, veya bu kesimi tarihsel koşullardan etkilenmemiş bir ırk kümesi olarak değerlendirmek yanlış olur.

ben naçizane bir şekilde Ekre İmamoğlu'nun seçim çalışmasını izliyorum. türk solu veya türkiye solu veya sizin tabirinizle "orta anadolu türkleri" hariç türk solu. ne diyorsanız atık. anadoludaki vatandaşlara hitap edemiyorsa biraz da bence otursun imamoğlu'nu izlesin. zaten şu an ortada sol mol yok. herkes 50 kişilik fraksiyonlarda sözde solculuk yapıyor. şimdi bu gerçekleri es geçip anadoluda yaşayan vatandaşları zan altında bırakmak hoş değil.

ben isterim ki
eğilsin dallar bereketten
ama insanoğlu başını eğmesin
utançtan yada güçsüzlükten
her şey eğilsin insanın önünde
ama insan, insana tutsak olmasın
Alt 26-03-2019, 16:10
Üye

şimdi akpnin başarı sebeplerinden biri ilk harfinin sesli olması.
chp'de adını ahp falan yaparsa oy oranını arttırır. bu bir. c çok ince.

reklamlarında aynı akp gibi türbanlı vs. bol bol kullanıyor. bi önceki seçimde bu yola girmişti,
artık sanki daha da işi öğrendiler.

beyinsizler diyor ki işte kopya etmekle bu iş olmazmış. olur. az buçuk bi kaç dinciyi kendilerine çektiler işte.
dinci enjeksiyona hazır hale geldikten sonra chp ne derse yer.

başarılı, chp iyi yönde gidiyor. ama kılıçdaroğlunun alevi kökenli olması ve tayinin zamanında dincilerin boş kafataslarında
kılıjdarı yankılatması eksi.

kısacası chp lider olarak imamoğlu gibi birini korsa, lidere oynar ezer geçer. soyadının imam olması bile bi avantaj.

ama şu hata, chp lidere oynadıktan sonra çok başarılı bir şekilde tayicileri ezip perişan edip yok etmezse yine yine risk olur.

ellerinden medya kuruluşlarını falan alması lazım. para kapıları söncek. katar falan kalırsa yine tayyoyu sokar.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 26-03-2019, 17:49
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Sayın karakedi, güzel bir özet çıkardığınız için teşekkür ederim.
İki tane yanlışına cevap vereyim.
Birincisi ben Marx yetersiz falan demiyorum.
Devrim için elbette yeterli, günümüz kaosunu çözmek için ek olarak farklı arayışlar gerektiğine dikkat çekmeye çalıştım. Bu kaos salt patron-işçi ilişkisiyle sınırlı olmadığına, bütün ezilen ülkeler kapitalizm tarafından farklı şekilde işgal edildiğini anlatmaya çalıştım. Devrimi getiren koşulların başında patron-işçi ilişkisi olduğunu ancak günümüz de daha başka koşulların oluşması sonucu devrimi getiren bu ilişkiyi ikinci plana ittigini ifade etmeye çalıştım.
Buraları es geçip doğrudan Marx yetersiz dedin demek büyük ihtimalle konuyu anlamadığından veya benim yeteri kadar ifade edemediğimden olsa gerek.

İkinci yanlışın ise daha önemli.
Gerçekleri ifşa etmeyi ırkçılık olarak değerlendirdin.
Anlattığım konunun tarihi seyri ne olursa olsun, sonuçta kabak gibi ortada duran acı bir gerçektir.
Ne yapalım yani gerçekleri anlatmayalım mı?
Konuda geçen bir halk olunca hemen ırkçılık mı oluyor?
Son asır içinde Doğu halkı Batı halkından daha fazla ezildi desem ırkçılık mı yapmış olurum?
Zanedersem ırkçılığın ne olduğu hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor.
Örneğin kendim Hitler'i tayyip gibilerle kıyasladığım zaman bir numaralı vatansever olarak görürüm, böyle olunca ırkçı mı olurum?
Bir konu veya insan tahlili yapmak için reel değerlerden kaçmamak gerekir, aksi halde olayın hiç bir önemi kalmaz.
Burada yaptığım da budur, Orta Anadolu Türkleri oldum-bittim Türk düşmanlığı yapıyor, bunu sizin de anlattığınız gibi özetlemeniz konuya katkı yapacaktır.
Alt 26-03-2019, 18:10
Üye

Tarih boyu köylü sınıfı, asker, savaşçı, soylu sınıfları besleyen hatta neredeyse bunların beslenme ihtiyacını karşılamak için varmış gibi olan/görülen kendi neredeyse hiç bir değeri olmayan bir sınıf gibi olmuş mudur?

Nüfus, nüfus artışı, çoğalma ya da demografya, nüfus popülasyonu ve toprak politikaları diyeceğimiz biçimde geçmişi incelersek (özellikle Osmanlı'nın son ya da Cumhuriyetin ilk dönemlerini) ne buluruz?

Bunun dışında ben yine de Jung'un kollektif bilinç ve bilinçdışı denen kuramlarının çalışılması genişletmetilmesi gerekeceğini düşünenlerdenim.
Hala imparatorluk tebaası bilinci/psişesi taşıyan ve kral seçiminden ya da bu krallık tarafından bahşedilen/bahşedilecek olan hak ve özgürlüklerden ya da klasik yarı batılı ve kendince özgür kentli olmanın yeni yeni refahını süren, tadını çıkaran, bunu her durumda bir ayrıcalık olarak gören -basit- bir toplumdan sözediyoruz..

Bir de Avrupa da kişi başı nerdeyse 100 kilo et tüketiliyor Hocam yıllık..

Alt 26-03-2019, 18:35
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Bilgivehis

Soruyu şu şeklde sorsan belki cevap verebilirdik
Orta Anadolu Türkleri niçin devlete bu kadar yakın ? Diye sorsan aradığın cevaplar bulunabilirdi.

Ama Orta Anadolu Türkleri niçin bu kadar türk düşman sorusuna bir cevap bulacağını sanmıyorum.

Üstte sıraladığın her şey devlet i, onun anlayış biçimini, onun idolojisini anlatıyor.
Arap dini Türk devletinin resmi dinidir, MHP türk devletinin idolojisidir. Avrupa dan çok arap a yakınlık Türk devletinin dini ortaklığıdır.
Bu devletin ta 1924 lerden bu yana anti komünist olduğu bilinir. Bu devlet zor yolu ile bazı azınlıkları asimile ettiği de bilinen şeydir

Devletin Türklük anlayışı MHP ile tıpa tıp aynıdır.
Bence orta Anadolu Türklerinden çok bu devlet kime niçin düşman diye sor.
Alt 26-03-2019, 19:32
Üye

1924'ten beri komünist karşıtı savını beslemek için ilk olay ne?
sözde komünist bi olay göstermeden. hani komünist görünümlü bi feodal ağa veya emperyalist uşağı
göstermeden.

Türkiyenin komünist olarak kurulmamasında Atatürk, kültürel olarak uygun değil demiş.
Bunun altında şu var:
Yaşadığı yer ve çevresi ile Anadolunun tamamının çok farklı olduğunu başka başka diyarlar olduğunu görmüş.
Orta ve Doğu Anadoluya bakışında
fikirlerinin etrafında KİMSENİN olmadığını görüyor. Yani Atatürk Balkanlar ve Batı Anadolu ile iş yapamazdı. Çünkü
isyankar olanlar genelde eğitimsiz kesimdi, akıllı insan mı desem, eğitimli mi desem savaşlarda kendini kullandırtmıyor.
Belki biz kısa vadede yaşarız, gelecek nesillerimiz başka devlette olsa da. İyi mi kötü mü bilemeyiz en iyisi en azından yaşayalım
mantığıyla hareket ediyor.
O yüzden Kuva-i Milliyeyi oluşturan genelde eğitimsiz kesimin dinci olduğunu da göz önünde bulundurarak kısa vadede
tekrar bir isyan riskini almamak için daha yumuşak bir karar almış.

Önerilen Siteler